Rekordowe zyski Grupy Grodno w I półroczu 2020/21 | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
16 lis 2020, 14:10

Rekordowe zyski Grupy Grodno w I półroczu 2020/21

Zgodnie z szacunkami za okres od kwietnia do września 2020 r., skonsolidowane przychody Grodna wyniosły 335,7 mln zł (+15%) i przełożyły się na 8,4 mln zł zysku netto (+253% rdr). Motorem wzrostu była fotowoltaika, której sprzedaż wzrosła blisko trzykrotnie.

Wzrost sprzedaży o 15% zdecydowanie wyróżniał Grupę na tle branży elektrotechnicznej, która wg danych SHE w miesiącach kwiecień – wrzesień 2020 r. wykazała spadek o 3,6% rdr. Grodno zawdzięcza wzrost przede wszystkim rozwojowi w segmencie Odnawialnych Źródeł Energii, w szczególności fotowoltaiki, która zgodnie z obecną strategią, stanowi jeden z filarów rozwoju Grupy. Rosnąca sprzedaż PV przełożyła się na historycznie rekordowe poziomy pozycji wynikowych.

- W I półroczu Grupę zdecydowanie napędzały OZE, w szczególności fotowoltaika, której sprzedaż wzrosła o 175%. Rozwijaliśmy się w zakresie mikro i małych instalacji, ale również robiliśmy zdecydowane kroki na rynku farm wielkoskalowych, czego przykładem może być realizacja piątej największej farmy PV w Polsce, zainstalowana w Suwałkach. Zgodnie z naszą strategią, pragniemy rozwijać się w każdym segmencie rynku PV w Polsce – stwierdził Andrzej Jurczak, Prezes Grodna.

Obok fotowoltaiki, strategia rozwoju Grupy Grodno w segmencie OZE zakłada także istotny wzrost w obszarze pomp ciepła. W I półroczu ich sprzedaż wykazała równie wysoką dynamikę, wynoszącą 175% rdr.

- W zakresie pomp ciepła spodziewamy się boomu rynkowego zbliżonego do tego, który obserwujemy na rynku fotowoltaicznym. W analizowanych sześciu miesiącach odnotowaliśmy istotne sukcesy sprzedażowe w tym obszarze, m. in. zrealizowaliśmy, największą w Polsce, wg naszej wiedzy, kaskadową instalację wysokotemperaturowych pomp ciepła - w Gołdapi, czyli w Polskim biegunie zimna. Rynek ma olbrzymi potencjał i chcemy, by w najbliższych latach w coraz większym stopniu kontrybuował do wyników Grupy – komentuje Prezes Andrzej Jurczak.

Łączyny udział segmentu OZE w skonsolidowanych przychodach Grupy wyniósł 31% wobec 13% przed rokiem.

Przedstawione powyżej dane są danymi szacunkowymi, które mogą różnić się od danych ostatecznych składających się na wielkości prezentowane w raportach okresowych. Raport za I półrocze 2020/21 zostanie opublikowany 10 grudnia 2020 r.

O Grupie Grodno:

Grupa GRODNO jest dostawcą unikalnych w skali kraju kompleksowych rozwiązań budynkowych, a także czołowym dystrybutorem artykułów elektrotechnicznych i oświetleniowych działającym na polskim rynku.

Grupa świadczy usługi w zakresie audytów oraz projektów oświetleniowych i elektrycznych, wykonywania oraz modernizacji instalacji elektrycznych i energetycznych, programowania automatyki budynkowej, jest też dostawcą złożonych rozwiązań dla przemysłu. Aktywnie rozwija segment zielonej energii pod kątem instalacji fotowoltaicznych, pomp ciepła i stacji ładowania pojazdów. Głównym profilem działalności Grupy jest zapewnienie inwestorowi kompleksowych rozwiązań prądowych do każdego typu obiektu budowlanego.

Grupa Grodno jest obecnie drugą największa siecią hurtowni elektrotechnicznych w Polsce. Należy do grupy dystrybutorów elektrotechnicznych FEGIME Polska.

W październiku 2020 r. Grodno S.A. obchodziło 30-lecie działalności.

Źródło: Spółka, #GRN

Zobacz także: Grodno SA - notowania, wyniki finansowe, dywidendy, wskaźniki, akcjonariat

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości