Skrót wiadomości: sobota-niedziela, 24-25 października | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
25 paź 2020, 20:01

Skrót wiadomości: sobota-niedziela, 24-25 października

Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata z soboty i niedzieli, 24-25 października (do godz. 20.00).

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE KRAJ I ŚWIAT---------------------------------

GPW pozytywnie ocenia efekty włączenia Polski dwa lata temu do rynków rozwiniętych przez FTSE Russell i będzie dążyć do tego, by w ciągu 3-4 lat podobną decyzję podjął MSCI – poinformował PAP Biznes prezes Marek Dietl. Liczy, że w ślad za Allegro na giełdzie pojawią się spółki technologiczne z Europy Środkowo-Wschodniej.

GPW z powodu pandemii opóźniła realizację inicjatyw strategicznych, ale część jest już gotowa i będzie wprowadzana w najbliższych miesiącach – poinformował PAP Biznes prezes Marek Dietl. Giełdy regionu ustaliły priorytety do rozmów w Brukseli i porozumiały się w sprawie komercjalizacji indeksu CEE Plus.

Zysk netto X-Trade Brokers Dom Maklerski w trzecim kwartale 2020 roku wzrósł o 340 proc., do 68,4 mln zł - wynika ze wstępnych szacunków spółki. Zysk operacyjny wzrósł o 342 proc., do 79,5 mln zł, a przychody operacyjne zwiększyły się o 129 proc., do 139,6 mln zł.

W ciągu 7 miesięcy z lokat odpłynęła niemal co czwarta złotówka; jest to najmocniejszy odpływ w historii - wynika z szacunków HRE Investments. Jak dodano, najnowsze dostępne dane NBP sugerują, że w ciągu roku oprocentowanie przeciętnej rocznej lokaty spadło 11-krotnie do 0,14 proc. w sierpniu.

Gastronomia będzie potrzebowała rządowego wsparcia, by przetrwać, nawet jeśli kolejny lockdown potrwa tylko zapowiadane dwa tygodnie - ocenił w rozmowie z PAP prezes Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej Adam Łącki.

Budowa energetyki jądrowej w zakładanej przez rząd formule będzie wymagała zgód Komisji Europejskiej na pomoc publiczną. Według branży jądrowej, jest za wcześnie, by przesądzać jak Komisja podejdzie do polskiej propozycji pomocy dla energetyki jądrowej.

Rozszerzenie grupy osób, które mogą wykonywać zawód pracownika socjalnego, zwiększenie dodatków za pracę w terenie i zaostrzenie kar za nielegalne placówki – to niektóre rozwiązania zawarte w projekcie noweli o pomocy społecznej, o których mówił w rozmowie z PAP wiceszef MRiPS Stanisław Szwed.

W wieku 78 lat zmarł w niedzielę Lee Kun-hee, prezes południowokoreańskiego koncernu Samsung Group i jego najważniejszego przedsiębiorstwa Samsung Electronics. Pół roku temu był hospitalizowany z powodu zawału serca.

Platforma handlu internetowego AliExpress została sponsorem klubu piłkarskiego Lech Poznań - poinformowała chińska spółka w komunikacie prasowym. Dla AliExpress jest to pierwsze na świecie partnerstwo w zakresie marketingu sportowego.

WYDARZENIA Z KRAJU----------------------

W sobotę weszły w życie nowe obostrzenia w związku z koronawirusem; cała Polska stała się strefą czerwoną. Wytyczne dotyczące obostrzeń w poszczególnych dziedzinach zawiera opublikowane w piątek w nocy w Dzienniku Ustaw Rozporządzenie Rady Ministrów zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

Tysiące osób zgromadziło się w sobotę w wielu polskich miastach, aby wyrazić sprzeciw wobec wyroku Trybunału Konstytucyjnego zaostrzającego prawo aborcyjne. W niedzielę protesty odbywały się przede wszystkim przed kościołami.

Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz zaapelował w sobotę do premiera o niepublikowanie, z powodu stanu wyższej konieczności, wyroku Trybunału Konstytucyjnego dotyczącego aborcji. Według niego po ustaniu pandemii powinno odbyć się w tej sprawie referendum, a jego wynik należy wpisać do konstytucji.

Prawo musi stać na straży wartości. Ale prawo nie może zmuszać kobiet do heroizmu - napisał w niedzielę na Twitterze prezes Porozumienia, wicepremier, minister rozwoju pracy i technologii Jarosław Gowin.

Kompromis aborcyjny nadal istnieje, wyrok TK to sygnał dla całej klasy politycznej, że trzeba w duchu tego kompromisu stworzyć precyzyjne normy prawne, które nie będą się posługiwać takimi sformułowania jak "przypuszczenie" czy "możliwość" - powiedział w niedzielę prezydencki minister Andrzej Dera.

W piątek prezydent Andrzej Duda miał wykonany test na obecność koronawirusa; wynik okazał się pozytywny - poinformował w sobotę na Twitterze rzecznik prezydenta Błażej Spychalski. Jak zaznaczył, prezydent czuje się dobrze.

Po przebyciu kwarantanny miałem zrobiony test na obecność koronawirusa; wynik niestety jest dodatni; czuję się dobrze - poinformował w niedzielę na Twitterze minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

W sobotę w Warszawie zostało zatrzymanych 278 osób, w 27 przypadkach doszło do zatrzymań prewencyjnych; czterech policjantów doznało obrażeń. Konieczność działań przywracających porządek dot. głównie tzw. protestu antyszczepionkowców - poinformował w niedzielę rzecznik KSP Sylwester Marczak.

Przeciwnicy obostrzeń wprowadzonych w pandemii koronawirusa zgromadzili się w sobotę po południu na Placu Defilad w Warszawie. Protestujący skandowali hasła: "pandemia to ściema", "precz z państwem policyjnym" i "precz z komuną".

W Polsce stwierdzono w ciągu doby 11742 nowe przypadki zakażenia koronawirusem, zmarło 87 osób - poinformowało w niedzielę Ministerstwo Zdrowia. Dzień wcześniej było to 13628 nowych przypadków, a zmarło 179 osób, najwięcej od początku pandemii. Łącznie odnotowano do tej pory 253.688 zakażeń i 4.438 zgonów.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY----------------------

Rząd Włoch pracuje nad kolejnym dekretem z nowymi restrykcjami w związku z nasilającą się wciąż drugą falą pandemii. "Musimy znaleźć odpowiednie kroki, które pozwolą nam wszystkim spędzić razem Boże Narodzenie" - powiedział w sobotę szef MSZ Luigi Di Maio.

Wraz z nasilaniem się epidemii koronawirusa władze hiszpańskich wspólnot autonomicznych Walencji, Asturii oraz Madrytu ogłosiły w sobotę nowe restrykcje. Rząd centralny rozważa przywrócenie w kraju stanu zagrożenia epidemicznego, który wiosną doprowadził do lockdownu.

Premier Hiszpanii Pedro Sanchez przyznał, że rzeczywista łączna liczba osób zakażonych koronawirusem w kraju przekroczyła 3 mln – podaje dziennik „ABC"; wg oficjalnych danych bilans to 1,04 mln. Znacznie wyższa od podawanej jest też rzeczywista liczba zgonów na Covid-19: wynosi około 61,8 tys, a nie około 35 tys., jak podaje rząd.

Rząd Hiszpanii ogłosił w niedzielę stan zagrożenia epidemicznego w całym kraju w związku z nasileniem się epidemii Covid-19. Premier Pedro Sanchez zapowiedział, że stan zagrożenia będzie obowiązywał do kwietnia 2021 r. i w tym czasie zostaną wprowadzone nowe obostrzenia.

Wskaźnik zakaźności koronawirusa we Włoszech przekroczył poziom krytyczny - powiedział w niedzielę premier Giuseppe Conte, przedstawiając nowy dekret w sprawie walki z pandemią, który wejdzie w życie o północy. Wyraził zaniepokojenie sytuacją w służbie zdrowia.

W Stanach Zjednoczonych w ciągu minionej doby stwierdzono rekordowe 88 973 zakażenia koronawirusem - podał w sobotę wieczorem czasu lokalnego Uniwersytet Johnsa Hopkinsa w Baltimore. Zmarło 906 kolejnych osób.

Co najmniej pięć osób w z najbliższego otoczenia wiceprezydenta USA i szefa grupy zadaniowej ds. pandemii Mike'a Pence'a uległo zakażeniu koronawirusem - doniósł w sobotę "New York Times". Pence nie poddał się izolacji i kontynuuje kampanię wyborczą.

Liderka opozycji białoruskiej Swiatłana Cichanouska oświadczyła, że niedzielne protesty pokazały, że "nie można kwestionować woli narodu", a władze reagują tylko przemocą. To znaczy, że na Białorusi rozpocznie się w poniedziałek zapowiadany ogólnokrajowy strajk - powiedziała.

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan w niedzielę powtórzył, że prezydent Francji Emmanuel Macron potrzebuje badania psychiatrycznego. Jego wcześniejszą wypowiedź potępił szef dyplomacji UE, a francuski minister ds. europejskich mówi o "chęci destabilizacji" ze strony Ankary.

Afgańskie siły bezpieczeństwa zabiły jednego z najważniejszych członków Al-Kaidy - uważanego za jej wiceszefa Abu Muhsina al-Masriego, który był na liście najbardziej poszukiwanych terrorystów amerykańskiego FBI - poinformował na Twitterze w sobotę afgański wywiad NDS.

Do co najmniej 18 wzrosła liczba zabitych, a do 57 liczba rannych w samobójczym zamachu bombowym, do którego doszło w sobotę przed centrum edukacyjnym w stolicy Afganistanu, Kabulu - podało MSW tego kraju. Do ataku przyznało się dżihadystyczne Państwo Islamskie (IS).

Kandydat opozycji Wavel Ramkalawan wygrał wybory prezydenckie na Seszelach - podała krajowa komisja wyborcza w niedzielę. Ramkalawan zdobył 54,9 proc. głosów, pokonując dotychczasowego prezydenta Danny'ego Faure.

Do ośmiu wzrosła liczba ofiar wśród dzieci w wyniku ataku na szkołę w mieście Kumba na zachodzie Kamerunu, gdzie działają separatyści - poinformowały w sobotę lokalne władze. 12 dzieci zostało rannych. (PAP Biznes)

pr/

Ostatnie wiadomości