Skrót wiadomości - piątek, 25 września | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
26 wrz 2020, 06:01

Skrót wiadomości - piątek, 25 września

Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Zakres, sposób oraz skala wykorzystywania przez Narodowy Bank Polski instrumentów polityki pieniężnej będą uwzględniać następstwa pandemii - wynika z opublikowanych przez NBP "Założeń polityki pieniężnej" na 2021 r. RPP podtrzymuje strategię celu inflacyjnego na poziomie 2,5 proc. z symetrycznym przedziałem odchyleń o szerokości ±1 pkt proc.

Resort finansów analizuje kryterium przychodów w tzw. estońskim CIT, nie wyklucza zmian - napisał resort w odniesieniu do uwag zgłoszonych do projektu ustawy.

We wrześniu nastroje brytyjskich konsumentów niespodziewanie się poprawiły - wskaźnik zaufania wyniósł -25,0 pkt. wobec -27,0 pkt. w lipcu - podał GfK NOP Ltd. w komunikacie.

Zamówienia na dobra trwałe w USA w sierpniu wzrosły o 0,4 proc. mdm wobec wzrostu miesiąc wcześniej o 11,7 proc. mdm, po korekcie z 11,4 proc. - poinformował Departament Handlu USA we wstępnym wyliczeniu. Rynek oczekiwał wzrostu wskaźnika o 1,4 proc.

BUDŻET, DŁUG

Ministerstwo Finansów nie obawia się o brak popytu ze strony inwestorów, jeśli zdecyduje się na emisję zielonych obligacji - powiedział minister finansów Tadeusz Kościński, podczas piątkowej konferencji prasowej.

Narodowy Bank Polski na piątkowym przetargu, w ramach operacji podstawowej, sprzedał 7-dniowe bony za 173,77 mld zł - wynika z danych NBP na platformie Bloomberg.

Sejmowa komisja finansów publicznych opowiedziała się w piątek za przyjęciem projektu nowelizacji tegorocznego budżetu. Wprowadzono nieliczne ze zgłoszonych poprawek - zwiększające wydatki na CBA czy dotację na ARP.

GIEŁDA

Pomimo wzrostów w piątek, spowodowanych przede wszystkim mocną zwyżką spółek energetycznych, wszystkie główne indeksy GPW zakończyły tydzień na minusie. Zdaniem Michała Krajczewskiego, dyrektora departamentu analiz i doradztwa inwestycyjnego BM BNP Paribas, jeżeli w kolejnym tygodniu WIG20 wyraźnie przebije 1.670 pkt., to spadki mogą być kontynuowane nawet o kolejne 100 pkt.

Zamknięcie: WIG20 1.674,14 pkt. (0,49 proc.), WIG30 1.914,26 pkt. (0,38 proc.).

Wyniki cotygodniowego sondażu Indeksu Nastrojów Inwestorów pokazują, że odsetek inwestorów spodziewających się w ciągu sześciu miesięcy trendu wzrostowego na GPW wzrósł o 0,5 pkt. proc. do 42,8 proc. Odsetek respondentów oczekujących trendu spadkowego spadł o 1,4 pkt. proc. do 33,1 proc. - podało Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych w komunikacie.

SPÓŁKI

Allegro zwiększyło pulę akcji w ofercie publicznej o 30,8 mln sztuk, czyli o 14,3 proc., do 246,8 mln zł akcji (łącznie z akcjami z puli stabilizacyjnej) - poinformowało Allegro w aneksie do prospektu emisyjnego.

Książka popytu na akcje Allegro jest pokryta 10-krotnie przy cenie maksymalnej 43 zł - poinformowało PAP Biznes źródło rynkowe. Według rozmówcy PAP Biznes, cena emisyjna i sprzedaży akcji może w tej sytuacji wynieść 43 zł za sztukę. Ostateczna decyzja zapadnie po zakończeniu book-buildingu.

Polska Grupa Energetyczna (PGE) zbuduje elektrociepłownię na potrzeby Centralnego Portu Komunikacyjnego, której szacowana moc ma wynieść od 60 do 100 MW. Koszt inwestycji może wynieść około 300 mln zł – poinformował w piątek na konferencji Wojciech Dąbrowski, prezes PGE.

Amrest chce otworzyć w 2020 roku 80-90 nowych restauracji brutto - poinformowano w prezentacji podczas telekonferencji wynikowej spółki. Od początku roku do 15 września Amrest otworzył 50 nowych punktów.

Certyfikacja gry "Green Hell" na konsolę Nintendo Switch zakończyła się, a premiera odbędzie się w ciągu najbliższego miesiąca - podał wydawca gry Forever Entertainment. Producentem jest inna spółka notowana na NewConnect, Creepy Jar.

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego określił zaległości podatkowe w VAT za lata 2013-2014 w ZM Silesia - spółce pośrednio zależnej od Boryszewa - na 97,3 mln zł - podała spółka w komunikacie. Zarząd Boryszewa nie zgadza się z decyzją urzędu i zapowiada odwołanie.

Grupa Agora odnotowała w drugim kwartale 2020 roku 41,1 mln zł straty netto, zgodnie z szacunkami - podała spółka w raporcie. W analogicznym okresie 2019 roku grupa poniosła stratę netto w wysokości 6,6 mln zł.

Agora szacuje, że wydatki na reklamę w Polsce w 2020 roku spadną o 8-12 proc. - podała spółka w raporcie. W maju firma szacowała spadki na 20-25 proc.

Agora rozpoczyna odbudowę wyników finansowych po pierwszej fali pandemii i analizuje elementy strategii na lata 2018-2022 - poinformował prezes Bartosz Hojka. Grupa notuje dynamiczny wzrost frekwencji w kinach Helios, we wrześniu prawdopodobnie osiągnie ona 50 proc. poziomu sprzed roku.

Grupa AmRest miała w II kwartale 2020 roku 119,1 mln euro straty netto j.d. wobec 6,7 mln euro zysku rok wcześniej - podała spółka w raporcie półrocznym. W I połowie 2020 roku strata netto AmRestu wyniosła 160,7 mln euro.

Esotiq & Henderson, producent bielizny damskiej, zredukował wydatki inwestycyjne, oprócz nakładów związanych z rozwojem e-commerce. Spółka stawia na dalszy rozwój sprzedaży internetowej, chce w 2020 roku utrzymać możliwie wysoką marżę brutto, a perspektywy na III i IV kwartał ocenia jako dość optymistyczne - poinformował prezes spółki Adam Skrzypek.

Columbus VV1 z grupy Columbus Energy, złożył wiążącą ofertę na zakup 100 proc. udziałów w spółkach celowych, które realizują projekty farm fotowoltaicznych o łącznej mocy ok. 21,7 MW (z możliwością uzyskania dodatkowych 2 MW) - poinformowała spółka w komunikacie. Szacunkowa wartość farm po wybudowaniu wyniesie około 86,8 mln zł.

R22 przejmie 100 proc. udziałów w czeskiej firmie ProfiSMS za równowartość ok. 40 mln zł - podało R22 w komunikacie.

AmRest spodziewa się poprawy od 2021 roku i chce ponownie stać się spółką wzrostową - poinformował prezes AmRestu Mark Chandler. Widzi on ciekawe okazje na rynku do przejęć, ale na razie wstrzymuje się z takimi decyzjami.

Arctic Paper Kostrzyn podpisał z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju umowę o dofinansowanie projektu spółki kwotą do 8,3 mln zł - poinformowała grupa w komunikacie.

Komisja Nadzoru Finansowego domaga się odwołania przewodniczącego rady nadzorczej Idea Banku Leszka Czarneckiego z rady - poinformował bank w komunikacie. Powodem wniosku są informacje dotyczące prowadzonego śledztwa w sprawie oferowania przez Idea Bank obligacji GetBacku.

Celon Pharma zwiększyła zysk netto w pierwszym półroczu o ponad 150 proc., do 20,8 mln zł z 8,2 mln zł rok wcześniej - poinformowała spółka w raporcie. Zysk operacyjny wzrósł do 21,8 mln ł wobec 6,4 mln zł przed rokiem. Sprzedaż wzrosła rdr o ponad 36 proc., do 69,9 mln zł.

Monnari Trade obecnie nie rozważa zamknięcia marki Femestage - wynika z wypowiedzi przedstawicieli spółki podczas piątkowej telekonferencji. Zarząd spodziewa się, że nie uda się w drugim półroczu wypracować porównywalnej rdr marży brutto na sprzedaży grupy. Priorytetem ma być zarządzanie zapasami i budowa sieci franczyzowej.

Rainbow Tours wstępnie szacuje, że miał w pierwszym półroczu 14,9 mln zł skonsolidowanej straty netto wobec 4,5 mln zł zysku netto przed rokiem - poinformowała spółka w komunikacie. Przychody grupy po sześciu miesiącach wynoszą 281,2 mln zł wobec 662 mln zł rok wcześniej.

Fasing, Karbon 2,Zdzisław i Anna Bik ogłosili wezwanie do sprzedaży łącznie 41,17 proc. akcji spółki Moj, dających prawa do 28,65 proc. głosów na walnym zgromadzeniu - poinformował DM BOŚ, pośredniczący w wezwaniu. Cena została ustalona na 1,31 zł za jedną akcję.

Rockbridge TFI zwiększyło zaangażowanie w CI Games i ma obecnie 15.718.357 akcji tej spółki, co stanowi 8,59 proc. udział w jej kapitale zakładowym i taki sam odsetek głosów na walnym zgromadzeniu - podała spółka w komunikacie.

WALUTY

Choć na rynku walutowym w kolejnym tygodniu nadal może występować awersja do ryzyka, to spodziewam się zakończenia osłabiania się złotego i stabilizację EUR/PLN - poinformował PAP Biznes analityk Banku Millennium, Mateusz Sutowicz. Zdaniem ekonomisty na rynku długu, w przyszłym tygodniu rentowności 2-latek powinny być w okolicy 0,06 proc., a 10-latki oscylować przy 1,35 proc.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do euro na 4,5477 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,1634 USD i 122,74 JPY - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY

Notowania miedzi na giełdzie LME w Londynie rosną - ceny metalu odbiły się z najniższego poziomu od miesiąca. Miedź w kontraktach 3-miesięcznych jest wyceniana wyżej o 1,0 proc. wobec 6.523,50 USD za tonę, notowanych na zakończenie poprzedniej sesji - podają maklerzy.

Ropa na amerykańskiej giełdzie paliw w N.Jorku drożeje, ale nic to nie da - będzie 3. tygodniowy spadek notowań surowca w ciągu ostatnich 4 tygodni - podają maklerzy. Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na XI na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 40,45 USD, wyżej o 0,35 proc.

OPINIE, PROGNOZY

Istotnym czynnikiem ryzyka dla sytuacji gospodarczej w Polsce jest możliwy silny wzrost liczby osób objętych kwarantanną, co negatywnie odbije się na nastrojach i konsumpcji – powiedział PAP Biznes Jakub Borowski, główny ekonomista Credit Agricole. Bank prognozuje spadek polskiego PKB w 2020 r. o 2,8 proc. i chce utrzymać tę prognozę dopóki nie pojawią się wyraźne sygnały wskazujące na znaczące zwiększenia obostrzeń.

Scenariusz dalszego wzrostu długu publicznego w relacji do PKB w Polsce w 2022 r. i w latach kolejnych wydaje się obecnie bardzo mało prawdopodobny, po silnym wzroście zadłużenia rząd będzie musiał go ustabilizować, a potem stopniowo obniżać – powiedział PAP Biznes Jakub Borowski, główny ekonomista Credit Agricole. Dodał, że obecnie kluczowe jest zarysowanie planów konsolidacji fiskalnej w średnim terminie.

Szacunkowe wyniki Grupy Kęty za trzeci kwartał 2020 r. okazały się być powyżej oczekiwań analityków i spodziewają się oni, że grupa może ponownie zrewidować prognozy wynikowe na ten rok. Kurs rośnie o 7 proc. do 465,5 zł o godz. 12.06.

Bez wyraźnej zmiany na rynku hurtowym ceny paliw na stacjach będą dalej pozostawały w trendzie bocznym - oceniają analitycy BM Reflex.

W ostatnich dniach września ceny paliw na stacjach pozostaną stabilne - prognozują autorzy raportu e-petrol.

Zmiana sposobu opodatkowania spółek komandytowych może zniweczyć wiele projektów deweloperskich - ocenia Polski Związek Firm Deweloperskich. Związek postuluje przesunięcie terminu wejścia nowych przepisów o rok.

Choć raportowane w II kw. zagregowane wyniki finansowe spółek z mWIG40 i sWIG80 były istotnie niższe rdr, to po oczyszczeniu ze zdarzeń jednorazowych zyski małych i średnich firm spadły wyraźnie mniej niż tych z WIG20 - ocenili analitycy i zarządzający TFI, z którymi rozmawiał PAP Biznes. Dodali, że wiele z nich zaskoczyło pozytywnie.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Powołany przez działające na Śląsku związki zawodowe Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy i delegacja rządowa podpisały porozumienie ws. zasad i tempa transformacji górnictwa - poinformowali przedstawiciele stron. Ostatnia kopalnia węgla kamiennego w Polsce ma zakończyć działalność w 2049 r.

Rząd powoła pełnomocnika ds. społeczno- gospodarczej transformacji terenów pogórniczych - poinformował wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń po podpisaniu porozumienia ze związkowcami w sprawie tempa i zasad transformacji polskiego górnictwa.

Do 15 grudnia br. zostanie opracowana Umowa społeczna, regulująca funkcjonowanie sektora górnictwa węgla kamiennego – zakłada porozumienie zawarte w piątek między śląskimi związkami zawodowymi a stroną rządową. Umowa określi m.in. mechanizm finansowania górnictwa.

WYDARZENIA Z KRAJU

------------------

W Polsce w piątek stwierdzono 1.587 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, zmarły 23 osoby - poinformowało Ministerstwo Zdrowia. Łącznie odnotowano do tej pory 84.396 zachorowań i 2.392 zgony. Ostatniej doby wykonano ponad 24,2 tys. testów na obecność koronawirusa.

Pandemia nie jest w odwrocie, ale jest pod kontrolą w naszym kraju - powiedział w piątek prezydent Andrzej Duda. Z przekazanych mu informacji wynika, że można się spodziewać, iż do połowy października mogą być jeszcze wzrosty zachorowań. Od połowy października spodziewamy się wypłaszczenia - dodał.

Minister zdrowia zaproponuje nowe obostrzenia w strefach czerwonych i żółtych. Będą dotyczyły spotkań międzyludzkich – poinformował w piątek rzecznik resortu Wojciech Andrusiewicz. Dodał, że informacje o nowych obostrzeniach zostaną przedstawione w przyszłym tygodniu.

W sprawie wejścia do rządu prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, z tego co wiem, konsultacji z prezydentem Andrzejem Dudą nie było - powiedział w piątek szef Komitetu Wykonawczego PiS Krzysztof Sobolewski. "Pan prezes nie potrzebuje konsultować takich spraw z panem prezydentem" - dodał.

W sobotę o godz. 12 w siedzibie PiS wspólne oświadczenie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, premiera Mateusza Morawieckiego, lidera Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobry i szefa Porozumienia Jarosława Gowina - poinformowała rzeczniczka PiS Anita Czerwińska.

Krajowa Sekcja Przemysłu Zbrojeniowego NSZZ Solidarność ogłosiła pogotowie strajkowe we wszystkich polskich zakładach tego sektora. Związkowcy wskazują na bardzo trudną - ich zdaniem - sytuację w branży i "śladowy udział krajowych zakładów w procesie modernizacji polskiej armii".

Pod hasłem sprawiedliwości klimatycznej protestowali na ulicach Warszawy młodzi ludzie. Domagali się od rządzących realizacji polityki na rzecz ochrony środowiska. Nie kursowało wiele autobusów, ulice były czasowo wyłączone z ruchu.

Od 30 września mają wrócić połączenia lotnicze do całej strefy Schengen, w tym do Hiszpanii - poinformował w piątek resort infrastruktury. Dodano, że zakazem lotów ma być objętych 29 państw, a nowe rozporządzenie będzie obowiązywać od 30 września do 13 października.

Na kary 25 lat więzienia skazał w piątek wrocławski sąd Ireneusza M. oraz Norberta B. oskarżonych o gwałt i zabójstwo 15-latki w Miłoszycach w 1996 r. Za tę zbrodnię pierwotnie został niesłusznie skazany Tomasz Komenda - uniewinniony po 18 latach

Pod hasłem sprawiedliwości klimatycznej protestowali na ulicach Warszawy młodzi ludzi. Domagali się od rządzących realizacji polityki na rzecz ochrony środowiska. Centrum miasta było sparaliżowane. Samochody stały w długich korkach.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY

----------------------

Kraje Unii Europejskiej w ramach Rady UE zatwierdziły w piątek unijną pomoc finansową dla 16 spośród nich w formie pożyczek w wysokości 87,4 mld euro w ramach SURE, unijnego instrumentu mającego zmniejszać zagrożenie bezrobociem podczas kryzysu spowodowanego koronawirusem.

Dyskryminacja na postawie orientacji seksualnej nie może mieć miejsca w UE; będę przeciwko niej działać, w tym również przez zawieszanie środków unijnych - zapowiedziała w piątek przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Unia Europejska prawdopodobnie w poniedziałek podejmie decyzję o rozszerzeniu sankcji wobec osób i podmiotów, które są odpowiedzialne za podważanie integralności terytorialnej, suwerenności i niezależności Ukrainy - poinformowało PAP źródło unijne.

W ciągu minionej doby w Niemczech odnotowano 2153 przypadki zakażenia koronawirusem - poinformował w piątek rano berliński Instytut im. Roberta Kocha (RKI). Zmarło 15 osób.

W Wielkiej Brytanii w ciągu ostatniej doby wykryto 6874 nowe zakażenia koronawirusem, co oznacza nowy dobowy rekord od początku epidemii - poinformował w piątek po południu brytyjski rząd. Zarejestrowano też 34 zgony z powodu Covid-19.

W Holandii zarejestrowano w piątek 2777 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Jest to najwyższa liczba nowych infekcji od początku pandemii w tym kraju - podały władze resortu zdrowia.

W Danii potwierdzono w piątek 678 nowych przypadków koronawirusa. Jest to największy dobowy wzrost zakażeń od początku pandemii w tym kraju. W związku z trudną sytuacją rząd zdecydował o przedłużeniu obowiązywania restrykcji.

Czeskie ministerstwo zdrowia poinformowało w piątek, że w ciągu ostatniej doby odnotowano 2913 nowych potwierdzonych przypadków koronawirusa. To drugi najwyższy dobowy przyrost infekcji od początku pandemii w tym kraju. Łącznie w Czechach zakaziły się 58 374 osoby.

Minister zdrowia Roman Prymula powiedział w piątek, że wzrost liczby zakażeń SARS-CoV-2 w stosunku do ubiegłego tygodnia zmalał. Liczba R (wskazująca, ile osób może zarazić jeden chory) zmalała z 1,6 do 1,4. Prymula zapowiedział ogłoszenie po weekendzie nowych ograniczeń.

Francuska prokuratura antyterrorystyczna ogłosiła w piątek wszczęcie śledztwa w sprawie zamachu terrorystycznego w związku z atakiem nożownika, do którego doszło wcześniej tego dnia w centrum Paryża. Media informują o zatrzymaniu drugiego domniemanego sprawcy ataku.

Francuskie ministerstwo zdrowia podało w czwartek, że w ciągu ostatniej doby stwierdzono 16 096 przypadków zakażenia koronawirusem, dzień wcześniej były to 13 072 osoby. Od początku epidemii w kraju tym SARS-CoV-2 zakaziło się łącznie 497 237 osób.

Rekordową od zakończenia narodowej kwarantanny we Włoszech liczbę 1912 nowych zakażeń koronawirusem zanotowano w piątek. Na Covid-19 zmarło następnych 20 osób - podało Ministerstwo Zdrowia. Łączna liczba zgonów wzrosła do 35 801.

Ostatnia doba przyniosła jedną z najwyższych liczb nowych zakażeń od początku epidemii koronawirusa w Hiszpanii; między czwartkiem a piątkiem zanotowano ich ponad 12,2 tys. Z kolei w Portugalii w tym czasie potwierdzono 899 nowych infekcji.

Dziewięcioro chorych na Covid-19 zmarło w ciągu ostatniej doby na Węgrzech i wykryto 927 nowych zakażeń koronawirusem – poinformowano w piątek na rządowej stronie internetowej poświęconej pandemii SARS-CoV-2.

Powrót gospodarki węgierskiej do stanu sprzed pandemii będzie możliwy za 2-3 lata – ocenił w piątek minister finansów Węgier Mihaly Varga na wideokonferencji poświęconej problematyce gospodarczej.

Na Ukrainie w czwartek wykryto 3565 zakażeń koronawirusem, 70 zainfekowanych osób zmarło, a 1675 wyzdrowiało - poinformował w piątek ukraiński minister ochrony zdrowia Maksym Stepanow. 742 osoby hospitalizowano.

W Rosji w ciągu minionej doby wykryto 7212 nowych zakażeń koronawirusem, najwięcej w ciągu ostatnich trzech miesięcy. Zmarło 108 pacjentów z Covid-19. Wyzdrowiało w ciągu minionej doby 4317 osób. Nowe dane ogłosił w piątek sztab ds. walki z pandemią.

Meksykańskie ministerstwo zdrowia poinformowało w czwartek wieczorem czasu lokalnego o 5408 nowych potwierdzonych przypadkach koronawirusa i o 490 kolejnych zgonach. Łączna liczba zakażeń wzrosła do 715 457 a przypadków śmiertelnych do 75 439.

O 808 wzrósł w ciągu doby bilans ofiar śmiertelnych Covid-19 w Stanach Zjednoczonych - wynika z danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore. Poprzedni dobowy bilans mówił o 1220 zgonach. Oznacza to, że od wybuchu epidemii śmierć w niej poniosło już 202 738 Amerykanów. Najwięcej osób w ciągu minionych siedmiu dni zmarło na Florydzie (679), w Teksasie (652) i w Kalifornii (602). W stanie Nowy Jork - który na wiosnę był epicentrum epidemii - bilans ofiar śmiertelnych w ciągu tygodnia wzrósł o 33. Stany Zjednoczone pozostają najbardziej dotkniętym epidemią krajem świata. Mimo że na USA przypada mniej niż 5 proc. światowej populacji, to aż ponad co piąty zgon na Covid-19 odnotowano w tym kraju.

W ciągu ostatniej doby w Brazylii potwierdzono obecność koronawirusa u 32 817 osób, a z powodu Covid-19 zmarło 831 pacjentów - podało w czwartek ministerstwo zdrowia tego kraju. Dzień wcześniej resort informował o 33 281 nowych zakażeniach i 869 kolejnych zgonach.

W Indonezji odnotowano w piątek rekordową liczbę 4823 nowych zakażeń koronawirusem. To już trzeci dzień z rzędu wzrostu infekcji, a ich epicentrum jest w stołecznej Dżakarcie. Do tej pory w kraju tym SARS-CoV-2 zdiagnozowano u 266 845 osób.

Do końca roku możliwości produkcji szczepionek przeciw Covid-19 w Chinach wzrosną do 610 mln, a w przyszłym roku do miliarda dawek rocznie – takie prognozy przedstawił w piątek urzędnik chińskiej państwowej komisji zdrowia Zheng Zhongwei. (PAP Biznes)

gor/ osz/ ana/

Ostatnie wiadomości