Skrót wiadomości: sobota-niedziela, 21-22 listopada | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
22 lis 2020, 20:01

Skrót wiadomości: sobota-niedziela, 21-22 listopada

Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata z soboty i niedzieli, 21-22 listopada (do godz. 20.00).

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE KRAJ I ŚWIAT---------------------------------

Rząd od 28 listopada otworzy sklepy i usługi w galeriach i parkach handlowych w ścisłym reżimie sanitarnym - poinformował premier Mateusz Morawiecki. Do 27 grudnia zamknięte pozostaną m.in. branża gastromiczna, kina i fitness.

Od 28 listopada zostaną otwarte galerie handlowe, będą one działały w ścisłym reżimie sanitarnym - podano w sobotę na stronie gov.pl. Dodano, że w sklepach w galeriach ma obowiązywać limit: maksymalnie 1 osoba na 15 m kw.

Rząd apeluje o redukcję kontaktów w okresie świąt Bożego Narodzenia, pracuje nad rozwiązaniami prawnymi, które ograniczą możliwości przemieszczania się. Premier Mateusz Morawiecki zapowiada wsparcie dla branż, które szczególnie ucierpią z tego powodu.

Na początku przyszłego tygodnia rozpoczniemy konsultacje z branżami, wobec których utrzymano restrykcje - powiedział w sobotę PAP wicepremier Jarosław Gowin. Dodał, że premier Mateusz Morawiecki dał mu zielone światło na przygotowanie dodatkowych rozwiązań osłonowych.

Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii będzie konsultować ze stroną społeczną kwestię dodatkowej niedzieli handlowej 6 grudnia - poinformował wicepremier i minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin. Na razie obowiązują wcześniejsze ustalenia, wskazujące na dwie niedziele handlowe w grudniu: 13 i 20 grudnia.

Dofinansowanie zatrudnienia, przedłużenie postojowego i zwolnienie ze składek na ZUS - to część z 10 instrumentów dla firm, które przedstawiono podczas sobotniej konferencji prasowej m.in. premiera Mateusza Morawieckiego.

Przedłużenie zakazu działalności stacjonarnej restauracji na grudzień mocno zaboli branżę. Gastronomia liczy na pomoc rządową, także w długim terminie - ocenił w komentarzu przesłanym PAP Biznes Sylwester Cacek, prezes Sfinks Polska.

Decyzja rządu o poluzowaniu lockdownu jest szansą na przetrwanie i utrzymanie tysięcy miejsc pracy w branży handlu i usług - ocenił w sobotę Związek Polskich Pracodawców Handlu i Usług.

Branży hotelarskiej odebrano jedyną szansę na pobudzenie choć minimalnego popytu na usługi - mówi PAP Marcin Mączyński z Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego. Hotele czekają na konkretną, natychmiastową pomoc państwa; apelują o pilne spotkanie z przedstawicielami rządu - dodaje.

Z powodu braku sezonu wiosennego, ograniczonych wyjazdów letnich i jesiennych, branża turystyczna jest w dramatycznej sytuacji - wskazują przedstawiciele sektora w liście do premiera. Proszą Mateusza Morawieckiego o pilne przedstawienie rozwiązań osłonowych.

Dla branży narciarskiej ogłoszona w sobotę przez premiera Mateusza Morawieckiego decyzja o skumulowaniu ferii zimowych to potężny cios. W trudnej sytuacji znalazły się stacje i szkółki narciarskie, instruktorzy i wszystkie biznesy okołonarciarskie – mówią jednogłośnie gestorzy stacji narciarskich.

O szybkie wypracowanie nowych wytycznych sanitarnych dla branż gastronomicznej i fitness, które umożliwią ponowne ich otwarcie, apeluje Federacja Przedsiębiorców Polskich. Umożliwi to utrzymanie się tych sektorów na rynku i zminimalizuje gospodarcze koszty pandemii.

Agencja UE ds. Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) uważa, że samoloty Boeing 737 Max, które z powodu dwóch katastrof były uziemione przez 20 miesięcy, są bezpieczne i prawdopodobnie wyda zgodę na wznowienie lotów komercyjnych w styczniu - powiedział w sobotę dyrektor agencji Patrick Ky.

Europa jest gotowa znieść w styczniu zakaz lotów Boeinga 737 MAX po tym, jak amerykańskie organy regulacyjne zakończyły 20-miesięczne uziemienie wywołane dwoma śmiertelnymi wypadkami, poinformował w sobotę szef Agencji Bezpieczeństwa Lotniczego Unii Europejskiej.

Przywracanie do latania, należących do polskich przewoźników samolotów B737 MAX, będzie przebiegało pod nadzorem prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego, który jest w stałym kontakcie z EASA - poinformowała PAP rzeczniczka ULC Karina Lisowska. MAX-y w swojej flocie ma PLL LOT i Enter Air.

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zezwoliła na użycie w nagłych wypadkach leku firmy Regeneron, który w październiku podano choremu na Covid-19 prezydentowi USA Donaldowi Trumpowi.

Emirat Abu Zabi ogłosił w niedzielę odkrycie nowych złóż ropy z łącznymi rezerwami 24 mld baryłek, z czego 22 mld to wydobywalna ropa niekonwencjonalna, a pozostałe 2 mld to ropa konwencjonalna, zwiększająca całkowite rezerwy krajowe do 107 mld baryłek.

Wielka Brytania i Kanada zawarły w sobotę przejściową umowę o wolnym handlu, która zapewnia utrzymanie handlu na obecnych zasadach po zakończeniu okresu przejściowego po brexicie, i uzgodniły rozpoczęcie w przyszłym roku negocjacji ws. pełnej umowy.

Setki duńskich rolników przyjechało w sobotę traktorami do Kopenhagi oraz Aarhus, aby zaprotestować przeciwko łamaniu prawa przez rząd. Decyzja premier Mette Frederiksen o wybiciu wszystkich norek okazała się nielegalna - podkreśla ze swej strony opozycja.

Prezes Banku Światowego David Malpass w sobotę podczas szczytu G20 w Rijadzie ostrzegł przywódców państw grupy, że brak "trwalszego umorzenia długów" niektórym krajom może doprowadzić do wzrostu ubóstwa i powtórzenia się nieuporządkowanych upadłości z lat 80.

Firma Pfizer będzie gotowa do wysyłania swojej szczepionki na Covid-19 w ciągu kilku godzin od momentu, gdy zostanie zatwierdzona do użycia - zapewnił jej prezes Albert Boula w rozmowie z brytyjską stacją Sky News.

Chiny rozważają wstąpienie do handlowego paktu transpacyficznego CPTPP, z negocjacji którego w 2017 roku wycofały się USA – oświadczył w piątek przywódca ChRL Xi Jinping. Komentatorzy oceniają, że byłby to kolejny krok w stronę zwiększenia wpływów Chin w Azji.

Chiny rozważają wstąpienie do handlowego paktu transpacyficznego CPTPP, z negocjacji którego w 2017 roku wycofały się USA – oświadczył w piątek przywódca ChRL Xi Jinping. Komentatorzy oceniają, że byłby to kolejny krok w stronę zwiększenia wpływów Chin w Azji.

Trzeci kwartał na rynku magazynowym w Polsce przyniósł umiarkowanie pozytywne nastroje wśród najemców i deweloperów. Pomimo zawirowań związanych z pandemią COVID-19 rynek pozostaje stabilny - wynika z danych firmy doradczej JLL.

Postulująca rozbicie monopoli technologicznych gigantów senator Elizabeth Warren jest faworytką progresywnego skrzydła Demokratów do nominacji na ministra finansów USA. Walka z wielkim kapitałem i monopolami to od lat jej znak rozpoznawczy.

Premier Portugalii Antonio Costa ogłosił w sobotę wieczorem nowe restrykcje w związku z nasilającą się epidemią Covid-19. Zapowiedział też wypłatę ponad 1,5 mld euro dla firm, które ucierpią w związku z wydłużanym od wtorku o 15 dni stanem wyjątkowym.

WYDARZENIA Z KRAJU----------------------

Szkoły pozostaną zamknięte do 23-24 grudnia, natomiast ferie zimowe zostaną skumulowane w całym kraju w dniach 4-17 stycznia 2021 roku, żeby ograniczyć wyjazdy - poinformował w sobotę premier Mateusz Morawiecki.

Liczymy, że w okresie Świąt Bożego Narodzenia ograniczenia w przemieszczaniu się nie będą konieczne; taki scenariusz pojawiłby się jednak w przypadku wprowadzenia kwarantanny narodowej - zaznaczył w rozmowie z PAP rzecznik rządu Piotr Müller.

Przedstawione zasady dot. sytuacji epidemicznej jeszcze w sobotę zostaną opublikowane jako projekty rozporządzeń; zaprezentujemy pakiet rozporządzeń zawierający regulacje dla sytuacji, w której będzie możliwy powrót do stref czerwonych, strefy żółtej, a nawet do strefy zielonej - mówił szef MZ Adam Niedzielski. Ze słów ministra wynika, że poluzowanie obecnych restrykcji będzie możliwe, jeśli 7-dniowa średnia liczby zachorowań spadnie poniżej 19 tys.

Ponowne podzielenie od 28 grudnia br. terytorium kraju na trzy strefy - czerwoną, żółtą i zieloną, z różnym poziomem obostrzeń, przewiduje rządowy projekt rozporządzenia przedstawiony w sobotę. Jest to jeden z trzech scenariuszy, tzw. etap stabilizacji

Wyjścia z domu tylko do pracy, lekarza, po zakupy, w celach bytowych i religijnych; zakaz działalności fryzjerów i kosmetyczek, kin i siłowni; zgromadzenia i spotkania tylko do pięciu osób - to niektóre z obostrzeń z projektu rozporządzenia dot. ewentualnej kwarantanny narodowej.

W najbliższym czasie opracujemy, jak będzie wyglądał model logistyczny przeprowadzenia badań przesiewowych. Jesteśmy po dyskusji, które regiony wybrać. Będą to: Podkarpacie, Małopolska i Śląsk - poinformował w sobotę minister zdrowia Adam Niedzielski.

Na spotkaniu z kierownictwem firm Astra Zeneca i Pfizer zadeklarowano, że jak tylko szczepionki na koronawirusa zostaną dopuszczone do obrotu w UE, Polska zamówi maksymalną przysługującą jej liczbę; na jedną ze szczepionek już złożyliśmy zamówienie na 16 mln dawek - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

37,2 proc. badanych ocenia, że rząd radzi sobie z kryzysem wywołanym drugą falą epidemii koronawirusa bardzo źle, 28,7 proc. uważa, że źle; bardzo dobre zdanie o aktywności rządu ma 5,8 proc. badanych, a dobre - 15,7 proc. - wynika z sondażu SW Research dla rp pl.

W Polsce stwierdzono w ciągu doby 18.467 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, zmarło 330 osób - poinformowało w niedzielę Ministerstwo Zdrowia. Dzień wcześniej było 24.213 nowych przypadków zakażenia, a zmarły 574 osoby. Łącznie odnotowano do tej pory 861.331 zakażeń i 13.618 zgonów.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY----------------------

W Rosji trzeci dzień z rzędu bilans zakażeń koronawirusem przekracza 24 tys. - sztab rządowy poinformował w niedzielę o 24 581 infekcjach zarejestrowanych w ciągu minionej doby. Dzień wcześniej, w sobotę odnotowano maksymalną liczbę nowych zakażeń - 24 822.

Iran w sobotę zaostrzył restrykcje, aby powstrzymać trzecią falę zakażeń koronawirusem. Wśród nowych zasad są ograniczenia w podróżowaniu i działalności części przedsiębiorstw. Media państwowe informują jednak o powszechnym łamaniu zasad - podała agencja Reutera.

Bułgaria w kończącym się tygodniu znalazła się na pierwszym miejscu w Unii Europejskiej i na świecie pod względem liczby zmarłych na koronawirusa na 1 milion mieszkańców - informują w sobotę portale Mediapool i Sega.

W Rosji w ciągu minionej doby wykryto 24 822 zakażenia koronawirusem, a z powodu Covid-19 zmarło 467 osób - poinformował w sobotę sztab ds. walki z epidemią. Dobowy przyrost zakażeń jest najwyższy od 31 stycznia, gdy odnotowano pierwsze infekcje w tym kraju.

Rosja zakazała wjazdu do kraju 25 obywatelom Wielkiej Brytanii – poinformowało MSZ w Moskwie w sobotę. Jest to reakcja na podobne restrykcje wobec przedstawicieli rosyjskich władz, zastosowane przez Londyn w związku z tzw. sprawą Magnitskiego.

Terroryści z Państwa Islamskiego przyznali się do przeprowadzenia sobotnich ataków rakietowych w stolicy Afganistanu Kabulu, w których zginęło co najmniej osiem osób, a 31 odniosło obrażenia - podała amerykańska organizacja pozarządowa SITE Intelligence Group.

W stolicy Arabii Saudyjskiej Rijadzie rozpoczął się w sobotę doroczny szczyt państw G20. Głównym tematem obrad jest walka z pandemią koronawirusa. Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział przywódcom G20, że Rosja jest gotowa dostarczyć szczepionkę Sputnik V innym krajom.

Rządząca od ośmiu lat partia Gruzińskie Marzenie wygrała II turę wyborów we wszystkich 17 okręgach jednomandatowych, gdzie I tura nie zakończyła się zwycięstwem żadnego z kandydatów. Opozycja zbojkotowała sobotnie wybory uważając, że wyniki I tury sfałszowano.

Etiopskie władze federalne poinformowały w sobotę o przejęciu kontroli nad miastem Adigrat w ramach ofensywy mającej na cely opanowanie oddalonej o 116 km od Adigrat stolicy Tigraju - Makalle. Informacji tej nie potwierdził Tigrajski Ludowy Front Wyzwolenia.

Setki protestujących Gwatemalczyków podpaliło w sobotę budynek parlamentu, aby zaprotestować przeciwko budżetowi na 2021 r.

Na powierzchnię wydobyto ciała wszystkich górników, którzy zostali uwięzieni pod ziemią po wtorkowym wybuchu w kopalni w kontrolowanym przez prorosyjskich separatystów Doniecku na Ukrainie - podaje w sobotę Radio Swoboda. Zginęło czterech górników.

Rośnie bilans ofiar śmiertelnych ataków rakietowych w Kabulu. "Co najmniej 8 osób zginęło, a 31 odniosło rany, gdy o godz. 8:40 (godz. 5:10 w Polsce), terroryści wystrzelili 14 pocisków moździerzowych" - poinformował minister spraw wewnętrznych Tariq Arian.

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan stwierdził w niedzielę, że jego kraj postrzega siebie jako nieodłączną część Europy, ale nie ulegnie atakom i podwójnym standardom. Wezwał Unię Europejską do "dotrzymania obietnic" w kwestii członkostwa oraz uchodźców.

Izraelskie siły powietrzne ogłosiły, że uderzyły w kilka obiektów islamistycznego ruchu Hamas w Strefie Gazy w odwecie za rakietę wystrzeloną w sobotę wieczorem ze Strefy Gazy do południowego Izraela. (PAP Biznes)

pr/

Ostatnie wiadomości