Skrót wiadomości - czwartek, 1 października, 18.25 | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
01 paź 2020, 18:31

Skrót wiadomości - czwartek, 1 października, 18.25

Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych we wrześniu 2020 r. wzrosły o 3,2 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,2 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny w szacunku flash.

Inflacja CPI w październiku pozostanie na poziomie 3,2 proc. - oceniają analitycy Ministerstwa Rozwoju w komentarzu do danych GUS.

Wskaźnik PMI dla przemysłu w Polsce we wrześniu ukształtował się na poziomie 50,8 pkt. wobec 50,6 pkt. w sierpniu - podała firma Markit. Konsensus PAP Biznes zakładał, że wskaźnik wyniesie 51,9 pkt.

Stopa bezrobocia, po dostosowaniu sezonowym, w sierpniu, według metodologii Eurostatu, wyniosła w Polsce 3,1 proc. wobec 3,2 proc. w lipcu - podał Eurostat.

Zysk netto sektora bankowego w okresie styczeń-sierpień 2020 roku wyniósł 5,65 mld zł, co oznacza, że spadł o 46,6 proc. rdr - poinformował Narodowy Bank Polski. W samym sierpniu zysk wynosił 1,3 mld zł, czyli spadł o 13,3 proc. rok do roku.

Łączna liczba niewypłacalności polskich przedsiębiorstw w 9 miesiącach 2020 r. wzrosła o 8 proc. rdr i wyniosła 795 przypadków - napisano w raporcie firmy ubezpieczeniowej Coface. Największy wzrost niewypłacalności, o 42 proc., nastąpił w branży usług.

Agencja S&P Global Ratings zrewidowała prognozę spadku PKB Polski w 2020 r. do -3,4 proc. z -4,0 proc. poprzednio - wynika z raportu agencji z 29 września. W 2021 r. agencja spodziewa się odbicia tempa wzrostu w Polsce do 4,5 proc.

Zagraniczne inwestycje bezpośrednie w 2019 roku w Polsce spadły o ok. 28 proc. rdr do 41,67 mld zł - wynika z raportu Narodowego Banku Polskiego. W 2019 roku polskie inwestycje bezpośrednie za granicą wyniosły 5,0 mld zł.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym strefy euro, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł we IX 53,7 pkt. wobec 51,7 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano w II wyliczeniu.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Niemiec, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł we IX 56,4 pkt. wobec 52,2 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano w II wyliczeniu.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Francji, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł we IX 51,2 pkt. wobec 49,8 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano w II wyliczeniu.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Wielkiej Brytanii, przygotowywany przez Chartered Institute of Purchasing and Supply i Markit Economics, wyniósł we IX 54,1 pkt. wobec 55,2 pkt. miesiąc wcześniej - podano w komunikacie w II wyliczeniu.

Ceny produkcji sprzedanej przemysłu (PPI) w strefie euro wzrosły o 0,1 proc. w VIII 2020, licząc miesiąc do miesiąca, a rok do roku spadły o 2,5 proc. - podał w komunikacie europejski urząd statystyczny Eurostat.

Stopa bezrobocia w strefie euro w VIII 2020 r., po uwzględnieniu czynników sezonowych, wyniosła 8,1 proc., wobec 8,0 proc. w poprzednim miesiącu, po korekcie z 7,9 proc. - poinformował w komunikacie Eurostat, urząd statystyczny Unii Europejskiej.

We wrześniu napływ kapitału netto na rynki wschodzące wyniósł 2,1 mld USD - podał w raporcie Instytut Finansów Międzynarodowych (IIF).

Liczba zapowiadanych zwolnień pracowników w USA we wrześniu wzrosła o 185,9 proc. w stosunku do tego samego okresu roku 2019, po wzroście o 116,5 proc. miesiąc wcześniej - wynika z raportu firmy Challenger, Gray & Christmas Inc.

Wydatki amerykańskich konsumentów w sierpniu wzrosły o 1 proc. mdm po wzroście o 1,5 proc. mdm miesiąc wcześniej, po korekcie z 1,9 proc. - podało Biuro Analiz Ekonomicznych Departamentu Handlu. Oczekiwano +0,8 proc. mdm.

Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA wyniosła 837 tys. - poinformował Departament Pracy USA. Ekonomiści z Wall Street spodziewali się, że liczba nowych bezrobotnych wyniesie 850 tys. wobec 870 tys. poprzednio.

Deflator PCE w USA w sierpniu wyniósł 1,4 proc. rdr, wobec 1,1 proc. rdr miesiąc wcześniej (po korekcie z 1,0 proc.) i wobec konsensusu na poziomie 1,2 proc. - podało Biuro Analiz Ekonomicznych Departamentu Handlu.

Indeks PMI, określający koniunkturę w amerykańskim sektorze przemysłowym, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł we wrześniu 53,2 pkt. wobec 53,1 pkt. w poprzednim miesiącu - podano w końcowym wyliczeniu.

Wskaźnik aktywności w przemyśle w USA we wrześniu spadł do 55,4 pkt., z 56 pkt. w poprzednim miesiącu - podał Instytut Zarządzania Podażą (ISM).

BUDŻET, DŁUG

Relacja długu do PKB wg metodologii UE w '2020 roku wyniesie 61,9 proc., a w 2021 64,1 proc. - napisał resort finansów w strategii zarządzania długiem na lata 2021-2024.

Udział długu w walutach w 2024 roku spadnie do 21,3 proc. z 26,4 proc. w 2019 roku - napisał resort finansów w strategii zarządzania długiem w latach 2021-2024.

GIEŁDA

W czwartek zniżkowały wszystkie główne indeksy na GPW. Indeksowi blue chipów ciążył głównie CD Projekt, który stracił ponad 8,5 proc. przy obrotach sięgających 459 mln zł. To stanowi ponad połowę obrotów dla całego indeksu - poinformował PAP Biznes dyrektor departamentu analiz DM BPS, Tomasz Czarnecki.

Na zamknięciu w czwartek WIG20 stracił 1,08 proc. do 1.694,18 pkt., WIG zniżkował 0,76 proc. do 49.035,41 pkt., mWIG40 poszedł w dół 0,33 proc. do 3.550,18 pkt., a sWIG80 stracił 0,6 proc. do 14.136,51 pkt.

Na giełdzie w Tokio w czwartek doszło po raz pierwszy w historii do wstrzymania handlu na cały dzień z powodu awarii sprzętu. "Zamrożone" zostały wszystkie transakcje kupna i sprzedaży akcji tysięcy firm na tej trzeciej co do wielkości giełdzie na świecie.

SPÓŁKI

Wynik EBITDA grupy CCC w trzecim kwartale 2020 roku wyniósł 176 mln zł wobec 193 mln zł rok wcześniej, strata operacyjna grupy w tym czasie sięgnęła 8 mln zł wobec 16 mln zł zysku przed rokiem - wynika ze wstępnych szacunków CCC. Przychody grupy wzrosły o 4 proc. do 1,502 mld zł.

CCC zakłada, że celem eobuwie na 2021 rok jest 230-250 mln zł EBITDA - podało CCC w raporcie półrocznym. Jak podano, analizowane jest m.in. pozyskanie dla eobuwia ok. 0,4-0,5 mld zł nowego kapitału od mniejszościowego inwestora, ale żadne decyzje nie zapadły.

CCC będzie walczyć o utrzymanie dodatniej dynamiki przychodów w IV kwartale - poinformowali w czwartek przedstawiciele CCC.

CCC, które analizuje pozyskanie dla eobuwia ok. 0,4-0,5 mld zł nowego kapitału, szuka dla spółki inwestora z doświadczeniem w e-commerce - poinformowali przedstawiciele grupy.

CCC liczy, że uda się w tym roku osiągnąć przychody na poziomie z 2019 r. - poinformował Dariusz Miłek, założyciel i przewodniczący rady nadzorczej CCC.

CCC chce wybrać doradcę, który pomoże w ustaleniu modelu finansowania grupy - poinformowali przedstawiciele grupy.

Polski Bank Komórek Macierzystych szacuje , że z powodu trudnego otoczenia rynkowego i pandemii koronawirusa utrzymanie w całym 2020 roku tempa pozyskania nowych klientów, nie uwzględniając akwizycji, oraz rentowności na poziomie z 2019 roku jest niemożliwe - poinformowała spółka w komunikacie prasowym.

Aktualny portfel zamówień Feerum z terminem realizacji w latach 2020/2021 wynosi ok. 149 mln zł, natomiast potencjalny portfel kontraktów ma wartość 301,7 mln zł - podała spółka w komunikacie prasowym.

Sfinks zanotował spadek sprzedaży średnio o 30 proc. w okresie od otwarcia gastronomii po lockdownie do końca września - podała spółka w komunikacie prasowym.

Work Service chce koncentrować się bardziej na odbudowie przychodów ze sprzedaży i pozyskiwaniu nowych zamówień niż na dalszym istotnym korygowaniu kosztów obsługi biznesu - oceniła w komentarzu do wyników wiceprezes Iwona Szmitkowska.

Mo-Bruk podpisał umowę sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa - zakładu recyklingu metali żelaznych i kolorowych w Zabrzu za 12 mln zł netto - podała spółka w komunikacie. Transakcja ma na celu uporządkowanie poszczególnych linii biznesowych działających w ramach grupy.

Obecna wartość tzw. lejka sprzedażowego, czyli szacunkowa wartość negocjowanych umów.przez Grupy DataWalk, sięga blisko 19 mln USD - poinformowała spółka w komunikacie prasowym.

Projekt Selvity dotyczący budowy Centrum Badawczo-Rozwojowego Usług Laboratoryjnych w Obszarze Odkrywania i Rozwoju Leków został umieszczony na liście projektów wybranych do dofinansowania w wysokości 41,26 mln zł, co stanowi całą wnioskowaną przez spółkę kwotę - podała Selvita w komunikacie.

Enter Air miał w I półroczu 2020 roku 133,1 mln zł straty netto wobec 44,2 mln zł zysku netto rok wcześniej - podała spółka w komunikacie.

Udziałowcy spółki PGE EJ 1 - PGE, KGHM, Enea i Tauron - podpisali w czwartek list intencyjny w sprawie sprzedaży 100 proc. udziałów w firmie na rzecz Skarbu Państwa - podały spółki w komunikatach. Sprzedaż ma nastąpić do końca 2020 roku.

Biomed-Lublin uzyskał dotację na utworzenie Centrum Badawczo-Rozwojowego - podała spółka w komunikacie. Wartość dotacji stanowi 60 proc. wartości kosztów kwalifikowanych, czyli 29,18 mln zł netto.

ZE PAK zdecydował o przyjęciu kierunków strategii, zgodnie z którymi planuje do 2030 r. zakończyć produkcję energii z węgla - podała spółka w komunikacie prasowym. Wraz z wygaszaniem działalności węglowej grupa chce rozwijać obszar wytwarzania energii z OZE.

Rada nadzorcza Skarbiec TFI powołała z dniem 1 grudnia 2020 r. Jarosława Jamka do pełnienia funkcji członka zarządu w towarzystwie, odpowiedzialnego za nadzór nad procesem inwestycyjnym - podał Skarbiec Holding w komunikacie. Podano, że Jamka złożył rezygnację z pełnionej funkcji członka zarządu w Quercus TFI.

Getin Holding ocenia, że kończące się wakacje kredytowe jego klientów nie powinny mieć znaczącego wpływu na wyniki grupy w kolejnych kwartałach i liczy, że kwestia potencjalnej sprzedaży aktywów białoruskich wyjaśni się do końca roku - poinformował prezes Getin Holding Piotr Kaczmarek.

Lokum Deweloper sprzedał w III kwartale 206 lokali wobec 64 lokali przed rokiem - poinformowała spółka w komunikacie. W wyniku trzeciego kwartału rozpoznano sprzedaż 44 lokali wobec 40 rok wcześniej.

KNF przeprowadzi postępowanie wyjaśniające w celu ustalenia, czy istnieją podstawy do wszczęcia postępowania administracyjnego w sprawie nałożenia na GTC Holding Zártkörűen Működő Részvénytársaság kary pieniężnej, w związku z podejrzeniem naruszenia przepisów przy wezwaniu do sprzedaży akcji Globe Trade Centre - poinformował KNF w komunikacie.

Według stanu na 1 października 2020 roku Benefit Systems miał 1.109,2 tys. aktywnych kart sportowych, w tym 807,8 tys. kart w Polsce i 301,3 tys. na rynkach zagranicznych - podała spółka w komunikacie.

Atal sprzedał w trzecim kwartale 2020 roku 801 lokali wobec 689 przed rokiem - podała spółka w komunikacie. Łącznie od początku roku deweloper sprzedał 2.083 lokale wobec 2.305 rok wcześniej.

GI International kupił w ramach wezwania 500 akcji Work Service - poinformowało pośredniczące w wezwaniu BM mBanku. Rozliczenie transakcji nastąpi 2 października.

WALUTY

Poprawa sentymentu dla walut regionu Europy Środkowo-Wschodniej i wyższa od oczekiwań inflacja w kraju wpłynęły na umocnienie się złotego w czwartek. Punktem równowagi dla EUR/PLN w najbliższych dniach powinien być poziom 4,5 - poinformował PAP Biznes analityk Banku Millennium, Mateusz Sutowicz. Z kolei SPW pozostaną stabilne.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do euro na 4,5153 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,1752 USD i 123,98 JPY - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY

Ropa na amerykańskiej giełdzie paliw w N.Jorku lekko drożeje. Ceny surowca są nieznacznie powyżej 40 USD/b po nieoczekiwanym spadku amerykańskich zapasów ropy o prawie 2 mln baryłek - podają maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na XI na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 40,29 USD, wyżej o 0,17 proc.

Notowania miedzi na giełdzie LME w Londynie rosną już kolejną sesję w tym tygodniu. To reakcja na poprawę perspektyw globalnego popytu po sygnałach o ożywieniu w światowej gospodarce. Rośnie do tego ryzyko strajku w chilijskiej kopalni miedzi. Miedź w kontraktach 3-miesięcznych jest wyceniana wyżej o 0,5 proc. - po 6.706,50 USD za tonę - podają maklerzy.

OPINIE, PROGNOZY

Ze względu na obserwowany na świecie wzrost zachorowań na Covid-19, Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju zrewidował prognozę wzrostu PKB Polski w 2021 r. do 3,0 proc. z 4,0 proc. prognozowanych w maju - powiedziała PAP Biznes główna ekonomistka EBOR Beata Javorcik. W 2020 r. bank prognozuje w Polsce recesję na poziomie 3,5 proc., bez zmian wobec prognoz z maja.

Wrześniowy odczyt wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych zaskoczył in plus m. in. za sprawą mocniejszych wzrostów w kategoriach bazowych - komentują ekonomiści. Ich zdaniem, w najbliższych miesiącach inflacja może utrzymywać się w okolicy 3 proc. i nie będzie obniżać się tak szybko, jak wcześniej prognozowano.

Szacunkowe wyniki grupy CCC za trzeci kwartał pokazały odbudowę wyników - oceniają analitycy. Zwracają uwagę m.in. na kontrolę kosztów.

Słabszy od oczekiwań wzrost wskaźnika PMI dla przemysłu w Polsce we wrześniu może wynikać ze wzrostu niepewności, która w ostatnim czasie nasila się - oceniają ekonomiści. Ich zdaniem, w kolejnych miesiącach wskaźnik może się obniżać.

Ciągle niepewna sytuacja związana z pandemią COVID-19 i obawy o stan globalnej gospodarki sprawiają, że w październiku WIG20 może dalej zniżkować – oceniają analitycy. Na najbliższy miesiąc faworytem ekspertów jest CD Projekt.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Odejście od tradycyjnego paliwa jest niezbędnym elementem do zminimalizowania emisji dwutlenku węgla; w 2018 r. lotnictwo odpowiadało za 2,4 proc. światowej emisji CO2 pochodzącej z paliw kopalnych - wskazał Polski Instytut Ekonomiczny.

Ceny węgla energetycznego i dla rynku ciepła wzrosły w sierpniu w relacji mdm - wynika z analizy indeksów cenowych, tworzonych wspólnie przez Agencję Rozwoju Przemysłu i Towarową Giełdę Energii.

Średnie zapotrzebowanie na prąd w 39. tygodniu tego roku spadło o 1 proc. rdr - podał Polski Fundusz Rozwoju.

Sprzedaż węgla w Polsce w sierpniu wyniosła 4,2 mln ton wobec 4,33 mln ton w lipcu i 4,62 mln ton w sierpniu 2019 roku - podała Agencja Rozwoju Przemysłu, która analizuje rynek węgla.

Marża na sprzedaży benzyny Eurosuper95 po wrześniu wzrosła w Polsce o 29,9 proc. wobec średniej marży z 2019 roku i wyniosła 0,20 zł na litrze - podała Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego.

Stały Komitet Rady Ministrów przyjął w czwartek i skierował do Komisji Prawniczej projekt ustawy o wsparciu dla morskiej energetyki wiatrowej - poinformował PAP pełnomocnik rządu ds. OZE Ireneusz Zyska.

Duńska Agencja Energetyki wydała w czwartek zgodę na eksploatację budowanego gazociągu Nord Stream 2 na duńskim szelfie kontynentalnym. Pozwolenie jest uwarunkowane kwestiami bezpieczeństwa.

WYDARZENIA Z KRAJU

------------------

W najbliższych dwóch tygodniach liczba zachorowań może oscylować od 1,5 tys. do ponad 2 tys. - poinformował na konferencji minister zdrowia Adam Niedzielski.

W Polsce w czwartek stwierdzono 1.967 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, zmarło 30 osób - poinformowało Ministerstwo Zdrowia. Łącznie odnotowano do tej pory 93.481 zachorowań i 2.543 zgony.

Z powodu koronawirusa w szpitalach przebywa 2560 osób, u których potwierdzono zakażenie, 159 jest pod respiratorem – poinformowało w czwartek Ministerstwo Zdrowia. Resort przekazał, że od początku epidemii wyzdrowiało 70 401 osób, u których potwierdzono zakażenie.

Ostatniej doby wykonano ponad 29,6 tys. testów na obecność koronawirusa – podało w czwartek Ministerstwo Zdrowia. Ogółem przebadano dotąd 3 362 066 próbek pobranych od 3 226 595 osób.

Zdecydowałem o zmianie finansowania w zakresie prowadzenia pacjenta z dodatnim wynikiem COVID-19; zdefiniowaliśmy nową stawkę "fee for service", o jej szczegółach będziemy jeszcze rozmawiali, ale wstępne uzgodnienia mamy już za sobą – poinformował w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Wymóg badania fizykalnego zostanie zniesiony. Do decyzji lekarza będzie należało, czy dany pacjent powinien być zdiagnozowany tylko metodą teleporady, czy jednak sytuacja wymaga wizyty i fizykalnego badania – poinformował w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski. "W perspektywie dnia dzisiejszego i jutrzejszego przygotujemy pakiet rozwiązań regulacyjnych – to będzie rozporządzenie, które będzie mówiło o schemacie prowadzenia pacjenta. Tam znajdą się gwarancje dla pacjenta, które dotyczą możliwości skonsultowania się przy pozytywnym wyniku z każdym z lekarzy. Będziemy tam również zawierali unormowania, które dotyczą wymogów związanych z kierowaniem na test, na wymaz.

Najważniejsza przy kwalifikacji na test na koronawirusa jest ocena lekarza – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski, pytany w czwartek, czy pacjent musi mieć wszystkie cztery objawy: gorączka, duszność, kaszel i utrata węchu lub smaku, aby zostać skierowanym na test na COVID-19. Dodał, że "minister zdrowia nie będzie regulował już tego w taki sposób enumeratywny".

Postanowiliśmy od przyszłego tygodnia zaostrzyć kryteria klasyfikacji miast i powiatów do strefy czerwonej i żółtej – poinformował wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Jak mówił, miastom o dużej liczbie mieszkańców będzie zdecydowanie łatwiej dostać się do strefy żółtej i czerwonej.

Na liście powiatów i miast z alertem, czyli tych, które mogą trafić do stref z obostrzeniami jest Warszawa, a także m.in. Słupsk, Gorzów Wielkopolski i Zielona Góra – poinformował w czwartek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Na Mazowszu jest kilka większych ognisk zakażenia koronawirusem, reszta przypadków to rozproszone zachorowania, w których trudno jest ustalić źródło zakażenia - poinformowała w czwartek rzecznik mazowieckiej inspekcji sanitarnej Joanna Narożniak, komentując wysoki bilans zakażeń w regionie.

Na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano w czwartek projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie powiatów i miast na prawach powiatu, które mają od soboty znaleźć się z strefach czerwonej i żółtej. Projekt przewiduje, że od soboty w czerwonej strefie znajdzie się 16 powiatów i miasto na prawach powiatu Sopot, a w żółtej – 28 powiatów i miasta na prawach powiatu: Gdańsk, Gdynia, Rzeszów, Kielce, Nowy Sącz i Szczecin.

Powiat tatrzański od soboty ma znaleźć się w strefie czerwonej. Choć nie spowoduje to zamknięcia hoteli czy pensjonatów, to władze powiatu apelują o zachowanie szczególnej ostrożności.

Według umowy koalicyjnej Solidarna Polska będzie miała wiceministra odpowiedzialnego za lasy; do powołania dojdzie, sprawa jest przesądzona - oświadczył w czwartek rzecznik rządu Piotr Müller.

PiS proponując Przemysława Czarnka na nowego szefa MEN chce wywołać "wojnę ideologiczną" - oceniły posłanki KO: Katarzyna Lubnauer i Krystyna Szumilas. Samego Czarnka określiły jako przedstawiciela "ideologii DHMI", gdzie skrót ten oznacza: "dyletanci, homofobi, mizogini, idioci".

Jest nowy schemat działów administracji rządowej podlegających poszczególnym ministrom - poinformował PAP szef KPRM Michał Dworczyk. Powstają dwa nowe urzędy centralne: Rządowe Centrum Sportu i Główny Urząd Morski; będą podlegać odpowiednio ministrowi kultury i ministrowi infrastruktury - dodał.

We wrześniu odsetek osób oceniających, że ogólna sytuacja w Polsce zmierza w dobrym kierunku wyniósł 39 proc., o 6 pkt. proc. mniej niż w sierpniu, zaś odsetek osób uważających, że sytuacja zmierza w złym kierunku wyniósł 45 proc., tj. o 7 pkt proc. więcej niż miesiąc wcześniej - wynika z badania CBOS. Wyraźnie zmniejszył się też odsetek badanych zadowolonych z sytuacji gospodarczej.

Mamy nadzieję, że w tym roku uda nam się sformułować koło poselskie ruchu Polska 2050 - powiedział PAP wiceprezes Ruchu Michał Kobosko. Jak zaznaczył, ruch nie "kupuje" posłów i nie prowadzi parlamentarnego "kłusownictwa", a oferuje im ciężką pracę i możliwość uczestnictwa w nowym projekcie politycznym.

Zachowanie wiceszefa MSZ Pawła Jabłońskiego podczas środowej debaty w Senacie nie licowało z godnością i majestatem Izby - ocenił w liście do premiera marszałek Senatu Tomasz Grodzki. Przekazał mu także wniosek senatorów KO o wyciągnięcie konsekwencji służbowych wobec wiceministra.

Senatorowie KO: Marcin Bosacki i Bogdan Klich wyrazili oburzenie "skandalicznym" - w ich odczuciu - zachowaniem wiceszefa MSZ Pawła Jabłońskiego podczas środowej debaty w Senacie. Oczekują od premiera Mateusza Morawieckiego i szefa MSZ Zbigniewa Raua ukarania Jabłońskiego.

Kilkadziesiąt osób przed wejściem na Uniwersytet Warszawski wyrażało w czwartek niezadowolenie związane z obecnością prezydenta Andrzeja Dudy na uroczystości inauguracji roku akademickiego. Zgromadzeni mieli ze sobą tęczowe flagi; wznosili okrzyki: UW wolne od homofobii.

W środę wieczorem Sąd Rejonowy dla Warszawy-Pragi Północ zastosował tymczasowy areszt warunkowy dla 35-letniego Łukasza B., dyrektora platformy finansowej Omega Best. Według prokuratury stworzył on piramidę finansową i oszukał ok. 520 osób na ponad 2,6 mln euro.

Prokuratura Okręgowa w Warszawie zaskarży decyzje sądu, który w środę wieczorem nie uwzględnił wniosku o tymczasowe aresztowanie b. prezesa PKN Orlen Dariusza K. i zastosował tzw. areszt warunkowy wobec b. wiceprezesa PGE Wojciecha T. Dariusz K. musi zapłacić pół miliona złotych poręczenia majątkowego. Wojciech T. opuści areszt po wpłaceniu 200 tysięcy złotych.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY

----------------------

KE wszczęła procedurę naruszeniową przeciw Wielkiej Brytanii w związku z nową ustawą o rynku wewnętrznym, która podważa wcześniejsze zobowiązania prawne Londynu wynikające z porozumienia o wyjściu tego kraju z UE - poinformowała szefowa KE Ursula von der Leyen.

Prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział przez telefon Władimirowi Putinowi, że liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska jest otwarta na dialog i że rosyjski przywódca powinien z nią porozmawiać - przekazał w czwartek Pałac Elizejski.

KE wszczęła procedurę naruszenia prawa UE przeciw Wielkiej Brytanii w związku z nową ustawą o rynku wewnętrznym, która podważa wcześniejsze zobowiązania prawne Londynu wynikające z porozumienia o wyjściu tego kraju z UE - poinformowała szefowa KE Ursula von der Leyen.

Prezydenci: USA - Donald Trump, Rosji - Władimir Putin i Francji - Emmanuel Macron we wspólnym oświadczeniu wezwali Armenię i Azerbejdżan do natychmiastowego zawieszenia broni w konflikcie o Górski Karabach.

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan za "niedopuszczalne" uznał w czwartek to, że USA, Rosja i Francja angażują się w dążenie do zawieszenia broni w spornym regionie Kaukazu, biorąc pod uwagę, że zaniedbywały tam problemy przez około 30 lat.

Trzeba znaleźć rozwiązanie ws. napięć we wschodniej części Morza Śródziemnego i na Morzu Egejskim, dyplomacja gra tu szczególną rolę - powiedziała kanclerz Niemiec Angela Merkel w Brukseli, gdzie w czwartek rozpoczął się szczyt UE poświęcony m.in. relacjom Unii z Turcją.

W Niemczech w ciągu ostatniej doby zarejestrowano 2503 nowe zakażenia koronawirusem i 12 kolejnych zgonów - poinformował w czwartek rano berliński Instytut im. Roberta Kocha (RKI).

W ciągu kilku lat 25 berlińskich policjantów wysyłało sobie nawzajem na czacie rasistowskie i prawicowo ekstremistyczne treści. Wynika to z dokumentów, które przedstawiono w magazynie "Monitor” stacji ARD. Policja już wszczęła postępowanie karne - pisze portal rbb24.

Rząd Włoch chce przedłużyć obowiązujący od końca stycznia z powodu pandemii koronawirusa stan wyjątkowy do 31 stycznia przyszłego roku. O takich planach poinformował w czwartek premier Giuseppe Conte.

We Włoszech w ciągu ostatniej doby zanotowano 24 zgony na Covid-19 i prawie 2550 nowych zakażeń koronawirusem, co oznacza eskalację epidemii. Dzień wcześniej było 1850 kolejnych infekcji. Wykonano rekordową liczbę 118 tysięcy testów - podało w czwartek włoskie ministerstwo zdrowia.

Rząd Hiszpanii wyznaczył rządowi wspólnoty autonomicznej Madrytu 48 godzin na ogłoszenie przymusowej izolacji społecznej z powodu nasilającej się epidemii koronawirusa. Ma ona obowiązywać w 10 najbardziej doświadczonych Covid-19 gminach miejskich tego regionu.

Ministerstwo zdrowia Czech poinformowało w czwartek o wzroście liczby zakażonych koronawirusem o 2932 przypadki. To trzeci największy dzienny wzrost od początku pandemii w tym kraju. W szpitalach jest obecnie 976 pacjentów z Covid-19.

Na Węgrzech Szesnaście osób chorych na Covid-119 zmarło w ciągu ostatniej doby. Jest to niemal największa liczba dzienna zgonów od początku pandemii – wynika z najnowszych danych opublikowanych w czwartek na rządowej stronie poświęconej pandemii. W ciągu ostatniej doby wykryto też 848 nowych zakażeń koronawirusem, podnosząc łączną liczbę wszystkich stwierdzonych infekcji do 27 309.

Jeśli spór o powiązanie spraw budżetowych z praworządnością utrudni uruchomienie funduszu odbudowy, jest możliwe porozumienie międzyrządowe poza instytucjami UE – powiedział w czwartek premier Węgier Viktor Orban agencji MTI.

W Wielkiej Brytanii w ciągu ostatniej doby zarejestrowano 59 zgonów z powodu Covid-19 i wykryto 6914 zakażeń koronawirusem - poinformował w czwartek po południu brytyjski rząd.

Na Ukrainie drugi dzień z rzędu odnotowano rekordową liczbę zakażeń koronawirusem - 4069. 64 osoby zmarły, 730 hospitalizowano - poinformował w czwartek ukraiński minister ochrony zdrowia Maksym Stepanow. 2083 pacjentów wyzdrowiało.

w Rosji 8945 przypadków koronawirusa wykryto w ciągu minionej doby; ogólna liczba zakażeń wynosi teraz 1 185 231 - podał w czwartek sztab do walki z pandemią. Czwarty dzień z rzędu dobowy przyrost zachorowań przekracza 8 tys. i wciąż rośnie.

W USA 206 888 zakażonych SARS-CoV-2 zmarło od wybuchu epidemii koronawirusa - wynika z najnowszych danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore. W Stanach Zjednoczonych wykryto także ponad 7,2 mln zakażeń. W ciągu ostatniego tygodnia średnio w USA dziennie wykrywano ok. 43 tys. zakażeń.

Amerykańska firma Moderna, będąca dotąd w czołówce wyścigu o opracowanie szczepionki na koronawirusa, zapowiedział, że szczepionka nie będzie dostępna przed końcem roku, a masowa dystrybucja zacznie się najwcześniej na wiosnę - donosi "Financial Times".

W ciągu ostatniej doby w Indiach zmarło 1181 osób zakażonych koronawirusem i wykryto 86,8 tys. nowych zakażeń koronawirusem - podało w czwartek ministerstwo zdrowia. Liczba ofiar śmiertelnych pandemii w Indiach to już 98 678.

W Brazylii w ciągu ostatniej doby zarejestrowano 33 413 nowych zakażeń koronawirusem i 1031 kolejnych zgonów - poinformowało w środę wieczorem czasu miejscowego brazylijskie ministerstwo zdrowia. (PAP Biznes)

gor/ asa/

Ostatnie wiadomości