DZIEŃ NA RYNKACH: Niewielkie zmiany indeksów w USA; dolar osłabia się | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
18 wrz 2020, 16:40

DZIEŃ NA RYNKACH: Niewielkie zmiany indeksów w USA; dolar osłabia się

Giełdy w USA wahają się, a notowania w Europie Zachodniej idą w dół. Rynki śledzą najnowsze dane gospodarcze i informacje nt. rozwoju pandemii koronawirusa na świecie. Dolar osłabia się, a ceny ropy rosną

Indeks S&P 500 rośnie o 0,09 proc., Dow Jones Industrial zwyżkuje o 0,04 proc., a Nasdaq Composite idzie w dół o 0,2 proc.

Akcje Oracle spadają o 1 proc. Sekretarz ds. Handlu Wilbur Ross powiedział w piątek, że od 20 września zablokuje użytkownikom amerykańskim możliwość pobierania, aktualizowania i dokonywania transakcji za pomocą aplikacji TikTok lub WeChat. Ogłoszenie to pojawia się, gdy Oracle próbuje sfinalizować umowę, w ramach której zostanie amerykańskim partnerem biznesowym TikToka, aplikacji społecznościowej chińskiej firmy ByteDance.

Transakcje dokonywane za pomocą TikToka będą możliwe do 12 listopada, dając Oracle czas na sfinalizowanie umowy z ByteDance, która zdobędzie uznanie w Białym Domu. Jeśli do tego czasu przesłanki dotyczące "bezpieczeństwa narodowego" zostaną zlikwidowane, blokada TikToka zostanie zniesiona.

Ross powiedział, że blokada dotyczy tylko amerykańskiej wersji aplikacji WeChat. Amerykanie nadal będą mogli dokonywać płatności za pomocą chińskiej wersji aplikacji.

Tesla rośnie o 5,5 proc. Piper Sandler podniósł cenę docelową dla akcji spółki do 515 USD z 480 USD.

Notowania Beyond Meat idą w dół o 4 proc. - JPMorgan obniżył rekomendację dla akcji spółki do "niedoważaj" z "neutralnie".

Akcje Ambarella rosną o 2,5 proc. po tym, jak Berenberg ustalił rekomendację dla akcji spółki na "kupuj".

Foot Locker zwyżkuje o 2 proc. Argus Research podniósł rekomendację dla akcji firmy do "kupuj" z "trzymaj".

"Ostatnie posiedzenia banków centralnych nie zrobiły na rynku wrażenia. Inwestorzy czekają na dalsze wsparcie, oczekując, że w końcu prawodawcy w USA dojdą do porozumienia ws. kolejnego pakietu fiskalnego dla gospodarki" - powiedział Robert Greil, główny strateg w Merck Finck Privatbankiers.

Piątek jest dniem czterech wiedźm na rynkach w USA - tu można oczekiwać większej zmienności - wskazują analitycy.

Indeks VIX, miara oczekiwanej zmienności i instrument oceny sentymentu, zniżkuje do 25,95 pkt.

W Europie indeks Euro Stoxx 50 spada o 0,51 proc., niemiecki DAX zniżkuje o 0,16 proc., francuski CAC 40 idzie w dół o 0,83 proc., a brytyjski FTSE 100 traci 0,37 proc.

Benchmarkowy indeks Europe Stoxx 600 spada o 0,37 proc.

W dół idzie sektor turystyki i czasu wolnego. To reakcja na zagrożenie wprowadzania w krajach Europy nowych ograniczeń w związku z rozprzestrzenianiem się pandemii koronawirusa.

IAG traci 10,5 proc. EasyJet zniżkuje o 7 proc., Carnival jest na minusie o 5 proc., a Trainline spada o 5 proc.

Spadają kursy akcji brytyjskich pubów i restauracji po doniesieniach, że władze Wielkiej Brytanii rozważają wprowadzenie nowych środków ostrożności, aby spowolnić drugą falę zachorowań na koronawirusa.

Restaurant Group spada o 6 proc., Wetherspoon zniżkuje o 1 proc., Cineworld - operator kin - zniżkuje o 3 proc.

1,5 proc. zyskuje Ericsson AB po tym, jak zgodził się przejąć CradlePoint Inc., amerykańskiego dostawcę rozwiązań bezprzewodowych.

Covestro, niemiecki producent tworzyw sztucznych, drożeje o 5 proc. Apollo Global Management Inc., rozważa przejęcie firmy z Leverkusen.

Dolar osłabia się o 0,04 proc. wobec koszyka walut do 92,93 pkt.

Eurodolar idzie w górę o 0,2 proc. do 1,1846.

Kwotowanie USD/JPY spada o 0,4 proc. do 104,4.

Kurs funta zwyżkuje o 0,1 proc. wobec dolara do 1,2951.

Rentowność 10-letnich UST spada o 1 pb do 0,69 proc. Dochodowość 30-letnich obligacji amerykańskich rośnie o 1 pb do 1,44 proc.

Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi 60 pb. Natomiast spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi a 10-letnimi wynosi obecnie 55 pb.

Z kolei dochodowość 10-letnich niemieckich bundów rośnie o 1 pb do -0,49 proc.

Na rynku ropy kontrakty na WTI na październik są wyceniane po 41,30 USD za baryłkę, po wzroście o 0,8 proc., a listopadowe futures na Brent idą w górę o 0,37 proc. do 43,46 USD/b.

PAKIET STYMULACYJNY W USA

Przewodnicząca Izby Reprezentantów Nancy Pelosi powiedziała w czwartek podczas konferencji prasowej, że głosowanie nad którąś z wersji pakietu stymulacyjnego jest jedną z opcji, nad którymi dyskutuje się w partii, aby przełamać impas w rozmowach nad pomocą dla gospodarki z Białym Domem i Republikanami w Senacie.

Według Pelosi niektórzy Demokraci chcą ponownie głosować nad pakietem stymulacyjnym o wartości 3,4 bln USD, który Izba przyjęła w maju, podczas gdy niektórzy prawodawcy nie chcą wprowadzać żadnych przepisów, dopóki nie osiągną porozumienia z administracją Trumpa.

Pelosi wyraziła przekonanie, że Demokraci są zjednoczeni w swoim podejściu. Dodała, że nie odczuwa presji, by zmienić swoją strategię.

Według doniesień medialnych Demokraci z tzw. swing states za zamkniętymi drzwiami domagali się głosowania nad pakietem o wartości 2,2 bln USD, reprezentującym obecną ofertę Demokratów w negocjacjach, nawet jeśli jest niewielka szansa, że przejdzie ona przez Senat kontrolowany przez Republikanów.

DANE GOSP. Z USAIndeks poziomu optymizmu wśród konsumentów amerykańskich, opracowywany przez Uniwersytet Michigan, we wrześniu wyniósł 78,9 pkt. - podano we wstępnym wyliczeniu. Analitycy szacowali, że wskaźnik wyniesie 75 pkt. Miesiąc wcześniej wskaźnik wyniósł 74,1 pkt.

Amerykański indeks wyprzedzający koniunktury w sierpniu wzrósł o 1,2 proc. - podała Conference Board. Analitycy oczekiwali, że indeks wzrośnie o 1,3 proc.

PONAD 950 TYS. OFIAR KORONAWIRUSA

Liczba potwierdzonych zakażeń koronawirusem na świecie przekroczyła w ciągu ostatnich 24 godzin 30 mln - wynika z bilansu agencji Bloomberga. W ciągu siedmiu miesięcy pandemii zmarło na Covid-19 ponad 950 tys. osób.

924 osoby z SARS-CoV-2 zmarły w czwartek w Stanach Zjednoczonych - wynika ze statystyk prowadzonych przez Uniwersytet Johnsa Hopkinsa w Baltimore. Bilans ofiar śmiertelnych epidemii koronawirusa wzrósł w USA tym samym do 197 615.

W ciągu ostatniego tygodnia najwięcej osób zmarło na Covid-19 na Florydzie (824), w Teksasie (817) i w Kalifornii (726). W Stanach Zjednoczonych ponad 6,6 mln testów na koronawirusa dało wynik pozytywny.

Zgodnie z prognozami University of Washington w Seattle w niedzielę bilans zgonów w USA przekroczy 200 tys. Do końca roku osiągnie natomiast poziom ok. 400 tys.

W ciągu ostatniej doby w Brazylii odnotowano 36 303 nowe zakażenia koronawirusem, a dobowy przyrost liczby zgonów wywołanych Covid-19 wyniósł 829 przypadków - poinformowało w czwartek ministerstwo zdrowia tego kraju. Całkowita liczba zakażeń w Brazylii wzrosła tym samym do 4 mln 455 385 przypadków, a liczba wszystkich ofiar śmiertelnych zwiększyła się do 134 106.

Podczas minionych 24 godzin w Hiszpanii wskutek zakażenia koronawirusem zmarło 162 pacjentów, a SARS-CoV-2 wykryto u ponad 11 291 osób - podał resort zdrowia tego kraju. Liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa zwiększyła się w Hiszpanii do 30 405. Łączna liczba przypadków infekcji SARS-CoV-2 wzrosła do 625 651.

Francuskie ministerstwo zdrowia poinformowało w czwartek o 10 593 zakażeniach koronawirusem wykrytych w ciągu ostatniej doby. To najwyższy dobowy wzrost liczby infekcji od początku pandemii w tym kraju. W ostatnich 24 godzinach zmarło 50 osób, tym samym całkowita liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do 31 095. W sumie od początku pandemii koronawirusem zakaziło się 415 481 osób.

W ciągu ostatniej doby w Niemczech odnotowano 1916 nowych zakażeń koronawirusem i stwierdzono 7 zgonów zainfekowanych osób - podał w piątek Instytut im. Roberta Kocha w Berlinie. Od początku pandemii w Niemczech zdiagnozowano 267 773 przypadki infekcji, z czego 9378 doprowadziło do śmierci.

W Rosji w ciągu minionej doby wykryto 5905 zakażeń koronawirusem - poinformował w piątek sztab rządowy. Liczba nowych infekcji rośnie przez ostatnich kilka dni. Zmarło od czwartku 134 pacjentów z Covid-19. Ogólna liczba zakażeń koronawirusem wynosi teraz 1 091 186, z czego 901 207 osób zostało wyleczonych.

W ciągu ostatniej doby zarejestrowano 3182 nowe zakażenia koronawirusem i 201 zgonów wywołanych Covid-19 - poinformował w czwartek resort zdrowia Meksyku. Łączna liczba zakażeń SARS-CoV-2 w Meksyku wzrosła do 684 113 przypadków. Liczba zgonów sięga 72 179. (PAP Biznes)

kkr/ ana/

Ostatnie wiadomości