Skrót wiadomości: sobota-niedziela, 19-20 września | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
20 wrz 2020, 20:01

Skrót wiadomości: sobota-niedziela, 19-20 września

Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata z soboty i niedzieli, 19-20 września (do godz. 20.00).

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE KRAJ I ŚWIAT---------------------------------

Rada Krajowego Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ "Solidarność" (KSGiE) podjęła decyzję o przekształceniu się w Komitet Protestacyjno-Strajkowy i ogłoszeniu pogotowia strajkowego – poinformował PAP przewodniczący Sekretariatu Jarosław Grzesik.

Ursus złożył zażalenie na postanowienie sądu umorzeniu przyspieszonego postępowania układowego prowadzonego wobec spółki.

PKO BP wezwał Vistal Gdynię do wukupu dwóch weksli w związku z nieuregulowaniem wierzytelności banku wobec spółki zależnej Vistal Offshore. Pierwszy z weksli opiewa na 12,7 mln zł, drugi na 16,1 mln euro. PKO BP określił termin wykupu weksli na 28 września.

Sąd w San Francisco wstrzymał w niedzielę wykonanie rozporządzenia ministerstwa handlu USA, mające na celu zakazanie pobierania popularnej chińskiej aplikacji na smartfony WeChat. Decyzja sądu zapadła na godziny przed wejściem w życie prawa.

WYDARZENIA Z KRAJU----------------------

Na dzisiaj nie ma koalicji Zjednoczonej Prawicy; wypowiedzieli ją ci, którzy nie głosowali za nowelą ustawy o ochronie zwierząt - mówił w niedzielę poseł PiS Marek Suski. Podkreślił, że w poniedziałek kierownictwo PiS może podjąć decyzję o dalszych losach ZP, w tym dot. ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry.

Wrócimy do prac nad projektem noweli tzw. ustawy covidowej, jeżeli w Sejmie uda się zebrać większość, która ją poprze - zapowiedział w sobotę wicerzecznik PiS Radosław Fogiel. Przekonywał też, że zmiana przepisów nie służy zapewnieniu bezkarności urzędników.

Prezydent Andrzej Duda będzie pośredniczyć w rozmowach między koalicjantami Zjednoczonej Prawicy, dopiero wtedy, gdy dojdzie między nimi do sytuacji patowej - powiedział w sobotę rzecznik prezydenta Błażej Spychalski. "Takiej sytuacji jeszcze nie ma" - dodał.

Podejmując decyzję dotyczącą ustawy o ochronie zwierząt będę miał na względzie kwestie ich humanitarnego traktowania, ale również byt i jakość życia polskich rolników - zapowiedział w niedzielę w Warszawie prezydent Andrzej Duda. Obiecuję to polskim rolnikom - zadeklarował.

W nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt vacatio legis wydaje się za krótkie - ocenił w niedzielę doradca prezydenta Andrzej Zybertowicz, zwracając uwagę, że dla prezydenta Andrzeja Dudy istotna jest kwestia bezpieczeństwa prowadzenia danego biznesu.

Formacje Jarosława Gowina - Porozumienie i Zbigniewa Ziobry - Solidarna Polska nie mają szans dostać się do Sejmu bez koalicji z PiS – wynika z sondażu IBRiS na zlecenie "Wirtualnej Polski", którego wyniki opublikowano w niedzielę.

Poseł PiS Przemysław Czarnek może w poniedziałek zastąpić Zbigniewa Ziobrę na stanowisku ministra sprawiedliwości; ostateczna decyzja zostanie podjęta podczas posiedzenia kierownictwa PiS - wynika z informacji PAP.

Nowela ustawy o ochronie zwierząt to atak na zasady wolności gospodarczej i przewidywalności w gospodarce i PSL zrobi wszystko, by ją zmienić - podkreślił przewodniczący polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz, który w niedzielę wziął udział w dożynkach w Spale (Łódzkie).

W Polsce w niedzielę stwierdzono 910 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, zmarło 11 osób - poinformowało Ministerstwo Zdrowia. To druga najwyższa liczba od początku pandemii, rekordowo dużo zakażeń było dzień wcześniej (1002 przypadki). Łącznie odnotowano do tej pory 79.240 zachorowań i 2.293 zgony.

Wyniki, które teraz obserwujemy, to jest efekt powrotu ludzi do normalnego, codziennego życia; nie mamy obecnie dużych ognisk zakażeń - powiedział w sobotę PAP rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz, komentując najwyższy dzienny bilans koronawirusa w Polsce.

Lewica rusza z regionalnymi kongresami programowymi. W osiem kolejnych weekendów odwiedzi 16 województw. Kongresy zakończą się wielkim wydarzeniem 21 listopada w Warszawie i opracowaniem programu na kolejne lata.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY----------------------

O 774 wzrósł w sobotę bilans ofiar śmiertelnych epidemii koronawirusa w Stanach Zjednoczonych - wynika z danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore. Od wybuchu epidemii liczba wykrytych przypadków zakażenia SARS-CoV-2 w USA przekroczyła 6,7 mln.

Brazylia odnotowała w ciągu ostatnich 24 godzin 33 057 nowych przypadków koronawirusa i kolejnych 739 zgonów na Covid-19.

W ciągu ostatniej doby we Francji wykryto prawie 13,5 tys. nowych infekcji koronawirusem - podały francuskie władze w sobotę. To najwyższy dotąd dzienny przyrost zakażeń. Od piątku zmarło 26 zainfekowanych osób.

Opublikowanie w sobotę rano przez rząd wspólnoty autonomicznej Madrytu przepisów o restrykcjach w przemieszczaniu się w części aglomeracji stołecznej doprowadziło do kilku manifestacji mieszkańców tego regionu Hiszpanii.

Aż 4422 nowe przypadki koronawirusa potwierdzono w ciągu ostatniej doby w Wielkiej Brytanii - poinformował w sobotę po południu brytyjski rząd. To najwyższa dobowa liczba zakażeń od 8 maja. Zanotowano 27 zgonów.

W ciągu minionej doby w Niemczech odnotowano 1 345 przypadków zakażenia koronawirusem-poinformował w niedzielę rano berliński Instytut im. Roberta Kocha (RKI). Zmarły dwie osoby.

W Danii potwierdzono w sobotę 589 nowych przypadków koronawirusa. Jest to największy dobowy wzrost zakażeń od początku pandemii w tym kraju. Od południa Duńczycy muszą się liczyć z nowymi restrykcjami.

Liczba zakażeń koronawirusem w Rosji wzrosła o 6148 w ciągu minionej doby - podał w niedzielę sztab ds. walki z epidemią. Drugi dzień z rzędu liczba nowych infekcji przekracza 6 tysięcy. Zmarło 79 osób. Od początku epidemii odnotowano 19 418 zgonów.

W wieku 87 lat zmarła w piątek w swoim domu w Waszyngtonie z powodu powikłań związanych z chorobą nowotworową amerykańska sędzia Sądu Najwyższego Ruth Bader Ginsburg. "Była niestrudzoną i zdecydowaną orędowniczkę sprawiedliwości” - oświadczył prezes SN USA John Roberts.

Prezydent USA Donald Trump ocenił w sobotę, że po śmierci Ruth Bader Ginsburg wybór kobiety na jej miejsce w Sądzie Najwyższym "byłby stosowny". Dodał, że wśród jego potencjalnych kandydatek jest Amy Coney Barrett i Barbara Lagoa.

Senator Lisa Murkowski z Partii Republikańskiej oświadczyła w niedzielę, że jest przeciwna wyborowi następcy zmarłej w piątek sędzi Sądu Najwyższego Ruth Bader Ginsburg przed listopadowymi wyborami prezydenckimi. Sprzeciwiła się tym samym prezydentowi Donaldowi Trumpowi i partyjnym liderom.

Prezydent Iranu Hasan Rowhani oznajmił w niedzielę, że Iran "nie ugnie się przed presją USA". Komentując ogłoszenie przez Waszyngton wznowienia sankcji ONZ na Iran, Rowhani oświadczył, że USA poniosą klęskę w tej sprawie wobec braku poparcia ze strony świata.

342 nazwiska są już na liście centrum praw człowieka Wiasna, gromadzącego dane zatrzymanych podczas sobotniego protestu kobiet w Mińsku. Część osób – jak poinformowały media niezależne – już wypuszczono z komisariatów.

W czasie białorusko-rosyjskich manewrów wojskowych pod Brześciem na Białorusi wykorzystano m.in. śmigłowce i artylerię – poinformowała agencja Interfax Zachód, powołując się na ministerstwo obrony w Moskwie. (PAP Biznes)

pr/

Ostatnie wiadomości