Skrót wiadomości - piątek, 18 września, 18.40 | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
18 wrz 2020, 18:42

Skrót wiadomości - piątek, 18 września, 18.40

Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Produkcja przemysłowa w sierpniu wzrosła o 1,5 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 5,8 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny. Analitycy ankietowani przez PAP Biznes spodziewali się wzrostu produkcji w sierpniu rdr o 1,8 proc., a mdm spadku o 5,6 proc.

Ceny produkcji przemysłowej w sierpniu spadły rdr o 1,2 proc., a w ujęciu miesięcznym spadły o 0,3 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.

Produkcja przemysłowa w sierpniu 2020 r. wrosła w ujęciu rocznym w 21 spośród 34 działów - poinformował Główny Urząd Statystyczny.

W sierpniu odnotowano spadek dynamiki produkcji sprzedanej mebli.

Produkcja przemysłowa we wrześniu przyspieszy do 8 proc. rdr - prognozują analitycy Ministerstwa Rozwoju, komentując dane GUS.

Na rachunku obrotów bieżących eurolandu nadwyżka (sa) w VII 2020 wyniosła 16,6 mld euro - podał Europejski Bank Centralny w komunikacie.

W 2021 roku czeka nas dalszy spadek inflacji - napisał w artkule dla Dziennika Gazety Prawnej prezes NBP Adam Glapiński.

Polityka pieniężna musi pozostać akomodacyjna - napisał w artkule dla Dziennika Gazety Prawnej prezes NBP Adam Glapiński.

Niskie stopy procentowe nie prowadzą do wystąpienia zagrożeń dla stabilności systemu finansowego - napisał w artkule dla Dziennika Gazety Prawnej prezes NBP Adam Glapiński.

Sprzedaż detaliczna w Wielkiej Brytanii, z uwzględnieniem sprzedaży paliw, w VIII wzrosła o 0,8 proc., podczas gdy poprzednio wzrosła o 3,7 proc., po korekcie z 3,6 proc. - poinformowało w komunikacie biuro statystyczne.

Indeks poziomu optymizmu wśród konsumentów amerykańskich, opracowywany przez Uniwersytet Michigan, we wrześniu wyniósł 78,9 pkt. - podano we wstępnym wyliczeniu. Analitycy szacowali, że wskaźnik wyniesie 75 pkt.

Amerykański indeks wyprzedzający koniunktury w sierpniu wzrósł o 1,2 proc. - podała Conference Board.

BUDŻET, DŁUG

Sejm w czwartek nie odrzucił w pierwszym czytaniu projektu noweli ustawy budżetowej na ten rok i skierował go do komisji finansów. Zakłada on, że deficyt wyniesie 109,3 mld zł wobec przewidywanego wcześniej zerowego deficytu.

GIEŁDA

Zarząd Giełdy Papierów Wartościowych podpisał porozumienie term sheet z Central Bank of Armenia (CBoA) w sprawie negocjacji zakupu pakietu większościowego stanowiącego 65 proc. udziałów w kapitale zakładowym spółki Armenia Securities Exchange (AMX) - podała spółka w komunikacie.

GPW zamierza aktywnie włączyć się w zarządzanie i inicjatywy rozwojowe giełdy w Armenii - poinformował prezes GPW Marek Dietl. Za 2-3 lata możliwe będą kolejne przejęcia giełd na wczesnym etapie rozwoju.

Wyniki cotygodniowego sondażu Indeksu Nastrojów Inwestorów pokazują, że odsetek inwestorów spodziewających się w ciągu sześciu miesięcy trendu wzrostowego na GPW wzrósł o 0,3 pkt. proc. do 42,3 proc. Odsetek respondentów oczekujących trendu spadkowego spadł 3,8 pkt. proc. do 34,5 proc. - podało Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych w komunikacie.

W trzeci piątek września, w dniu wygasania kontraktów terminowych, WIG20 poszedł w dół w okolice dolnego ograniczenia konsolidacji, przy czym obroty i zmienność były niższe niż zwykle w dniu trzech wiedźm - ocenił analityk BM BNP Paribas, Szymon Nowak. Najniżej od końca marca znalazł się indeks spółek paliwowych.

SPÓŁKI

Producent gier People Can Fly w ramach oferty publicznej na GPW planuje emisję akcji oraz sprzedaż części walorów przez obecnych akcjonariuszy - poinformował PAP Biznes Sebastian Wojciechowski, prezes i główny akcjonariusz spółki. People Can Fly jest “dość pewne”, że premiera nowej gry “Outriders” odbędzie się w tym roku, w okresie okołoświątecznym.

Wskutek zawartej w czwartek umowy o przejęciu pomiędzy władzami CaixaBanku oraz spółki Bankia powstał największy bank Hiszpanii. Szczegóły fuzji między trzecim i czwartym bankiem kraju mają zostać ujawnione w piątek podczas konferencji prasowej w Walencji.

Telestrada zaprasza do składania ofert sprzedaży do 283.333 akcji spółki, które stanowią 9,09 proc. kapitału zakładowego - podała spółka w komunikacie. Oferowana cena zakupu akcji wynosi 18 zł za sztukę.

Amica odnotowuje obecnie dalszą odbudowę popytu m.in w Polsce i spodziewa się poprawy wyników grupy w III kw. 2020 roku rdr - poinformował podczas wideokonferencji członek zarządu spółki Michał Rakowski. Dodał, że w całym bieżącym roku Amica spróbuje osiągnąć zeszłoroczne wyniki.

Auto Partner, którego marża netto po I półroczu wzrosła do 5,51 proc., chce w 2020 roku utrzymać rentowność na wysokich poziomach - poinformował w wywiadzie dla PAP Biznes wiceprezes spółki Piotr Janta. Dodał, że do końca roku grupa podejmie decyzję o uruchomieniu drugiego magazyny centralnego, może za granicą.

Zarząd Elektrotimu ocenia, że opublikowane w czerwcu prognozy wynikowe na 2020 r. są możliwe do osiągnięcia, ale podkreśla, że ich realizacja będzie wymagała pozytywnego rozstrzygnięcia na kilku kluczowych projektach - poinformował prezes Ariusz Bober podczas piątkowej wideokonferencji.

Prokuratura Regionalna w Warszawie chce aresztowania Leszka Czarneckiego w związku ze sprawą GetBack. W sądzie jest już wniosek prokuratury regionalnej w Warszawie w sprawie znanego biznesmena - podała RM FM powołując się na ustalenia swoich reporterów śledczych. Jak ustaliła PAP, Prokuratura Regionalna w Warszawie skierowała wniosek o aresztowanie Leszka Czarneckiego już 11 sierpnia 2020 r., ale sprawa trzymana była w ścisłej tajemnicy. Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia wyznaczył termin posiedzenia na 16 października 2020 roku na godz. 10.30. Prokuratura nie informuje o treści zarzutów, jakie mają zostać ogłoszone biznesmenowi.

Bankowy Fundusz Gwarancyjny wniósł do sądu sprzeciw do uchwał zarządu i RN Idea Banku dotyczących sprzedaży akcji Idea Money oraz zmiany warunków emisji posiadanych przez bank obligacji wyemitowanych przez Idea Expert - poinformował Idea Bank w komunikacie.

Rada nadzorcza Globe Trade Centre powołała na stanowisko prezesa Yovava Carmi - podało GTC w komunikacie.

Wasko zawarło ugodę sądową ze Skarbem Państwa - Głównym Inspektorem Transportu Drogowego (GITD) - poinformowała spółka w komunikacie.

WALUTY

Dla EUR/PLN ważne będą środowe odczyty PMI dla strefy euro, a do tego czasu kurs powinien stabilizować się w okolicy 4,45 - powiedział PAP Biznes ekonomista BNP Paribas Wojciech Stępień. Dodał, że również rentowności krajowych SPW powinny pozostać bez większych zmian.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do euro na 4,4574 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,1833 USD i 123,49 JPY - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY

Ceny ropy na amerykańskiej giełdzie paliw rosną i są już powyżej 41 USD za baryłkę. Kończy się najlepszy tydzień dla notowań surowca od początku czerwca - podają maklerzy.

Notowania miedzi na giełdzie LME w Londynie są najwyższe od ponad 2 lat po sygnałach ożywienia w amerykańskiej gospodarce i osłabieniu się kursu USD. Metal w kontraktach 3-miesięcznych jest wyceniany wyżej o 1 proc. - po 6.850,00 USD za tonę - podają maklerzy.

OPINIE, PROGNOZY

Powrót długu do poziomu poniżej 60 proc. PKB może zająć Polsce kilka lat, jednak szybka odbudowa aktywności gospodarczej sugeruje, że jego stopniowe ograniczanie nie powinno stanowić większego problemu – oceniają ekonomiści, z którymi rozmawiał PAP Biznes. KE i agencje ratingowe będą zwracać uwagę na średnioterminowe perspektywy zadłużenia i od 2022 r. zaczną baczniej przyglądać się wskaźnikom.

Dane GUS o produkcji przemysłowej w sierpniu pokazują, że produkcja dóbr konsumpcyjnych odbija, ale na minusie wciąż pozostaje produkcja dóbr inwestycyjnych, co wskazuje na wciąż dużą niepewność w gospodarce - oceniają ekonomiści. W III kw. odbicie aktywności gospodarczej jest widoczne, ale piątkowe dane sugerują zachowanie ostrożność co do szacunków jego skali.

Waluty regionu CEE mogą kontynuować osłabienie w IV kwartale, ze względu na spodziewane ekonomiczne konsekwencje nadchodzącej drugiej fali pandemii - napisano raporcie analitycznym holenderskiego Rabobanku. Analitycy oceniają, że trwały powrót do mocniejszych poziomów będzie możliwy dopiero, gdy dostępna będzie szczepionka na koronawirusa.

W najbliższym czasie ceny paliw na stacjach benzynowych powinny pozostać na dotychczasowym poziomie - prognozują autorzy raportu e-petrol.

W nadchodzących dniach możliwe są wzrosty cen paliw na stacjach - prognozują analitycy BM Reflex.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Sejm uchwalił w czwartek ustawę, która m.in. odroczy powrót stawek VAT do wysokości 22 proc. i 7 proc. oraz zapewni dofinansowanie inwestycji kolejowych i lotnisk.

Sejm powołał w piątek Jacka Oko na prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej na pięcioletnią kadencję. Kadencja jego poprzednika Marcina Cichego została skrócona przepisami Tarczy 3.0. Prezesa UKE powołuje i odwołuje Sejm na wniosek Prezesa Rady Ministrów.

Po I półroczu 2020 roku udział przewozów intermodalnych wyniósł 10,37 proc. całego rynku wobec 8,25 proc. na koniec 2019 roku - podał Urząd Transportu Kolejowego.

Rząd planuje uszczelnić system gospodarowania odpadami, co ma przynieść sektorowi finansów publicznych dodatkowe 20 mld zł w ciągu 10 lat - wynika z oceny skutków regulacji projektu noweli ustawy o odpadach autorstwa Ministerstwa Klimatu.

Uprawnienia EUA w sierpniu zyskały na wartości 9,21 proc. - podał w raporcie Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami.

Aż 4322 nowe przypadki koronawirusa potwierdzono w ciągu ostatniej doby w Wielkiej Brytanii - poinformował w piątek brytyjski rząd. To najwyższa dobowa liczba zakażeń od 8 maja i wzrost o prawie tysiąc w stosunku do bilansu z poprzedniego dnia. Zanotowano 27 zgonów.

WYDARZENIA Z KRAJU

------------------

Obecnie koalicja Zjednoczonej Prawicy praktycznie nie istnieje, choć jeszcze wiele może się zdarzyć; w poniedziałek zbierze się kierownictwo PiS, by ustalić działania na najbliższe dni - powiedział szef klubu PiS Ryszard Terlecki. Podkreślił, że z głosowania koalicjantów trzeba wyciągnąć konsekwencje.

Scenariusz rządu mniejszościowego powinien być brany pod uwagę; w tej chwili każdy wariant jest możliwy - zarówno rządu mniejszościowego, jak i kwestia przyśpieszonych wyborów - powiedział w piątek w Polsat News rzecznik rządu Piotr Müller.

W piątek przed godz. 1.00 Sejm uchwalił nowelę ustawy o ochronie zwierząt, która m.in. zakazuje hodowli zwierząt na futra i wprowadza ograniczenia uboju rytualnego. Za jej przyjęciem głosowało 356 posłów, 75 było przeciw, a 18 wstrzymało się od głosu. Teraz nowelizacja trafi do Senatu.

Wszyscy posłowie Solidarnej Polski zagłosowali przeciw noweli ustawy o ochronie zwierząt; 15 posłów Porozumienia wstrzymało się od głosu, 2 było przeciw. Przeciwko noweli opowiedział się też m.in. minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski (PiS). Ustawę poparło 176 posłów PiS oraz minister rozwoju Jadwiga Emilewicz (Porozumienie).

Decyzją prezesa Jarosława Kaczyńskiego w prawach członka partii zawieszonych zostało w piątek czternaścioro posłów PiS, w tym minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski, Henryk Kowalczyk i Lech Kołakowski - poinformował szef komitetu wykonawczego Krzysztof Sobolewski.

Bardzo się cieszymy. To są lata pracy bardzo wielu organizacji i osób - powiedział PAP prezes fundacji zajmującej się ochroną zwierząt - Viva! Akcja Dla Zwierząt, Cezary Wyszyński, komentując uchwaloną nowelę ustawy o ochronie zwierząt. Jak dodał, wygląda na to, że wszystkie ważne rzeczy przegłosowano.

Bardzo się cieszymy i mamy nadzieję, że ustawa jak najszybciej wejdzie w życie - powiedziała PAP Marta Korzeniak ze stowarzyszenia Otwarte Klatki, komentując uchwaloną nowelę ustawy o ochronie zwierząt. Dodała, że stowarzyszeniu najbardziej zależało na zakazie hodowli zwierząt na futra.

Jarosław Kaczyński przestał udawać, że jest prawicą. Najlepszych patriotów, państwowców, wolnościowców i konserwatystów zapraszamy do nas - mówili w piątek posłowie Konfederacji, komentując głosowanie ws. uchwalonej w nocy noweli ustawy o ochronie zwierząt.

Rozpoczynamy proces szerokich konsultacji dotyczących wyłonienia większości parlamentarnej, ale również przygotowania wariantu wcześniejszych wyborów - poinformował w piątek szef PO Borys Budka.

Przez pięć lat byliśmy lojalnym partnerem; gdyby ktoś próbował dzisiaj doprowadzić do dymisji Zbigniewa Ziobry to zrobiły prezent dla Platformy Obywatelskiej - mówił w piątek wiceprezes Solidarnej Polski, wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik.

W Polsce w piątek stwierdzono 757 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, zmarło 17 osób - poinformowało Ministerstwo Zdrowia. Łącznie odnotowano do tej pory 77.328 zachorowań i 2.270 zgonów.

Ostatniej doby wykonano ponad 21 tys. testów na obecność koronawirusa. Ogółem przebadano dotąd 3 mln 81 tys. 867 próbek pobranych od 2 mln 957 tys. 30 osób – podało w piątek Ministerstwo Zdrowia.

Ministerstwo Zdrowia wprowadziło ograniczenia w ordynowaniu i wydawaniu szczepionek przeciw grypie na jednego pacjenta. Obwieszczenie w tej sprawie opublikowano w czwartek.

Udało nam się zwiększyć dostępność szczepień na grypę w Polsce. Dzisiaj zostało wydane polecenie o zwiększenie rezerw materiałowych w zakresie szczepionek na grypę na ponad pół miliona szczepień – powiedział w piątek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Nie wykluczamy referendum w sprawie podziału województwa mazowieckiego, gdy pojawi się konkretny projekt, dotyczący podziału – powiedział marszałek Mazowsza Adam Struzik, wiceszef PSL. Przypomniał, że referendum może zarządzić sejmik wojewódzki bezwzględną większością głosów.

Mamy prototyp polskiej szczepionki na SARS-CoV-2. Przechodzimy do etapu charakterystyki molekularnej i przygotowań do badań klinicznych – powiedział PAP onkolog i immunolog prof. Andrzej Mackiewicz.

Wybór Rzecznika Praw Obywatelskich nie znalazł się w porządku obrad na wniosek posłów Koalicji Obywatelskiej – poinformował w piątek, pod koniec posiedzenia Sejmu marszałek Elżbieta Witek. Zapowiedziała, że ponownie zbierze się Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka.

Sejm uchwalił w czwartek ustawę upoważniająca prezydenta do ratyfikacji polsko-amerykańskiej umowy o współpracy wojskowej, która przewiduje zwiększenie liczby żołnierzy USA stacjonujących w Polsce.

Poparcie dla Prawa i Sprawiedliwości (wraz z Solidarną Polską i Porozumieniem) we wrześniu spadło do 41 proc. z 44 proc. w poprzednij edycji badania, a poparcie dla Koalicji Obywatelskiej wzrosło do 22 proc. z 19 proc. - wynika z sondażu CBOS.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY

----------------------

Komisja Europejska poinformowała w piątek, że podpisała drugą umowę w sprawie zakupu potencjalnej szczepionki na Covid-19. Umowa ta umożliwi wszystkim państwom członkowskim UE zakup do 300 mln dawek szczepionki wyprodukowanej przez koncern Sanofi-GSK.

Brytyjski rząd opublikował w czwartek tekst poprawki do budzącego kontrowersje projektu ustawy o brytyjskim rynku wewnętrznym. To wynik uzgodnień z tymi posłami Partii Konserwatywnej, którzy zgłaszali obiekcje wobec projektu.

Komisja Europejska przedstawi strategię dotyczącą równości osób LGBTI+ w listopadzie - poinformował PAP rzecznik tej instytucji Christian Wigand.

Jeśli tworzysz rodzinę w jednym kraju, jest ona rodziną też w innym kraju - w ten sposób unijna komisarz ds. równości Helena Dalli odpowiedziała w piątek na pytanie o plany Komisji Europejskiej w sprawie uznawania praw rodzinnych osób LGBT+.

Komisja Europejska przedstawiła w piątek plan działania przeciwko rasizmowi, w ramach którego chce zwiększyć egzekwowanie prawa UE w tym zakresie, a także wzmocnić działania państw członkowskich, np. odnośnie do sprawiedliwego traktowania przez policję.

Chcemy, by międzynarodowa misja obserwacyjna udokumentowała przemoc białoruskiego reżimu – oświadczyła w piątek kandydatka opozycji w sierpniowych wyborach prezydenckich na Białorusi Swiatłana Cichanouska na forum Rady Praw Człowieka ONZ w Genewie.

Niemiecki rząd zwiększy i usprawni pomoc finansową dla poszkodowanych przez pandemię koronawirusa małych oraz średnich przedsiębiorstw - poinformowały w piątek we wspólnym komunikacie ministerstwa gospodarki, finansów i spraw wewnętrznych.

W ciągu ostatniej doby w Niemczech odnotowano 1916 nowych zakażeń koronawirusem i stwierdzono 7 zgonów zainfekowanych osób - podał w piątek Instytut im. Roberta Kocha w Berlinie.

We Francji grupa złożona z osób, które przeżyły Covid-19, a także członków rodzin pacjentów pozwała w czwartek francuskiego premiera Jeana Castexa, oskarżając go o potencjalnie niebezpieczne zarządzanie kryzysem związanym z pandemią koronawirusa.

We Francji po słowach ministra spraw wewnętrznych Geralda Darmanina o „zdziczeniu” francuskiego społeczeństwa trwa debata publiczna na temat wzrostu liczby aktów przemocy, co odzwierciedlają statystyki policyjne.

10 osób zmarło we Włoszech w ciągu doby na Covid-19, potwierdzono 1907 kolejnych zakażeń koronawirusem - poinformowało w piątek Ministerstwo Zdrowia w Rzymie. Wykonanych zostało jednego dnia prawie 100 tys. testów na obecność wirusa.

W ciągu ostatniej doby w Holandii potwierdzono 1972 nowe przypadki zakażenia koronawirusem - poinformowało w piątek ministerstwo zdrowia tego kraju. To czwarty dzień z rzędu z rekordowym przyrostem liczby infekcji.

Premier Danii Mette Frederiksen w związku ze wzrostem liczby nowych przypadków koronawirusa ogłosiła w piątek rozszerzenie restrykcji na cały kraj. Restauracje od soboty będą zamykane o godz. 22, a limit uczestników zgromadzeń zostanie zmniejszony ze 100 do 50 osób.

W Czechach w ciągu ostatniej doby zdiagnozowano 3130 nowych zakażeń koronawirusem - wynika z piątkowych danych ministerstwa zdrowia. Po raz pierwszy od początku pandemii liczba nowych wykrytych infekcji przekroczyła 3 tys.

Na Węgrzech Rekordową liczbę nowych zakażeń koronawirusem stwierdzono w ciągu ostatniej doby– aż 941. Zmarło też sześcioro kolejnych chorych na Covid-19 – wynika z danych opublikowanych w piątek na rządowej stronie poświęconej pandemii.

Aż 4322 nowe przypadki koronawirusa potwierdzono w ciągu ostatniej doby w Wielkiej Brytanii - poinformował w piątek brytyjski rząd. To najwyższa dobowa liczba zakażeń od 8 maja i wzrost o prawie tysiąc w stosunku do bilansu z poprzedniego dnia. Zanotowano 27 zgonów.

Brytyjski rząd rozważa nową ogólnokrajową blokadę, aby zatrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa, a decyzje w tej sprawie mogą zapaść już w przyszłym tygodniu - podały w piątek stacje BBC i Sky News.

Na Ukrainie poprzedniego dnia wykryto 3228 przypadków koronawirusa, zmarło 68 osób, a wyzdrowiało 1573 pacjentów - podał w piątek minister ochrony zdrowia Maksym Stepanow. W kraju jest ponad 90 tys. aktywnych przypadków.

W Rosji w ciągu minionej doby wykryto 5905 zakażeń koronawirusem - poinformował w piątek sztab rządowy. Liczba nowych infekcji rośnie przez ostatnich kilka dni. Zmarło od czwartku 134 pacjentów z Covid-19, a wyleczonych zostało 5339 chorych.

Ponad setka byłych i obecnych dyplomatów, polityków i ekspertów wezwała w otwartym liście KE oraz państwa UE do podjęcia kroków prowadzących do zarzucenia projektu Nord Stream 2. Tekst opublikowano w czwartek na portalu anglojęzycznego "Newsweeka".

w Stanach Zjednoczonych 924 osoby z SARS-CoV-2 zmarły w czwartek - wynika ze statystyk prowadzonych przez Uniwersytet Johnsa Hopkinsa w Baltimore. Bilans ofiar śmiertelnych epidemii koronawirusa wzrósł w USA tym samym do 197 615.

Ministerstwo handlu USA zapowiedziało w piątek uchwalenie regulacji zakazujących pobierania przez osoby w Stanach Zjednoczonych popularnych chińskich aplikacji na smartfony - TikTok i WeChat. Zakaz ma wejść w życie w niedzielę 20 września.

W Meksyku w ciągu ostatniej doby zarejestrowano 3182 nowe zakażenia koronawirusem i 201 zgonów wywołanych Covid-19 - poinformował w czwartek resort zdrowia Meksyku. Łączna liczba zakażeń SARS-CoV-2 w Meksyku wzrosła do 684 113 przypadków. Liczba zgonów sięga 72 179.

W Brazylii w ciągu ostatniej doby odnotowano 36 303 nowe zakażenia koronawirusem, a dobowy przyrost liczby zgonów wywołanych Covid-19 wyniósł 829 przypadków - poinformowało w czwartek ministerstwo zdrowia tego kraju.

W Indonezji odnotowano w piątek 3891 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, a na Filipinach 3257 - poinformowały resorty zdrowia tych państw. W związku z Covid-19 w tym pierwszym kraju zmarło w ciągu ostatniej doby 114 osób, a w drugim - 47.

Współpracownik rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego, Gieorgij Ałburow, podał w czwartek szczegóły odnalezienia butelki, na której wykryto później ślady trującej substancji. Według mediów niemieckich butelkę przekazano do Niemiec samolotem ratunkowym. (PAP Biznes)

asa/ ana/

Ostatnie wiadomości