Skrót wiadomości: sobota-niedziela, 28-29 listopada | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
29 lis 2020, 20:04

Skrót wiadomości: sobota-niedziela, 28-29 listopada

Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata z soboty i niedzieli, 28-29 listopada (do godz. 20.00).

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE KRAJ I ŚWIAT---------------------------------

Tzw. tarcza 6.0 wraz z zaproponowanymi przez Senat ponad 450 poprawkami została odesłana w sobotę do Sejmu - poinformowała PAP wicedyrektor Centrum Informacyjnego Senatu Anna Godzwon.

Sejm opowiedział się w sobotę za tym, by dodatki w wysokości 100 proc. wynagrodzenia przysługiwały jedynie tym pracownikom medycznym, którzy są zaangażowani w leczenie chorych na COVID-19, ale zostali do tej pracy skierowani przez wojewodę.

Sejm nie poparł w sobotę senackiej poprawki zakładającej wyłączenie spółek komandytowych z nowelizacji ustawy o CIT. Chodzi o nowelizację ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Zarząd Airbus Poland wypowiedział postanowienia układu zbiorowego pracy swoim pracownikom, na co nie zgadzają się związkowcy z Solidarności, twierdząc że taka decyzja kierownictwa firmy pozbawi ich m.in. prawa do odpraw emerytalnych - poinformowali w przesłanym PAP w sobotę oświadczeniu.

Niezbędne będzie zwołanie Sejmu, najprawdopodobniej w piątek, żeby przede wszystkim przepisy o tym, że 6 grudnia będzie niedzielą handlową, wprowadzić w życie - poinformował w sobotę wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki (PiS).

Decyzją rządu dodatkowy zasiłek opiekuńczy został przedłużony do 24 grudnia. Zasiłek przysługuje m.in. w razie zamknięcia z powodu COVID-19 żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły lub innej placówki, do której uczęszcza dziecko.

Do poniedziałku Prezes Urzędu Regulacji Energetyki ogłosi stawki opłaty mocowej - od 2021 r. nowej pozycji na rachunkach za energię elektryczną, Opłata ma sfinansować rynek mocy - mechanizm, który w założeniu miał gwarantować bezpieczeństwo dostaw energii.

Z powodu ograniczeń związanych z pandemią długi producentów i sprzedawców mebli sięgają blisko 100 mln zł - wynika z danych Krajowego Rejestru Długów. W tym roku zaległości branży wzrosły o jedną czwartą.

Operator budowanego przez rosyjski Gazprom gazociągu Nord Stream 2, spółka Nord Stream 2 AG, poinformował w sobotę, że planuje w grudniu wznowić układanie gazociągu w wyłącznej strefie ekonomicznej Niemiec, przy pomocy układających rury statków z kotwicami.

Sukcesja, czyli przekazanie w ręce kolejnego pokolenia polskich firm, budowa silnych polskich marek oraz akumulacja i zachowanie kapitału w kraju - to cele ustawy wprowadzającej do polskiego prawa fundację rodzinną - mówi PAP wiceszef MRPiT Marek Niedużak.

Rząd Czech na nadzwyczajnym posiedzeniu w niedzielę zdecydował o rozluźnieniu od czwartku obecnych ograniczeń epidemicznych. Zniesiony będzie nocny zakaz wychodzenia, otwarte mają być restauracje, sklepy i zakłady usługowe. Sklepy znowu będą otwarte w niedziele.

IPO Doradztwo Kapitałowe, spółka notowana na rynku NewConnect, zdecydowało o rozpoczęciu przeglądu ocji strategicznych.

W niedzielnym referendum w Szwajcarii przepadła propozycja, która przewidywała możliwość zaskarżania w krajowych sądach firm mających siedzibę w Szwajcarii za naruszanie praw człowieka lub szkodzenie środowisku naturalnemu poza granicami kraju.

WYDARZENIA Z KRAJU----------------------

Posłowie Konfederacji i Solidarnej Polski w projekcie uchwały wezwali Sejm do odrzucenia "roszczeń Parlamentu Europejskiego do opiniowania procesu stanowienia prawa w Polsce" w związku z czwartkową rezolucją PE w sprawie aborcji w Polsce.

Z Szymonem Hołownią nie rozmawiamy o tym, żeby tworzyć jakiś projekt polityczny, ale są to rozmowy o charakterze taktycznym i rozpoznawczym - mówił polityk PSL, wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski. Jak dodał, "zapowiedzi o śmierci Koalicji Polskiej są przedwczesne i nieuprawnione".

Stworzę pięcioosobowe koło w Sejmie, które będzie nazywało się Kukiz'15 - poinformował PAP poseł Paweł Kukiz. Dodał, że formalnie wciąż jest w Koalicji Polskiej, którą współtworzył wraz z PSL.

Przygotowujemy się na trzecią falę zakażeń koronawirusem, która może nastąpić w styczniu i lutym. To okres typowo grypowy, więc ryzyko zachorowania może być większe - powiedział w sobotę wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie ministra edukacji i nauki zgodnie z którym ferie zimowe w tym roku szkolnym odbędą się dla wszystkich uczniów w całym kraju w tym samym termie - od 4 do 17 stycznia 2021 r., czyli zaraz po przerwie świątecznej.

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek oczekuje niezwłocznego, pisemnego wyjaśnienia w sprawie okoliczności użycia gazu łzawiącego wobec posłanki Barbary Nowackiej w trakcie sobotnich demonstracji - poinformowała w niedzielę Kancelaria Sejmu.

W Polsce stwierdzono w ciągu doby 11.483 nowe i potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem, zmarło 329 osób - poinformowało w niedzielę Ministerstwo Zdrowia. W sobotę informowano o 15.178 nowych i potwierdzonych przypadkach zakażenia, a mmarło 599 osób. Łącznie odnotowano do tej pory 985.075 zakażeń i 17.029 zgonów.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY----------------------

Krzywa zakażeń we Włoszech spada, ale sytuacja jest nadal poważna - taką analizę danych epidemiologicznych przedstawił w sobotę krajowy Instytut Służby Zdrowia. Podczas konferencji prasowej odnotowano też stabilizację we włoskich szpitalach.

Najwyższy duchowo-polityczny przywódca Iranu ajatollah Ali Chamenei zapowiedział w sobotę surowe ukaranie sprawców zabójstwa irańskiego eksperta ds. jądrowych Mohsena Fakhrizadeha uważanego za ojca irańskiego programu jądrowego.

Władze Izraela ogłosił najwyższy poziom alertu dla wszystkich swych ambasad w związku z groźbami Iranu, że sprawcy zamachu na eksperta ds. jądrowych Mohsena Fakhrizadeha zostaną "surowo ukarani". Władze w Iranie obarczają odpowiedzialnością za ten atak Izrael.

Iran wykorzystywał mały kantor w Toronto, by z naruszeniem sankcji przekazywać do Kanady pieniądze, które mogły służyć do finansowania nacisków na szkodę kraju – wynika z raportu wywiadu. Niedawno wskazał on Iran jako jeden z krajów będących źródłem cyberzagrożeń dla Kanady.

Milicja w Mińsku poinformowała w niedzielę o około 250 osobach zatrzymanych w stolicy Białorusi podczas protestów "za naruszenie przepisów o zgromadzeniach masowych". Centrum obrony praw człowieka Wiasna ze swej strony podało liczbę 326 zatrzymanych w całym kraju.

5 stycznia w dwóch „wyborczych dogrywkach” w Georgii rozstrzygnie się to, która partia kontrolować będzie amerykański Senat. Jeśli wygrają Republikanie, to Joe Biden będzie pierwszym prezydentem od 1989 roku, który wejdzie do Białego Domu bez większości swojej partii w Senacie.

Co najmniej 43 rolników zostało zabitych w sobotę przez domniemanych islamistów z Boko Haram w północno-wschodniej Nigerii – poinformowało dwóch przedstawicieli prorządowych milicji w tym kraju.

Marsze wolności przeciwko ustawie o globalnym bezpieczeństwie i przemocy policji zgromadziły w sobotę w ok. 70 miastach w całej Francji 133 tys. osób - wynika z danych francuskiego MSW z godz. 18. 46 tys. osób demonstrowało w Paryżu, gdzie policja użyła gazu łzawiącego i armatek wodnych.

Wielka Brytania i Francja zawarły w sobotę porozumienie w sprawie zwiększenia patroli na francuskim brzegu kanału La Manche, jak i na jego wodach, co ma zapobiec podejmowanym przez nielegalnych imigrantów próbom pokonywania go na niewielkich łodziach.

Czarnogóra wydaliła w sobotę ambasadora Serbii Vladimira Bozovicia za "ingerencję w jej wewnętrzne sprawy". Belgrad odpowiedział tym samym posunięciem i dał 72 godziny na opuszczenie kraju ambasadorowi Czarnogóry Tarzanowi Milosevicowi.

Szefowa szkockiego rządu Nicola Sturgeon, otwierając w sobotę doroczną konferencję Szkockiej Partii Narodowej (SNP) powiedziała, że nigdy jeszcze nie była tak pewna jak obecnie tego, że kraj stanie się niepodległy.

Ubiegłotygodniowe wybory parlamentarne w Burkinie Faso wygrał Ludowy Ruchu na Rzecz Postępu, zdobywając 56 mandatów w 127-osobowym Zgromadzeniu Narodowym. Partia Rocha Kabore, ponownie wybranego na prezydenta, nie będzie mieć większości, musi wejść w koalicję.

Siły zbrojne Etiopii uczestniczące w operacji przywracania ładu ustrojowego w zbuntowanej prowincji Tigraj rozpoczęły w sobotę silny ostrzał artyleryjski i lotniczy miasta Makalle, ostatniego bastionu separatystycznego Tigrajskiego Ludowego Frontu Wyzwolenia. (PAP Biznes)

pr/

Ostatnie wiadomości