NCBiR przyznało blisko 40 mln zł dofinansowania spółce Celon Pharma na rozwój terapii na SARS-COV-2
Nowe podejście terapeutyczne zaprojektowane przez naukowców z Celon Pharma łączy rozproszone dotychczas możliwości odpowiedzi na zagrożenie wywołane przez SARS-COV-2. Zakłada ono jednoczesne skracanie czasu infekcji u pacjentów już nią dotkniętych i znaczące ograniczenie rozprzestrzenianie się wirusa u osób zdrowych.
Terapia rozwijana przez Celon Pharma S.A. ma szanse stać się właściwą odpowiedzią na największe wyzwanie epidemiologiczne w zakresie infekcji wirusowych, w tym przede wszystkim na koronawirusa. Potwierdzili to eksperci NCBiR przyznając blisko 40 mln PLN dofinansowania projektowi, w ramach którego terapia będzie rozwijana.
Obecnie wyselekcjonowane przez naukowców Celon Pharma związki posiadają zarówno właściwości hamujące rozwój wirusa SARS-CoV-2, jak i blokują jego wnikanie do komórek gospodarza. Planowana inhalacyjna droga podania leku będzie możliwa w warunkach domowych i stanie się ważną alternatywą dla obecnie testowanych infuzji, które wymagają podawania szpitalnego i oznaczają dalsze obciążanie systemów ochrony zdrowia.
- Nie idziemy na skróty. Pandemia SARS-COV-2 pokazała wszystkie słabe punkty dostępnych i rozwijanych terapii, ale i systemów ochrony zdrowia na całym świecie. Epidemie wirusowe, różnego rodzaju, to ogromne wyzwania, które według szacunków ekspertów, zostaną z nami na dekady. Dlatego podeszliśmy do problemu kompleksowo. Wykorzystamy nasze doświadczenie naszego zespołu w zakresie RNA, nowoczesne laboratoria przygotowane do pracy z wirusami oraz wiedzę w zakresie rozwoju leków innowacyjnych. Nie mogliśmy podjąć innej decyzji mając zasoby, które możemy wykorzystać do walki z najważniejszym w tym momencie wyzwaniem medycznym i społecznym. Projekt przewiduje podawanie pacjentom wyselekcjonowanego leku już w 2022 roku w ramach testów klinicznych - mówi dr Maciej Wieczorek, Prezes Zarządu Celon Pharma S.A.
Eksperci potwierdzili, że podejście terapeutyczne zaproponowane przez Celon Pharma będzie doskonałym uzupełnieniem, już rozwijanych terapii oraz szczepionek.
- Rozwój szczepionki to ważny krok na drodze walki z wirusem, ale z punktu widzenia populacyjnego, nabywanie odporności może zająć wiele lat a nawet dekad. Zanim to nastąpi potrzebujemy terapii, która skróci przebieg choroby u już zakażonych, ale i zahamuje jej rozprzestrzenianie się w całej populacji - mówi dr Jerzy Pieczykolan, Kierownik Działu Badań Przedklinicznych.
- Wyselekcjonowaliśmy już obiecującą klasę nowych związków chemicznych, które spełniają założony mechanizm działania tj. posiadają zarówno właściwości hamujące rozwój wirusa SARS-CoV-2 oraz blokują jego wnikanie do komórek gospodarza. Obecnie prowadzimy prace syntetyczne nad nowymi analogami, a ich aktywność zostanie wkrótce potwierdzona w modelach in vitro w nowoprojektowanym laboratorium BSL-3, zlokalizowanym w Centrum Badawczo-Rozwojowym w Kazuniu Nowym – dodaje Krzysztof Dubiel, Kierownik Chemii Medycznej Celon Pharma S.A.
O Celon Pharma:
Celon Pharma jest zintegrowaną firmą biofarmaceutyczną zajmującą się badaniami, rozwojem, wytwarzaniem oraz sprzedażą produktów farmaceutycznych. Założona została w 2002 roku przez dr Macieja Wieczorka. Obecnie firma liczy ponad 400 pracowników. Spółka zatrudnia w obszarze badań i rozwoju ponad 160 naukowców, z których połowa posiada lub jest w trakcie zdobywania tytułów doktorskich. Spółka prowadzi kilkanaście projektów rozwoju innowacyjnych leków z takich grup terapeutycznych jak onkologia, neuropsychiatria, autoimmunologia i metabolizm. Spółka dysponuje własnym zapleczem laboratoriów badawczo-rozwojowych dzięki czemu może rozwijać własne technologie farmaceutyczne wykorzystując posiadane zasoby laboratoryjno-sprzętowe, a także doświadczenie kadry pracowników. Posiada nowoczesny zakład wytwórczy, w którym wytwarzane są suche formy farmaceutyczne. W ciągu ostatnich lat Spółka wprowadziła na rynek produkty w następujących grupach terapeutycznych: onkologia, choroby układu nerwowego, choroby serca, terapię HIV choroby oddechowe.
Począwszy od 2007 roku Spółka rozwija technologię wytwarzania leków wziewnych oraz kilkanaście projektów leków innowacyjnych. Od 2016 roku jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.
Źródło: Spółka, #CLN