XTPL dostarczy Delta Printing System dla Uniwersytetu w Stuttgarcie | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
24 lis 2020, 08:34

XTPL dostarczy Delta Printing System dla Uniwersytetu w Stuttgarcie

XTPL dostarczy swoje urządzenie Delta Printing System dla Institute for Large Area Microelectronics (Institut für Großflächige Mikroelektronik “IGM”) na Uniwersytecie w Stuttgarcie.

Delta Printing System jest wysoce precyzyjnym systemem drukowania układów mikroelektronicznych, wykorzystującym opatentowaną przez XTPL technologię Ultra-Precyzyjnej Depozycji (UPD). Umożliwia on drukowanie ultra-cienkich struktur o minimalnej wielkości 1,5 mikrometra.

Institute for Large Area Microelectronics Uniwersytetu w Stuttgarcie (Niemcy), kierowany przez prof. Norberta Fruehaufa, jest jednostką badawczo-edukacyjną specjalizującą się w nowatorskich procesach i materiałach dla technologii zaawansowanych wyświetlaczy (FPD). Obecnie badania instytutu koncentrują się na organicznych diodach elektroluminescencyjnych (OLED) i cienkowarstwowych tranzystorach (TFT) do zaawansowanych i elastycznych wyświetlaczy. Zgodnie ze swoją misją instytut IGM kładzie szczególny nacisk na badania, których celem jest możliwości stosowania rozwijanej technologii w ramach komercyjnych procesów produkcyjnych. Od momentu powstania instytut odnosi liczne sukcesy badawcze i zdobył uznanie na całym świecie, w tym uznanie międzynarodowego przemysłu wyświetlaczy.

„Dostrzegamy światowy trend technologiczny zmierzający w kierunku dalszej miniaturyzacji i wzrostu rozdzielczości wyświetlaczy. Cieszymy się, że będziemy mogli zastosować XTPL Delta Printing System w naszym clean-roomie na naszej pilotażowej linii produkcyjnej zaawansowanych wyświetlaczy i dalej rozwijać współpracę z zespołem XTPL. XTPL opracowało unikalne rozwiązanie do bezpośredniego (bezmaskowego) osadzania struktur przewodzących o wielkości od 1,5 do 10 mikrometrów. Uważam, że ta technologia ultraprecyzyjnej depozycji ma wyjątkowe właściwości, które doskonale wpisują się w przyszłe potrzeby w zakresie drukowania elastycznych wyświetlaczy OLED o wysokiej rozdzielczości” – podkreślił prof. Norbert Fruehauf, dyrektor IGM.

Badacze pod przewodnictwem prof. Fruehaufa z Uniwersytetu w Stuttgarcie chcą wykorzystać Delta Printing System dostarczony przez XTPL do zaprezentowania w pełni wydrukowanego wysokorozdzielczego wyświetlacza FPD. Stanie się to możliwe dzięki unikalnej możliwości urządzenia w zakresie powtarzalnego drukowania przewodzących struktur o rozmiarze zaledwie 1,5 mikrometra.

„Bardzo cieszymy się z możliwości współpracy z instytutem IGM pod przewodnictwem prof. Fruehaufa. IGM nie tylko znajduje się w światowej czołówce instytucji badawczych w dziedzinie zaawansowanych wyświetlaczy, ale także ściśle współpracuje z globalnymi liderami z tej branży. Umowa na dostawę naszego pierwszego demonstratora technologii dla IGM jest kamieniem milowym na drodze w kierunku komercjalizacji naszej technologii UPD. Decyzja IGM potwierdza wysoki poziom gotowości technologicznej naszego rozwiązania oraz jego unikalne własności umożliwiające innowacje i rozwój w branży wyświetlaczy FPD – dodaje dr Filip Granek, prezes XTPL.

Umowa obejmuje wynajem demonstratora XTPL z możliwością jego wykupu. Maksymalna wartość umowy wynosi ok. 190 tys. EUR netto (ok. 880 tys. PLN netto). Urządzenie ma być dostarczone IGM jeszcze w roku 2020. Powyższa kwota nie obejmuje materiałów eksploatacyjnych: kartridży, tuszów oraz dysz, które również będą dostarczone instytutowi przez XTPL.

Demonstrator technologii UPD jest oferowany zarówno akademickim ośrodkom badawczym, jak i jednostkom R+D przedsiębiorstw przemysłowych skupiających się na obszarze zaawansowanej mikroelektroniki i wyświetlaczy. Obecnie XTPL prowadzi zaawansowane rozmowy na temat dostarczenia demonstratora technologii z kolejnymi podmiotami.

O XTPL:

XTPL to najbardziej precyzyjna technologia druku na świecie, mająca zastosowanie w szybko rosnącym rynku elektroniki. Metoda XTPL jest unikatowa ze względu na połączenie kilku cech: jest to metoda addytywna – pozwalająca na znaczne oszczędności czasu oraz materiału, umożliwiająca wykorzystanie zalet druku – takich jak skalowalność, efektywność kosztowa, prostota i szybkość – do produkcji zaawansowanych urządzeń dzięki niespotykanej dotąd precyzji (rozmiar struktur < 3 mikrometry) oraz bez konieczności użycia pola elektrycznego. Obecnie spółka koncentruje się na komercjalizacji technologii w dwóch polach aplikacyjnych. Pierwszym są wyświetlacze – tu XTPL zamierza najpierw zaoferować technologię naprawy defektów (ang. open defect repair) struktur przewodzących odpowiedzialnych między innymi za występowanie tzw. martwych pikseli, powstających w matrycach wysokorozdzielczych wyświetlaczy jeszcze na etapie produkcji. W kolejnych krokach spółka planuje dostarczyć tej branży rozwiązania umożliwiające znaczące podniesienie rozdzielczości nowej klasy wyświetlaczy oraz pozwalające na wytwarzanie wyświetlaczy na giętkich podłożach. Drugim potencjalnym polem aplikacyjnym dla XTPL jest rynek inteligentnego szkła (ang. smart glass). W dalszej perspektywie XTPL zamierza rozwijać swoje platformowe rozwiązanie dla kolejnych segmentów rynku. Technologia spółki może zostać wdrożona w branży półprzewodników, jako poszukiwana przez rynek alternatywa dla fotolitografii, a także m.in. ułatwić produkcję innowacyjnych zabezpieczeń antypodróbkowych, zaawansowanych płytek PCB, funkcjonalnych i efektywnych biosensorów, czy paneli fotowoltaicznych o zwiększonej wydajności. Postęp technologiczny, w którym istotną rolę ma odegrać XTPL, polega na umożliwieniu produkcji złożonych i skomplikowanych urządzeń elektronicznych za pomocą efektywnych kosztowo i skalowalnych metod druku.

Źródło: Spółka, #XTP

Zobacz także: XTPL SA - notowania, wyniki finansowe, dywidendy, wskaźniki, akcjonariat

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości