Skrót wiadomości - wtorek, 22 września, 17.50 | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
22 wrz 2020, 17:54

Skrót wiadomości - wtorek, 22 września, 17.50

Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

We wrześniu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w przemyśle jest lepszy niż w sierpniu - podał Główny Urząd Statystyczny.

Z wrześniowego badania wynika, że firmy z sekcji przetwórstwo przemysłowe zakładają 3,5 proc. spadek inwestycji w 2020 wobec roku 2019 - podał Główny Urząd Statystyczny.

Poparłbym wnioski o stopniowe podwyżki stóp proc., choć w najbliższym czasie zapewne nie będą one zgłaszane – powiedział PAP Biznes członek RPP Kamil Zubelewicz. Dodał, że NBP prognozuje obecnie dość niewielki spadek PKB w 2020 r. Ekonomista nie spodziewa się wprowadzenia forward guidance, ani uruchomienia polskiego TLTRO.

Analiza aktywności sektora nie wskazuje jednak, by banki nadmiernie ograniczały podaż kredytów - napisał NBP w raporcie 'Aktywność kredytowa sektora przedsiębiorstw niefinansowych w Polsce w okresie pandemii COVID-19", a przygotowanym przez Departament Analiz Ekonomicznych NBP.

W Szwecji bank centralny Riksbank utrzymał stopy procentowe bez zmian - benchmark wynosi 0,00 proc. - podał bank w komunikacie.

Narodowy Bank Węgier (MNB) utrzymał we wtorek referencyjną, 3-miesięczną depozytową stopę na niezmienionym poziomie 0,60 proc. - poinformował bank po zakończeniu posiedzenia. Decyzja była zgodna z oczekiwaniami rynku.

Stan gospodarki USA poprawia się, ale ona ma jeszcze długą drogę do całkowitego odrodzenia po pandemii – wynika z tekstu przemówienia, które prezes Fedu Jerome Powell wygłosi przed Komisją ds. Usług Finansowych Izby Reprezentantów. Dodał, że ścieżka rozwoju gospodarczego jest niepewna.

Amerykański wskaźnik aktywności wytwórczej Richmond Fed wzrósł we wrześniu do 21 pkt. z 18 pkt. - poinformował oddział Fed w Richmond.

Sprzedaż domów na rynku wtórnym w USA w sierpniu wyniosła 6 mln w ujęciu rocznym vs. oczekiwane 6 mln - podało w raporcie Krajowe Stowarzyszenie Pośredników w Handlu Nieruchomościami (National Association of Realtors).

BUDŻET, DŁUG

Podaż pieniądza (M3) w sierpniu wzrosła o 16,2 proc. rdr do 1.744.100,9 mln zł - podał Narodowy Bank Polski. W ujęciu miesięcznym podaż pieniądza wzrosła o 0,2 proc.

Deficyt budżetu państwa po sierpniu wyniósł 13,3 mld zł, o 3 mld zł mniej niż po lipcu - poinformował we wtorek PAP wiceminister finansów Piotr Patkowski. Jego zdaniem dane świadczą o dalszej stabilizacji aktywności gospodarczej w Polsce.

Wprowadzenie zerowego podatku PIT dla osób do 26. roku życia na stażach i praktykach zapowiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki podczas Gali Liderów Innowacji GovTech Polska. Jak mówił, powinno to wzmocnić chęć pracy młodych ludzi w administracji.

GIEŁDA

Główne warszawskie indeksy zamknęły wtorkowe notowania na lekkich plusach, jednak mała skala popytu po silnych poniedziałkowych spadkach wskazuje, że dno trwającej korekty nie zostało jeszcze ustanowione - powiedział PAP Biznes analityk DM mBanku Kamil Jaros.

Na wtorkowym zamknięciu WIG20 wzrósł o 0,64 proc. do 1.693,09 pkt., WIG zwyżkował o 0,61 proc. do 48.741,38 pkt., mWIG40 poszedł w górę o 0,55 proc. do 3.463,31 pkt., a sWIG80 zyskał 1,03 proc. do 14.205,34 pkt.

SPÓŁKI

Oferta publiczna Allegro. eu obejmować będzie 187.826.087 akcji, w tym 163.599.596 akcji istniejących .Przedział cenowy wynosi 35 -43 zł - podała spółka w prospekcie. Wartość oferty Allegro to 6,574-8,076 mld zł.

Wydatki kapitałowe Allegro w 2020 roku wynieść mają 230-270 mln zł, w 2021 roku wzrosną do 425-475 mln zł, a w 2022 roku do 550-650 mln zł - poinformowała spółka w prospekcie emisyjnym.

Allegro przewiduje średnioroczny wzrost przychodów netto w latach 2019-2021 o ok. 35 proc. - wynika z danych w prospekcie spółki.

Allegro planuje od 2021 roku wprowadzić program motywacyjny dla pracowników oparty na akcjach o wartości około 110 mln zł rocznie. W 2021 roku koszty księgowe tego programu mają wynieść 40 mln zł, a w średnim terminie wzrosną do 110 mln zł - podała spółka w prospekcie.

Książka popytu na akcje Allegro jest już pokryta w całości po każdej cenie z przedziału wynoszącego 35-43 zł - poinformowało PAP Biznes źródło rynkowe. Book building rozpoczął się we wtorek i potrwa do poniedziałku, 28 września.

Sprzedaż miedzi w grupie KGHM w sierpniu 2020 roku wyniosła 58 tys. ton i była wyższa o 12 proc. niż przed rokiem. Produkcja miedzi płatnej w grupie wyniosła w lipcu 57,9 tys. ton, co oznacza spadek o 2 proc. rdr - poinformował KGHM w komunikacie, dotyczącym wstępnych wyników produkcyjnych i sprzedażowych.

Asseco Poland opracowała platformę informatyczną przeznaczoną dla banków spółdzielczych - podała firma w komunikacie prasowym. Grupa prowadzi obecnie rozmowy w sprawie sprzedaży rozwiązania z 20 dużymi podmiotami.

Iliad złożył do Komisji Europejskiej wniosek dotyczący przejęcia Play Communications - podała KE na stronie internetowej. Wstępny termin rozpatrzenia wniosku to 26 października.

Sytuacja, w której znalazły się obecnie banki, stwarzać może pole do skupu akcji własnych - poinformował prezes PKO BP Zbigniew Jagiełło.

PKO BP nie obserwuje pogorszenia jakości portfela kredytowego z powodu pandemii koronawirusa zarówno wśród klientów indywidualnych, jak i przedsiębiorstw - poinformował prezes banku Zbigniew Jagiełło.

Zapisy w Polsce w wezwaniu na akcje GTC potrwają od 2 do 19 października 2020 r. - poinformował pośredniczący w wezwaniu Santander BM.

CCC w wynikach za pierwsze półrocze 2020 roku ujmie rezerwy księgowe w łącznej wysokości 448,7 mln zł - poinformowała spółka w komunikacie. W kwietniu i lipcu spółka wskazywała na możliwość zawiązania rezerw niegotówkowych na poziomie 300-400 mln zł.

Akcjonariusze CD Projektu zgodzili się podczas wtorkowego WZ na emisję do 4 mln warrantów subskrypcyjnych oraz akcji niezbędnych do realizacji programu motywacyjnego na lata 2020-2025.

Komisja Nadzoru Finansowego chce, by bufor innej instytucji o znaczeniu systemowym (OSII) mBanku spadł do 0,5 proc. łącznej kwoty ekspozycji na ryzyko z 0,75 proc. obowiązującego obecnie - poinformował bank w komunikacie.

PKN Orlen zakłada, że do końca 2020 roku na dwóch czeskich stacjach Benzina – w Pradze i Litvinowie rozpocznie się budowa punktów tankowania wodoru, z których kierowcy będą mogli skorzystać w przyszłym roku - poinformowała spółka w komunikacie prasowym.

Tauron przedłużył do 30 listopada 2020 r. okres wyłączności negocjacyjnej przyznanej PGNiG w procesie sprzedaży udziałów w spółce Tauron Ciepło - podał Tauron w komunikacie.

Premiera gry "Green Hell" w wersji na konsole Xbox i Playstation prawdopodobnie odbędzie się na przełomie pierwszego i drugiego kwartału 2021 roku - podali przedstawiciele Creepy Jar, producenta gry. Zarząd spółki spodziewa się, że sprzedaż "Green Hell" wkrótce przekroczy 1,5 mln egzemplarzy. Firma kończy preprodukcję nowej gry o roboczym tytule "Chimera".

Mo-Bruk postanowił zmienić politykę dywidendową. Zarząd zobowiązuje się rekomendować wypłaty na poziomie 50-100 proc. zysku netto spółki pod warunkiem, że relacja długu netto do EBITDA na koniec danego roku obrotowego nie przekroczy poziomu 2,5 - podała spółka w komunikacie.

Asbis szacuje, że odnotował w sierpniu 2020 roku skonsolidowane przychody na poziomie ok. 206 mln USD wobec 158 mln USD przed rokiem, co oznacza wzrost o około 30 proc. - podała spółka w komunikacie.

Grupa Dekpol zawarła z firmą T&T list intencyjny, zgodnie z którym rozpocznie realizację projektów na rynku fotowoltaiki - poinformowała spółka w komunikacie prasowym.

Develia rozpoczęła sprzedaż 214 mieszkań na Osiedlu Latarników w Gdańsku - poinformował deweloper w komunikacie.

Celon Pharma zakłada, że będzie gotowy do podania pacjentom leku przeciwwirusowego na COVID-19 w połowie 2022 roku - poinformował podczas wtorkowej wideokonferencji prezes Maciej Wieczorek.

PGO zdecydowało o skoncentrowaniu produkcji odlewów staliwnych w Pioma-Odlewnia oddział w Piotrkowie Trybunalskim oraz wygaszeniu produkcji i likwidacji oddziału w Stalowej Woli - poinformowała spółka w komunikacie.

Giełda Papierów Wartościowych wyznaczyła 24 września jako dzień pierwszego notowania na rynku NewConnect akcji spółki Duality - poinformowała GPW w uchwale zarządu.

WALUTY

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do euro na 4,5055 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,1740 USD i 122,78 JPY - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY

Ceny ropy w USA idą w dół. Analitycy wskazują, że wzrost liczby przypadków koronawirusa w Stanach Zjednoczonych i w Europie może ograniczyć ożywienie popytu na rynku paliw.

Miedź na giełdzie metali LME w Londynie na zakończenie poprzedniej sesji spadła o 121 USD (-1,54 proc.) do 6,692 USD za tonę. Rynki obawiają się o wzrost liczby przypadków koronawirusa w Ameryce Płn. i Europie.

OPINIE, PROGNOZY

Handel odzieżą i obuwiem nieco odbija po głębokich spadkach wiosną, spowodowanych lockdownem. Niewiadomą jest jednak jesień - ocenił w rozmowie z PAP Biznes Marcin Ochnik, prezes Ochnika, członek zarządu Związku Polskich Pracodawców Handlu i Usług. Jego zdaniem w 2021 r. obroty w sklepach stacjonarnych mogą nie wrócić do poziomów z 2019 r., możliwe są bankructwa w branży.

Kurs Jastrzębskiej Spółki Węglowej notował w ostatnich tygodniach mocne zwyżki, wspierany korzystnymi informacjami, m.in. sporymi wzrostami na rynku węgla koksującego. Analitycy oceniają jednak, że ceny węgla nie uzasadniają obecnej wyceny JSW, nie gwarantują bowiem rentowności na poziomie operacyjnym.

Pandemia zmieniła charakter i hierarchię źródeł ryzyka dla systemu bankowego, za nowe uznano ryzyko strat kredytowych, jakie mogą powstać w wyniku pogorszenia się kondycji finansowej kredytobiorców - uznał Komitet Stabilności Finansowej.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Aktywa krajowe NBP wzrosły w sierpniu miesiąc do miesiąca o 1,2 mld zł do 113,26 mld zł - wynika opublikowanego we wtorek bilansu NBP.

Wartość udzielonych przez banki kredytów na nieruchomości dla gospodarstw domowych ogółem w sierpniu wzrosła, w porównaniu z poprzednim miesiącem, o 1.002,1 mln zł i wyniosła 481.431,1 mln zł - wynika z danych NBP.

Wartość udzielonych przez banki kredytów konsumpcyjnych ogółem w sierpniu wzrosła mdm o 715,4 mln zł i wyniosła 203.224,2 mln zł - wynika z danych NBP.

Wartość udzielonych kredytów gotówkowych w sierpniu spadła w Polsce o 31,3 proc. rdr i wyniosła 4,157 mld zł - podało Biuro Informacji Kredytowej (BIK).

Wartość udzielonych kredytów mieszkaniowych w sierpniu spadła w Polsce o 20,3 proc. rdr i wyniosła 4,490 mld zł - podało Biuro Informacji Kredytowej (BIK).

W dwóch dekadach września zarejestrowano w Polsce o 10,2 proc. więcej rdr nowych samochodów osobowych i dostawczych - podał Polski Związek Przemysłu Motorowego.

Pocztylion-Arka PTE zawarł porozumienie z Aegon PTE, w ramach którego Pocztylion przejmie od Aegon zarządzanie funduszami zdefiniowanej daty prowadzonymi w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK) - poinformował Pocztylion w komunikacie prasowym. Obie firmy rozpoczną też współpracę przy dystrybucji PPK.

Sekretarz stanu ds. europejskich Clement Beaune poinformował we wtorek, że Francja chce zrewidować regułę paktu stabilności i wzrostu mówiącą o relacji 3 proc. deficytu budżetowego do PKB krajów członkowskich UE.

WYDARZENIA Z KRAJU

------------------

W tym tygodniu natomiast możemy się spodziewać decyzji, co do kwestii funkcjonowania rządu, jego składu - poinformował we wtorek rzecznik rządu Piotr Müller. Dodał, że nie ma jeszcze żadnych decyzji, "żeby wcześniejsze wybory były realizowane".

W dużo jaśniejszych barwach rysuje się dziś współpraca z Porozumieniem, jeśli chodzi o Solidarną Polskę, to "droga jest wyboista" - stwierdził we wtorek zastępca rzecznika PiS Radosław Fogiel. Wyraził nadzieję, że do końca tygodnia będzie już wiadomo, co dalej z koalicją Zjednoczonej Prawicy.

Prezydent Andrzej Duda chce stabilizacji i spokoju, przedłużająca się obecna sytuacja w obozie rządzącym nie służyłaby dobremu prowadzeniu polskich spraw; jestem optymistą, myślę, że partnerzy ze Zjednoczonej Prawicy są w stanie się porozumieć - powiedział prezydencki minister Paweł Mucha.

Na pewno jest jeszcze jedno lub seria spotkań przed Jarosławem Kaczyńskim i Zbigniewem Ziobro, aby się porozumieć, i aby Zjednoczoną Prawicę zachować w niezmienionym kształcie - ocenił Kamil Bortniczuk (Porozumienie). Według niego, lider Porozumienia Jarosław Gowin "mógłby być" ministrem rozwoju.

Koalicja Obywatelska zdecydowała o złożeniu wniosku o wotum nieufności wobec ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry - poinformował we wtorek szef klubu KO Borys Budka. Według niego, Ziobro zrujnował wymiar sprawiedliwości i prokuraturę.

W Polsce we wtorek stwierdzono 711 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, zmarło 18 osób - poinformowało Ministerstwo Zdrowia. Łącznie odnotowano do tej pory 80.699 zachorowań i 2.316 zgonów.

Do ponad 230 wzrosła liczba górników protestujących pod ziemią w kilku kopalniach Polskiej Grupy Górniczej (PGG) - podali związkowcy. Kolejni pracownicy przyłączyli się do akcji po zakończeniu porannej zmiany. W Katowicach trwają rozmowy komitetu protestacyjnego z delegacją rządową.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY

----------------------

Szef Rady Europejskiej Charles Michel miał kontakt z osobą zakażoną koronawirusem, dlatego musi zostać objęty kwarantanną. Jego rzecznik poinformował, że Belg zdecydował się przenieść zaplanowany na czwartek i piątek szczyt na początek przyszłego miesiąca.

Sekretarz stanu ds. europejskich Clement Beaune poinformował we wtorek, że Francja chce zrewidować regułę paktu stabilności i wzrostu mówiącą o relacji 3 proc. deficytu budżetowego do PKB krajów członkowskich UE.

Litwa przygotowuje się na ewentualność zamknięcia granicy z Białorusią – oznajmił we wtorek minister transportu Jarosław Narkiewicz. Poinformował, że z Polską jest uzgadniana możliwość alternatywnej trasy przewozowej z pominięciem Białorusi.

Liczba potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem w Niemczech wzrosła o 1821, do 274 158 – wynika z danych opublikowanych we wtorek przez berliński Instytut im. Roberta Kocha (RKI). 10 kolejnych osób zmarło, zwiększając liczbę ofiar śmiertelnych do 9396.

Wszystkie osoby, które mogą pracować z domu, powinny to robić, a wszystkie puby, bary i restauracje w Anglii od czwartku mogą obsługiwać klientów tylko przy stolikach i mogą być otwarte tylko do godz. 22 - ogłosił we wtorek brytyjski premier Boris Johnson w związku z pandemią Covid-19.

Premier Czech Andrej Babisz w orędziu telewizyjnym w poniedziałek wieczorem uznał, że latem popełnił błąd, gdy rząd złagodził restrykcje związane z koronawirusem. Babisz stwierdził, że nie chce zamykać gospodarki i apelował m.in. o noszenie maseczek.

Po weekendzie w Czechach jest znów ponad 1000 nowych przypadków SARS-CoV-2. Ministerstwo zdrowia podało we wtorek, że poprzedniej doby w kraju przybyło 1476 zakażeń. Nowy szef resortu Roman Prymula, który tego dnia rano objął urząd, zapowiedział kolejne ograniczenia.

633 nowe zakażenia koronawirusem wykryto w ciągu ostatniej doby na Węgrzech, w związku z czym liczba wszystkich stwierdzonych infekcji od początku pandemii zbliża się już do 20 tysięcy – poinformowano we wtorek na rządowej stronie poświęconej pandemii SARS-CoV-2.

Liczba osób zakażonych koronawirusem w Bułgarii wyniosła 19 014. W ciągu ostatniej doby odnotowano 151 nowych infekcji, dobę wcześniej 44 - poinformował resort zdrowia. Na Covid-19 zmarło w kraju łącznie 765 osób, w tym cztery w ciągu minionych 24 godzin.

6215 zakażeń koronawirusem wykryto w Rosji w ciągu minionej doby - poinformował we wtorek sztab ds. walki z pandemią. To kolejny dzień, gdy liczba nowych zakażeń rośnie: dzień wcześniej było ich 6196. Ogólna liczba infekcji wzrosła do 1 115 810.

Na Ukrainie poprzedniego dnia wykryto 2884 zakażenia SARS-CoV-2, a 59 osób zainfekowanych zmarło - przekazał we wtorek minister ochrony zdrowia Maksym Stepanow. 504 osoby hospitalizowano. 1717 zakażonych wyzdrowiało - to najwyższa liczba wyzdrowień od początku epidemii.

Turcja i Grecja oświadczyły we wtorek, że są gotowe do wznowienia wstępnych rozmów w celu rozwiązania sporu dotyczącego roszczeń obu krajów do wschodnich rejonów Morza Śródziemnego - poinformowały w komunikacie służby prasowe prezydenta Turcji.

Musimy pociągnąć Chiny do odpowiedzialności za Covid-19 - powiedział we wtorek prezydent USA Donald Trump podczas debaty generalnej 75. sesji Zgromadzenie Ogólnego Narodów Zjednoczonych.

O 344 wzrósł w poniedziałek bilans ofiar śmiertelnych epidemii koronawirusa w Stanach Zjednoczonych - wynika ze statystyk Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore. Dobowy przyrost nowych zakażeń wyniósł 24 295. Całkowita liczba zakażonych wzrosła do 6 833 722.

W ciągu ostatniej doby odnotowano w Brazylii 13 439 nowych przypadków zakażenia koronawirusem i 377 zgonów z powodu Covid-19 - poinformowało w poniedziałek wieczorem brazylijskie ministerstwo zdrowia. Całkowita liczba zakażeń wynosi 4,5 mln, zgonów - 137,2 tys.

Liczba wszystkich zakażonych SARS-CoV-2 w Meksyku od początku epidemii przekroczyła w poniedziałek 700 tys. - poinformowało ministerstwo zdrowia tego kraju. W poniedziałek zarejestrowano 2917 nowych zakażeń i 204 zgonów z powodu Covid-19.

W ciągu ostatniej doby w Indiach wykryto 75 tys. przypadków koronawirusa, a na Covid-19 zmarły 1053 osoby - wynika z wtorkowych danych ministerstwa zdrowia. To najniższa dobowa liczba zakażeń w tym kraju we wrześniu.

W ciągu ostatniej doby w Indonezji odnotowano 160 zgonów wśród osób chorych na Covid-19, najwięcej w tym kraju od początku pandemii. Tymczasem na Filipinach spada liczba nowych przypadków koronawirusa, minionej doby wykryto najmniej infekcji od dwóch tygodni. (PAP Biznes)

ana/ osz/

Ostatnie wiadomości