DZIEŃ NA RYNKACH: Giełdy w Europie kończą sesję na plusie, Wlk. Brytania wprowadzi nowe restrykcje | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
22 wrz 2020, 19:14

DZIEŃ NA RYNKACH: Giełdy w Europie kończą sesję na plusie, Wlk. Brytania wprowadzi nowe restrykcje

Większość europejskich rynków zakończyła wtorkową sesję wzrostami. Odbiciu po słabym poniedziałku nie przeszkodziło ogłoszenie przez Wielką Brytanię wprowadzenia nowych ograniczeń sanitarnych w związku z pandemią koronawirusa.

W Europie indeks Euro Stoxx 50 zyskał 0,10 proc., niemiecki DAX 0,41 proc., a brytyjski FTSE 100 wzrósł o 0,43 proc. Gorzej radził sobie francuski CAC 40, który poszedł w dół 0,40 proc.

Benchmarkowy indeks Europe Stoxx 600 wzrósł o 0,20 proc.

Europejskie indeksy odbiły we wtorek w górę po poniedziałkowej sesji, która była najgorszą od 11 czerwca. Poprawie nastrojów nie przeszkodziły ostrzeżenia analityków wskazujących na możliwy powrót obostrzeń w życiu publicznym w związku z pandemią koronawirusa.

Na taki krok zdecydowała się Wlk. Brytania, a jej premier Boris Johnson przedstawił we wtorek planowane ograniczenia, które mają obowiązywać od czwartku przez nawet 6 miesięcy. Zgodnie z planem Johnsona, brytyjskie bary i restauracje będą mogły być otwarte do 22.00, a klienci będą obsługiwani wyłącznie przy stolikach. Pracownicy sklepów, lokali gastronomicznych, pasażerowie taksówek będą zobowiązani do noszenia maseczek. Do 15 osób ograniczone zostanie uczestnictwo w weselach, a do 30 osób w pogrzebach. Szkoły pozostaną otwarte.

Decyzje ogłoszone przez Johnsona odnoszą się tylko do Anglii, bo ochrona zdrowia w Szkocji, Walii i Irlandii Północnej jest w kompetencjach tamtejszych rządów, ale jak podkreślił brytyjski premier, skonsultowane i skoordynowane zostały one z władzami pozostałych części Zjednoczonego Królestwa i ich tamtejsze rządy wkrótce poinformują o wprowadzeniu analogicznych działań.

Duński AP Moeller Maersk wzrósł o 5,22 proc. po podwyższeniu przez JP Morgan rekomendacji do 'przeważaj'.

Akcje Whitbread, właściciela m.in. sieci hoteli Premier Inn, spadły o 2,74 proc. po tym, jak grupa ogłosiła plan zwolnienia 6 tys. pracowników w swoich spółkach z branż: gastronomicznej i hotelarskiej.

Airbus zniżkował o 2,68 proc. po tym, jak CEO Guilliaume Faury powiedział we francuskim radiu, że sytuacja linii lotniczych jest gorsza niż oczekiwano w lecie.

Brytyjski ubezpieczyciel Beazley podał, że spodziewa się podwojenia roszczeń związanych z koronawirusem do 340 mln USD. Akcje spółki zniżkowały o 14,05 proc.

We Włoszech, o 1,87 proc. spadł Unicredit po tym, jak w mediach pojawiły się informacje, że włoski rząd zaoferował grupie nabycie swoich udziałów w banku Monte dei Paschi di Siena.

RYNKI AKCJI

Indeks S&P 500 rośnie o 0,38 proc., Dow Jones Industrial zniżkuje o 0,15 proc., a Nasdaq Composite rośnie o 0,47 proc.

Akcje Microsoft, Alphabet Inc. oraz Facebooka rosną od 0,7 do 1,8 proc.

Inwestorzy w USA przygotowują się na podwyższoną zmienność na rynku ze względu na polityczną niepewność związaną z kwestią wyboru nowej sędzi sądu najwyższego na miejsce zmarłej Ruth Bader Ginsburg.

RYNKI OBLIGACJI

Rentowność 10-letnich UST spada o 0,5 pb do 0,666 proc. Dochodowość 30-letnich obligacji amerykańskich idzie w dół o 0,6 pb do 1,42 proc.

Z kolei dochodowość 10-letnich niemieckich bundów spada o 1,1 pb do -0,51 proc.

Na koniec sesji rentowność polskich 10-latek wzrosła do 1,33 proc.

WALUTY

Eurodolar idzie w dół o 0,58 proc. do 1,177.

Kwotowanie USD/JPY rośnie o 0,32 proc. do 105,01.

Kurs funta zniżkuje o 0,95 proc. wobec dolara do 1,7938.

Kurs USD/PLN wynosi 3,836, a EUR/PLN 4,4889.

SUROWCE

Na rynku ropy kontrakty na WTI na październik są wyceniane po 39,27 USD za baryłkę, po spadku o 0,3 proc., a listopadowe futures na Brent idą w górę o 0,2 proc. do 41,46 USD/b.

Srebro rośnie 0,3 proc. do 24,45 USD za uncję, a złoto idzie w dół o 0,2 proc. do 1.906,1 USD za uncję.

DANE I POLITYKA MONETARNA

Amerykański wskaźnik aktywności wytwórczej Richmond Fed wzrósł we wrześniu do 21 pkt. z 18 pkt. - poinformował oddział Fed w Richmond. Analitycy spodziewali się, że indeks wyniesie 12 pkt., wobec 18 pkt. miesiąc wcześniej.

W Szwecji bank centralny Riksbank utrzymał stopy procentowe bez zmian - benchmark wynosi 0,00 proc. Taka decyzja banku była oczekiwana przez większość analityków ankietowanych przez agencję Bloomberg. Riksbank podał w komunikacie, że stopy procentowe pozostaną na obecnym poziomie w nadchodzących latach, ale mogą zostać obniżone, jeśli takie rozwiązanie zostanie uznane za efektywne.

Prezes Rezerwy Federalnej Jerome Powell napisał w przemówieniu wygłoszonym przed Komisją Usług Finansowych Izby reprezentantów USA, że stan gospodarki USA poprawia się, ale ma ona jeszcze długą drogę do całkowitego odrodzenia po pandemii. Prezes Fedu powtórzył, że zarówno polityka fiskalna, jak i pieniężna wymagają dalszej stymulacji, aby kryzys zdrowotny nie spowodował długotrwałych szkód w gospodarce.

„Zarówno zatrudnienie, jak i ogólna aktywność gospodarcza pozostają znacznie poniżej poziomu sprzed pandemii, a dalsza ścieżka rozwoju gospodarczego jest nadal wysoce niepewna" - napisał Powell.

POLITYKA

Pracownicy służby publicznej w Niemczech rozpoczęli we wtorek strajki ostrzegawcze, domagając się znacznej podwyżki płac. Do pracy w niektórych częściach kraju nie przyszli m.in. pracownicy szpitali i ośrodków opieki nad dziećmi czy pracownicy zakładów wodociągowych. Głównym żądaniem związków Ver.di i dbb jest wzrost wynagrodzenia o 4,8 proc. lub o co najmniej 150 euro miesięcznie dla ok. 2,3 miliona pracowników federalnych i lokalnych w ciągu następnego roku.

Turcja i Grecja oświadczyły we wtorek, że są gotowe do wznowienia wstępnych rozmów w celu rozwiązania sporu dotyczącego roszczeń obu krajów do wschodnich rejonów Morza Śródziemnego - poinformowały w komunikacie służby prasowe prezydenta Turcji. Komunikat pojawił się po wideokonferencji, którą odbył prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan z niemiecką kanclerz Angelą Merkel i przewodniczącym Rady Europejskiej Charles'em Michelem. Podczas rozmowy Erdogan podkreślił, że obustronne dążenie do dialogu powinno zostać utrzymane dzięki wzajemnym krokom w tym kierunku.

Amerykański prezydent Donald Trump podczas debaty generalnej 75. sesji Zgromadzenie Ogólnego Narodów Zjednoczonych stwierdził, że świat toczy "wielką walkę" z "chińskim wirusem". Ocenił, że w Stanach Zjednoczonych przeprowadzono "największą mobilizację od czasów II wojny światowej". "Musimy pociągnąć do odpowiedzialności państwo, które wypuściło tę zarazę na świat - Chiny" - oświadczył Trump. Ponowił także swoje oskarżenia wobec Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). "Chiński rząd i WHO - która jest właściwie kontrolowana przez Chiny - fałszywie deklarowały, że nie ma dowodów na zakażanie się człowieka od człowieka" - stwierdził.

KALENDARIUM NA ŚRODĘ

2.30 - Japonia - Indeks PMI dla przemysłu za IX (wst.);

8.00 - Niemcy - Indeks zaufania konsumentów GfK za X;

9.15 - Francja - Indeksy PMI dla przemysłu oraz dla usług za IX (wst.);

9.30 - Niemcy - Indeksy PMI dla przemysłu oraz dla usług za IX (wst.);

10.00 - strefa euro - Indeksy PMI dla przemysłu oraz dla usług za IX (wst.);

15.00 - USA - wystąpienie szefowej Fed z Cleveland Loretty Mester;

15.45 - USA - Indeksy PMI dla przemysłu oraz dla usług za IX (wst.);

16.00 - USA - wystąpienie prezesa Fed Jerome Powella;

17.00 - USA - wystąpienie szefa Fed z Chicago Charlesa Evansa

20.00 - USA - wystąpienie członka zarządu Fed Randala K. Quarlesa. (PAP Biznes)

luk/ gor/

Ostatnie wiadomości