Skrót wiadomości - piątek, 23 października, 18.20 | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
23 paź 2020, 18:22

Skrót wiadomości - piątek, 23 października, 18.20

Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Rząd wprowadza szereg nowych obostrzeń od 24 października, w tym zamknięcie gastronomii na 2 tygodnie, naukę zdalną również dla klas IV-VIII- poinformował na konferencji premier Mateusz Morawiecki. Premier nie wykluczył pełnego lockdownu i zapowiedział wsparcie dla zamkniętych branż.

W ciągu kilku dni rząd zaprezentuje plan wsparcia dla zamkniętych branż - powiedział na konferencji premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że instrumenty wsparcia będą podobne jak na wiosnę, np. zwolnienie z ZUS, a rząd zaproponuje też nowe, długoterminowe instrumenty.

Rząd planuje przeznaczyć do 20 mld zł na wsparcie gastronomi i innych branż, które dotknęły nowe restrykcje epidemiczne - podała w piątek po południu "Rzeczpospolita", powołując się na źródła. Plan ma być oficjalnie przedstawiony na początku przyszłego tygodnia.

Stopa bezrobocia we wrześniu 2020 r. wyniosła 6,1 proc. wobec 6,1 proc. w sierpniu - podał Główny Urząd Statystyczny.

Najnowsze, październikowe badania Głównego Urzędu Statystycznego wskazują na przesunięcie oczekiwań konsumentów w kierunku nieco wyższej inflacji w Polsce niż miało to miejsce jeszcze w ubiegłym miesiącu.

Wydajność pracy w przemyśle w okresie styczeń-wrzesień 2020 r. spadła 1,4 proc. rdr, przy 1,8 proc. niższym zatrudnieniu i wzroście przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto o 3,7 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.

Sprzedaż hurtowa przedsiębiorstw handlowych we wrześniu 2020 r. wzrosła o 7,5 proc. rdr, a mdm 13,5 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.

Nowe zamówienia w przemyśle we wrześniu 2020 r. wzrosły rdr o 3,7 proc., po spadku o 5,3 proc. rdr w sierpniu - podał GUS.

Inflacja będzie utrzymywać się w 2020 i 2021 r. na podwyższonym poziomie - powiedział agencji Bloomberg członek RPP Kamil Zubelewicz. Dodał, że dalsze obniżki stóp proc. byłyby niekorzystne dla oszczędzających, zysków banków oraz zadłużonych w walucie obcej.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym strefy euro, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w X 54,4 pkt. wobec 53,7 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano w I wyliczeniu.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług strefy euro, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w X 46,2 pkt. wobec 48,0 pkt. w poprzednim miesiącu - podano w I wyliczeniu.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Niemiec, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w X 58,0 pkt. wobec 56,4 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano w I wyliczeniu.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług Niemiec, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w X 48,9 pkt. wobec 50,6 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano w I wyliczeniu.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Francji, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w X 51,0 pkt. wobec 51,2 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano w I wyliczeniu.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług Francji, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w X 46,5 pkt. wobec 47,5 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano w I wyliczeniu.

Sprzedaż detaliczna w Wielkiej Brytanii, z uwzględnieniem sprzedaży paliw, we IX wzrosła o 1,5 proc., podczas gdy poprzednio wzrosła o 0,9 proc., po korekcie z 0,8 proc. - poinformowało w komunikacie biuro statystyczne.

W październiku nastroje brytyjskich konsumentów pogorszyły się mocniej niż przypuszczano - wskaźnik zaufania wyniósł -31,0 pkt. wobec -25,0 pkt. miesiąc wcześniej - podał GfK NOP Ltd. w komunikacie.

Indeks PMI, określający koniunkturę w amerykańskim sektorze przemysłowym, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł we wrześniu 53,3 pkt. wobec 53,2 pkt. w poprzednim miesiącu - podano we wstępnym wyliczeniu.

Indeks PMI, określający koniunkturę w amerykańskim sektorze usługowym przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w październiku 56 pkt. wobec 54,6 pkt. w poprzednim miesiącu - podano we wstępnym wyliczeniu.

Indeks PMI composite w USA, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w październiku 55,5 pkt. wobec 54,3 pkt. w poprzednim miesiącu - podano we wstępnym wyliczeniu.

BUDŻET, DŁUG

Wpływ Tarczy PFR na wynik sektora w '20 szacowany jest na -40,305 mld zł - podano w materiałach Eurostatu.

Narodowy Bank Polski na piątkowym przetargu, w ramach operacji podstawowej, sprzedał 7-dniowe bony za 175.058,75 mld zł - wynika z danych NBP na platformie Bloomberg.

GIEŁDA

WIG20 był jednym z najsłabszych indeksów w Europie, nie było jednak panicznej reakcji rynku na informacje o nowych obostrzeniach związanych z pandemią - ocenił w rozmowie z PAP Biznes analityk DM BOŚ Konrad Ryczko. Zdecydowanie największe obroty na rynku, wynoszące ok. 2,74 mld zł, były udziałem Allegro, które zostanie włączone do indeksów MSCI od 26 października.

Na zamknięciu piątkowej sesji WIG20 zyskał 0,16 proc. osiągając 1.645,32 pkt., WIG zniżkował 0,13 proc. do 48.846,25 pkt., mWIG40 poszedł w dół 1,12 proc. do 3.500,81 pkt., a sWIG80 spadł 0,62 proc. do 13.653,91 pkt.

Wyniki cotygodniowego sondażu Indeksu Nastrojów Inwestorów pokazują, że odsetek inwestorów spodziewających się w ciągu sześciu miesięcy trendu wzrostowego na GPW spadł o 4,3 pkt. proc. do 25,9 proc. Odsetek respondentów oczekujących trendu spadkowego wzrósł o 7,7 pkt. proc. do 49,3 proc. - podało Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych w komunikacie.

SPÓŁKI

Analitycy biur maklerskich szacują, że od listopadowej premiery do końca roku CD Projekt sprzeda 21,4 mln egzemplarzy gry "Cyberpunk 2077" - wynika z konsensusu zebranego przez PAP Biznes. Eksperci wskazują, że premiera będzie porównywana głównie z hitami ostatnich lat: "Red Dead Redemption 2" i "GTA V". Rynek spodziewa się, że spółka wypracuje w tym roku 3,279 mld zł przychodów i 2,16 mld zł zysku netto.

Echo Investment zaobserwowało spowolnienie na rynku biurowym w Polsce, ale popyt wciąż jest i umowy są podpisywane - poinformował PAP Biznes wiceprezes Maciej Drozd. Jego zdaniem, segment biurowy wciąż będzie się rozwijał, ale nie tak dynamicznie jak w poprzednich latach. Spółka zakłada, że poziom wynajmu portfela biurowego wyniesie na koniec 2020 roku ok. 90 proc.

CEZ osiągnął porozumienie w sprawie sprzedaży aktywów w Rumunii na rzecz funduszy zarządzanych przez Macquarie Infrastructure and Real Assets (MIRA) - podał CEZ w komunikacie.

Wojciech Wardacki został odwołany w czwarek przez radę nadzorczą z funkcji prezesa Grupy Azoty - poinformowała spółka w komunikacie. Wraz z nim z zarządu spółki został odwołany wiceprezes Paweł Łapiński.

Torpol zwiększył zysk netto po trzech kwartałach 2020 roku do 26,4 mln zł z 22,1 mln zł rok temu - wynika ze wstępnych szacunków spółki. Przychody grupy spadły w tym czasie do 986,9 mln zł z 1,06 mld zł.

Genomtec ustalił cenę emisyjną akcji na 11 zł, co oznacza, że chce pozyskać 8 mln zł - wynika z informacji na stronie DM INC, który prowadzi ofertę publiczną spółki.

Iliad chce sprzedać 60 proc. wież telekomunikacyjnych Play Communications na rzecz Cellnex - podał Iliad w komunikacie. Kwota transakcji ma wynieść 804 mln euro.

Stalexport Autostrady szacuje, że odnotował w trzech pierwszych kwartałach 2020 roku 84,8 mln zł zysku netto przypadającego na akcjonariuszy jednostki dominującej wobec 43 mln zł zysku przed rokiem - poinformowała grupa w komunikacie.

Zarząd MLP Group, po zakończeniu w czwartek procesu przyspieszonego budowania księgi popytu na akcje serii D, za zgodą rady nadzorczej ustalił, że cena emisyjna wynosi 69 zł za akcję - podała spółka w komunikacie.

Incuvo złożyło dokument informacyjny do GPW w Warszawie i liczy na debiut jeszcze w 2020 roku - poinformowała spółka w komunikacie.

Olymp, producent i dostawca kompleksowych rozwiązań dla branży fitness, planuje debiut na rynku NewConnect na przełomie 2020/2021 r. - podała spółka w komunikacie prasowym.

Tauron wyemituje na polskim rynku pięcioletnie obligacje o wartości 1 mld zł, które zostaną objęte przez inwestorów krajowego rynku finansowego - poinformowała spółka w komunikacie. Środki mają zostać przeznaczone na transformację energetyczną grupy.

Grupa AmRest jest przygotowana do realizacji dostaw do domu na dużą skalę, ale ten kanał nie jest w stanie w pełni zrekompensować zamknięcia działalności restauracji na miejscu. Spółka liczy na podobne wsparcie państwa jak wiosną - poinformowała PAP Biznes grupa AmRest.

WALUTY

W ostatnim tygodniu października krajowa waluta może się osłabiać, m.in. z powodu braku rozstrzygnięć w kwestii pakietu fiskalnego w Stanach Zjednoczonych, czy kolejnych rekordów zachorowań na koronawirusa w Polsce - ocenił główny ekonomista DM TMS Brokers Konrad Białas. Rentowności krajowych papierów dłużnych mogą być niższe.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do euro na 4,5772 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,1856 USD i 124,17 JPY - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY

Ropa na amerykańskiej giełdzie paliw w N. Jorku tanieje, a kończący się tydzień może zaliczyć do spadkowych. Odradzająca się pandemia koronawirusa w Europie i USA stanowi zagrożenie dla popytu na paliwa - podają maklerzy.

Notowania miedzi na giełdzie LME w Londynie spadają - metal wycofał się z najwyższego poziomu cen od ponad 2 lat. Inwestorzy koncentrują swoją uwagę na rozmowach o pakiecie stymulującym dla amerykańskiej gospodarki i na finałowej debacie Trump-Biden. Miedź w kontraktach 3-miesięcznych jest wyceniana niżej o 0,3 proc. - po 6.899,00 USD za tonę - informują maklerzy.

OPINIE, PROGNOZY

W 2020 roku oddanych zostanie ok. 220 tys. nowo wybudowanych lokali - ocenia Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii.

Wprowadzony przez rząd czasowy zakaz prowadzenia działalności stacjonarnej restauracji jest negatywny dla AmRestu, ale powinien być mniej dotkliwy niż podczas wiosennego lockdownu, m.in. dzięki wdrożonym oszczędnościom - oceniają analitycy.

Zysk netto banków z GPW w III kwartale wyniesie 2,1 mld zł, czyli będzie ponad 40 proc. niższy niż rok wcześniej, ale ok. 50 proc. wyższy niż w II kwartale - wynika z ankiety PAP Biznes. Banki zmierzą się z presją na wynik odsetkowy oraz istotnie wyższym niż rok wcześniej saldem rezerw, które jednak w porównaniu z poprzednim kwartałem będzie niższe. Wyniki obciążą rezerwy na portfele kredytów w CHF.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Produkcja samochodów osobowych we wrześniu spadła rdr o 33,7 proc., po wzroście o 3,7 proc. w sierpniu do 31,1 tys. sztuk - podał GUS.

Produkcja węgla kamiennego we wrześniu spadła o 12,4 proc., po spadku o 15,8 proc. rdr w sierpniu i wyniosła 4.427 tys. ton - podał Główny Urząd Statystyczny.

Produkcja węgla brunatnego we wrześniu w Polsce wzrosła o 2,4 proc. rdr, po spadku o 1,8 proc. sierpniu i wyniosła 3.970 tys. ton - podał Główny Urząd Statystyczny.

Produkcja cementu we wrześniu spadła o 4,1 proc. rdr do 1.708 tys. ton, po spadku o 2,9 proc. w sierpniu - podał GUS.

Wykorzystanie mocy produkcyjnych w październiku w przemyśle spadło do 78,3 proc. z 81,2 proc. rok temu - podał w piątek GUS.

Ministerstwo Finansów skierowało do konsultacji projekt noweli ustawy regulującej działalność firm inwestycyjnych - podano w ocenie skutków regulacji projektu.

W dwóch dekadach października zarejestrowano w Polsce o 5,5 proc. mniej rdr nowych samochodów osobowych i dostawczych - podał Polski Związek Przemysłu Motorowego.

We wrześniu upadłość ogłosiły 33 firmy, co oznacza spadek o 34,7 proc. rdr i wzrost o 33,3 proc. mdm - podała KUKE.

W skierowanym do Ministerstwa Klimatu liście Klaster Gospodarki Odpadowej i Recyklingu oraz Polski Związek Przemysłu Oponiarskiego proponują okresowe obniżenie wysokości opłaty produktowej za 2020 r. i przeniesienie części tonażu do zbiórki na rok 2021. W ocenie Ministerstwa Klimatu i Środowiska, zaproponowane przez branżę oponiarską rozwiązanie wymaga analiz.

W celu ukończenia budowy gazociągu Nord Stream 2 podejmowane są maksymalne wysiłki, termin ukończenia zależy jednak od wielu czynników - oświadczyła w piątek szefowa Gazprom Eksportu Jelena Burmistrowa. Gazprom Export to eksportowe ramię rosyjskiego koncernu Gazprom.

Produkcja stali surowej w Polsce we wrześniu wyniosła 490 tys. ton, co oznacza spadek o 20,1 proc. rdr - wynika z danych stowarzyszenia World Steel Association.

WYDARZENIA Z KRAJU

------------------

Zakaz stacjonarnej działalności restauracji i lokali gastronomicznych z możliwością sprzedaży jedzenia na wynos i dowóz, zawieszenie działalności sanatoriów, ograniczenia w transporcie publicznym, a także liczby osób w sklepach - to nowe obostrzenia, które od soboty będą obowiązywać w całej Polsce.

Od soboty cała Polska staje się strefą czerwoną - poinformował na piątkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Klasy 4-8 w szkoły podstawowej przejdą od soboty, 24 października w tryb nauczania zdalnego - powiedział na piątkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

W Polsce stwierdzono w ciągu doby 13.632 nowe przypadki zakażenia koronawirusem, najwięcej od początku pandemii. Zmarły 153 osoby - poinformowało w czwartek Ministerstwo Zdrowia. Łącznie odnotowano do tej pory 228.318 zakażeń i 4.172 zgony.

Z powodu koronawirusa w szpitalach przebywa 10 788 chorych, u których potwierdzono zakażenie; 851 z nich podłączonych jest do respiratorów – poinformowało w piątek Ministerstwo Zdrowia. Resort przekazał równocześnie, że dysponuje łącznie 18 432 łózkami i 1 393 respiratorami z przeznaczeniem dla chorych na COVID-19.

Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau poinformował w piątek, że w związku z tym, że miał kontakt z osobą zakażoną koronawirusem udaje się na kwarantannę. Zaapelował też o odpowiedzialność i stosowanie się do reguł.

Decyzję dotyczącą funkcjonowania cmentarzy w dniu 1 listopada zostawiamy na przyszły tydzień, będziemy widzieli wówczas jak wygląda krzywa przyrostu zakażeń i wtedy decyzja o ewentualnych ograniczeniach zostanie ostatecznie podjęta - powiedział w piątek premier Mateusz Morawiecki.

Kwestie epidemiologiczne nie były jedyną przesłanką do wprowadzenia nowych obostrzeń; kierowaliśmy się także kryterium redukowania liczby interakcji społecznych - powiedział w piątek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Infolinia dla seniorów, współpraca WOT i pracowników pomocy społecznej w pomocy osobom starszym w czynnościach wymagających wyjścia z domu oraz wsparcie wolontariuszy - to m.in. założenia Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów - poinformowała w piątek minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

W tej chwili mamy do czynienia z odmianą wirusa, która łatwiej zakaża. W związku z tym wzrost zakażeń jest bardzo szybki, ale ta odmiana charakteryzuje się też mniejszą śmiertelnością - powiedział w piątek główny doradca premiera ds. walki z epidemią prof. Andrzej Horban.

Wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin został nowym przewodniczącym Rady Dialogu Społecznego - poinformował PAP w piątek resort.

Obecnie nie ma planów zamykania lotnisk ani ograniczania ruchu lotniczego z państwami strefy Schengen - powiedział w piątek wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego Marcin Horała.

Po protestach, które miały miejsce w nocy z czwartku na piątek zatrzymano 15 osób, jedna została już zwolniona - poinformował w piątek rzecznik prasowy Komendy Stołecznej Policji Sylwester Marczak.

Rozstrzygnięcie TK pomija prawa kobiet; co więcej, Trybunał Konstytucyjny podjął decyzję w składzie, co do którego bezstronności i niezależności istnieją uzasadnione wątpliwości - napisał RPO Adam Bodnar w oświadczeniu dotyczącym czwartkowego wyroku ws. aborcji embriopatologicznej.

Poglądy prezydenta Andrzeja Dudy są niezmienne, jeśli chodzi o ochronę życia, wyraża on satysfakcję z tego, że Trybunał Konstytucyjny stanął po stronie życia - powiedział w piątek szef BBN Paweł Soloch, odnosząc się do wyroku TK ws. tzw. aborcji eugenicznej.

Podczas reakcji policji na protesty przeciwko decyzji TK ws. aborcji mieliśmy do czynienia z "nieproporcjonalnością i brutalnością". Będą kolejne protesty. Apelujemy, aby przebiegały pokojowo - mówili w piątek posłowie KO Kamila Gasiuk-Pihowicz i Michał Szczerba.

Włoscy karabinierzy w asyście funkcjonariuszy CBA przeszukali znajdującą się we Włoszech nieruchomość należącą do Romana Giertycha - podała prokuratura. Przeszukanie miało związek z trwającym śledztwem w sprawie wyprowadzenia i przywłaszczenia łącznie ok. 92 mln zł z giełdowej spółki deweloperskiej Polnord.

Prokuratura Regionalna w Poznaniu poinformowała w piątek, że złożyła zażalenia na brak aresztu dla Ryszarda Krauze i czterech innych podejrzanych ws. Polnordu. Podejrzany w śledztwie adwokat Roman Giertych decyzją prokuratury został objęty m.in. poręczeniem majątkowym.

W ciągu ostatniej doby policjanci pouczyli w całym kraju ponad 540 osób, nałożyli mandaty na ponad 3650 osób, a w ponad 590 przypadkach skierowali wnioski o ukaranie do sądu za niezakrywanie nosa i ust - przekazał w piątek PAP rzecznik Komendy Głównej Policji insp. Mariusz Ciarka.

Białostocki sąd warunkowo umorzył w piątek sprawę karną dwóch policjantów oskarżonych o przekroczenie uprawnień w czasie interwencji, poprzez użycie środków przymusu bezpośredniego nieproporcjonalnych do sytuacji. Na podstawie ugody zawartej z pokrzywdzonym mężczyzną, zapłacą mu po 10 tys. zł zadośćuczynienia.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY

----------------------

W USA zakończona w Nashville druga i ostatnia debata uwypukliła różnice kandydatów na prezydenta Stanów Zjednoczonych w kluczowych politycznych obszarach. Oprócz podejścia do epidemii koronawirusa spierano się m.in. o kwestie gospodarcze i politykę klimatyczną.

Zgodnie z traktatami UE nie ma kompetencji ws. prawa do aborcji. Legislacja w tym obszarze należy do państw UE - powiedział w piątek rzecznik Komisji Europejskiej Christian Wigand. KE nadal ma obawy co do niezależności i legitymacji Trybunału Konstytucyjnego w Polsce - dodał.

O ustanowienie możliwości refundacji kosztów przerywania ciąży w określonych przypadkach na obszarze całej UE z funduszy europejskich - napisali w interpelacji do Komisji Europejskiej byli premierzy, a obecnie europarlamentarzyści Leszek Miller, Marek Belka i Włodzimierz Cimoszewicz.

Polska przedstawiła na forum UE propozycję utworzenia funduszu solidarności energetycznej, w ramach którego biedniejsze państwa członkowskie otrzymywałaby środki na ochronę gospodarstw domowych przed wzrostem cen energii w związku ze zwiększonymi ambicjami klimatycznymi.

W Niemczech kolejna doba z rekordową liczbą nowych przypadków koronawirusa, w piątek rano Instytut im. Roberta Kocha poinformował o 11 242 przypadkach zarejestrowanych podczas ostatniej doby. Poprzedniej doby było ich 11 287.

W Rzymie w weekendy wieczorem będą zamykane place, które są nazywane epicentrum nocnego życia towarzyskiego. Dostęp do miejsc, gromadzących zawsze tłumy ludzi zostanie zablokowany w piątek, gdy w całym regionie Lacjum zacznie obowiązywać godzina policyjna.

91 osób zmarło w ciągu ostatniej doby we Włoszech na Covid-19, potwierdzono w badaniach 19 143 nowych zakażeń koronawirusem - ogłosiło w piątek Ministerstwo Zdrowia. Wykonano jednego dnia rekordową liczbę 182 tys. testów.

Ponad stu włoskich naukowców zaapelowało w petycji do prezydenta Sergio Mattarelli i premiera Giuseppe Contego o podjęcie w ciągu dwóch-trzech dni "drastycznych kroków" w celu zahamowania rozwoju epidemii, by - jak podkreślili - uniknąć setek zgonów na dobę.

W czterech powiatach na północy i północnym wschodzie Słowacji rozpoczęło się w piątek testowanie wszystkich mieszkańców na obecność koronawirusa, które potrwa do niedzieli. Po tygodniu badania zostaną powtórzone i rozpoczną się testy pozostałych mieszkańców kraju.

Ze względu na wzrost liczby zakażeń koronawirusem rząd Belgii wprowadził w piątek dodatkowe obostrzenia dotyczące kontaktów społecznych, zakazując kibicom udziału w meczach sportowych, ograniczając liczbę osób w miejscach kultury i zamykając parki rozrywki.

W Hiszpanii i Portugalii drugą dobę z kolei zanotowano rekordową liczbę zakażeń koronawirusem. W Hiszpanii od środy do czwartku zarejestrowano prawie 21 tys. nowych infekcji, a w Portugalii - ponad 3 tys.

Rząd Hiszpanii porozumiał się w czwartek wieczorem z większością wspólnot autonomicznych tego kraju w sprawie wprowadzenia jednolitych obostrzeń sanitarnych służących powstrzymaniu nasilającej się w kraju epidemii koronawirusa.

W Irlandii w trakcie ostatniej doby wykryto 1066 zakażeń koronawirusem, a także stwierdzono trzy zgony z powodu Covd-19 - podało w środę wieczorem ministerstwo zdrowia tego kraju. W czwartek w Irlandii rozpoczął się sześciotygodniowy lockdown.

Dzienny przyrost nowych zakażeń koronawirusem w Czechach po raz drugi od początku epidemii przekroczył 14 tys. - poddało w piątek ministerstwo zdrowia. W czwartek laboratoria odnotowały 14 151 nowych przypadków, o około 800 mniej niż w najwyższym bilansie dobowym, zanotowanym w środę.

Rząd Słowacji zdecydował w czwartek, że w kraju zostanie wprowadzony częściowy zakaz wychodzenia z domów powiązany z ogólnokrajowymi testami na SARS-CoV-2, które będą wykonywane przez kolejne trzy weekendy. Sklepy i zakłady usługowe będą mogły pracować normalnie.

W ciągu ostatniej doby w Rumunii na Covid-19 zmarło 98 chorych, a infekcję koronawirusem wykryto u 4 902 osób - poinformowały władze medyczne w czwartek. To największy dzienny bilans ofiar i wzrost nowych przypadków zakażeń od początku epidemii w tym kraju.

W ciągu ostatniej doby w Szwajcarii zarejestrowano 6592 nowe przypadki koronawirusa, a na Covid-19 zmarło 10 osób - poinformował w piątek szwajcarski Federalny Urząd Zdrowia (BAG).

Na Ukrainie trzecią dobę z rzędu odnotowano rekordową liczbę zakażeń koronawirusem. W czwartek potwierdzono 7517 infekcji, odnotowano 121 zgonów, 2680 pacjentów wyzdrowiało, a 1032 osób hospitalizowano - przekazał w piątek ukraiński minister ochrony zdrowia Maksym Stepanow.

W USA Uniwersytet Johnsa Hopkinsa w Baltimore poinformował w czwartek, że w ciągu ostatniej doby w Stanach Zjednoczonych zarejestrowano 1124 ofiar śmiertelnych koronawirusa. Potwierdzono 62 735 nowych przypadków zakażenia koronawirusem.

W Brazylii ministerstwo zdrowia poinformowało w czwartek o 33 862 potwierdzonych podczas ostatniej doby przypadkach zakażeń koronawirusem. Dobę wcześniej było ich o ponad 9 tys. mniej.

Japonia i W. Brytania formalnie podpisały w piątek w Tokio porozumienie o wolnym handlu. To pierwsza tak ważna umowa handlowa zawarta przez Brytyjczyków po brexicie – podała agencja Reutera, zaznaczając, że Londyn wciąż nie doszedł do porozumienia z partnerami w UE.

W ciągu ostatniej doby w Indiach odnotowano 54 366 przypadków zakażenia koronawirusem - podało w piątek ministerstwo zdrowia tego kraju. To już piąty dzień z rzędu, kiedy liczba dobowych zakażeń utrzymuje się na poziomie poniżej 60 tys.

W piątek w Chinach ludowa komisja zdrowia poinformowała o 18 nowych przypadków koronawirusa odnotowanych podczas ostatniej doby.

Chińczycy kochają pokój, ale nie boją się wojny i są gotowi do walki w obronie suwerenności, bezpieczeństwa i interesów rozwojowych kraju – ostrzegł w piątek przywódca ChRL Xi Jinping w przemówieniu z okazji 70-lecia przystąpienia Chin do wojny koreańskiej.

Chiny kupiły od Rosji śmigłowce o wartości ponad 2 mld USD, w tym 18 maszyn transportowo-bojowych na potrzeby swej armii - podał w piątek rosyjski dziennik "Wiedomosti". Zrealizowane w zeszłym roku kontrakty dziennik ocenia jako największe w ostatnim czasie.

W Iranie w ciągu ostatniej doby stwierdzono 6134 nowe infekcje SARS-CoV-2, a na Covid-19 zmarło 335 osób - poinformowało w piątek ministerstwo zdrowia. To największy dobowy przyrost zakażeń w kraju od początku epidemii.

W Indonezji odnotowano w piątek 4369 nowych przypadków zakażenia koronawirusem i 118 zgonów w związku z Covid-19. Ogólny bilans infekcji wzrósł w kraju do 381 910, a ofiar śmiertelnych do 13 077. To najwięcej wśród państw Azji Południowo-Wschodniej.

Strony wojny domowej w Libii zawarły w piątek w Genewie porozumienie w sprawie stałego rozejmu na terytorium całego kraju – podała ONZ. Podpisali je przedstawiciele uznawanego przez społeczność międzynarodową Rządu Jedności Narodowej i Libijskiej Armii Narodowej samozwańczego gen. Chalify Haftara. Porozumienie wchodzi w życie w trybie natychmiastowym, a cudzoziemscy bojownicy i najemnicy mają trzy miesiące na opuszczenie Libii.

Postawa papieża Franciszka wobec kwestii osób homoseksualnych jest podejściem duszpasterskim - ocenił w czwartek koordynator Rady Kardynałów kardynał Oscar Maradiaga. Tak w telewizji odniósł się do słów papieża, że osoby homoseksualne "mają prawo do rodziny".

(PAP Biznes)

ana/ asa/

Ostatnie wiadomości