Skrót wiadomości - środa 16 września, 18.30 | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
16 wrz 2020, 18:32

Skrót wiadomości - środa 16 września, 18.30

Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Inflacja bazowa w sierpniu wyniosła 4,0 proc. wobec 4,3 proc. miesiąc wcześniej - podał Narodowy Bank Polski.

W lipcu liczba wszystkich turystów w Polsce spadła o 34,7 proc. rdr, a zagranicznych spadła o 68,2 proc. - podał w środę GUS.

Dobre perspektywy wzrostu wspierają rating Polski, przy czym kraj stoi przed szeregiem wyzwań fiskalnych w postaci wysokiego deficytu strukturalnego i powrotu do reguł fiskalnych po pandemii - napisała w raporcie datowanym na 15 września agencja ratingowa Moody's.

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) podwyższyła swoje szacunki globalnego PKB w 2020 r. do -4,5 proc. wobec -6 proc. we wcześniejszej projekcji - wynika z najnowszego raportu. W 2021 r. światowy PKB ma odbić do +5 proc. vs +5,2 proc. w poprzedniej prognozie.

Nadwyżka w handlu strefy euro w VII wyniosła 27,9 mld euro, bez uwzględniania czynników sezonowych (nsa), wobec nadwyżki 21,2 mld euro w poprzednim miesiącu - poinformował w komunikacie Eurostat w Luksemburgu.

Sprzedaż detaliczna w USA w sierpniu wzrosła o 0,6 proc. w ujęciu miesiąc do miesiąca - podali statystycy Departamentu Handlu. Analitycy oczekiwali wzrostu o 1 proc.

Ceny konsumpcyjne w Wielkiej Brytanii w VIII 2020 r. w ujęciu rdr wzrosły o 0,2 proc. - podał w komunikacie urząd statystyczny.

W USA zanotowano spadek indeksu wniosków o kredyt hipoteczny MBA. Indeks wyrównany sezonowo zniżkował o 2,5 proc. w tygodniu zakończonym 11 września - podało w komunikacie Stowarzyszenie Banków Hipotecznych (MBA).

BUDŻET, DŁUG

Deficyt budżetu państwa po sierpniu będzie niższy niż po lipcu o prawie 3 mld zł - powiedział wiceminister finansów Sebastian Skuza podczas posiedzenia Podkomisji stałej do kontroli realizacji budżetu

W sierpniu dochody budżetu z VAT i z akcyzy odbudowują się - powiedział wiceminister finansów Sebastian Skuza podczas posiedzenia Podkomisji stałej do kontroli realizacji budżetu.

Narodowy Bank Polski odkupił na środowym przetargu outright 4 serie obligacji za 685 mln zł, w tym obligacje skarbowe DS0726 za 170 mln zł, DS0727 za 110 mln zł, WS0428 za 280 mln zł i obligacje BGK FPC0630 za 125 mln zł. Przed przetargiem NBP deklarował odkup 6 serii papierów za maksymalnie 5 mld zł.

GIEŁDA

Indeksy giełdowe WIG i WIG20 po raz trzeci w tym tygodniu zakończyły sesję pod kreską. Dyrektor departamentu analiz DM BPS, Tomasz Czarnecki, w rozmowie PAP Biznes zwraca uwagę, że indeksowi blue chipów cały czas ciąży sektor bankowy i paliwowy.

Na zamknięciu w środę WIG20 spadł 0,33 proc. do 1.738,10 pkt., WIG zniżkował 0,31 proc. do 49.882,70 pkt., mWIG40 poszedł w dół o 0,29 proc. do 3.566,23 pkt., a sWIG80 stracił 0,02 proc. do 14.249,93 pkt.

SPÓŁKI

Grupa PGE chce w 2050 r. oferować tylko zieloną energię - poinformowali przedstawiciele grupy na konferencji prasowej.

PGE chce późną jesienią opublikować nową strategię rozwoju grupy do 2030 r., z perspektywą do 2050 roku - poinformował prezes Wojciech Dąbrowski.

Grupa PGE spodziewa się, że w tym roku jej EBITDA może być niższa rdr we wszystkich segmentach z wyjątkiem energetyki odnawialnej - poinformował na konferencji prasowej Paweł Strączyński, wiceprezes PGE ds. finansowych.

PGE rozmawia z kilkoma podmiotami o sprzedaży PGE Paliwa - poinformował prezes Wojciech Dąbrowski.

PGE może w przyszłym roku nie mieć możliwości zwiększenia zadłużenia. Postuluje wydzielenie aktywów węglowych - poinformowali przedstawiciele grupy na konferencji prasowej.

PGE szacuje negatywny wpływ ewentualnego opóźnienia oddania bloku w Elektrowni Turów na blisko 40 mln zł, wliczając w to potencjalną karę za niezrealizowanie obowiązku mocowego - poinformował wiceprezes PGE Paweł Strączyński.

Grupa PGE analizuje wszystkie możliwości akwizycji w ciepłownictwie, a przy ewentualnym przejmowaniu elektrociepłowni węglowych trzeba uwzględniać koszty transformacji w kierunku niskoemisyjnym - poinformowała PAP Biznes grupa PGE w odpowiedzi na pytanie, czy PGE jest zainteresowana aktywami CEZ-u.

PZU liczy, że w III i IV kwartale 2020 roku składka przypisana brutto będzie wyższa niż w II kwartale, kiedy wyniosła 5,6 mld zł - poinformował członek zarządu PZU Tomasz Kulik na czacie organizowanym przez SII.

Możliwe ograniczenia dla Huawei we wdrażaniu usług 5G przez P4 sp. z o.o.oznaczać będą dodatkowe łączne inwestycje w wysokości około 0,9 mld zł - poinformował Play Communications w komunikacie.

KAN, właściciel odzieżowej marki Tatuum, może w przyszłym roku zastanawiać nad ewentualnym wejściem na giełdę - poinformował PAP Biznes Paweł Kapłon, przewodniczący rady nadzorczej KAN i prezes Paan Capital. Marka stawia na rozwój produktu i sprzedaży online, planuje wejście na rynek rumuński.

CEZ zaprasza do składania listów intencyjnych w procesie zakupu polskich aktywów grupy. Będzie rozpatrywał oferty zakupu CEZ Skawina, CEZ Chorzów, CEZ Produkty Energetyczne Polska oraz CEZ Polska - wynika z ogłoszeń zamieszczonych w środowych wydaniach "Pulsu Biznesu" i "Dziennika Gazety Prawnej".

SEL24/MEN1703 zostało podane pierwszemu pacjentowi w Europie w ramach badania II fazy klinicznej - poinformowało Ryvu Therapeutics w komunikacie.

Centrum Badań DNA, spółka zależna Inno-Gene, złożyła wniosek patentowy dotyczący kilkuminutowego testu genetycznego do diagnostyki SARS-COV-2 - podała spółka w środowym komunikacie.

Właściciel Answear. com, platformy cyfrowej sprzedaży odzieży w Europie Środkowo-Wschodniej, złożył prospekt emisyjny w Komisji Nadzoru Finansowego i chce zadebiutować na GPW pod koniec 2020 roku - poinformowała spółka w komunikacie.

Głównym celem na najbliższe miesiące i kwartały jest dostosowanie produkcji do zamówień hut szkła pod względem kolorystyki - poinformowali podczas środowej wideokonferencji przedstawiciele zarządu spółki Krynicki Recykling. Zarząd obserwuje kontynuację zwiększania zapotrzebowania na produkt bezbarwny oraz systematyczny zanik popytu na produkt zielony.

Atende, dostawca usług IT, liczy co najmniej na powtórzenie na koniec 2020 roku skorygowanego zysku netto z 2019 roku, kiedy sięgnął około 7 mln zł - poinformował prezes Atende Roman Szwed. Nie wyklucza, że przy dobrej sytuacji na rynku wynik netto będzie nawet wyższy rdr.

Ambra planuje zainwestować 20 mln zł w roku obrotowym 2020/21, nie przewiduje przejęć - poinformował podczas telekonferencji wiceprezes spółki Piotr Kaźmierczak. Prezes Ambry Robert Ogór zapowiedział w br. obrotowym otwarcie kilku sklepów Centrum Wina/Distillers, ale poza galeriami handlowymi.

Śnieżka poprawiła zysk netto w pierwszym półroczu 2020 roku o 52 proc., do 52,4 mln zł - poinformowała spółka w komunikacie. Następstwa walki z pandemią – w tym ograniczenie mobilności i przejście wielu firm na pracę zdalną – skutkowały dużym wzrostem popytu na materiały remontowo-budowlane.

WALUTY

Fed powinien pozostać gołębi, co przełoży się na wzrost apetytu na ryzyko wśród inwestorów, dlatego w kolejnych dniach złoty powinien się umacniać - poinformował PAP Biznes główny ekonomista DM TMS Brokers Konrad Białas. Z kolei rentowności krajowych obligacji skarbowych powinny stabilizować się w okolicy obecnych poziomów.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do euro na 4,4528 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,1869 USD i 124,72 JPY - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY

Ceny ropy na amerykańskiej giełdzie paliw rosną o 1,8 proc., po niespodziewanym silnym spadku amerykańskich zapasów surowca - podają maklerzy.

Notowania miedzi na giełdzie LME w Londynie rosną - metal ma wsparcie z Chin, gdzie ożywienie gospodarcze po epidemii koronawirusa jest w toku, a to poprawia prognozy zapotrzebowania na metale przemysłowe w tym kraju. Miedź w kontraktach 3-miesięcznych jest wyceniana wyżej o 0,3 proc. - po 6.780,00 USD za tonę - podają maklerzy.

Zapasy ropy naftowej w USA w ubiegłym tygodniu spadły o 4,39 mln baryłek, czyli o 0,88 proc. do 496,05 mln baryłek - poinformował w czwartek amerykański Departament Energii (DoE).

OPINIE, PROGNOZY

Stopy procentowe w Polsce pozostaną na obecnym poziomie co najmniej do drugiej połowy 2022 r., a jakiekolwiek ewentualne dalsze działania luzujące politykę monetarną będą miały charakter ilościowy - ocenili w raporcie ekonomiści Goldman Sachs.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

W okresie styczeń-czerwiec straty branży turystycznej na świecie szacowane są na 460 mld USD - ocenia agencja ONZ ds. turystyki UNWTO.

Otwarte Fundusze Emerytalne przelały do ZUS środki w wysokości 463,8 mln zł w ramach tzw. suwaka - poinformowało PAP Biznes biuro prasowe ZUS.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekazał otwartym funduszom emerytalnym (OFE) w tym tygodniu 58,77 mln zł - poinformował ZUS w komunikacie.

15 października rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości wyda opinię w sprawie odwołania Komisji Europejskiej od wyroku dotyczącego polskiego podatku handlowego - poinformował na Twitterze Ireneusz Kolowca ze służb prasowych TSUE.

Ministerstwo Klimatu z niepokojem przyjmuje propozycję Komisji Europejskiej dot. zwiększenia celu redukcji emisji do 2030 r. "co najmniej do 55 proc.", bez przedstawienia środków, mających służyć jego realizacji - podał resort w komunikacie prasowym.

Wznowienie reformy przekształcającej Otwarte Fundusze Emerytalne w Indywidualne Konta Emerytalne powinno nastąpić po dłuższym okresie stabilizacji na rynkach, najwcześniej w II poł. 2021 r. - wynika z badania przeprowadzonego przez Izbę Gospodarczą Towarzystw Emerytalnych wśród zrzeszonych Powszechnych Towarzystw Emerytalnych.

Rząd Niemiec zatwierdził w środę projekt ustawy, przedłużającej do 24 miesięcy, a maksymalnie do końca 2021 r., finansowanie przez państwo pracy w wymiarze skróconym. Ma to pozwolić utrzymać miejsca pracy nieczynne lub częściowo czynne z powodu kryzysu koronawirusowego.

WYDARZENIA Z KRAJU

------------------

Kryterium służby na rzecz totalitarnego powinno być oceniane na podstawie wszystkich okoliczności sprawy, w tym także na podstawie indywidualnych czynów i ich weryfikacji pod kątem naruszenia podstawowych praw i wolności człowieka - orzekła w środę w uchwale Izba Pracy Sądu Najwyższego.

Troszkę jednak ruszyliśmy z miejsca, to optymistycznie pozwala patrzeć na przyszłość; wszystko w przyszłym tygodniu będzie jawne - powiedział w środę szef klubu PiS, wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki w kontekście rozmów liderów Zjednoczonej Prawicy o umowie koalicyjnej i rekonstrukcji rządu.

Projekt noweli tzw. ustawy covidowej ponownie został skierowany do sejmowej komisji m.in. z uwagi na zgłoszone przez PiS poprawki. Jedna z nich doprecyzowuje przepis wyłączający przestępność tak, że nie zostaną nim objęte czyny, których sprawca działał w celu osiągnięcia korzyści. W środę w Sejmie odbyło się drugie czytanie projektu noweli tzw. ustawy covidowej, którego celem ma być wprowadzenie rozwiązania wyłączającego przestępność czynu polegającego na naruszeniu obowiązków służbowych lub innych przepisów przez osobę działającą na rzecz zapobiegania oraz zwalczania COVID-19.

W przekonaniu absolutnej większości parlamentarzystów projekt ustawy dotyczący ochrony zwierząt jest potrzebny; wprowadza standardy obecne w wielu krajach Europy, które powinny funkcjonować już w Polsce - powiedział szef KPRM Michał Dworczyk.

W klubie Koalicji Obywatelskiej podczas głosowania nad zmianami w ustawie o ochronie zwierząt będzie obowiązywać dyscyplina - poinformował w środę PAP lider PO Borys Budka. Klub KO ma głosować za uchwaleniem ustawy, choć zamierza też zgłosić do niej 11 poprawek.

W Polsce w środę stwierdzono 600 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, zmarło 10 osób - poinformowało Ministerstwo Zdrowia. Łącznie odnotowano do tej pory 75.734 zachorowań i 2.237 zgonów.

Ostatniej doby wykonano ponad 21,9 tys. testów na obecność koronawirusa – podało w środę Ministerstwo Zdrowia. Ogółem przebadano dotąd 3.038.652 próbki pobrane od 2.914.967 osób.

W środę w Warszawie odbył się protest przedstawicieli środowisk rolniczych przeciwko zmianom w ustawie o ochronie zwierząt. W wydarzeniu uczestniczyli również posłowie Konfederacji i PSL oraz byli politycy partii "Samoobrona". Protest rozpoczął się pod siedzibą PiS na ul. Nowogrodzkiej ok. godz. 9. Protestujący usiłowali najpierw wejść do budynku, po czym mała delegacja została do niego wpuszczona. Jak dowiedział się PAP, złożyli tam petycję przedstawiającą stanowisko rolników. Protest zakończył się przed Sejmem.

Z placu Bankowego ulicą Marszałkowską ruszyli demonstranci, którzy protestują pod hasłem: Stop ustawie przestępczość+. Uczestników marszu pod Sejm prowadzi przedsiębiorca i były kandydat na prezydenta Paweł Tanajno.

Sąd Rejonowy w Suwałkach (Podlaskie) uniewinnił w środę kasjerkę sklepu, która w lipcu odmówiła sprzedaży zakupów klientce bez maseczki. Wcześniej sąd skazał ją na 100 zł grzywny.

Według śledczych w sprawie śmierci 30-letniej policjantki z komisariatu w podpoznańskim Swarzędzu i jej 9-letniego syna doszło do tzw. rozszerzonego samobójstwa. Zwłoki matki i dziecka znaleziono we wtorek w lesie koło Środy Wielkopolskiej.

Podjęliśmy decyzję dotyczącą znaczącego umocnienia bezpieczeństwa policjantów - przekazał w środę premier Mateusz Morawiecki. Z kolei szef MSWiA zadeklarował, że do końca miesiąca przedstawi premierowi projekt zaostrzający kary za przestępstwa przeciw funkcjonariuszom.

Tymczasowy areszt zastosował w środę sąd wobec drugiego z mężczyzn zatrzymanych w związku z brutalnym pobiciem kobiety prowadzącej sklep w Radomiu. Nadal poszukiwany jest główny agresor, który zaatakował sprzedawczynię, bo ta nie chciała mu sprzedać papierosów po zamknięciu placówki.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY

----------------------

Komisja Europejska proponuje zwiększenie celu redukcji emisji do 2030 r. z 40 do co najmniej 55 proc. w odniesieniu do poziomu z 1990 r. - poinformowała w Parlamencie Europejskim szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

20 proc. z 750 mld euro funduszu obudowy gospodarki po koronawirusie będzie przeznaczonych na inwestycje cyfrowe - zapowiedziała w środę w Parlamencie Europejskim szefowa KE Ursula von der Leyen.

Szefowa KE Ursula von der Leyen zapowiedziała w środę w PE wzmocnienie Europejskiej Agencji Leków oraz Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób, a także zorganizowanie w przyszłym roku globalnego szczytu ws. zdrowia wraz z krajami G20.

W UE nie ma miejsca na "strefy wolne od LGBT" - oświadczyła w środę szefowa KE Ursula von der Leyen, zapowiadając przy tym, że kierowana przez nią instytucja przedstawi wkrótce strategię wzmocnienia praw osób należących do mniejszości seksualnych.

W Niemczech w ciągu ostatniej doby zarejestrowano 1901 nowych przypadków zakażenia koronawirusem i sześć kolejnych zgonów - wynika z danych, które w środę rano opublikował Instytut im. Roberta Kocha (RKI) w Berlinie.

W Czechach we wtorek odnotowano kolejny rekord, 1677 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Ogólna liczba zwiększyła się od początku pandemii do 38 896 - poinformowało w środę ministerstwo zdrowia tego kraju.

Dalsze zaostrzenie przepisów w związku z pandemią koronawirusa zapowiedział w środę premier Węgier Viktor Orban. Trzeba będzie m.in. nosić maseczki ochronne w kinach i teatrach, a lokale rozrywkowe będą zamykane o godz. 21.

W Rumunii wykryto 1713 nowych infekcji koronawirusem w ciągu ostatniej doby, najwięcej od początku epidemii - poinformowały w środę władze medyczne. Na Covid-19 zmarło kolejne 49 osób. Bilans epidemii w tym kraju wynosi 107 011 infekcji i 4 285 zgonów.

Na Ukrainie poprzedniego dnia wykryto 2958 przypadków koronawirusa, zmarło 76 osób - podał w środę minister ochrony zdrowia Maksym Stepanow. To najwyższy dobowy bilans zgonów od wybuchu pandemii. Również najwięcej osób wyzdrowiało w ciągu jednego dnia - 1514.

W Rosji 5670 nowych zakażeń koronawirusem stwierdzono w ciągu ostatniej doby - podały w środę władze. Tym samym liczba wszystkich przypadków stwierdzonych od początku pandemii wzrosła w tym kraju do 1 079 519, co jest czwartym najwyższym wynikiem na świecie.

W poniedziałek w stanie Nowy Jork, po raz pierwszy od 38 dni, wskaźnik zakażeń na Covid-19 wzrósł do poziomu 1 procenta - poinformował we wtorek gubernator tego stanu Andrew Cuomo.

W Stanach Zjednoczonych 1226 osób zakażonych SARS-CoV-2 zmarło w ciągu ostatniej doby - wynika z najnowszego bilansu Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore. Tym samym bilans ofiar śmiertelnych epidemii wzrósł do 195 693.

W Brazylii w ciągu ostatniej doby zarejestrowano 36 653 zakażenia koronawirusem i 1113 kolejnych zgonów - poinformowało we wtorek brazylijskie ministerstwo zdrowia. Jeśli chodzi o przypadki śmiertelne, to największy dobowy wzrost od 2 września.

Porozumienia pokojowe między Izraelem a Bahrajnem i Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi nie przyniosą pokoju w regionie - oświadczyło w wtorek późnym wieczorem biuro prezydenta Autonomii Palestyńskiej Mahmuda Abbasa.

Izraelskie lotnictwo zaatakowało w środę nad ranem cele w Strefie Gazy - poinformowały palestyńskie źródła bezpieczeństwa. Atak nastąpił po ostrzale rakietowym terytorium Izraela, przeprowadzonym z palestyńskiej enklawy.

Nowy przewodniczący rządzącej Japonią Partii Liberalno-Demokratycznej (PLD) Yoshihige Suga został w środę formalnie wybrany na premiera przez obie izby japońskiego parlamentu. Zastąpi na tym stanowisku Shinzo Abego, który pełnił urząd przez prawie osiem lat.

Liczba zakażonych koronawirusem w Indiach od wybuchu pandemii przekroczyła w środę 5 milionów. W ciągu ostatniej doby zgłoszono 90 123 przypadki zakażenia - wynika z opublikowanych w środę danych ministerstwa zdrowia.

Białoruś poprosiła Rosję o nowe rodzaje uzbrojenia w celu wzmocnienia bezpieczeństwa państwa związkowego – poinformował w środę prezydent Alaksandr Łukaszenka.

Białoruś i Rosja muszą zintensyfikować przedsięwzięcia w sferze wojskowej, w tym manewry – oświadczył podczas spotkania z prezydentem Alaksandrem Łukaszenką minister obrony Rosji Siergiej Szojgu.

Rząd Niemiec wskazał w środę Helgę Schmid jako kandydatkę na nowego sekretarza generalnego Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE). Wybory odbędą się w Tiranie w dniach 3-4 grudnia.

Brytyjski rząd przedstawił w środę plan reformy sądownictwa karnego w Anglii i Walii. Przewiduje on m.in., że sprawcy poważnych przestępstw będą musieli odbyć minimum dwie trzecie zasądzonej kary, a w przypadku terroryzmu na dożywocie będzie można skazać już 18-latków.

(PAP Biznes)

osz/ gor/ asa/

Ostatnie wiadomości