NN IP TFI ma podpisanych ok. 500 umów w ramach obecnie wdrażanych etapów PPK | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
28 paź 2020, 12:42

NN IP TFI ma podpisanych ok. 500 umów w ramach obecnie wdrażanych etapów PPK

NN IP TFI podpisało w ramach II i III etapu wdrażania PPK około 500 umów o zarządzanie - poinformowała PAP Biznes prezes NN Investment Partners TFI, Małgorzata Barska. TFI spodziewa się wyższej partycypacji niż rynkowa, co pozwoli utrzymać czwartą pozycję NN IP pod względem udziału w aktywach PPK.

"Z pracodawcami zatrudniającymi od 20 do 249 pracowników zawarliśmy ok. 500 umów. To wynik zgodny z założeniami, w naszej strategii zarządzania planami i programami emerytalnymi koncentrujemy się przede wszystkim na dużych firmach. Na koniec września (ostatnie dostępne dane Analiz Online) nasze fundusze pod PPK miały ponad 169 mln zł aktywów, co dawało NN Investment Partners TFI solidną 4. pozycję i prawie 9 proc. udziałów w rynku (w tym miejscu warto przypomnieć, że przystępując do PPK celowaliśmy w 8 proc. udziałów w rynku)" - powiedziała PAP Biznes Małgorzata Barska, prezes NN Investment Partners TFI.

Przypomniała, że w ramach I etapu (firm zatrudniających powyżej 250 pracowników), NN IP ma 176 umów i ponad 62,5 tys. uczestników.

Według danych na koniec września, obejmujących głównie firmy z pierwszego etapu, największy udział w aktywach ma PKO BP (34,3 proc.), na drugim miejscu jest TFI PZU (13,8 proc.), a na trzecim NN PTE (13,4 proc.).

"Naszym celem jest umocnienie się wśród największych zarządzających PPK pod względem wartości aktywów. Poziom partycypacji w naszych PPK wynosi dziś ok. 40 proc., jest więc na poziomie sprzed wiosennego lockdownu. Spodziewamy się, że w firmach II i III transzy partycypacja w PPK może się okazać niższa niż w I transzy, jednocześnie jednak zakładamy, że firmy, które zdecydowały się na współpracę z NN Investment Partners TFI będzie cechować partycypacja wyższa niż średnia" - oceniła.

"Między innymi dzięki temu nasza pozycja rynkowa mierzona aktywami może pozostać wyższa niż wynikałoby z liczby zawartych umów. Wiążemy duże nadzieje z rozpoczynającą się od stycznia 2021 r. transzą pracodawców sektora publicznego, wśród nich jest bowiem stosunkowo dużo podmiotów z wysokim zatrudnieniem" - dodała.

27 października upłynął termin na podpisanie umów o zarządzanie dla firm z II i III etapu wdrażania PPK. Pierwsza z grup to przedsiębiorstwa zatrudniające między 50 a 249 osób. Pierwotnie miały to zrobić do 24 kwietnia, jednak ze względu na pandemię zostało to wydłużone do terminów obowiązujących firmy III etapu, w których pracuje między 20 a 49 pracowników.

Przed rokiem PFR podawał, że w ramach II i III etapu PPK do wdrożenia programu zobowiązanych jest około 20 tys. firm zatrudniających powyżej 50 pracowników i 58 tys. przedsiębiorstw 20+, łącznie zatrudniających około 3,7 mln pracowników. Wdrożony I etap obejmował około 3,9 tys. firm zatrudniających 3 mln pracowników.

W ubiegłym tygodniu wiceprezes PFR Bartosz Marczuk informował na łamach Parkietu, że wraz z ZUS PFR zaktualizował listę firm. Podał, że II i III etapem objętych jest 60-65 tys. firm.

Krzysztof Kita(PAP Biznes)

kk/ gor/

Ostatnie wiadomości