Skrót wiadomości - czwartek, 22 października, 18.20 | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
22 paź 2020, 18:22

Skrót wiadomości - czwartek, 22 października, 18.20

Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Produkt Krajowy Brutto wzrósł w I kw. 2020 r. o +1,9 proc. rdr wobec +2,0 proc. szacowanych wcześniej, a w II kw. PKB spadł o 8,4 proc. rdr wobec poprzednich wyliczeń -8,2 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny w aktualizacji kwartalnych szacunków PKB.

Aktywa krajowe NBP spadły we wrześniu miesiąc do miesiąca o 958,2 mln zł do 112,3 mld zł - wynika z opublikowanego bilansu NBP.

Według resortu pracy stopa bezrobocia rejestrowanego na koniec 2020 r. może wynieść 6,5 proc. - napisał w odpowiedzi na interpelację poselską sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej Stanisław Szwed.

Narodowy Bank Węgier (MNB) pozostawił bez zmian w czwartek 1-tygodniową depozytową stopę procentową - na poziomie 0,75 proc. - poinformował bank w komunikacie

Wskaźnik zaufania przedsiębiorców we Francji wyniósł w X 2020 roku 90 pkt. wobec 92 pkt. w poprzednim miesiącu - poinformował w komunikacie instytut statystyczny INSEE.

Indeks nastrojów niemieckich konsumentów GfK na XI wyniósł -3,1 pkt. wobec -1,7 pkt. miesiąc wcześniej, po korekcie z -1,6 pkt. - podała w komunikacie grupa badań rynkowych GfK.

Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA wyniosła 787 tys. - poinformował Departament Pracy USA. Ekonomiści z Wall Street spodziewali się, że liczba nowych bezrobotnych wyniesie 860 tys. wobec 842 tys. poprzednio, po korekcie z 898 tys.

Sprzedaż domów na rynku wtórnym w USA we wrześniu wyniosła 6,54 mln w ujęciu rocznym vs oczekiwane 6,3 mln - podało w raporcie Krajowe Stowarzyszenie Pośredników w Handlu Nieruchomościami (National Association of Realtors).

BUDŻET, DŁUG

Podaż pieniądza (M3) we wrześniu wzrosła o 17,0 proc. rdr do 1.762.175,6 mln zł - podał Narodowy Bank Polski. W ujęciu miesięcznym podaż pieniądza wzrosła o 1,0 proc.

Deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych w 2019 r. wyniósł 0,7 proc. PKB - podał w czwartek Główny Urząd Statystyczny. Dług sektora finansów publicznych wyniósł w 2019 r. 45,7 proc. PKB.

Wyrównany sezonowo deficyt sektora finansów publicznych w Polsce w II kwartale 2020 roku wyniósł 19,8 proc. PKB - podał Eurostat.

Deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych w Polsce w 2020 roku wzrośnie do 262,998 mld zł z 15,883 mld zł w 2019 roku - podał Eurostat.

Polski dług publiczny, liczony według metodologii ESA2010, w II kwartale 2020 r. wyniósł 55,1 proc. PKB wobec 47,9 proc. PKB w I kw. '20 i wobec 47,9 proc. PKB w II kw. 2019 r. - podał Eurostat.

Po czwartkowym przetargu zamiany stopień sfinansowania potrzeb pożyczkowych brutto na 2021 r. ok. 11 proc. – poinformowało dziennikarzy Ministerstwo Finansów.

GIEŁDA

Choć WIG20 od początku czwartkowych notowań piął się w górę, to na koniec dnia oddał niemal całość wzrostów. W efekcie główne warszawskie indeksy zakończyły dzień bez większych zmian.

Na zamknięciu czwartkowych notowań WIG20 wzrósł o 0,08 proc. do 1.642,70 pkt., WIG pozostał bez zmian na 47.910,38 pkt., mWIG40 poszedł w dół o 0,27 proc. do 3.540,64 pkt., a sWIG80 wzrósł o 0,26 proc. do 13.738,92 pkt.

SPÓŁKI

Bank Pekao chce w I kwartale 2021 roku przedstawić nową, trzyletnią strategię, w której postawi na wzrost rentowności. Bank nie wyklucza wzrostu nieorganicznego, chce możliwie szybko powrócić do polityki rokrocznych dywidend i liczy, że wypłaci ją za 2020 rok - poinformował PAP Biznes p.o. prezesa banku Leszek Skiba.

Bank Pekao nie obserwuje obecnie istotnego wzrostu szkodowości na portfelach z uwagi na COVID-19, klienci indywidualni, którzy korzystali z wakacji kredytowych, wracają do spłacania kredytów. Bank ocenia jednak, że pod koniec roku możliwe jest niewielkie pogorszenie spłacalności - poinformował PAP Biznes p.o. prezesa banku Leszek Skiba.

Grupa Kęty pracuje nad nową strategią na lata 2021-2025 i planuje jej przedstawienie w grudniu 2020 r. lub styczniu 2021 r. - poinformowali członkowie zarządu podczas czwartkowej telekonferencji. Zarząd podtrzymuje zakładaną na 2020 r. prognozę, a jej ewentualną aktualizację może przedstawić po ocenie efektów października i listopada.

Grupa Kęty dostrzega ryzyko przesunięcia części płatności na przyszły rok, ale podtrzymuje zakładany w zaktualizowanej prognozie poziom ok. 170 mln zł inwestycji w 2020 r. Wydatki na inwestycje mogą wzrosnąć w czwartym kwartale - wynika z wypowiedzi przedstawicieli zarządu podczas czwartkowej telekonferencji.

Sprzedaż miedzi w grupie KGHM we wrześniu 2020 r. wyniosła 53,3 tys. ton i była niższa o 21 proc. niż przed rokiem. Produkcja miedzi płatnej w grupie wyniosła we wrześniu 54,9 tys. ton, co oznacza spadek o 6 proc. rdr - poinformował KGHM w komunikacie, dotyczącym wstępnych wyników produkcyjnych i sprzedażowych.

W wezwaniu na akcje GTC zawarto transakcje, których przedmiotem było 21.891.289 akcji - poinformował pośredniczący w wezwaniu Santander BM. Średnia stopa redukcji zapisów wyniosła 85,91 proc.

Asbis podwyższył prognozę zysku na 2020 rok i obecnie zakłada, że wyniesie on pomiędzy 23-25 mln USD, a nie 18-20 mln USD jak planował wcześniej - poinformowała spółka w komunikacie.

CANAL+ Polska, dostawca płatnej telewizji z segmentu premium w Polsce, ogłosił zamiar przeprowadzenia pierwszej oferty publicznej na GPW w Warszawie - podała spółka w komunikacie. Oferta obejmie wyłącznie istniejące akcje.

CANAL+ Polska zakłada wypłatę dywidendy na poziomie 75 proc. skonsolidowanego skorygowanego zysku netto - podała spółka w komunikacie. Pierwsza dywidenda ma zostać wypłacona do połowy 2021 roku z zysku netto za rok 2020.

Rada nadzorcza mBanku zdecydowała o powołaniu z dniem 22 października do zarządu banku Marka Lusztyna na stanowisko wiceprezesa ds. zarządzania ryzykiem - poinformował bank w komunikacie.

NanoGroup ustalił cenę emisyjną akcji serii H na 4,07 zł - poinformowała spółka w komunikacie. Zarząd postanowił również, iż w transzy małych inwestorów oferowanych będzie 550.000 akcji, a w transzy dużych inwestorów 2.241.313 akcji.

Photon Energy rozpoczął budowę dwóch farm fotowoltaicznych w Australii o łącznej mocy 14 MWp - podała spółka w komunikacie prasowym. Spółka będzie właścicielem i operatorem obu elektrowni.

Nowa strategia PGE jest pozytywna dla profilu biznesowego i kredytowego spółki - poinformowała agencja Fitch w komunikacie.

Idea Bank złożył w Komisji Nadzoru Finansowego nowy plan naprawy - poinformowało PAP Biznes biuro prasowe banku.

Prezes LiveChat Software Mariusz Ciepły oraz przewodniczący rady nadzorczej Maciej Jarzębowski rozpoczęli proces budowania przyspieszonej księgi popytu, której celem jest sprzedaż do 1.287.500 akcji spółki, stanowiących 5 proc. kapitału i głosów - podał LiveChat w komunikacie.

Scope Fluidics planuje emisję do 127.915 akcji serii H z wyłączeniem prawa poboru dla dotychczasowych akcjonariuszy - podała spółka w komunikacie. Akcje oferowane będą w ramach przyśpieszonej budowy księgi popytu, która rozpocznie się nie później niż 29 października.

Porównywalny zysk na akcję Coca-Cola Co. w III kw. 2020 r. wyniósł 55 centów - podano w komunikacie. Oczekiwano 46 centów.

WALUTY

W najbliższym czasie, ze względu na pogarszające się w związku z pandemią nastroje rynkowe, złoty może kontynuować osłabianie się, nawet powyżej poziomu 4,60/EUR, a rentowności krajowych SPW mogą zniżkować jeszcze o 2-5 pb - oceniła w rozmowie z PAP Biznes główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do euro na 4,5877 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,1821 USD i 123,72 JPY - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY

Notowania miedzi na giełdzie LME w Londynie spadają wraz z innymi metalami bazowymi w reakcji na wzrost napięć geopolitycznych, związanych ze zbliżającymi się amerykańskimi wyborami prezydenckimi. Metal w kontraktach 3-miesięcznych jest wyceniany niżej o 0,4 proc. i kosztuje 6.962,50 USD za tonę - informują maklerzy.

Ropa na amerykańskiej giełdzie paliw w N.Jorku powiększa spadki notowań ze środy, kiedy to surowiec staniał aż o 4 proc. W USA mocno wzrosły zapasy benzyny, co sygnalizuje ograniczanie aktywności przez Amerykanów - podają maklerzy.

OPINIE, PROGNOZY

Złoty powinien być słabszy, by wspierać polski eksport - powiedział w czwartek w telewizji Biznes24 członek RPP Jerzy Kropiwnicki.

Zamknięcie galerii handlowych oznaczałoby poważne skutki gospodarcze, dlatego rząd zrobi wszystko, żeby do tego nie dopuścić - uważa prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys. Dodał, że wsparcie finansowe powinno być kierowane do firm, które najmocniej ucierpiały na nowych obostrzeniach, a nie do całych branż.

W tygodniu od 12 do 18 października wskaźnik odwiedzalności w centrach handlowych wyniósł średnio 80 proc. wartości ubiegłorocznej - podała Polska Rada Centrów Handlowych (PRCH). Wynik jest powtórzeniem rezultatu z wcześniejszego tygodnia i jest zbliżony do średniej odwiedzalności obiektów odnotowanej we wrześniu.

Druga, mocniejsza fala pandemii koronawirusa w Polsce negatywnie odbije się na popycie na odzież i obuwie w czwartym kwartale, zwyczajowo najlepszym dla branży - oceniają analitycy. Wskazują, że czynnikiem ryzyka są możliwe kolejne restrykcje, w tym ponowny lockdown.

Mercator Medical jest największym beneficjentem pandemii na lokalnym rynku kapitałowym. Dobra passa spółki będzie trwać po pandemii, ale szczytowych marż należy spodziewać się w IV kw. 2020 r. lub w I kw. 2021 r. - ocenił Paweł Sugalski, zarządzający funduszami w Rockbridge TFI. Jego zdaniem, jest wysokie ryzyko, że rynek wycenił już znakomite warunki biznesowe, w których znalazła się spółka.

Ze względu na szybsze niż oczekiwano wyczerpywanie się zapasów na rynkach towarowych w 2021 r. może pojawić się hossa, napędzana popytem mającym te zapasy odbudować - ocenili w najnowszym biuletynie Commodities Research analitycy Goldman-Sachs.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Banki we wrześniu wypłaciły gospodarstwom domowym odsetki od depozytów w wysokości 1.462,8 mln zł wobec 2.124,5 mln zł we wrześniu 2019 roku - wynika z danych NBP.

Wartość udzielonych przez banki kredytów na nieruchomości dla gospodarstw domowych ogółem we wrześniu wzrosła, w porównaniu z poprzednim miesiącem, o 5.148,5 mln zł i wyniosła 486.579,6 mln zł - wynika z danych NBP.

Wartość udzielonych przez banki kredytów konsumpcyjnych ogółem we wrześniu wzrosła mdm o 537,8 mln zł i wyniosła 203.762,0 mln zł - wynika z danych NBP.

Epidemia koronawirusa może zmniejszyć międzynarodowy handel towarami o 7-9 proc. w 2020 roku - ocenia agenda ONZ ds. handlu UNCTAD.

Firmy pożyczkowe we wrześniu udzieliły kredytów o wartości 368 mln zł, czyli o 34,6 proc. mniej rdr - podało Biuro Informacji Kredytowej (BIK).

Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System oraz Polskie LNG podpisały porozumienie w sprawie planu połączenia spółek - poinformował Gaz-System w komunikacie prasowym.

Na sześciu głównych rynkach w Polsce sprzedano w trzecim kwartale 94 tys. mieszkań, czyli o 94 proc. więcej niż w drugim kwartale - wynika z raportu firmy JLL.

W I połowie 2020 r. w Polsce odnotowano spadek liczby ofert pracy publikowanych w serwisach internetowych o 25 proc. rdr - wynika z badania Manpower oraz HRlink. Według autorów raportu, wyniki sygnalizują, że pandemię najdotkliwiej odczuły branże z obszaru automatyki, energetyki, HR, sprzedaży i obsługi klienta.

Międzyrządowa umowa z USA ws. rozwoju cywilnych zastosowań energii jądrowej nie przesądza o technologii do polskiej elektrowni - oświadczył pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski. W czwartek formalnie podpisał umowę z USA.

WYDARZENIA Z KRAJU

------------------

Dodatki do wynagrodzeń medyków skierowanych do walki z COVID-19, zwolnienie ich z odpowiedzialności karnej za błędy popełnione podczas leczenia i wprowadzenie prawa do odmowy sprzedaży osobom bez maseczek – to kilka z rozwiązań zawartych w nowelizacji przyjętej w czwartek przez Sejm.

Konferencja ws. nowych obostrzeń odbędzie się w piątek o godz. 11 - podał na Twitterze rzecznik rządu Piotr Muller.

Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 12 107 osób, zmarło 168 osób. To najwięcej zakażeń i zgonów od początku epidemii - podał w czwartek resort zdrowia.

Z powodu koronawirusa w szpitalach przebywa 10 091 chorych, u których potwierdzono zakażenie; 812 z nich podłączonych jest do respiratorów – poinformowało w czwartek Ministerstwo Zdrowia. Od początku epidemii wyzdrowiało 102 204 chorych.

W wyniku rozmów z sektorem prywatnym baza łóżek dostępnych na cele covidowe powiększy się o tysiąc - powiedział w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Do końca tygodnia będzie wzrost zakażeń, a piątkowe dane mogą pokazać 15 tys. zakażonych - powiedział na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski.

Sejm nie powołał w czwartek mec. Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich. Jedyna kandydatka na to stanowisko nie uzyskała poparcia bezwzględnej większości głosów.

Rzecznik rządu Piotr Müller poinformował w czwartek, że udaje się na kwarantannę w związku z tym, że miał kontakt z osobą zakażoną koronawirusem. Dodał, że obecnie czuje się dobrze.

Paweł Szrot, dotychczasowy zastępca szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, został w czwartek mianowany przez prezydenta Andrzej Dudę na stanowisko sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta RP - poinformował PAP rzecznik prezydenta Paweł Spychalski.

Ostatniej doby w całej Polsce doszło do 198 pożarów, w których zginęły cztery osoby, a trzy zostały ranne - poinformował w czwartek PAP rzecznik komendanta głównego PSP st. kpt. Krzysztof Batorski.

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w październiku, na PiS zagłosowałoby 37 proc. badanych, a na KO - 26,8 proc. - wynika z sondażu IBRiS dla Onetu. Próg wyborczy przekroczyłyby jeszcze: ruch Polska 2050 Szymona Hołowni z 8,7 proc. poparcia, Lewica - 7,5 proc. oraz Konfederacja - 7,2 proc.

Przepis zezwalający na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją - orzekł w czwartek Trybunał Konstytucyjny.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY

----------------------

Po raz pierwszy od początku pandemii liczba nowych przypadków koronawirusa w ciągu doby wzrosła w Niemczech o ponad 10 tys. i wyniosła 11 287. Kolejnych 30 osób zmarło - poinformował w czwartek rano Instytut Chorób Zakaźnych im. Roberta Kocha (RKI).

Obecnie pandemia koronawirusa w Niemczech gwałtownie się rozprzestrzenia i w niektórych regionach wymknęła się już spod kontroli - oświadczył w czwartek w Berlinie prezes nadzorującego w RFN zwalczanie chorób zakaźnych Instytutu im. Roberta Kocha (RKI) Lothar Wieler.

136 osób zmarło we Włoszech tej doby na Covid-19, potwierdzono 16 079 nowych zakażeń koronawirusem - podało w czwartek Ministerstwo Zdrowia. To nowy rekord przypadków od początku pandemii. Wykonano 170 tys. testów. 9 proc. testów daje wynik pozytywny.

Wicepremier i minister spraw zagranicznych Belgii Sophie Wilmes została przyjęta w czwartek na oddział intensywnej terapii. Przed kilkoma dniami potwierdzono u niej Covid-19. Belgijskie media podają, że stan chorej jest "stabilny".

Brytyjski rząd znacząco rozszerzył w czwartek pomoc finansową dla przedsiębiorstw, dotkniętych gospodarczymi skutkami epidemii koronawirusa, zwłaszcza na obszarach objętych dodatkowymi restrykcjami.

Po raz pierwszy w Czechach przybyło w ciągu doby prawie 15 tysięcy nowych przypadków koronawirusa - poinformowało w czwartek ministerstwo zdrowia. W laboratoriach stwierdzono w środę 14 968 pozytywnych wyników testów, o około 3000 więcej niż we wtorek.

W ciągu ostatnich 24 godzin odnotowano w Chorwacji najwyższy dobowy przyrost zakażeń koronawirusem - 1563 przypadki, w tym 705 zdiagnozowano w Zagrzebiu - poinformowała w czwartek agencja Reutera, powołując się na miejscowe władze.

Na Ukrainie w środę odnotowano kolejną rekordową liczbę zakażeń koronawirusem - wykryto 7053 infekcje. Tego dnia zmarło 116 chorych na Covid-19, wyzdrowiało 2679 pacjentów, a 924 osoby hospitalizowano - poinformował w czwartek ukraiński minister ochrony zdrowia Maksym Stepanow.

290 pacjentów zmarło w Rosji na Covid-19 w ciągu minionej doby i łączna liczba przypadków śmiertelnych sięgnęła 25 242 - poinformował w czwartek sztab rządowy. Wykryto 15 971 nowych zakażeń. Od początku pandemii zachorowało w Rosji 1 463 306 osób.

W ciągu ostatniej doby w Indiach wykryto 55 839 nowych infekcji SARS-CoV-2 i zmarły 702 zakażone osoby - wynika z danych opublikowanych w czwartek przez ministerstwo zdrowia tego kraju.

Ministerstwo zdrowia Brazylii poinformowało w środę o 24 818 zakażeń koronawirusem w ciągu ubiegłych 24 godzin i 566 kolejnych zgonach.

W Austrii w ciągu ostatniej doby odnotowano 2435 nowych zakażeń koronawirusem, najwięcej od początku pandemii w tym kraju - podały w czwartek gazety "Kronen Zeitung" i "Oesterreich" przed publikacją oficjalnych danych. 16 kolejnych osób zmarło z powodu Covid-19.

Komisja sprawiedliwości Senatu USA zaaprobowała w czwartek kandydatkę prezydenta USA Donalda Trumpa do Sądu Najwyższego Amy Coney Barrett. Głosowanie zbojkotowali senatorowie Demokratów, przeciwni mianowaniu sędzi SN tuż przed wyborami prezydenckimi. (PAP Biznes)

gor/ osz/

Ostatnie wiadomości