Barometr Ofert Pracy w IX wzrósł o 6,7 pkt. do 220,3 pkt. - BIEC, KM WSIiZ | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
12 paź 2020, 09:01

Barometr Ofert Pracy w IX wzrósł o 6,7 pkt. do 220,3 pkt. - BIEC, KM WSIiZ

Barometr Ofert Pracy, wskazujący na zmiany liczby publikowanych w internecie ogłoszeń o zatrudnieniu, we wrześniu w Polsce spadł od sierpnia o 6,7 pkt. do 220,3 pkt.- podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych oraz Katedra Makroekonomii Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

"Największa obawa w postaci drugiej fali COVID-19 najprawdopodobniej się sprawdzi. W wielu państwach Unii Europejskiej, w tym także w Polsce obserwujemy rekordowe wzrosty liczby zakażeń. Obecnie rząd Polski nie wprowadził jeszcze większych ograniczeń epidemicznych jak to było w marcu, ale mimo wszystko zagrożenie powtórnej kwarantanny istnieje. Ponadto, w listopadzie/grudniu sytuacja może ulec pogorszeniu z powodu sezonowej grypy" - napisano w komentarzu do danych.

"Zegar rynku ofert pracy od kilku miesięcy wykazuje niewyraźne oznaki możliwego odbicia i zakończenia okresu recesji wraz z przejściem do fazy ożywienia. Mimo wszystko optymistyczny scenariusz ożywienia o postaci “V” z dalszym wzrostem jest mało realistyczny. W obecnych warunkach bardziej prawdopodobny scenariusz to przebieg recesji w kształcie litery “W”, a więc z drugą falą obostrzeń spowodowanych nasileniem zakażeń. Skala spadków będzie zależała przede wszystkim od: terminu pojawienia się na globalnym rynku szczepionki; stopnia ograniczeń powtórnego lockdownu gospodarki, jeśli taki będzie; a także działań stymulacyjnych rządu oraz skali którą będzie ta pomoc obejmowała" - dodano. (PAP Biznes)

map/ asa/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości