Skrót wiadomości - piątek, 16 października | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
17 paź 2020, 06:01

Skrót wiadomości - piątek, 16 października

Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Ceny liczone według HICP w Polsce we wrześniu w ujęciu rocznym wzrosły o 3,8 proc. wobec 3,7 proc. w sierpniu - podał Eurostat.

W obecnych okolicznościach należy być gotowym do dalszego poluzowania polityki monetarnej - powiedział agencji Bloomberg członek RPP Eryk Łon. Ekonomista wskazał, że można rozważyć zastosowanie zarówno standardowych, jak i niestandardowych instrumentów, w tym kredytowych i skupu aktywów.

Produkcja przemysłowa w USA w IX spadła o 0,6 proc. mdm - podała Rezerwa Federalna USA. Oczekiwano +0,5 proc. mdm, wobec: +0,4 proc. w VIII. Przetwórstwo przemysłowe spadło o 0,3 proc. mdm. Prognozowano +0,7 proc., wobec +1,2 proc. miesiąc wcześniej, po rewizji z 1 proc.

Ceny konsumpcyjne w strefie euro spadły o 0,3 proc. we wrześniu w ujęciu rdr, po spadku w VIII o 0,2 proc. - podał w komunikacie Eurostat, biuro statystyczne Unii Europejskiej, w II wyliczeniu.

Nadwyżka w handlu strefy euro w VIII wyniosła 14,7 mld euro, bez uwzględniania czynników sezonowych (nsa), wobec nadwyżki 27,9 mld euro w poprzednim miesiącu - poinformował w komunikacie Eurostat.

Sprzedaż detaliczna w USA we wrześniu wzrosła o 1,9 proc. w ujęciu miesiąc do miesiąca - podali statystycy Departamentu Handlu. Analitycy oczekiwali wzrostu o 0,7 proc.

Produkcja przemysłowa w USA w IX spadła o 0,6 proc. mdm - podała Rezerwa Federalna USA. Oczekiwano +0,5 proc. mdm, wobec: +0,4 proc. w VIII. Przetwórstwo przemysłowe spadło o 0,3 proc. mdm. Prognozowano +0,7 proc., wobec +1,2 proc. miesiąc wcześniej, po rewizji z 1 proc.

Indeks poziomu optymizmu wśród konsumentów amerykańskich, opracowywany przez Uniwersytet Michigan, w październiku wyniósł 81,2 pkt. - podano we wstępnym wyliczeniu. Analitycy szacowali, że wskaźnik wyniesie 80,5 pkt.

GIEŁDA

Pomimo piątkowego odbicia WIG20 sytuacja techniczna indeksu nadal wygląda słabo. Aby ten obraz się zmienił indeks blue chipów musi wyraźnie pokonać poziom 1.660 pkt. - ocenił w rozmowie z PAP Biznes dyrektor departamentu analiz i doradztwa inwestycyjnego BM BNP Paribas Michał Krajczewski. Z głównych indeksów najwięcej w piątek zyskał WIG20, który urósł o 1,71 proc.

Na zamknięciu w piątek WIG20 zyskał 1,71 proc. osiągając 1.655,36 pkt., WIG zwyżkował 1,53 proc. do 48.210,12 pkt., mWIG40 poszedł w górę 1,4 proc. do 3.561,88 pkt., a sWIG80 zyskał 0,5 proc. do 13.696,17 pkt.

Wyniki cotygodniowego sondażu Indeksu Nastrojów Inwestorów pokazują, że odsetek inwestorów spodziewających się w ciągu sześciu miesięcy trendu wzrostowego na GPW spadł o 7,2 pkt. proc. do 30,1 proc. Odsetek respondentów oczekujących trendu spadkowego wzrósł o 6,2 pkt. proc. do 41,6 proc. - podało Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych w komunikacie.

Fundusze inwestycyjne sprzedały netto we wrześniu akcje na GPW za 107 mln zł - wynika z szacunków Trigon DM. Odpływy z polskich akcji dotyczyły głównie funduszy szerokiego rynku i funduszy małych i średnich spółek. Łączne napływy do funduszy rynku kapitałowego wyniosły 2,4 mld zł.

SPÓŁKI

Ministerstwo Aktywów Państwowych zgodę na połączenie PKN Orlen z Grupą Lotos warunkuje od spełnienia trzech elementów: efektów rozmów o wykonaniu warunków zaradczych, zagwarantowania bezpieczeństwa energetycznego oraz zwiększenia udziału Skarbu Państwa w akcjonariacie połączonego podmiotu.

Ministerstwo Aktywów Państwowych nie zgodzi się na sprzedaż aktywów Grupy Lotos podmiotom rosyjskim - poinformował wiceminister Zbigniew Gryglas.

Grupa Lotos wstępnie szacuje, że jej skonsolidowana oczyszczona EBITDA LIFO wyniosła w trzecim kwartale 0,43 mld zł, a przychody sięgnęły 5,4 mld zł - poinformowała spółka w komunikacie.

PGNIG Supply & Trading i Aker BP podpisały kontrakt kupna-sprzedaży gazu pochodzącego ze złóż na Norweskim Szelfie Kontynentalnym - podał PGNiG w komunikacie prasowym. Dostawy rozpoczęły się w październiku 2020 r.

Pandemia nie wpłynęła istotnie na wyniki Selvity w III kwartale 2020 roku i terminy realizacji projektów, ale spółka z niepokojem patrzy na rozwój sytuacji. Wprowadzenie masowej kwarantanny mogłoby być dla niej niekorzystne - poinformował PAP Biznes prezes Bogusław Sieczkowski. Spotkania z nowymi klientami są obecnie utrudnione.

Dadelo, spółka z grupy Oponeo zajmująca się sprzedażą online rowerów i akcesoriów rowerowych, planuje jeszcze w 2020 roku przeprowadzenie oferty publicznej i wejście na GPW - poinformował PAP Biznes prezes Dadelo Ryszard Zawieruszyński.

Semper Simul Foundation i Sky Foundation, główni akcjonariusze LPP, podpisali umowę dotyczącą transakcji zamiany akcji, w wyniku której Fundacja Semper przekroczy próg 33 proc. ogólnej liczby głosów na WZ i będzie zobowiązana do ogłoszenia wezwania na akcje LPP - poinformowała spółka w komunikacie.

Celem Atremu na najbliższe miesiące jest poprawa rentowności, zarząd nie wyklucza, że na koniec 2020 r. spółka odnotuje zysk – poinformowali PAP Biznes przedstawiciele spółki, działającej w branży inżynieryjnej i wykonującej prace związane z automatyką przemysłową oraz elektroenergetyką.

LiveChat Software szacuje, że przychody grupy w drugim kwartale roku finansowego 2020/2021 wyniosły 11,4 mln USD wobec 8,2 mln USD przed rokiem, co oznacza wzrost rdr o 39 proc. - podała spółka w komunikacie.

Playway wraz z dwiema osobami fizycznymi zawiązał nową spółkę o nazwie Silk Road Games - podała grupa w komunikacie. Nowa spółka ma zajmować się dystrybucją gier komputerowych Playwaya oraz innych podmiotów na terenie Chin kontynentalnych.

Alumetal zamierza uruchomić program motywacyjny, który uwarunkowany jest uzyskaniem przez spółkę w 2021 roku nie mniej niż 98 mln zł EBITDA, w 2022 roku 108 mln zł i w 2023 roku 119 mln zł - wynika z projektów uchwał na walne, które odbędzie się 12 listopada 2020 r.

Zarząd Work Service zapowiada rozpoczęcie konsultacji z nową radą nadzorczą na temat wzmocnienia struktury bilansu finansowego i dokapitalizowania spółki - podał Work Service w komunikacie prasowym. ZWZ powołało nowy skład rady w czwartek.

Oferta konsorcjum Mirbudu, Kobylarni i Budpolu za 258,7 mln zł okazała się najtańszą w przetargu na przebudowę i dostosowanie 21 kilometrów drogi krajowej nr 18 do parametrów autostrady na odcinku od granicy województwa lubuskiego i dolnośląskiego do węzła Golnice - wynika z komunikatu prasowego GDDKiA.

MLP Group wyemitował i przydzielił obligacje serii C1 o łącznej wartości 15 mln euro - podała spółka w komunikacie.

Fundusze zarządzane przez Ipopema TFI sprzedały posiadane akcje Forte - podała spółka w komunikacie.

WALUTY

Ze względu na niesprzyjający ryzykownym aktywom globalny sentyment, w najbliższym czasie EUR/PLN pozostanie na podwyższonych poziomach, a rentowności SPW mogą zniżkować - ocenił analityk Banku Millennium, Mateusz Sutowicz.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do euro na 4,5621 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,1741 USD i 123,59 JPY - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY

Ropa na amerykańskiej giełdzie paliw w N.Jorku mocniej tanieje w reakcji na perspektywy coraz silniejszych działań rządów na świecie, aby zapanować nad rozprzestrzenianiem się nowej fali zakażeń koronawirusem. Polityka "zostań w domu" może wpłynąć na zahamowanie już i tak kruchego ożywienia gospodarczego na świecie, a to obniży popyt na paliwa - podają maklerzy.

Notowania miedzi na giełdzie LME w Londynie rosną wraz z cenami innych metali przemysłowych. Inwestorzy liczą na postęp w pracach dot. przyjęcia pakietu bodźców fiskalnych w USA. Metal w kontraktach 3-miesięcznych jest wyceniany wyżej o 0,3 proc. - po 6.768,00 USD za tonę - informują maklerzy.

OPINIE, PROGNOZY

Nowe restrykcje rządowe, służące ograniczeniu rozprzestrzeniania się koronawirusa, najbardziej negatywnie wpłyną na Benefit Systems i AmRest oraz na spółki odzieżowe z dużą siecią sklepów stacjonarnych - oceniają analitycy. Część klientów sklepów spożywczych może znów wrócić do mniejszych formatów, skorzystać powinien e-commerce.

Skutki ekonomiczne nowych obostrzeń epidemicznych będą mniej dotkliwe niż wiosną, choć wyraźnie wpłyną na ścieżkę ożywienia - napisali w porannej nocie ekonomiści Banku Millennium. Ich zdaniem, PKB w IV kw. obniży się w ujęciu kdk, co pogłębi recesję ujęciu rocznym do 3,5 proc.

Nowe restrykcje rządowe, które mają służyć ograniczeniu eskalacji epidemii, są w większości mniej dotkliwe dla firm niż podczas wiosennego lockdownu, z wyjątkiem planów zawieszenia działalności siłowni. Możliwe jest zmniejszenie ruchu w centrach handlowych - oceniają analitycy. Wskazują, że większość sklepów Dino jest w strefie żółtej i nie zostanie objęta ograniczeniami w liczbie klientów.

mBank obniża prognozę wzrostu polskiego PKB na '21 po wprowadzeniu restrykcji do 3,8 proc. z 4,9 proc. wcześniej - napisali w porannej nocie ekonomiści banku.

Nowe restrykcje epidemiczne oznaczają trajektorię ożywienia w kształcie "koślawego W", przy konieczności istotnej korekty prognoz dynamiki PKB Polski na 2021 r. - napisali w porannej nocie ekonomiści Banku Pekao.

Analitycy DM BOŚ w raporcie miesięcznym szacują, że powtarzalne zyski netto spółek pokrywanych przez brokera spadły w trzecim kwartale o 33 proc. rok do roku.

Analitycy Goldman Sachs wskazują, że powrót do ograniczeń w handlu stacjonarnym da impuls do dalszego rozwoju kanału e-commerce. Ich zdaniem ryzyka wynikające z nowych restrykcji są ograniczone dla Dino i Eurocashu.

W związku z możliwym spadkiem popytu na paliwa, w przyszłym tygodniu ich ceny na stacjach spadną lub utrzymają się na niezmienionym poziomie - oceniają analitycy BM Reflex.

Benefit Systems ocenia, że decyzja rządu o zamknięciu obiektów sportowo-rekreacyjnych jest niezrozumiała i wydaje się nie do końca przemyślana. Firma w przesłanym PAP Biznes komunikacie przewiduje, że zakaz działalności może najmocniej uderzyć w małe firmy.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Liczba nowo zarejestrowanych samochodów osobowych we wrześniu 2020 r. w Polsce wyniosła 38.147, tj. wzrosła o 8,0 proc. rdr - wynika z szacunków europejskiego stowarzyszenia producentów motoryzacyjnych ACEA.

Wartość inwestycji venture capital w Polsce w III kwartale wyniosła 707 mln zł - poinformował w piątek w komunikacie PFR Ventures.

Ipopema TFI i CVI Dom Maklerski, zarządzający aktywami na rynku private debt w Polsce, uruchamiają nowy fundusz finansowania rynku nieruchomości CVI IPOPEMA RE Debt FIZAN, skierowany do inwestorów indywidualnych - poinformowały Ipopema i CVI w komunikacie prasowym.

WYDARZENIA Z KRAJU

------------------

Limity dotyczące osób w sklepach w strefach czerwonych zostaną uzależnione od powierzchni: dla sklepów o powierzchni do 100 m kw. - 5 osób na kasę, dla sklepów powyżej 100 m kw. - 1 osoba na 15 m kw. - poinformował w piątek na Twitterze rzecznik rządu Piotr Müller.

Posiedzenie Sejmu we wtorek; będzie wystąpienie premiera Mateusza Morawieckiego z informacją o stanie państwa w sytuacji pandemii - poinformował w piątek wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki (PiS).

Sąd odroczył podjęcie decyzji w przedmiocie złożonego przez prokuraturę wniosku o aresztowanie Leszka Czarneckiego - poinformował prokurator Przemysław Baranowski z Prokuratury Regionalnej w Warszawie. Dodał, że rozpoznanie zostało odroczone na wniosek obrony do 16 listopada.

Zatrzymani na polecenie Prokuratury Regionalnej w Poznaniu biznesmen Ryszard K., adwokat Roman Giertych i inne osoby usłyszały zarzuty dot. przywłaszczenia i wyprowadzenia w latach 2010-2014 ze spółki deweloperskiej kwoty ok. 92 mln zł - poinformowała PAP Prokuratura Regionalna w Poznaniu.

W Polsce stwierdzono w ciągu doby 7.705 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, zmarły 132 osoby - poinformowało w piątek Ministerstwo Zdrowia. Łącznie odnotowano do tej pory 157.608 zakażeń i 3.440 zgonów.

Przepis dotyczący nakazu noszenia maseczek będzie przeniesiony do ustawy i doprecyzowany - poinformował w czwartek szef KPRM Michał Dworczyk. Mówiąc o lekarzach i przygotowywanej ustawie o służbie zdrowia, zaznaczył, że "działamy w czasie szczególnym i musimy wykorzystywać nadzwyczajne narzędzia".

W tej chwili wystarcza jeszcze łóżek i respiratorów, ale jeżeli rozwój choroby nie zatrzyma się ze względu na nowe ograniczenia, to w najbliższych kilku tygodniach istnieje ryzyko, że będziemy mieli problem w szpitalach - ocenił rzecznik rządu Piotr Müller.

Lewica chce zawiesić na dwa tygodnie nauczanie w szkołach i wprowadzić zasiłki opiekuńcze dla rodziców na ten czas. Szef klubu Krzysztof Gawkowski przekazał, że zwróci się do premiera o powołanie edukacyjnego zespołu zarządzania kryzysowego.

38 proc. Polaków deklaruje, że są zwolennikami rządu; 34 proc. twierdzi, że są przeciwnikami - wynika z sondażu CBOS. 46 proc. respondentów jest zadowolonych, że na czele Rady Ministrów stoi Mateusz Morawiecki, a 38 proc. wyraża niezadowolenie z tego powodu.

Wojsko zdemontowało w piątek most pontonowy na Wiśle, na którym ułożone były dwie nitki rurociągu tymczasowego doprowadzającego ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni "Czajka". Nieczystości leją się do Wisły.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY

----------------------

Brytyjski premier Boris Johnson oświadczył w piątek, że nie będzie umowy handlowej z Unią Europejską, o ile nie nastąpi "fundamentalna" zmiana podejścia z jej strony. Nie powiedział jednak wprost, czy oznacza to zerwanie negocjacji z UE.

Przywódcy UE ciągle liczą na porozumienie z Londynem ws. umowy po brexicie. Na skończonym w piątek szczycie zobowiązywali głównego negocjatora Michela Barniera do kontynuowania rozmów z Brytyjczykami.

Około godziny trwała w czwartek dyskusja na szczycie UE w Brukseli na temat zmian klimatycznych. W przyjętych przez przywódców zapisach podkreślono, że UE musi zwiększyć swoje ambicje dotyczące redukcji CO2. Przyjęto też polski postulat w sprawie przeprowadzenia dogłębnych konsultacji.

Na szczycie w Brukseli przywódcy unijni rozmawiali w piątek m.in. o Białorusi, Rosji i Turcji, przeprowadzili też dyskusję na temat relacji z Afryką. Z powodu kwarantanny w obradach Rady Europejskiej nie brał udziału premier Mateusz Morawiecki.

Musimy zrobić wszystko, aby uniknąć kolejnego lockdownu – powiedział w piątek w stacji BFM minister gospodarki Francji Bruno Le Maire. Oszacował, że koszt godziny policyjnej zapowiedzianej w Paryżu i ośmiu innych miastach w związku z pandemią wyniesie ok. 0,2 proc. PKB.

W ciągu ostatniej doby w Niemczech zarejestrowano 7334 nowe zakażenia koronawirusem - poinformował w piątek rano berliński Instytut im. Roberta Kocha (RKI). To największy dobowy przyrost od początku pandemii. Zmarły 24 kolejne osoby.

W opublikowanym w czwartek komunikacie odpowiedzialny za zwalczanie chorób zakaźnych w Niemczech Instytut im. Roberta Kocha (RKI) po raz pierwszy rozszerzył na Polskę strefę zagrożenia koronawirusowego, której odwiedzanie pociąga za sobą konieczność odbycia kwarantanny.

Epidemia koronawirusa we Włoszech przyspieszyła i weszła w ostrą fazę - poinformowały w czwartek krajowy Instytut Służby Zdrowia i włoskie ministerstwo zdrowia w raporcie z 7-dniowego monitoringu. Tego dnia zanotowano 8804 nowe infekcje, najwięcej od początku kryzysu.

Minister zdrowia Hiszpanii Salvador Illa ogłosił w piątek, że w związku z nasileniem się epidemii koronawirusa władze kraju będą wprowadzać w najbardziej dotkniętych regionach kolejne obostrzenia epidemiczne. Zaznaczył, że restrykcje będą wprowadzane na krótki czas.

Rekordową liczbę 1205 zakażeń koronawirusem wykryto w ciągu ostatniej doby w Irlandii - poinformowało w czwartek ministerstwo zdrowia tego kraju. Zarejestrowano też kolejne trzy zgony z powodu Covid-19.

Ministerstwo zdrowia Czech poinformowało w piątek o kolejnym najwyższym dobowym wzroście zakażeń SARS-CoV-2. W czwartek przybyło tam 9721 przypadków. Aktualnie zakażonych jest 84.430 osób, 2930 spośród nich wymaga hospitalizacji. W czwartek zmarło 24 chorych.

W Wielkiej Brytanii w ciągu ostatniej doby wykryto 15 650 nowych przypadków zakażenia koronawirusem i zarejestrowano 138 kolejnych zgonów z powodu Covid-19 - poinformował w piątek po południu brytyjski rząd.

55 osób zmarło we Włoszech tej doby na Covid-19 i wykryto ponad 10 tysięcy nowych zakażeń koronawirusem - poinformowało w piątek włoskie ministerstwo zdrowia. To rekordowy przyrost infekcji. Federacja lekarzy apeluje do rodaków, by zdecydowali się dobrowolnie na "domowy lockdown".

Ministerstwo zdrowia Słowacji poinformowało w piątek o 2075 nowych przypadkach zakażenia SARS-CoV-2 w ciągu ostatniej doby. To najwyższy przyrost w tym kraju od początku epidemii. Wykonano ponad 14 tys. testów.

W regionach kraju, gdzie epidemia koronawirusa ma już charakter powszechny, zaleca się ograniczyć liczebność spotkań do 10 osób. Powinno się też zrezygnować z imprez publicznych i popularnych gier sportowych - ogłosił w czwartek rząd Finlandii.

Premier Finlandii Sanna Marin opuściła w piątek posiedzenie Rady Europejskiej po otrzymaniu informacji, że miała kontakt z osobą zakażoną koronawirusem.

W Chorwacji liczba przypadków koronawirusa po raz pierwszy przekroczyła 1000 przypadków. Media alarmują, że krajowy system opieki zdrowotnej jest na skraju upadku. Trudna sytuacja panuje też w Serbii, Bośni i Hercegowinie oraz w Słowenii.

Były prezydent Francji Nicolas Sarkozy został oskarżony przez krajową prokuraturę finansową o udział w grupie przestępczej w celu uzyskania środków na swoją kampanię prezydencką w 2007 roku od ówczesnego libijskiego dyktatora Muammara Kadafiego.

W Rosji dobowy przyrost zakażeń koronawirusem po raz pierwszy przekroczył próg 15 tys.; od czwartku wykryto 15 150 przypadków - poinformował w piątek sztab rządowy. Zmarło w ciągu minionej doby 232 chorych z Covid-19. Wyleczonych zostało 8485 osób.

W ciągu doby do piątku rano w Szwajcarii zarejestrowano 3087 nowych potwierdzonych laboratoryjnie przypadków nosicielstwa koronawirusa - poinformował szwajcarski Federalny Urząd Zdrowia (BAG). Jest to największa taka liczba na przestrzeni trwającej od czerwca drugiej fazy pandemii.

Na Ukrainie w czwartek odnotowano rekordową liczbę nowych zakażeń koronawirusem - 5992, a 106 osób zmarło na Covid-19 - poinformował w piątek minister ochrony zdrowia Maksym Stepanow. Jak dodał, poprzedniego dnia wyzdrowiało 2269 osób, a 866 hospitalizowano.

W Stanach Zjednoczonych w ciągu minionej doby stwierdzono 70 334 zakażeń koronawirusem - podał w czwartek wieczorem czasu lokalnego Uniwersytet Johnsa Hopkinsa w Baltimore. Zmarło 1148 kolejnych osób. To najgorszy bilans do lipcowego szczytu pandemii w USA.

W ciągu ostatniej doby w Brazylii zarejestrowano 28 523 nowe przypadki zakażenia koronaiwrusem 713 kolejnych zgonów - poinformowało w czwartek wieczorem czasu miejscowego brazylijskie ministerstwo zdrowia.

W ciągu ostatniej doby w Meksyku zarejestrowano 5514 nowych zakażeń koronawirusem i 387 kolejnych zgonów - poinformowało w czwartek wieczorem czasu lokalnego ministerstwo zdrowia tego kraju.

Rząd Japonii przekazał władzom USA, że nie przyłączy się do planu administracji prezydenta Donalda Trumpa, który ma na celu wykluczenie chińskich firm z budowy sieci telekomunikacyjnych – podał w piątek dziennik „Yomiuri Shimbun”, powołując się na źródła rządowe.

W ciągu minionej doby w Indiach odnotowano 63.371 przypadków zakażenia koronawirusem i 895 zgonów - poinformował w piątek resort zdrowia, zwiększając ogólny bilans potwierdzonych infekcji w tym kraju do 7,37 mln, a ofiar śmiertelnych wśród zakażonych - do 112 161.

W ciągu doby w Indonezji odnotowano 4301 przypadków zakażenia koronawirusem, przez co ogólny bilans epidemii wzrósł do 353 461 - podał w piątek resort zdrowia tego kraju. Jest to najwięcej w Azji Południowo-Wschodniej.

Nauczyciel historii padł w piątek ofiarą zabójstwa niedaleko Paryża - napastnik odciął mu głowę nożem i został zastrzelony przez policję. Prokuratura antyterrorystyczna wszczęła śledztwo w sprawie "zabójstwa w związku z działaniem terrorystycznym".

Biały Dom odrzucił w piątek propozycję prezydenta Rosji Władimira Putina w sprawie przedłużenia o rok bez żadnych warunków układu z 2010 roku o ograniczeniu zbrojeń strategicznych. Układ nazywany Nowy START obowiązuje do lutego 2021 roku. (PAP Biznes)

ana/ osz/

Ostatnie wiadomości