Do końca roku inflacja spadnie do 2,5 proc.; RPP patrzy na gospodarkę, nie na CPI (opinia) | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
30 paź 2020, 10:34

Do końca roku inflacja spadnie do 2,5 proc.; RPP patrzy na gospodarkę, nie na CPI (opinia)

W grudniu inflacja może spaść w okolice 2,5 proc., głównie przez efekt bazy, gdyż ceny usług i żywności będą podbijać wskaźnik CPI - uważają ekonomiści, komentujący październikowy szacunek flash inflacji, opublikowany przez GUS. RPP patrzy na stan gospodarki i odczyt CPI nie będzie mieć wpływu na najbliższe decyzje Rady.

MONIKA KURTEK, BANK POCZTOWY (EMAIL)

"Inflacja w Polsce utrzymuje się cały czas na relatywnie wysokim poziomie. W najszybszym tempie rosną od wielu miesięcy ceny usług i w październiku na pewno sytuacja nie uległa w tym zakresie zmianom. Choć aktualnie znajdujemy się w epicentrum drugiej fali pandemii, która zaczęła już odciskać negatywne piętno na aktywności gospodarczej, mało prawdopodobne jest, aby inflacja istotnie zelżała.

Malejący popyt wprawdzie powinien +ściągać+ ją w dół, ale z drugiej strony ponowne obostrzenia jeszcze bardziej mogą podnosić ceny usług. Poza tym sezonowo drożeć będzie w kolejnych miesiącach żywność, a zwłaszcza warzywa i owoce. W grudniu inflacja może znaleźć się w okolicach 2,5 proc. rdr, ale będzie to przede wszystkim +zasługa+ wysokiej zeszłorocznej bazy.

Dysponując tymi danymi można wstępnie szacować, że inflacja bazowa, po wykluczeniu cen żywności i energii, także nieznacznie obniżyła się w październiku, do około 4,2 proc. rdr. (z 4,3 proc. - PAP).

Wstępny szacunek październikowej inflacji nie będzie mieć żadnego wpływu na listopadową decyzję RPP, dotyczącą poziomu stóp procentowych. Rozważania Rady będą skupione przede wszystkim na stanie gospodarki, który znowu się pogarsza, i to w tym właśnie kontekście dyskutowane mogą być działania w zakresie narzędzi polityki monetarnej. Kolejne obniżki stóp, do ujemnych poziomów, wydają się mało prawdopodobne. Natomiast coraz bardziej realne staje się poszerzenie aktualnie działających narzędzi niestandardowych, bądź nawet uruchomienie nowych".

MARCIN MAZUREK, MBANK

„Październikowy odczyt CPI nas nie zaskoczył. Obstawialiśmy spadające ceny żywności i one troszeczkę spadły w ujęciu mdm. Zaskakująco wysoki jest odczyt cen energii: +0,3 proc. mdm, ale przyznam szczerze, że jest to dosyć loteryjne wskazanie (...). Oceniamy, że inflacja bazowa spadła z 4,3 proc. na 4,2 proc. Biorąc pod uwagę to, co się dzieje za oknem i na rynku ropy naftowej, wygląda na to, że do końca roku inflacja znajdzie się w celu NBP, na poziomie 2,5 proc. lub nawet nieco niżej”.

******

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w październiku 2020 r. wzrosły o 3,0 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,1 proc. - podał GUS w szacunku flash.

Ekonomiści ankietowani przez PAP Biznes szacowali, że ceny towarów i usług w październiku wzrosły rdr o 3,1 proc., a mdm wzrosły o 0,2 proc.

We wrześniu wskaźnik CPI wyniósł odpowiednio: 3,2 proc. rdr i 0,2 proc. mdm. (PAP Biznes)

tus/ asa/

Ostatnie wiadomości