Celon Pharma zwiększyła zysk netto w pierwszym półroczu do 20,8 mln zł | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
25 wrz 2020, 19:26

Celon Pharma zwiększyła zysk netto w pierwszym półroczu do 20,8 mln zł

Celon Pharma zwiększyła zysk netto w pierwszym półroczu o ponad 150 proc., do 20,8 mln zł z 8,2 mln zł rok wcześniej - poinformowała spółka w raporcie. Zysk operacyjny wzrósł do 21,8 mln ł wobec 6,4 mln zł przed rokiem. Sprzedaż wzrosła rdr o ponad 36 proc., do 69,9 mln zł.

Wzrost przychodów Celon Pharma tłumaczy pojawieniem się przychodów ze sprzedaży licencji w kwocie 6,4 mln zł oraz wzrostowi przychodów ze sprzedaży eksportowej o 174 proc., z 5 mln zł rok temu do 13,8 mln zł w pierwszym półroczu 2020, z czego blisko 10 mln zł zrealizowano w drugim kwartale.

Celon Pharma podała, że wysoka dynamika wzrostu sprzedaży eksportowej jest efektem odblokowania sprzedaży w wyniku umowy z GSK na rynkach europejskich oraz wejściem na rynek francuski w maju.

Sprzedaż krajowa w drugim kwartale (w ujęciu wartościowym), po dynamicznym wzroście w pierwszym kwartale w wyniku wzmożonych zakupów leków spowodowanych pandemią Covid-19, zanotowała spadek o blisko 15 proc. W całym półroczu sprzedaż krajowa wzrosła o prawie 11 proc. w ujęciu wartościowym.

"Sprzedaż głównych produktów na rynku polskim podlegała silnym miesięcznym wahaniom – podobnie jak sprzedaż całego rynku. Udziały rynkowe naszych produktów w I półroczu rdr znacznie wzrosły, jedynie Salmex zanotował nieznaczny spadek udziału w rynku. Jednak dynamika udziału w rynku Salmexu w II kwartale 2020 w stosunku do I kwartału 2020 ponownie wykazuje trend wzrostowy" - napisano.

"Udział kosztów sprzedaży w sprzedaży produktów spada, na co składa się efekt bardzo dynamicznego wzrostu sprzedaży eksportowej (gdzie wsparcie sprzedażowe leży po stronie partnerów) oraz zmniejszonej aktywności promocyjnej w okresie pandemii Covid-19" - dodano.

(PAP Biznes), #CLN

pr/ ana/

Zobacz także: Celon Pharma SA - notowania, wyniki finansowe, dywidendy, wskaźniki, akcjonariat

Ostatnie wiadomości