Skrót wiadomości - piątek, 27 listopada | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
28 lis 2020, 06:01

Skrót wiadomości - piątek, 27 listopada

Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Wskaźnik nastrojów w polskiej gospodarce (Economic Sentiment Indicator - ESI) w listopadzie spadł do 70,1 pkt. z 79,6 pkt. w październiku - wynika z opublikowanych danych Dyrekcji Generalnej ds. Gospodarczych i Finansowych (DG EcFin) Komisji Europejskiej.

Wskaźnik oczekiwań inflacyjnych konsumentów w Polsce w listopadzie wzrósł do 44,6 pkt. z 39,3 pkt. w październiku - wynika z opublikowanych danych Dyrekcji Generalnej ds. Gospodarczych i Finansowych (DG EcFin) Komisji Europejskiej.

Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK), informujący z wyprzedzeniem o przyszłych tendencjach w gospodarce, spadł w listopadzie o 2,3 pkt. do 158,8 pkt. - podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.

Projekt zgodnie z którym niedziela 6 grudnia tego roku ma być handlową ma charakter jednorazowy i nie ma pomysłów w ramach rządu PiS, aby systemowo przywrócić handel w niedzielę - powiedział w piątek rzecznik rządu Piotr Müller.

Indeks nastrojów w gospodarce strefy euro wyniósł w XI 87,6 pkt. wobec 91,1 pkt. w poprzednim miesiącu, po korekcie z 90,9 pkt. - podała Komisja Europejska w komunikacie.

Produkt Krajowy Brutto Francji wzrósł o 18,7 proc. w III kwartale 2020 r. kdk - poinformował urząd statystyczny Insee w II wyliczeniu.

Wydatki konsumentów we Francji w X mdm wzrosły o 3,7 proc., podczas gdy w poprzednim miesiącu spadły o 4,4 proc., po korekcie z -5,1 proc. - poinformował w komunikacie urząd statystyczny INSEE w Paryżu.

BUDŻET, DŁUG

OFE w ramach suwaka przekazały do ZUS w okresie I-III kw. aktywa warte 4,3 mld zł - poinformował ZUS.

Nadwyżka w FUS na koniec III kwartału 2020 roku wyniosła 9,7 mld zł - poinformował ZUS.

W okresie styczeń-wrzesień przyznano 203,7 tys. nowych emerytur, o 11,4 tys. mniej rdr - poinformował ZUS.

GIEŁDA

Wszystkie główne indeksy warszawskiej giełdy zakończyły piątkową sesję lekkimi wzrostami. Dużo bardziej imponujące są zwyżki indeksów w ujęciu tygodniowym, najmocniej zyskał mWIG40 - w górę 2,22 proc., a WIG20 wzrósł o 1,75 proc.

Na zamknięciu piątkowej sesji WIG20 zyskał 0,17 proc. do 1.852,69 pkt., WIG zwyżkował 0,22 proc. do 53.302,48 pkt., mWIG40 poszedł w górę 0,34 proc. do 3.769,57 pkt., a sWIG80 zyskał 0,35 proc. do 15.000,02 pkt.

SPÓŁKI

Grupa CCC pozytywnie patrzy na czwarty kwartał, mimo listopadowego lockdownu w Polsce. Podtrzymuje, że celem jest dodatnia dynamika przychodów w tym okresie, choć decydujący będzie grudzień - poinformował PAP Biznes Marcin Czyczerski, prezes CCC.

Priorytetem dla grupy CCC na przyszły rok będzie dalszy mocny rozwój kanału sprzedaży internetowej i omnichannel - poinformował PAP Biznes Marcin Czyczerski, prezes CCC.

Grupa CCC apeluje o uwzględnienie branży sprzedaży obuwia w nowej tarczy antykryzysowej 6.0. Szacuje, że z powodu listopadowego lockdownu spółka mogła utracić w Polsce 60 mln zł przychodów - poinformował PAP Biznes Marcin Czyczerski, prezes CCC.

Grupa Enea spodziewa się w 2021 roku stabilnej EBITDA w segmencie dystrybucji, poprawy wyniku w wydobyciu i obrocie. EBITDA w wytwarzaniu konwencjonalnym będzie pod dużą presją - poinformował prezes Paweł Szczeszek.

Nakłady inwestycyjne grupy Enea w przyszłym roku mogą być zbliżone lub nieco niższe rdr - poinformował prezes Paweł Szczeszek podczas wideokonferencji.

Enea ocenia, że optymalna byłaby podwyżka taryfy G na przyszły rok o kilkanaście proc. - poinformował prezes Paweł Szczeszek podczas wideokonferencji.

Enea może w najbliższych dniach podać informacje dotyczące udziału w budowie morskich farm wiatrowych - poinformował prezes Paweł Szczeszek.

Sytuacja kopalni Bogdanka jest obecnie stabilna pod względem epidemicznym - poinformował prezes Bogdanki Artur Wasil. Podtrzymał plan produkcji węgla w tym roku na poziomie ok. 7,4 mln ton.

LiveChat Software chce wypłacić z zysku netto za rok obrotowy 2020/21 dywidendę zaliczkową w wysokości 0,89 zł na akcję - poinformowała spółka w komunikacie. Łącznie dywidenda zaliczkowa miałaby wynieść 22,9 mln zł.

PlayWay odnotował w trzecim kwartale 2020 roku 23 mln zł EBITDA i 21,7 mln zł zysku netto jednostki dominującej - poinformowała spółka w raporcie. Konsensus PAP Biznes zakładał, że EBITDA wyniesie 34,7 mln zł, a zysk netto 26,8 mln zł.

TIM zawarł warunkową umowę sprzedaży akcji Rotopino .pl, stanowiących 100 proc. kapitału zakładowego, na rzecz Oponeo .pl za cenę 35 mln zł - podały spółki w komunikatach. Warunkiem zawieszającym jest uzyskanie bezwarunkowej i ostatecznej zgody prezesa UOKiK na dokonanie koncentracji.

Kernel Holding w pierwszym kwartale roku obrotowego 2020/2021 odnotował 204 mln USD zysku netto przypadającego akcjonariuszom jednostki dominującej wobec 59 mln USD zysku rok wcześniej - podała spółka w raporcie. Przychody grupy wzrosły w tym czasie o 11 proc. do 940 mln USD.

Pekabex, dostarczający rozwiązania w zakresie projektowania, produkcji i montażu konstrukcji obiektów w oparciu o technologię prefabrykacji elementów żelbetowych, chce znaleźć się w pierwszej piątce w branży na rynku europejskim - poinformowali przedstawiciele zarządu podczas piątkowej wideokonferencji. Zarząd ocenia, że w najbliższym czasie sfinalizowane zostanie przejęcie w Niemczech i nie wyklucza kolejnych akwizycji za granicą.

Zarząd CDRL wnioskuje o wypłatę dywidendy z kapitału zapasowego spółki utworzonego z zysku za 2019 r., w wysokości 1,05 zł na akcję - podła spółka w komunikacie. Decyzję w sprawie podziału zysku podejmie walne zgromadzenie, które zostało zwołane na 2 grudnia.

Best spodziewa się, że podaż portfeli kredytowych na rynku w IV kwartale będzie zbliżona do poziomu z III kwartału. Spółka planuje wyjść z emisjami obligacji w 2021 roku, by zwiększyć zakupy nowych portfeli - poinformowali w piątek przedstawiciele spółki.

Serinus Energy uzyskał warunkowo z oferty akcji, po przyspieszonym procesie budowania księgi popytu, wpływy brutto w wysokości 21 mln USD - podała spółka w komunikacie.

Grupa CI Games prognozuje, że jej przychody ze sprzedaży w czwartym kwartale 2020 roku wyniosą 11 mln zł - podała spółka w komunikacie.

Dadelo zamierza przeprowadzić pierwszą ofertę publiczną akcji i wprowadzić je do obrotu na GPW - podała spółka w komunikacie. Dadelo zaoferuje łącznie nie więcej niż 4,6 mln nowo emitowanych akcji serii C.

DB Energy, notowana na NewConnect spółka z branży usług efektywności energetycznej w przemyśle, planuje nową emisję akcji i przeniesienie notowań na rynek główny GPW w 2021 roku - podała spółka w komunikacie prasowym. Walne DB Energy, które zdecyduje o podwyższeniu kapitału, zaplanowano na 22 grudnia.

GPW przystępuje do prac nad stworzeniem platformy Polski Cyfrowy Operator Logistyczny (PCOL) - poinformował podczas piątkowej telekonferencji prezes warszawskiej giełdy Marek Dietl.

Grupa Amica po trzech kwartałach 2020 roku ma 136,8 mln zł zysku operacyjnego - poinformowała spółka w komunikacie. Wynik jest zgodny z przedstawionymi wcześniej przez Amikę szacunkami.

WALUTY

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do euro na 4,4843 - poinformował NBP.

W następnym tygodniu kurs EUR/PLN może lekko zwyżkować. Krajowej walucie może zacząć mocniej ciążyć m.in. kwestia weta Polski i Węgier dla unijnego budżetu - ocenił w rozmowie z PAP Biznes ekonomista Santander BP, Marcin Sulewski. Jego zdaniem rentowności 10-latek mają jeszcze przestrzeń do umocnienia.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,1922 USD i 124,23 JPY - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY

Ceny ropy w USA spadają - na globalnych rynkach paliw przerwa w rajdzie, bo w OPEC+ rosną napięcia związane z decyzją - czy podwyższyć od stycznia wielkość dostaw ropy, czy utrzymać ją bez zmian - informują maklerzy.

Notowania miedzi na giełdzie LME w Londynie są blisko najwyższych poziomów od 7 lat z powodu rosnących nadziei na boom na rynkach metali po pandemii koronawirusa. Metal w kontraktach 3-miesięcznych jest wyceniany wyżej o 0,6 proc. - po 7.447,50 USD za tonę - informują maklerzy.

OPINIE, PROGNOZY

Bankowy Fundusz Gwarancyjny ocenia, że problemy pojedynczych banków nie wpłyną na stabilność sektora. Rada BFG wyznaczając poziom składek banków na 2021 rok weźmie pod uwagę poziom i dynamikę środków gwarantowanych w sektorze, konieczność osiągnięcia docelowych poziomów funduszy BFG, a także bieżące uwarunkowania w branży - poinformował PAP Biznes prezes BFG Piotr Tomaszewski.

Październikowe wyniki gospodarki to pozytywne sygnały z przemysłu i budownictwa, ale też zwiastun osłabienia w handlu detalicznym, które czeka nas w kolejnych miesiącach; w IV kw. PKB Polski spadnie o 5,1 proc. rdr - ocenia Łukasz Tarnawa z BOŚ. Odmrażanie gospodarki w I połowie 2021 r. będzie ostrożne, kluczowym wyzwaniem będzie zachowanie firm i to, jak dużą falę upadłości spowoduje tegoroczna recesja.

Niższe od oczekiwań wyniki PlayWaya to w dużej mierze efekt spadku sprzedaży gry "House Flippera" w wersji na konsole, po rekordowym wyniku w II kw. - uważają analitycy. Dodają, że mocny spadek kursu spółki na piątkowej sesji wynika częściowo z dynamicznego wzrostu wyceny w ostatnich dniach przed wynikami. Ok. godz. 10.30 kurs akcji spółki spada o 5,6 proc. do 574 zł.

PKB w '20 spadnie w Polsce o 3,7 proc., w '21 wzrośnie o 3,2 proc. - szacują analitycy firmy Euler Hermes. Obecna prognoza została obniżona o 1 pkt proc. względem poprzedniej.

Nowa Tarcza Finansowa PFR dla branż najbardziej dotkniętych II falą pandemii nie wpływa istotnie na obraz finansów publicznych i perspektywy PKB, dopełniając wcześniej zarysowane ramy wsparcia rządu dla gospodarki - oceniają ekonomiści.

W przyszłym tygodniu cena litra benzyny bezołowiowej 95 powinna plasować się w przedziale 4,38-4,49 zł/l - wynika z prognozy portalu e-petrol.

W perspektywie najbliższych dni prawdopodobny jest dalszy wzrost cen paliw na stacjach benzynowych - oceniają analitycy BM Reflex.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Polska chce do programu jądrowego partnera, który podzieli ryzyko finansowe i ryzyko fazy operacyjnej - poinformował Piotr Naimski, pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej.

Firmy pożyczkowe w październiku udzieliły finansowania na kwotę 399 mln zł, czyli o 32,8 proc. mniej rdr - podało Biuro Informacji Kredytowej (BIK).

W listopadzie odsetek osób oceniających, że ogólna sytuacja w Polsce zmierza w dobrym kierunku wyniósł 22 proc., o 1 pkt. proc. mniej niż w poprzednim badaniu, zaś odsetek osób uważających, że sytuacja zmierza w złym kierunku wyniósł 64 proc., tj. o 2 pkt. proc. więcej - wynika z badania CBOS. W listopadzie zmniejszył się też odsetek pozytywnie oceniających sytuację gospodarczą.

Rząd w trybie obiegowym przyjął projekt ustawy o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych - dowiedziała się w piątek PAP ze źródła zbliżonego do rządu.

WYDARZENIA Z KRAJU

------------------

Oświadczyłem dziś kanclerz Niemiec Angeli Merkel, że Polska oczekuje dalszych prac pozwalających na znalezienie rozwiązania, które zagwarantuje prawa wszystkich państw UE i potwierdziłem naszą gotowość do zawetowania nowego budżetu - poinformował w piątek na Facebooku premier Mateusz Morawiecki.

Rzecznik rządu Piotr Müller potwierdził PAP wysłanie drugiego listu przez premiera Mateusza Morawieckiego do szefowej Komisji Europejskiej ws. powiązania budżetu z praworządnością. Podkreślił, że Polska jest przeciwna mechanizmom, które w przyszłości mogłyby być przyczyną "rozbijania jedności UE".

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki w piątkowym wystąpieniu telewizyjnym dot. budżetu UE wezwał rządzących do "poszanowania interesu narodowego i wycofania się ze sprzecznej z polską racją stanu groźby weta". Podkreślił, że godzi ono w interesy gospodarcze, polityczne i strategiczne Polski.

W rozmowie premiera Mateusza Morawieckiego z kanclerz Niemiec Angelą Merkel nie pojawiły się nowy propozycje w sprawie mechanizmu warunkowości w budżecie UE; liczymy, że przed szczytem Rady Europejskiej w grudniu taka propozycja się pojawi - powiedział w piątek rzecznik rządu Piotr Müller.

W Polsce stwierdzono w ciągu minionej doby 17.060 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarło 579 osób - poinformowało w piątek Ministerstwo Zdrowia. Łącznie odnotowano do tej pory 958.416 zakażeń i 16.147 zgonów.

Senacka komisja zdrowia w piątek ponownie opowiedziała się za odrzuceniem nowelizacji ustawy covidowej. Przewiduje ona, że dodatki za pracę z pacjentem z COVID-19 będą wypłacane jedynie pracownikom medycznym skierowanym do takiej pracy, a nie wszystkim w nią zaangażowanym.

Sejmowa komisja zdrowia pozytywnie zarekomendowała w piątek poprawkę przywracającą zapisy o lekarzach cudzoziemcach, które w czwartek wykreśliła z projektu.

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych przyjęła projekt przyszłorocznego budżetu wraz z poprawkami. W piątek członkowie Komisji rozpatrzyli ponad 200 poprawek.

Posiedzenie Sejmu będzie kontynuowane w sobotę od godz. 13 - przekazał wicemarszałek Piotr Zgorzelski (PSL). Wicemarszałek Ryszard Terlecki (PiS) oceniał wcześniej, że takie rozwiązanie będzie podyktowane "złośliwością" marszałka Senatu, który dopiero na piątkowy wieczór zaplanował głosowania.

Gdyby doszło do głosowania w sprawie zakończenia współpracy z Pawłem Kukizem - byłbym przeciw - zadeklarował w rozmowie z PAP poseł Koalicji Polskiej Jacek Tomczak, który w klubie reprezentuje środowisko konserwatystów.

Dyskutujemy z ministrem kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotrem Glińskim na temat ewentualnego wycofania poprawki dot. rekompensat dla tv i radia - powiedział w piątek PAP poseł Henryk Kowalczyk (PiS).

Zwracam się do policji, by podczas pokojowych demonstracji przestrzegała podstawowych zasad działania - zaapelował w piątek prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. Podkreślił, że jeżeli policja nie odniesie się do tego apelu i jeżeli nie będzie się stosować się do przepisów, to on i wielu samorządowców zastanowi się nad zawieszeniem wspierania finansowego policji.

Kończące się prace zespołów roboczych, omawiających szczegóły przyszłej umowy społecznej ws. transformacji górnictwa, przebiegają bez większych perturbacji, choć z rozbieżnościami; zawarcie umowy jest realne w końcu stycznia 2021 r. – ocenia szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY

----------------------

Komisja Europejska nie zmienia swojego stanowiska: mechanizm praworządności odpowiada porozumieniu jakie zawarli w lipcu na szczycie budżetowym szefowie państw i rządów - w ten sposób rzecznik KE Eric Mamer odpowiedział na konferencji prasowej na stanowisko przyjęte przez Polskę i Węgry.

Premier Węgier Viktor Orban oświadczył w piątek, że stanowisko jego kraju i Polski w sprawie budżetu UE jest twarde jak beton i do porozumienia w tej sprawie dojdzie tylko wtedy, jeśli nie będzie wiązania kwestii gospodarczych z politycznymi.

Władze Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w piątek ponownie ostrzegły świat przed nawrotami pandemii koronawirusa. Podczas wideokonferencji w Genewie przedstawiciele WHO apelowali o czujność i podkreślali potrzebę zachowania ostrożności przy wprowadzaniu szczepionek na rynek.

Liczba nowych przypadków koronawirusa w ciągu ub. 24 godzin wyniosła w Niemczech 22 806 co spowodowało, że łączna liczba zakażonych od początku pandemii przekroczyła milion i wyniosła 1 006 394 - poinformował w piątek Instytut Chorób Zakaźnych im. Roberta Kocha (RKI).

Komisja budżetowa Bundestagu zaakceptowała w piątek projekt ustawy, zwiększającej limit zadłużenia Niemiec w 2021 r. do poziomu 179,82 mld euro w związku z planami wspierania niemieckich przedsiębiorstw w trakcie i po epidemii koronawirusa.

Po tygodniu złagodzenia restrykcji w Irlandii Północnej zaczął się w piątek nowy dwutygodniowy lockdown, który jest ostrzejszy niż obowiązujące poprzednio. Tymczasem nowe restrykcje od przyszłego tygodnia zapowiedział w piątek rząd Walii.

W Wielkiej Brytanii w ciągu ostatniej doby wykryto 16 022 nowe zakażenia koronawirusem i zarejestrowano 521 kolejnych zgonów z powodu Covid-19 - poinformował w piątek po południu brytyjski rząd. Podano też, że po raz pierwszy od sierpnia epidemia słabnie.

294 osoby zmarły w Hiszpanii w ciągu ostatniej doby wskutek zakażenia koronawirusem - przekazał w piątek resort zdrowia. Liczbę wykrytych od czwartku nowych infekcji - 10,8 tys. - wskazano jako dowód na słabnięcie epidemii w tym kraju.

827 zgonów i 28 352 nowe przypadki zakażenia koronawirusem zarejestrowano ostatniej doby we Włoszech - poinformowało w piątek ministerstwo zdrowia. Liczba zakażeń i hospitalizacji hamuje - wynika z biuletynu. Wykonano 222 tysiące testów.

W Czechach stwierdzono w ciągu ostatniej doby 4048 nowych zakażeń koronawirusem - o 883 mniej niż w przeddzień i o 2,4 tys. mniej niż przed tygodniem. Ministerstwo zdrowia podało też, że z powodu Covid-19 w środę zmarło 99 osób.

Na Ukrainie w czwartek wykryto 16 218 infekcji SARS-CoV-2, 192 zakażonych zmarło, 8843 pacjentów wyzdrowiało, a 2069 osób hospitalizowano - przekazał w piątek minister ochrony zdrowia Maksym Stepanow. To drugi dzień z rzędu z najwyższą dobową liczbą zakażeń.

Alaksandr Łukaszenka oświadczył w piątek, że nie będzie prezydentem Białorusi po przyjęciu przez kraj nowej konstytucji. Powiedział o tym na spotkaniu z personelem jednego ze szpitali w Mińsku.

Liczba nowych przypadków koronawirusa w Rosji po raz pierwszy przekroczyła 27 tys. w ciągu doby - sztab rządowy poinformował w piątek o wykryciu 27 543 nowych zakażeń. Jest to o ponad 2 tys. więcej, niż dzień wcześniej. Zmarło w ciągu doby 496 osób.

W miastach i regionach, w których przybywa zakażeń, należy tymczasowo zamknąć niektóre obiekty użyteczności publicznej oraz ograniczyć wydarzenia do 10 osób, a najlepiej nie organizować ich wcale - ogłosił w czwartek fiński resort zdrowia.

Prezydent USA Donald Trump oświadczył w czwartek, że odejdzie z Białego Domu jeśli Kolegium Elektorów uzna zwycięstwo Joe Bidena. Trump powiedział też, że dostawy szczepionki na koronawirusa rozpoczną się już w najbliższych tygodniach.

Uniwersytet Johna Hopkinsa (UJH) w Baltimore poinformował w czwartek w nocy o 2297 zgonach z powodu koronawirusa w ciągu ostatniej doby. Obecność Covid-19 wykryto u 181 490 kolejnych osób.

W ciągu ubiegłych 24 godzin w Meksyku potwierdzono 8 107 nowych przypadków koronawirusa i 645 zgonów - poinformowało ministerstwo zdrowia tego kraju. Łączna liczba zainfekowanych wzrosła do 1 078 594 a ofiar śmiertelnych do 104 242.

Brazylijskie ministerstwo zdrowia poinformowało w czwartek o 37 614 nowych przypadkach koronawirusa w ciągu ub. 24 godzi i 691 kolejnych zgonach z przyczyn powiązanych z Covid-19.

Władze Tokio zgłosiły w piątek 570 nowych zakażeń koronawirusem, co jest kolejnym dobowym rekordem odnotowanym tam w tym tygodniu – podała agencja Kyodo. Rosnąca w całej Japonii liczba pacjentów w ciężkim stanie wywołuje obawy o przeciążenie służby zdrowia.

Piąty dzień z rzędu w Turcji odnotowano rekordową dzienną liczbę zgonów z powodu koronawirusa. W piątek tamtejsze ministerstwo zdrowia poinformowało o 177 kolejnych przypadkach śmiertelnych.

Znany irański naukowiec ds. nuklearnych Mohsen Fakhrizadeh zmarł w piątek w szpitalu po zamachu na jego życie nieopodal Teheranu - poinformował irański resort obrony. Fakhrizadeh został ciężko ranny wskutek eksplozji jego samochodu i strzałów, oddanych w jego kierunku. (PAP Biznes)

ana/ osz/

Ostatnie wiadomości