DZIEŃ NA RYNKACH: Lekkie wzrosty na Wall Street, S&P 500 i Nasdaq z nowymi rekordami | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
27 lis 2020, 19:26

DZIEŃ NA RYNKACH: Lekkie wzrosty na Wall Street, S&P 500 i Nasdaq z nowymi rekordami

Piątkowa, skrócona sesja na Wall Street zakończyła się lekkimi wzrostami głównych indeksów, a S&P 500 i Nasdaq ustanowiły historyczne szczyty.Tydzień kończy się Czarnym Piątkiem - tradycyjnym początkiem świątecznego sezonu zakupowego w USA.

Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł 0,13 proc. i wyniósł 29.910,37 pkt.

S&P 500 zwyżkował 0,24 proc. i wyniósł 3.638,35 pkt.

Nasdaq Comp. poszedł w górę 0,92 proc., do 12.205,85 pkt.

„Pozytywne nastroje są uzasadnione, ponieważ mamy szczepionki i łatwy dostęp do pieniędzy. To podstawa optymizmu” - powiedział strateg Societe Generale Kit Juckes.

„Pozytywny rozwój wydarzeń wokół trzech czołowych kandydatów na szczepionki utworzył metaforyczny trójnożny stołek, na którym spoczywa apetyt na ryzyko. Jednak oznaki, że jedna z tych nóg może się poluzować, wywołały chwiejność w ryzyku” - powiedział Han Tan, analityk rynku w FXTM.

W całym kończącym się tygodniu S&P 500 zyskał 2 proc. Natomiast do tej pory w listopadzie DJI wzrósł o 12,8 proc., co wskazuje na jego największy miesięczny wzrost od stycznia 1987 r. S&P 500 i Nasdaq w listopadzie wzrosły odpowiednio o 11 proc. i 10,8 proc.

W listopadzie Pfizer i Moderna podały, że opracowywane przez nie szczepionki na koronawirusa są skuteczne w ponad 90 proc. Wzrostom na rynkach akcji przewodziły spółki, które najmocniej straciły w wyniku kryzysu związanego z pandemią koronawirusa, ponieważ wiadomości nt. szczepionek dały nadzieję na ożywienie gospodarcze.

„W miarę zbliżania się do ostatecznego rozwiązania kwestii zdrowia publicznego, można zaobserwować, jak współczynnik partycypacji na rynkach zwiększa się i przenosi na niektóre z bardziej poszkodowanych sektorów w trakcie tej pandemii” - powiedział Bill Northey, starszy dyrektor inwestycyjny w US Bank Wealth Management.

Według Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa na całym świecie potwierdzono łącznie 61,01 mln infekcji Covid-19. Liczba zgonów z tego powodu sięgała 1,434 mln.

Uniwersytet Johnsa Hopkinsa (UJH) w Baltimore poinformował o 2297 zgonach z powodu koronawirusa w ciągu ostatniej doby. Obecność Covid-19 wykryto u 181,5 tys. kolejnych osób. Uczelnia z Baltimore podaje, że od wybuchu epidemii w USA odnotowano łącznie 12,9 mln przypadków zakażenia wirusem. Liczba ofiar śmiertelnych sięga 263 tys.

W czwartek amerykańskie radio publiczne (NPR) powiadomiło, powołując się na model opracowany przez rządowych ekspertów, że pod koniec września rzeczywista liczba zakażeń koronawirusem w USA osiągnęła prawie 53 milionów. Obecnie może zbliżać się do 100 milionów.

Z modelu opracowanego przez naukowców z amerykańskich Centrów Kontroli Chorób (CDC) wynika, że prawdziwa liczba zakażeń jest około 8 razy większa od zgłoszonych. Obejmują one bowiem tylko przypadki potwierdzone badaniami laboratoryjnymi. (PAP Biznes)

kkr/ pr/

Ostatnie wiadomości