DZIEŃ NA RYNKACH: Kontrakty w USA spadają; dolar umacnia się | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
26 paź 2020, 14:20

DZIEŃ NA RYNKACH: Kontrakty w USA spadają; dolar umacnia się

Futures w USA idą w dół, podobnie jak notowania giełdowe w Europie Zachodniej. Inwestorzy obawiają się, że przed wyborami prezydenckimi w USA kolejna część pakietu stymulacyjnego nie zostanie przyjęta przez Kongres. Dolar umacnia się, a ceny ropy spadają.

Kontrakty na S&P 500 spadają o 0,99 proc., na Dow Jones Industrial zniżkują o 1 proc., a na Nasdaq Comp. idą w dół o 0,88 proc.

Akcje związane z sektorem podróży, które są podatne na wiadomości dotyczące Covid-19 idą w dół. American Airlines i Booking Holdings spadają odpowiednio o 2,5 proc. i 2 proc. przed sesją.

Jest to również jeden z najbardziej pracowitych tygodni sezonu wyników za III kw. Swoje raporty opublikują m.in. amerykańskie firmy technologiczne, w tym Apple, Amazon, Alphabet i Facebook, a także Boeing i Caterpillar.

Według danych Refinitiv ze 135 firm z S&P 500, które do tej pory zaraportowały swoje wyniki, 83,7 proc. przekroczyło oczekiwania analityków z Wall Street.

„Zmniejszające się prawdopodobieństwo wprowadzenia bodźców fiskalnych w USA przed wyborami, być może nawet przed końcem roku, jak również rosnąca liczba przypadków koronawirusa i coraz większe środki blokujące wobec pandemii wydają się zaburzać względnie beztroskie przekonania rynków nt. perspektyw dla wzrostu gosp. na świecie” - powiedział James Athey, dyrektor inwestycyjny w Aberdeen Standard Investments.

W piątek Dow Jones Industrial na zamknięciu spadł 0,10 proc. i wyniósł 28.335,63 pkt. Indeks przerwał serię trzech wzrostowych tygodni z rzędu. S&P 500 zwyżkował 0,34 proc. i wyniósł 3.465,39 pkt. Nasdaq Comp. poszedł w górę 0,37 proc., do 11.548,28 pkt.

Indeks VIX, miara oczekiwanej zmienności i instrument oceny sentymentu, zniżkuje do 29,85 pkt.

W Europie indeks Euro Stoxx 50 spada o 1,27 proc., niemiecki DAX zniżkuje o 2,68 proc., francuski CAC 40 idzie w dół o 1,08 proc., a brytyjski FTSE 100 traci 0,38 proc.

Benchmarkowy indeks Europe Stoxx 600 spada o 1,06 proc.

Niemiecki SAP SE spada o 20 proc., to największy spadek spółki od 24 lat. Firma programistyczna podała, że rezygnuje ze średniookresowych celów dotyczących zysków. SAP SE, że pandemia koronawirusa zaszkodzi popytowi "co najmniej" do I połowy 2021 r.

SAP prognozuje, że w 2020 r. jej skorygowane przychody wyniosą 8-8,2 mld euro wobec wcześniejszych szacunków 8,3-8,7 mld euro.

Zysk operacyjny SAP może w tym roku wynieść 8,1-8,5 mld euro, a wcześniej prognozowano 8,7 mld euro.

AstraZeneca rośnie o 1,5 proc. po tym, jak producent leków wznowił próby eksperymentalnej szczepionki przeciwko COVID-19 w USA. Dziennik „Financial Times” podał, że szczepionka opracowywana na Uniwersytecie w Oksfordzie wywołała podobną odpowiedź immunologiczną zarówno u starszych, jak i młodszych dorosłych.

Wydawca edukacyjny Pearson Plc idzie w górę o 3 proc. po tym, jak UBS podwyższył rekomendację dla akcji spółki do „kupuj” z „neutralnie”.

Akcje Bayer rosną o 1,5 proc. Niemiecka firma medyczna poinformowała w poniedziałek, że kupuje Asklepios BioPharmaceutical, amerykańską firmę specjalizującą się w terapii genowej, w ramach transakcji wartej ok. 4 mld USD.

„Istnieje obawa, że czeka nas długa zima z ograniczeniami w całej Europie, które będą hamować popyt konsumentów i zaufanie inwestorów” - powiedział Neil Wilson, główny analityk rynkowy w Markets. com.

Dolar umacnia się o 0,31 proc. wobec koszyka walut do 93,06 pkt.

Eurodolar idzie w dół o 0,4 proc. do 1,1817.

Kwotowanie USD/JPY rośnie o 0,28 proc. do 104,99.

Kurs funta zniżkuje o 0,07 proc. wobec dolara do 1,303.

Rentowność 10-letnich UST spada o 3 pb do 0,1 proc. Dochodowość 30-letnich obligacji amerykańskich idzie w górę o 5 pb do 1,60 proc.

Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi 66 pb. Natomiast spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi, a 10-letnimi wynosi obecnie 71 pb.

Z kolei dochodowość 10-letnich niemieckich bundów spada o 1 pb do -0,58 proc.

Na rynku ropy kontrakty na WTI na grudzień są wyceniane po 38,79 USD za baryłkę, po spadku o 2,66 proc., a grudniowe futures na Brent idą w dół o 2,44 proc. do 490,73 USD/b.

NEGOCJACJE WS. PAKIETU STYMULACYJNEGO W USA

Przewodnicząca Izby Reprezentantów Nancy Pelosi powiedziała w niedzielę, że nadal będzie się starać, by wprowadzenie stymulacji fiskalnej w USA nastąpiło jeszcze przed wyborami prezydenckimi 3 listopada, ale wymaga to również aktywności prezydenta Donalda Trumpa. Pelosi powiedziała, że wysłała listę zastrzeżeń do projektu do administracji Trumpa w piątek i powiedziano jej, że otrzyma odpowiedź w poniedziałek.

Z kolei lider większości w Senacie Republikanin Mitch McConnell zadeklarował, że nie chce rozpoczynać prac nad dużym pakietem wsparcia przed wyborami, częściowo z powodu obaw o poziom zadłużenia państwa, a częściowo dlatego, że ma poczucie, iż Biały Dom za bardzo przychyli się do żądań Demokratów.

Pelosi i szef sztabu Białego Domu Mark Meadows oskarżyli się w niedzielę o ciągłe zmiany żądań w rozmowach nad pakietem fiskalnym.

„Wciąż składaliśmy ofertę za ofertą, a Nancy nadal zmienia żądania” - powiedział Meadows. Pelosi odparła podczas osobnego wywiadu w niedzielę: „Oni ciągle zmieniają reguł”.

W CHINACH O PLANIE 5-LETNIM

Członkowie Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Chin (KPCh) rozpoczęli w poniedziałek czterodniowe plenum, na którym za zamkniętymi drzwiami przedyskutują nowy plan pięcioletni i środki konieczne do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2060 r.

Opracowanie i wykonanie nowego planu pięcioletniego będzie kluczowe dla uniknięcia przez Chiny tzw. pułapki średniego dochodu, czyli trudności z podnoszeniem produktywności i przesuwaniem ciężaru rozwoju gospodarczego na sektory o wyższej wartości dodanej – ocenia agencja Reutera.

„Chiński rząd wzywał do zmiany modelu rozwoju od wielu lat, ale sądzimy, że nadchodzące pięć lat będzie szczególnie ważne zarówno politycznie, jak i gospodarczo” – ocenili ekonomiści z Goldman Sachs, odnosząc się do plenum KC w Pekinie.

Nowy plan pięcioletni zostanie najprawdopodobniej formalnie zatwierdzony i ogłoszony na kolejnej sesji chińskiego parlamentu w pierwszej połowie 2021 roku.

PONAD 1,155 MLN OFIAR KORONAWIRUSA

Liczba potwierdzonych zakażeń koronawirusem na świecie przekroczyła w ciągu ostatnich 24 godzin 43,12 mln – wynika z danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore. W ciągu siedmiu miesięcy pandemii zmarło na Covid-19 ponad 1,155 mln osób.

Uniwersytet Johnsa Hopkinsa w Baltimore poinformował w niedzielę, że w ciągu ostatniej doby zarejestrowano w USA 914 ofiar śmiertelnych koronawirusa. Potwierdzono 83 718 nowych przypadków infekcji Covid-19. W poprzednich 24 godzinach było ich 88 973.

Amerykańska uczelnia szacuje, że od wybuchu pandemii w USA zdiagnozowano łącznie 8 mln 631 158 przypadków zakażenia wirusem. Liczba ofiar śmiertelnych sięga obecnie 225 211.

Szef personelu Białego Domu, Mark Meadows powiedział w niedzielę w telewizji CNN, że Stany Zjednoczone „nie będą kontrolować” pandemii koronawirusa, ponieważ liczba przypadków w całym kraju rośnie.

Dyrektor Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wskazał, że niektóre kraje na półkuli północnej stoją przed "niebezpiecznym momentem".

"Świat znalazł się obecnie w krytycznym punkcie pandemii koronawirusa" - ostrzegł w piątek wieczorem szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus.

"Jesteśmy w krytycznym momencie pandemii Covid-19 szczególnie na półkuli północnej" - podkreślił i dodał, że "najbliższe miesiące będą bardzo trudne, a niektóre kraje znalazły się na niebezpiecznym torze".

W Francji w ciągu ostatnich 24 godzin odnotowano rekordową liczbę 52.010 nowych przypadków zakażenia koronawirusem - przekazało w niedzielę ministerstwo zdrowia tego kraju. W sobotę także informowano o rekordowym bilansie dobowym infekcji - było ich wówczas 45 422. W ciągu minionej doby 116 osób zmarło w związku z Covid-19. We Francji stwierdzono 1.138.507 przypadków, a w związku z Covid-19 zmarło 34.761 osób.

W ciągu ostatniej doby w Indiach odnotowano 45.148 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, co zwiększyło liczbę infekcji od wybuchu pandemii do 7,91 mln. Według resortu zdrowia w poniedziałek stwierdzono 480 zgonów w związku z Covid-19 - najmniej od 4 miesięcy. Tym samym liczba ofiar śmiertelnych w związku z Covid-19 wzrosła do 119 014.

Rząd Hiszpanii ogłosił w niedzielę stan zagrożenia epidemicznego w całym kraju w związku z nasileniem się epidemii Covid-19. Premier Pedro Sanchez zapowiedział, że stan zagrożenia będzie obowiązywał do kwietnia 2021 r. i w tym czasie zostaną wprowadzone nowe obostrzenia.

128 osób zmarło na Covid-19 ostatniej doby we Włoszech, potwierdzono 21 273 nowe zakażenia koronawirusem - poinformowało w niedzielę ministerstwo zdrowia. Liczba wykonanych jednego dnia testów wyniosła ponad 161 tysięcy. Bilans zgonów od początku epidemii wzrósł do 37 338. Dotychczas koronawirusa wykryto w kraju u 525 tysięcy osób.

Premier Włoch Giuseppe Conte poinformował, że od 24 listopada wszystkie lokale gastronomiczne, takie jak bary, restauracje, lodziarnie i cukiernie, mogą być otwarte do godz. 18. Później mogą dostarczać żywność do domów i sprzedawać ją na wynos.

Conte przyznał, że skala szerzenia się koronawirusa i obciążenie narodowego systemu ochrony zdrowia "osiągnęły już niepokojący poziom".

W Wielkiej Brytanii w ciągu ostatniej doby wykryto 19 790 nowych przypadków zakażenia koronawirusem i zarejestrowano 151 kolejnych zgonów z powodu Covid-19 - poinformował w niedzielę brytyjski rząd. Całkowity bilans ofiar śmiertelnych epidemii wynosi obecnie 44 896. W całym kraju łączna liczba infekcji SARS-CoV-2 wzrosła tym samym do 873 000.

W ciągu ostatniej doby w Holandii odnotowano rekordowe 10.203 nowe przypadki zakażenia koronawirusem - wynika z danych opublikowanych w niedzielę przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego (RIVM). Do tej pory w kraju zgłoszono ponad 297 tys. infekcji SARS-CoV-2, a 7109 osób zmarło w związku z Covid-19.

Liczba potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem w Niemczech wzrosła w ciągu ostatniej doby o 8685 do 437 866 – wynika z danych opublikowanych w poniedziałek przez berliński Instytut im. Roberta Kocha (RKI). 24 kolejnych osób z Covid-19 zmarło. Tym samym od wybuchu pandemii liczba ofiar śmiertelnych w związku z tą chorobą wzrosła do 10 056.

W Czechach przybyło w niedzielę 7301 nowych przypadków SARS-CoV-2 – podało ministerstwo zdrowia w poniedziałek. Po raz pierwszy od pięciu dni wzrost zakażeń spadł poniżej 10 tys., ale niedziela jest dniem, w którym wykonuje się najmniej testów. Łącznie od 1 marca br., gdy zanotowano pierwszy przypadek zakażenia nowym koronawirusem zainfekowało się w 258 097 osób. Łącznie zmarło 2201 osób. (PAP Biznes)

kkr/ osz/

Ostatnie wiadomości