Pure Biologics wybrał potencjalnego partnera do realizacji badań przedklinicznych w projekcie leku PB001 | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
05 lis 2020, 09:29

Pure Biologics wybrał potencjalnego partnera do realizacji badań przedklinicznych w projekcie leku PB001

Spółka Pure Biologics - lider na polskim rynku technologii selekcji in vitro przeciwciał i aptamerów - w trybie zapytania ofertowego wytypowała partnera, z którym planuje zrealizować pierwszy panel badań przedklinicznych dla projektu rozwoju leku immunoonkologicznego PB001 (MultiBody). Przedmiotem planowanych prac badawczych mają być trzyetapowe badania in vivo w modelu mysim. Badania przedkliniczne Spółka może rozpocząć jeszcze w tym roku.

W postępowaniu publicznym wyłoniono spółkę Timeline Bioresearch ze Szwecji - uznaną jednostkę badawczą z Europy z doświadczeniem naukowym gromadzonym od 1997 roku.

- Spółka ta i prowadzący ją zespół ekspertów ma duże doświadczenie w realizowaniu badań w modelach zwierzęcych w obszarze immunoonkologii, a także z modelami raka jelita grubego i odbytu. Doskonale wpisuje się więc w potrzeby projektu PB001. Jest to spółka z udokumentowaną historią realizacji podobnych projektów, spełniająca wszystkie standardy branży biopharma. Jesteśmy przekonani, że uzyskane rezultaty i poziom jakości badań spełnią również oczekiwania potencjalnych partnerów w przypadku rozmów o komercjalizacji kandydatów na lek w projekcie PB001 – komentuje dr Przemysław Jurek, Dyrektor ds. Badań i Rozwoju

Panel przedkliniczny został bardzo efektywnie zaplanowany i dzięki temu możliwe będzie uzyskanie szerokiego spektrum informacji mimo nielicznej próby badanej.

Badanie przedkliniczne zostanie przeprowadzone na myszach z ludzkim układem odpornościowym oraz z ludzkim guzem (rak jelita grubego i odbytu). Testowane będą efekty biologiczne bispecyficznego przeciwciała rozpoznającego cele molekularne wytypowane w ramach proponowanego przez spółkę mechanizmu działania leku.

- Dzięki tak zaplanowanemu panelowi będziemy mogli zweryfikować hipotezę o biologicznym mechanizmie działania rozwijanego przez nas kandydata na lek w modelu in vivo (żywym organizmie). Poznamy zatem odpowiedź na pytanie czy proponowany mechanizm terapeutyczny ma szansę zadziałać w organizmie pacjenta z rakiem jelita grubego i odbytu. Będziemy również wiedzieć, czy prawidłowo dobraliśmy model mysi do dalszych badań, jaka jest maksymalna tolerowana przez organizm dawka i czy przynosi efekt w postaci zmniejszenia guza. Uzyskamy szereg informacji o profilu odpowiedzi immunologicznej organizmu na podaną substancję badaną – twierdzi dr Przemysław Jurek.

Po uzyskaniu obiecujących wyników w ramach pierwszego etapu, możliwe będzie zaplanowanie kolejnych etapów przedklinicznych, takich jak analiza efektywności (skuteczności) wszystkich rozwijanych kandydatów na lek. Każdy z nich ma nieco inne parametry biofizyczne, a dzięki badaniom w ramach kolejnych paneli będziemy mogli wybrać te najbardziej obiecujące – dodaje.

Zgodnie z procedurą, kolejnym krokiem jest ustalenie szczegółów i podpisanie umowy z wykonawcą – szwedzkim Timeline Bioresearch. Przedstawiciele spółki spodziewają się, że badanie przedkliniczne rozpocznie się nawet przed końcem 2020 r.

O Pure Biologics:

Pure Biologics to pierwsza w Polsce firma opracowująca oryginalne leki biologiczne oparte o przeciwciała oraz pozaustrojowe terapie aptamerowe. Spółka jest jedynym podmiotem komercyjnym posiadającym własne technologie selekcji przeciwciał i aptamerów w Polsce oraz jednym z niewielu podmiotów pracujących nad tymi zagadnieniami na świecie.

Pure Biologics zadebiutowała na rynku NewConnect w grudniu 2018 r.

Źródło: Spółka, #PUR

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości