Skrót wiadomości - poniedziałek, 28 września, 17.55 | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
28 wrz 2020, 17:58

Skrót wiadomości - poniedziałek, 28 września, 17.55

Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Spadek PKB w '20 będzie płytszy niż 3,5 proc. - powiedział na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Rząd zwiększył kryterium przychodów w tzw. estońskim CIT do 100 mln zł - poinformował na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Perspektywy dla wzrostu PKB w strefie euro pozostają niepewne – powiedziała w poniedziałek prezes Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde w wystąpieniu przed Parlamentem Europejskim.

BUDŻET, DŁUG

Rząd przyjął projekt budżetu z deficytem 82,3 mld zł - poinformował na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Dług publiczny w 2020 r. sięgnie 50,4 proc. PKB, a w 2021 r. 52,7 proc. - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas poniedziałkowej konferencji prasowej.

Rząd ma prefinansowane ok 100 mld zł potrzeb pożyczkowych na 2021 r. - poinformował na konferencji premier Mateusz Morawiecki

GIEŁDA

Zamknięcie: WIG20 1.738,44 pkt. (3,84 proc.), WIG30 1.985,19 pkt.(3,71 proc.)

Dobre nastroje na zagranicznych rynkach pomogły indeksom z GPW. WIG20 powinien wyjść teraz mocniej ponad poziom 1.730 pkt. i ponownie poruszać się w konsolidacji, której górnym ograniczeniem jest 1.890 pkt. - powiedział PAP Biznes analityk DM mBanku Kamil Jaros. W ujęciu sektorowym, najmocniej, bo o ponad 7 proc., swoją wartość zwiększył indeks WIG-energia.

SPÓŁKI

Sytuacja w Bogdance, gdzie wykryto ognisko koronawirusa, jest stabilna, nie powoduje ograniczeń w ruchu kopalni - poinformowało PAP Biznes biuro prasowe spółki.

Best spodziewa się, że druga połowa roku będzie pod względem inwestycji w nowe portfele dla spółki lepsza niż pierwsza, ale koszty opłat sądowo-egzekucyjnych mogą się utrzymywać na wysokim poziomie. Spółka liczy, że rynek obrotu wierzytelnościami rozkręci się dopiero w drugiej połowie 2021 roku i optymistycznie ocenia perspektywy wzrostu we Włoszech - poinformowali PAP Biznes przedstawiciele spółki.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zobowiązał sieć Play do zwrotu konsumentom pieniędzy pozostałych po wygaśnięciu konta pre-paid. - poinformował UOKiK w komunikacie prasowym. W toku jest jeszcze postępowanie wobec Orange Polska.

AB rozważa dywidendę lub skup akcji własnych, ale w pierwszej kolejności chce utrzymywać wysoki poziom gotówki w związku z ostrożną polityką ubezpieczycieli należności - poinformował prezes Andrzej Przybyło. Spółka jest zadowolona ze sprzedaży w okresie letnim, notuje stabilne marże.

Spółka Scope Fluidics podpisała z firmą RKT Rodinger Kunststoff-Technik list intencyjny w sprawie możliwej przyszłej współpracy, dotyczącej uruchomienia masowej produkcji kartridży systemu PCR|ONE - poinformowała notowana na NewConnect spółka.

Po zwiększeniu liczby akcji Allegro sprzedawanych w ofercie publicznej zwiększą się udziały tej spółki w indeksach giełdowych po debiucie - ocenia Maciej Marcinowski, analityk Trigon DM. Szacuje on, że Allegro w WIG20 będzie miało wagę około 6,3 proc., a w indeksie WIG udział ten sięgnie około 4,4 proc.

W ramach kontraktu z Energy Resources of Ukraine (ERU) PGNiG zrealizuje pierwsze dostawy gazu ziemnego przeznaczone dla Gas TSO of Ukraine - poinformowała spółka w komunikacie prasowym.

Platforma crowdfundingowa Raisemana, działająca we współpracy z GPW, ma umożliwić twórcom gier pozyskiwanie środków na produkcję swoich tytułów w zamian za tokeny blockchain - poinformowali podczas prezentacji przedstawiciele firmy Raisemana i GPW.

Develia zdecydowała o emisji obligacji o łącznej wartości nominalnej 70 mln zł - podała spółka w komunikacie.

Rafako podpisało umowy sprzedaży 100 proc. udziałów w spółce zależnej E-Bus oraz oddziału w Solcu Kujawskim na rzecz Agencji Rozwoju Przemysłu. Łączna wartość transakcji to 31 mln zł - podało Rafako w komunikacie.

Obecnie siedem firm jest zainteresowanych projektem leku na depresję, nad którym pracuje Celon Pharma - poinformował w poniedziałek prezes Maciej Wieczorek. Spółka spodziewa się transakcji w najbliższych kilku miesiącach.

Zarząd DataWalk zdecydował o emisji do 421 tys. akcji po cenie 154,8 zł, z wyłączeniem prawa poboru dla obecnych akcjonariuszy - podała spółka w komunikacie. Podwyższenie kapitału zakładowego na nastąpić w ramach kapitału docelowego.

Intersport podpisał z Polskim Funduszem Rozwoju umowę pożyczki płynnościowej do kwoty 25 mln zł przyznanej na okres 4 lat w ramach rządowego programu "Tarcza Finansowa PFR Dla Dużych Firm" - poinformowała spółka w komunikacie.

WALUTY

Pomimo bardzo dobrych nastrojów na rynkach w poniedziałek, w dalszej części tygodnia bardziej prawdopodobne wydaje się osłabienie niż umocnienie złotego - uważa główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek. Jej zdaniem, długi koniec krzywej SPW powinien podążać za rynkami bazowymi.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do euro na 4,5497 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,1670 USD i 123,02 JPY - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY

Ropa na amerykańskiej giełdzie paliw w N.Jorku tanieje o 1 proc. Perspektywy popytu na paliwa na świecie nadal są niepewne - podają maklerzy. Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na XI na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 39,82 USD, niżej o 1,07 proc.

Notowania miedzi na giełdzie LME w Londynie rosną w reakcji na pozytywne dane makro z Chin i w nadziei na przyjęcie planu stymulowania gospodarki USA. Miedź w kontraktach 3-miesięcznych jest wyceniana wyżej o 0,5 proc. - po 6.574,50 USD za tonę - podają maklerzy.

OPINIE, PROGNOZY

Ekonomiści banku PKO BP podnieśli prognozę dynamiki PKB w 2020 roku do - 2,9 proc. z -3,9 proc. - wynika z kwartalnika ekonomicznego banku. Według prognoz analityków PKO BP, średnioroczna inflacja w 2020 r. sięgnie 3,3 proc., a w 2021 r,. spadnie do 1,9 proc.

Na światowych rynkach akcji możliwy jest powrót hossy, po obecnej korekcie, w horyzoncie nawet kilku lat - ocenili w poniedziałkowej publikacji Quercus TFI zarządzający funduszami Jarosław Jamka i Piotr Miliński.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Artur Soboń, wiceminister aktywów państwowych, pełnomocnik rządu ds. transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego, liczy, że Komisja Europejska wyrazi zgodę na pomoc publiczną dla górnictwa.

W ciągu ośmiu miesięcy tego roku w Polsce upadły 722 firmy, co oznacza wzrost o 10 proc. w ujęciu rok do roku - podała firma Euler Hermes na podstawie danych z Monitora Sądowego i Gospodarczego.

Banki do 15 września udzieliły prawie 30 mld zł kredytów zabezpieczonych gwarancjami BGK na specjalnych zasadach związanych z przeciwdziałaniem skutkom pandemii - podał Związek Banków Polskich.

Reforma OFE będzie przeprowadzona w połowie 2021 r., a projekt ustawy przekształcającej OFE w IKE powinien być procedowany przez Radę Ministrów i opublikowany w ciągu najbliższych dwóch tygodni - powiedział dla portalu WP wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda.

WYDARZENIA Z KRAJU

------------------

W umowie koalicyjnej ZP mowa nie tylko o rekonstrukcji rządu, jest w niej także zobowiązanie do tego, żebyśmy jesienią zgodnie z obietnicą ruszyli z nową ofensywą programową - powiedział szef Komitetu Wykonawczego PiS Krzysztof Sobolewski. Podkreślił, że pojawią się nowe projekty ustaw.

W ramach umowy koalicyjnej zagwarantowaliśmy wspólny start w najbliższych wyborach samorządowych, europejskich i parlamentarnych wszystkich trzech ugrupowań tworzących Zjednoczoną Prawicę - przekazał w poniedziałek szef Komitetu Wykonawczego PiS Krzysztof Sobolewski.

Chcielibyśmy, aby nowy rząd, już po rekonstrukcji, został powołany w połowie tego tygodnia - powiedział w poniedziałek szef KPRM Michał Dworczyk. Jak zaznaczył, jeśli tak się nie stanie, do zmian dojdzie zapewne na początku przyszłego tygodnia.

Z uwagi na bardzo napięty kalendarz prezydenta Andrzeja Dudy dokonanie zmian w rządzie w tym tygodniu jest praktycznie niemożliwe - powiedział PAP w poniedziałek rzecznik prezydenta Błażej Spychalski. Dodał, że termin rekonstrukcji w rządzie powinien być wcześniej uzgodniony z prezydentem.

W niedzielę ambasadorzy kilkudziesięciu krajów w Polsce wyrazili poparcie dla wysiłków na rzecz podniesienia świadomości społecznej na temat problemów dotykających m.in. społeczności lesbijek, gejów, osób biseksualnych, transpłciowych i interseksualnych. Sporządzanie listu koordynowała Ambasada Królestwa Belgii w Polsce.

Czekamy na list w obronie mordowanych chrześcijan, zamykanych w więzieniach działaczy pro-life; czekamy z nadzieją, że 50 ambasadorów nie będzie powtarzało fake newsów o "strefach wolnych od LGBT" - napisał europoseł PiS Joachim Brudziński do ambasador USA Georgette Mosbacher.

W Polsce w poniedziałek stwierdzono 1.306 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, zmarło 15 osób - poinformowało Ministerstwo Zdrowia. Łącznie odnotowano do tej pory 88.636 zachorowań i 2.447 zgonów.

Z powodu koronawirusa w szpitalach przebywa obecnie 2305 osób; 130 jest pod respiratorem – poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia.

Do 15 października będzie spory wzrost zakażeń w granicach 1000-1500 przypadków dziennie. W kolejnych dnia będziemy mieli spadek. Liczba zachorowań będzie stosunkowo duża, ale nie niepokojąca - powiedział w poniedziałek na antenie Trzeciego Programu Polskiego Radia Główny Inspektor Sanitarny prof. Jarosław Pinkas.

Na karę roku więzienia w zawieszeniu na dwa lata skazał w poniedziałek byłego lidera KOD Mateusza Kijowskiego Sąd Rejonowy w Pruszkowie. Sąd ten uznał go winnym poświadczenia nieprawdy w fakturach za rzekome usługi informatyczne na kwotę 121 tys. zł. Sąd Rejonowy w Pruszkowie orzekł też wobec Kijowskiego (wyraził zgodę na publikację nazwiska - PAP) 5 tys. zł grzywny. Z kolei drugi oskarżony w tym procesie były skarbnik Komitetu Obrony Demokracji Piotr Ch. został uniewinniony. Wyrok ten jest nieprawomocny, przysługuje od niego odwołanie do sądu wyższej instancji.

Rozporządzenie wprowadzające od 30 września zakaz lądowania w Polsce samolotów z państw, w których współczynnik - w zakresie 14-dniowej skumulowanej liczby zachorowań na COVID-19 na 100 tys. mieszkańców - przekracza 90 - przyjął w poniedziałek rząd.

W ciągu ostatnich 14 dni w stolicy stwierdzono ponad tysiąc przypadków zakażenia koronawirusem; od 1 września zawieszono zajęcia w 12 szkołach, a u 87 osób stwierdzono zakażenie COVID-19 - poinformował w poniedziałek prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY

----------------------

Potrzebujemy znaczącego mechanizmu praworządności, ponieważ jest to nasz wspólny interes, żeby istniały dobre regulacje chroniące budżet unijny - powiedziała na konferencji prasowej rzeczniczka Komisji Europejskiej Dana Spinant.

Niemiecka prezydencja przedstawiła w poniedziałek ambasadorom państw członkowskich UE nową propozycję mechanizmu warunkowości w budżecie UE, w tym liczącego 750 mld euro funduszu odbudowy. Dotyczy ona zawieszenia funduszy za łamanie praworządności. Propozycja "nie realizuje postanowień Rady Europejskiej" - ujawniło PAP polskie źródło rządowe.

W poniedziałek rano kontynuowane były walki między siłami Armenii i Azerbejdżanu o separatystyczny region Górskiego Karabachu. Obie strony konfliktu poinformowały, że rozmieszczają ciężką artylerię - podał Reuters. W związku ze starciami z siłami armeńskimi o Górski Karabach prezydent Azerbejdżanu Ilham Alijew ogłosił w poniedziałek częściową mobilizację i podpisał dekret w tej sprawie w drugim dniu walk. Według Baku zginęło w nich sześciu azerbejdżańskich cywilów, a 19 osób zostało rannych.

Nazwiska 380 osób znajdowały się w poniedziałek rano na liście Centrum praw człowieka Wiasna, zawierającej dane osób zatrzymanych podczas niedzielnych protestów na Białorusi. Tego dnia w różnych miejscowościach odbyła się symboliczna narodowa inauguracja Swiatłany Cichanouskiej na stanowisku prezydenta.

Na nieco ponad miesiąc przed amerykańskimi wyborami prezydenckimi w sondażach prowadzi Demokrata Joe Biden. Komentatorzy przypominają jednak, że w 2016 roku, kandydat Republikanów Donald Trump też nie był faworytem i w badaniach sondażowych przegrywał z Hillary Clinton.

Wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans, który w KE odpowiedzialny jest za tzw. Europejski Zielony Ład, ponownie poddał się domowej kwarantannie, ponieważ miał bliski kontakt z osobą zakażoną koronawirusem.

Liczba przypadków infekcji koronawirusem na całym świecie wzrosła do 33.267.563. Zmarło 1.001.481 osób. a wyzdrowiało 24.569.653 - podała w niedzielę wieczorem strona internetowa Worldometers specjalizująca się w publikowaniu statystyk w czasie rzeczywistym.

W Wielkiej Brytanii w ciągu ostatniej doby zarejestrowano 17 zgonów z powodu Covid-19 i wykryto 5693 nowe zakażenia koronawirusem - poinformował w niedzielę brytyjski rząd. W obu przypadkach są to nieco niższe liczby od rekordów z poprzednich dni.

We Francji zarejestrowano w ciągu ostatniej doby 11.123 nowe przypadki zakażenia koronawirusem, w tym czasie na Covid-19 zmarło 27 osób - poinformował w niedzielę resort zdrowia. Dobowy przyrost zakażeń jest znacznie niższy niż rekordowy przyrost z czwartku - 16 096.

W ciągu ostatniej doby w Niemczech wykryto 1192 nowe zakażenia koronawirusem, a trzy kolejne osoby zmarły na Covid-19 - poinformował w poniedziałek Instytut im. Roberta Kocha (RKI) w Berlinie.

W Czechach odnotowano 27 września 1305 nowych zakażeń koronawirusem. To największy niedzielny przyrost od początku pandemii - podało w poniedziałek ministerstwo zdrowia. W szpitalach jest 802 pacjentów. Łącznie zanotowano w kraju już 606 zgonów na Covid-19.

Ministerstwo zdrowia Słowacji poinformowało w poniedziałek o 265 nowych zakażeniach SARS-CoV-2. Najwięcej przypadków odnotowano w rejonie Żyliny na północy kraju. W niedzielę nie stwierdzono żadnego zgonu; łącznie w związku z Covid-19 na Słowacji zmarły 44 osoby.

Trzynaścioro chorych na Covid-19 zmarło w ciągu ostatniej doby na Węgrzech; tak duży przyrost liczby zgonów zanotowano po raz ostatni 9 maja. Wykryto też 702 nowe zakażenia koronawirusem – podano w poniedziałek na rządowej stronie poświęconej pandemii.

Na Ukrainie poprzedniej doby potwierdzono 2671 zakażeń koronawirusem, 37 osób zmarło, a 571 chorych na Covid-19 wyzdrowiało - przekazał w poniedziałek minister ochrony zdrowia Ukrainy Maksym Stepanow. Od początku pandemii w tym kraju SARS-CoV-2 zakaziło się już ponad 200 tys. osób.

W Rosji w ciągu minionej doby wykryto 8135 zakażeń koronawirusem, co oznacza, że wskaźnik ten wrócił do poziomu z 16 czerwca. Zmarło kolejnych 61 osób. Ogólna liczba zakażeń sięgnęła 1 159 573, liczba zgonów - 20 385. Wyzdrowiało od początku pandemii w Rosji 945 920 osób.

Liczba zakażonych koronawirusem przekroczyła w Indiach 6 milionów i kraj ten pozostaje drugim na świecie po Stanach Zjednoczonych pod względem potwierdzonych infekcji SARS-CoV-2 od wybuchu pandemii.

264 osoby zakażone SARS-CoV-2 zmarły w niedzielę w Stanach Zjednoczonych - wynika z danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore. Bilans ofiar śmiertelnych epidemii wzrósł tym samym w USA do 204 750. Stany Zjednoczone pozostają krajem z największą liczbą potwierdzonych zgonów na Covid-19. Stany Zjednoczone przodują także pod względem liczby wykrytych zakażeń SARS-CoV-2. W niedzielę ich liczba wzrosła do 7 113 666. W ciągu doby zwiększyła się o ok. 35 tys.

W ciągu ub. doby stwierdzono w Meksyku 3 886 kolejne przypadki koronawirusa i 187 zgonów - poinformowąło w niedzielę ministerstwo zdrowia tego kraju. Łączna liczba potwierdzonych przypadków Covid-19 wzrosła do 730.317 a zgonów do 76.430.

W ciągu ub. 24 godzin zanotowano w Brazylii 14 318 nowych potwierdzonych przypadków koronawirusa, 335 osób zmarło - poinformowało w niedzielę ministerstwo zdrowia tego kraju. Zgasły nadzieje na pojawienie się odporności zbiorowej w największym mieście Amazonii - Manaus. Według danych resortu łączna liczba zachorowań od początku pandemii wynosi już ponad 4,7 mln a oficjalny bilans ofiar śmiertelnych wzrósł do 141.741.

Intersport podpisał z Polskim Funduszem Rozwoju umowę pożyczki płynnościowej do kwoty 25 mln zł przyznanej na okres 4 lat w ramach rządowego programu "Tarcza Finansowa PFR Dla Dużych Firm" - poinformowała spółka w komunikacie.

Kolejne plenum Komitetu Centralnego rządzącej Komunistycznej Partii Chin (KPCh) odbędzie się w Pekinie w dniach 26-29 października – poinformowała w poniedziałek oficjalna chińska agencja prasowa Xinhua, cytując decyzję Biura Politycznego KC. (PAP Biznes)

gor/ osz/

Ostatnie wiadomości