Skrót wiadomości - wtorek, 1 grudnia, 18.25 | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
01 gru 2020, 18:26

Skrót wiadomości - wtorek, 1 grudnia, 18.25

Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie 2020 r. wzrosły o 3,0 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny pozostały bez zmian - podał Główny Urząd Statystyczny w szacunku flash.

W grudniu inflacja spowolni do 2,7 proc. wobec 3,0 proc. w listopadzie - ocenia Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii.

Wskaźnik PMI dla przemysłu w Polsce w listopadzie wyniósł 50,8 pkt. wobec konsensusu PAP Biznes na poziomie 49,8 pkt i wobec 50,8 pkt. w październiku - podała firma badawcza Markit.

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) prognozuje spadek PKB Polski w 2020 r. o 3,5 proc., a w 2021 i 2022 r. wzrost wskaźnika o 2,9 i 3,8 proc. - wynika z najnowszych prognoz organizacji. OECD prognozuje saldo sektora gg Polski w 2021 r. na poziomie -6,8 proc., a w 2022 r. na poziomie -4,8 proc.

Ceny konsumpcyjne w strefie euro spadły o 0,3 proc. w XI w ujęciu rdr, po spadku w X o 0,3 proc. - podał w komunikacie Eurostat, biuro statystyczne Unii Europejskiej, w I wyliczeniu.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym strefy euro, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w XI 53,8 pkt. wobec 54,8 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano w II wyliczeniu.

Stopa bezrobocia w Niemczech w XI, po uwzględnieniu czynników sezonowych, wyniosła 6,1 proc. - poinformował Federalny Urząd Pracy w komunikacie.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Niemiec, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w XI 57,8 pkt. wobec 58,2 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano w II wyliczeniu.

Indeks PMI, określający koniunkturę w przemyśle Włoch, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w XI 51,5 pkt. wobec 53,8 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano w wyliczeniu urzędu statystycznego.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Francji, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w XI 49,6 pkt. wobec 51,3 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano w II wyliczeniu.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Hiszpanii, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w XI 49,8 pkt. wobec 52,5 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano w wyliczeniu.

Produkt Krajowy Brutto Szwajcarii wzrósł w III kw. 2020 r. o 7,2 proc. kdk wobec spadku w II kw. o 7,0 proc., po korekcie z -8,2 proc. - wynika z opublikowanych we wtorek danych Krajowego Sekretariatu ds. Gospodarczych.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Wielkiej Brytanii, przygotowywany przez Chartered Institute of Purchasing and Supply i Markit Economics, wyniósł w XI 55,6 pkt. wobec 53,7 pkt. miesiąc wcześniej - podano w komunikacie w II wyliczeniu.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Chin, wyniósł w XI 54,9 pkt. wobec 53,6 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano w wyliczeniach Caixin Media i Markit Economics.

Wskaźnik aktywności w przemyśle w USA w listopadzie spadł do 57,5 pkt., z 59,3 pkt. w poprzednim miesiącu - podał Instytut Zarządzania Podażą (ISM).

W Japonii stopa bezrobocia w X wyniosła 3,1 proc. wobec 3,0 proc. miesiąc wcześniej - poinformowało w komunikacie biuro rządowe.

BUDŻET, DŁUG

eSkładki do ZUS w listopadzie 2020 roku wzrosły o 6,6 proc. rdr - poinformował na Twitterze członek zarządu ZUS Paweł Jaroszek.

GIEŁDA

Podczas pierwszej grudniowej sesji na GPW indeks krajowych blue chipów wzrósł o blisko 1,3 proc., szczególnie mocno zwyżkowały akcje KGHM-u i CD Projektu. W najbliższym czasie nie widać większych zagrożeń dla krajowego rynku akcji, dlatego można spodziewać się dobrej końcówki roku na GPW - ocenił w rozmowie z PAP Biznes dyrektor departamentu analiz DM BPS, Tomasz Czarnecki.

Na zamknięciu wtorkowej sesji WIG20 zyskał 1,28 proc. do 1.853,38 pkt., WIG zwyżkował 0,56 proc. do 52.932,37 pkt., mWIG40 poszedł w dół 1,61 proc. do 3.668,81 pkt., a sWIG80 zyskał 0,16 proc. do 14.880,78 pkt.

SPÓŁKI

Strategia PKN Orlen i założenie wypłaty co najmniej 3,50 zł dywidendy na akcję może się zmienić, jeśli doszłoby do przejęcia PGNiG. Przedstawiciele Orlenu podczas telekonferencji dla analityków zaznaczyli jednak, że nominalny poziom wypłacanej dywidendy nie powinien być niższy w porównaniu do założonego w strategii.

Komisja Nadzoru Finansowego nałożyła na Idea Bank karę w wysokości 10 mln zł z powodu m.in. naruszeń statutu oraz stworzenia zagrożenia dla interesów uczestników obrotu instrumentami finansowymi - podały w komunikatach Idea Bank oraz KNF. Decyzja nie jest prawomocna.

Biorąc pod uwagę wszystkie istotne argumenty, dziś nie widzimy podstaw, by taryfa największego sprzedawcy gazu - PGNiG Obrót Detaliczny - miała wzrosnąć - ocenił w rozmowie z PAP prezes URE Rafał Gawin. URE prowadzi postępowanie ws. taryfy PGNiG OD na 2021 r.

Zarząd OPTeam zdecydował o wypłacie zaliczki na poczet dywidendy za rok obrotowy 2020 w wysokości 14,98 zł na akcję, co daje łącznie 117,9 mln zł - podała spółka w komunikacie.

Sfinks Polska zawarł z Eurocash umowę dotyczącą współpracy w zakresie dystrybucji gotowych produktów spożywczych - podał Sfinks w komunikacie.

Projekt XTPL został zarekomendowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju do dofinansowania - poinformowała spółka w komunikacie. Rekomendowana wysokość dofinansowania wynosi 11,7 mln zł.

PKP Cargo w okresie styczeń-październik przewiozło 69,2 mln ton towarów, co oznacza spadek rdr o 17,2 proc. - podała spółka w komunikacie prasowym.

Projekt InventionBio został zarekomendowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju do dofinansowania na kwotę 18,9 mln zł - podała Boruta-Zachem, która jest w trakcie przejęcia pakietu kontrolnego InventionBio. Całkowity koszt projektu został określony na ok. 24,8 mln zł netto.

Konsorcjum firm Atrem, JT, PJP Makrum i Projprzem Budownictwo ma umowę z Gaz-System na wykonanie robót budowlanych dla inwestycji w zakresie rozbudowy Tłoczni Gazu w Odolanowie - podały spółki w komunikatach. Wartość umowy wynosi 326,7 mln zł netto.

Noctiluca, spółka rozwijająca technologię emiterów OLED nowej generacji, planuje debiut na NewConnect w 2021 r. - podała spółka w komunikacie prasowym.

Grupa Selena, producent i dystrybutor chemii budowlanej, szuka potencjalnych celów akwizycyjnych głównie w Europie i spodziewa się finalizacji transakcji przejęcia w drugiej połowie 2021 r. – powiedział PAP Biznes prezes Krzysztof Domarecki.

Fundusze zarządzane przez Aviva Investors Poland TFI zmniejszyły zaangażowanie w akcjonariat Korporacji KGL i posiadają akcje stanowiące 4,997 proc. ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu spółki - podała Korporacja KGL w komunikacie.

LiveChat Software wypłaci z zysku netto za rok obrotowy 2020/21 dywidendę zaliczkową w wysokości 0,89 zł na akcję - poinformowała spółka w komunikacie. Łącznie dywidenda zaliczkowa miałaby wynieść 22,9 mln zł.

PlayWay może poinformować o nowej wersji swojej bestsellerowej gry, "Car Mechanic Simulator", na początku 2021 roku - poinformował prezes Krzysztof Kostowski. Z wypowiedzi prezesa wynika, że nowa część "CMS" ukaże się w przyszłym roku.

Cordia International wzywa do sprzedaży 6.905.644 akcji Polnordu, stanowiących 7,08 proc. głosów za WZ po 3,55 zł za sztukę - poinformowało pośredniczące w wezwaniu BM PKO BP.

Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Wawelu zdecyduje 12 stycznia w sprawie upoważnienia zarządu do nabycia nie więcej niż 100.000 akcji własnych, stanowiących 6,67 proc. kapitału zakładowego, za cenę nie wyższą niż 560 zł sztukę - poinformowała spółka w projektach uchwał.

Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości, w ramach zaproszenia do składania ofert sprzedaży, otrzymało 5 ofert, łącznie na 292.674 akcji własnych - podała spółka w komunikacie.

British Automotive Centrum, British Automotive Gdańsk, British Automotive Łódź i British Automotive Silesia podpisały umowy dilerskie z Inchcape JLR Poland, czyli nowym importerem samochodów marki Jaguar i Land Rover - podał British Automotive Holding (BAH) w komunikacie.

Allianz Otwarty Fundusz Emerytalny i Allianz Dobrowolny Fundusz Emerytalny zwiększyły zaangażowanie w Kruku do 5,32 proc. kapitału i głosów na WZ - poinformowała spółka w komunikacie.

WALUTY

Pozytywne informacje o szczepionkach z listopada nadal utrzymują inwestorów w dobrych nastrojach. Jeżeli tak będzie w kolejnych dniach, to kurs EUR/PLN dalej może zniżkować - ocenił w rozmowie z PAP Biznes główny ekonomista XTB, Przemysław Kwiecień. Kurs EUR/PLN jest obecnie poniżej poziomu 4,46 i najniżej od 12 października. Z kolei rentowności krajowych 10-latek - zdaniem ekonomisty - powinny w najbliższych dniach pozostać w przedziale 1,20-1,30 proc.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do euro na 4,4769 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,1968 USD i 124,92 JPY - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY

Ceny ropy w USA spadają w reakcji na brak zgody w OPEC+ co do wielkości produkcji surowca od początku 2021 r. - informują maklerzy.

Notowania miedzi na giełdzie metali w Londynie kontynuują rajd w związku z lepszymi perspektywami popytu na metale w Chinach. Na LME miedź w dostawach 3-miesięcznych drożeje o 1,0 proc. do 7.652,00 USD za tonę - informują maklerzy.

OPINIE, PROGNOZY

Eksport z Polski w październiku spadł o 2,0 proc. rdr, a mdm wzrósł o 2,7 proc. - wynika z prognozy ekonomistów Krajowej Izby Gospodarczej.

Ceny uprawnień EUA mogą rosnąć do 41 euro w '25 i 76 euro w 2030 - oceniają w raporcie Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami oraz Centrum Analiz Klimatyczno – Energetycznych.

Listopadowy odczyt flash inflacji nie zaskoczył, w grudniu wskaźnik CPI obniży się, głównie ze względu na wysoką zeszłoroczną bazę - oceniają ekonomiści, komentujący wtorkowy odczyt GUS. Podwyżki cen i opłaty, które wejdą w życie z początkiem 2021 r., nie pozwolą wskaźnikowi na istotne zejście w dół.

Za odbudową aktywności gospodarczej w III kw. stało dynamiczne odbicie konsumpcji prywatnej, jednak wraz z restrykcjami i wzrostem ostrożności w kolejnych kw. czynnik ten wyhamuje - oceniają ekonomiści. Przedłużająca się niepewność dot. pandemii i perspektyw dla gospodarki nie będzie sprzyjała też inwestycjom przedsiębiorstw. Aktywność wspierać powinien jednak popyt zagraniczny i inwestycje publiczne.

Analitycy Goldman Sachs, w raporcie z 1 grudnia, podnieśli 12-miesięczną prognozę cen miedzi do 9.500 USD/t z 7.500 USD/t wcześniej. Na 2021 rok prognozują średnią cenę miedzi w wysokości 8.625 USD/t, a na 2022 rok 9.175 USD/t.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Gaz-System podpisał wszystkie umowy z wykonawcami prac budowlanych w części lądowej i morskiej projektu Baltic Pipe. Rozpoczynają się pierwsze prace budowlane w terenie. Harmonogram projektu nie jest zagrożony mimo pandemii - podała spółka w komunikacie prasowym.

Ceny węgla energetycznego wzrosły, a dla rynku ciepła spadły w październiku w relacji mdm - wynika z analizy indeksów cenowych, tworzonych wspólnie przez Agencję Rozwoju Przemysłu i Towarową Giełdę Energii.

Sprzedaż węgla w Polsce w październiku wyniosła 5,5 mln ton wobec 4,47 mln ton we wrześniu i 5,5 mln ton w październiku 2019 roku - podała Agencja Rozwoju Przemysłu, która analizuje rynek węgla.

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki nie widzi fundamentalnych czynników na rzecz istotnych wzrostów w 2021 r. taryf na energię elektryczną dla gospodarstw domowych. W ocenie prezesa URE Rafała Gawina, możliwa jest korekta taryf w górę, ale raczej na poziomie inflacji.

Ruch samochodów ciężarowych w tygodniu 23-29 XI wzrósł o 10 proc. rdr - podała GDDKiA w komunikacie.

Umownymi wakacjami kredytowymi pod koniec listopada objętych było 74,7 tys. kredytów klientów indywidualnych o wartości 4,9 mld zł. Wakacjami ustawowymi objętych było natomiast 8,4 tys. kredytów indywidualnych, czyli o 58 proc. więcej niż miesiąc wcześniej - wynika z danych Biura Informacji Kredytowej udostępnionych PAP Biznes.

WYDARZENIA Z KRAJU

------------------

Projekt ustawy wydłużający działanie specustawy funduszowej do 31 grudnia 2023 r. przyjął we wtorek rząd - poinformowało CIR. Celem specustawy jest zniwelowanie negatywnego wpływu COVID-19 na realizację unijnych programów operacyjnych.

Ujednolicenie i usprawnienie wydawania decyzji dotyczących naliczania należności celnych i podatkowych oraz opłaty paliwowej i opłaty emisyjnej w związku z importem towarów, zakłada projekt nowelizacji Prawa celnego, który we wtorek przyjęła Rada Ministrów.

Prezydent Andrzej Duda jest miłośnikiem narciarstwa, więc jest zainteresowany, żeby wyciągi działały - ocenił szef klubu PiS, wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki.

W Polsce stwierdzono w ciągu minionej doby 9.105 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarło 449 osób - poinformowało we wtorek Ministerstwo Zdrowia. Łącznie odnotowano do tej pory 999.924 zakażenia i 17.599 zgonów.

Oprócz tego, że nie będzie naszej zgody na rozporządzenie, które wprowadza arbitralność odnośnie praworządności i wypłaty funduszy, to my jesteśmy na porozumienie otwarci i liczymy, że zostanie zawarte - mówił we wtorek wicerzecznik PiS Radosław Fogiel pytany negocjacje budżetu UE.

Cały czas oczekujemy ze strony prezydencji niemieckiej na propozycje dotyczące budżetu UE - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller po poniedziałkowym spotkaniu premiera Mateusza Morawieckiego z szefem węgierskiego rządu Viktorem Orbanem. Jesteśmy przekonani, że może dojść do porozumienia - zapewnił.

Od wtorku testy antygenowe można już przeprowadzać w Podstawowej Opiece Zdrowotnej, prezes NFZ wydał zarządzenie w tej sprawie; od środy będą podawane w statystykach zakażeń koronawirusem – powiedział PAP minister zdrowia Adam Niedzielski.

Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji powinno zostać opublikowane niezwłocznie po ogłoszeniu przez TK uzasadnienia - czytamy w stanowisku Rady Ministrów, które zostało przyjęte - jak poinformowało w komunikacie CIR - na wtorkowym posiedzeniu rządu.

W połowie grudnia odbędą się kolejne rozmowy na temat umowy społecznej dla górnictwa, z wykorzystaniem rekomendacji wypracowanych w ostatnich tygodniach przez pracujące w górniczych spółkach zespoły robocze – zapowiedział wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń.

Połączone komisje senackie Gospodarki Narodowej i Innowacyjności oraz Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej nie wniosły poprawek do nowelizacji ustawy znoszącej zakaz handlu w najbliższą niedzielę 6 grudnia.

Nie można mówić o koalicji ruchu Polska 2050 z PSL, bo nie było ani takiego pomysłu, ani rozmów - powiedział PAP lider Polski 2050 Szymon Hołownia. Nie widzę specjalnie przestrzeni, czy pola do tego, aby taką współpracę w tej chwili podejmować - oświadczył.

Nie planujemy żadnych koalicji z Szymonem Hołownią. Jak będą wspólne tematy, to będziemy je realizować - poinformował we wtorek prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Zapowiedział natomiast, że we wtorek Koalicja Polska podpisze porozumienie o współpracy z "reprezentacją przedsiębiorców".

Szef MSWiA Mariusz Kamiński w sprawie naruszenia przez policję autonomii uczelni powinien wszcząć postępowanie wyjaśniające, zaś osoby za to odpowiedzialne powinny ponieść surowe konsekwencje - poinformował poseł PiS Zbigniew Girzyński. Wyraził również nadzieję, że do tego sytuacji więcej nie dojdzie.

Projekt ustawy o statusie artysty zawodowego, zakładający powołanie Polskiej Izby Artystów, która będzie rozstrzygała, kto jest artystą zawodowym przedstawili we wtorek posłowie KO. Analogiczny projekt jest już gotowy w MKiDN i w grudniu trafi do wykazu prac rządu - przekazał wicepremier Piotr Gliński.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY

----------------------

Przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) rozpoczęła się we wtorek rozprawa dotycząca Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Sędziowie w Luksemburgu wysłuchają argumentów rządu Polski i Komisji Europejskiej, która zaskarżyła polskie przepisy.

Dyrektywa dotycząca delegowania pracowników ma zastosowanie do świadczenia usług w sektorze transportu drogowego - orzekł we wtorek Trybunał Sprawiedliwości UE (TSUE) w Luksemburgu.

Ministrowie finansów eurolandu zgodzili się na reformę Europejskiego Mechanizmu Stabilności (EMS), który jest głównym instrumentem pomocowym dla popadających w kłopoty państw strefy euro. Wypracowane w poniedziałek wieczorem porozumienie otwiera drogę do podpisania nowego traktatu.

Firmy Pfizer i BioNTech wystąpiły do Europejskiej Agencji Leków (EMA) o warunkową autoryzację ich szczepionki przeciw Covid-19 - podał we wtorek Reuters. Dyrektor generalny BioNTech zapowiadał wcześniej, że szczepionka może być dopuszczona do użytku przez organy regulacyjne UE w połowie grudnia.

Komitet naukowy ds. leków stosowanych u ludzi (CHMP) Europejskiej Agencji Leków (EMA) oceni szczepionkę na Covid-19 firmy Pfizer/BioNTech BNT162b2 na nadzwyczajnym posiedzeniu zaplanowanym najpóźniej na 29 grudnia - w celu uzyskania warunkowego pozwolenia na dopuszczenie do obrotu - poinformował we wtorek urząd regulacyjny UE w komunikacie.

Komisja Europejska wyda ostateczne zezwolenie na wprowadzenie na rynek szczepionek przeciw koronawirusowi w kilka dni po ich zatwierdzeniu przez Europejska Agencję Leków (EMA) - oznajmił we wtorek rzecznik KE Stefan de Keersmaecker.

Co najmniej dwie osoby zginęły, a kilka zostało rannych, gdy we wtorek samochód wjechał w ludzi w strefie przeznaczonej dla pieszych w Trewirze, na zachodzie Niemiec - poinformowała policja. Według władz miasta rannych zostało 15 osób.

W Niemczech ciągu ostatniej doby zarejestrowano 13 604 nowe przypadki zakażenia koronawirusem i 388 kolejnych zgonów - poinforował we wtorek rano berliński Instytut im. Roberta Kocha (RKI).

Prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział we wtorek, że Francja powinna być gotowa do rozpoczęcia programu szczepień przeciwko koronawirusowi na wielką skalę między kwietniem a czerwcem przyszłego roku.

we Francji 406 osób zakażonych koronawirusem zmarło w ciągu ostatnich 24 godzin - podało w poniedziałek ministerstwo zdrowia tego kraju. Stwierdzono 4005 nowych infekcji.

Szef klubu parlamentarnego partii rządzącej La Republique en Marche (LREM) Christophe Castaner oświadczył w poniedziałek, że jego ugrupowanie zmieni zapisy projektu ustawy, zakazujące publikacji zdjęć policjantów. To reakcja na masowe protesty w całym kraju.

W Lombardii w drugiej fali pandemii do prawie 93 procent zakażeń koronawirusem doszło w domach i podczas spotkań rodzinnych - to ustalenia naukowców z Mediolanu, Pawii i włoskiego ministerstwa zdrowia. Restrykcje okazują się skuteczne w przestrzeni publicznej.

785 osób zmarło ostatniej doby we Włoszech na Covid-19, potwierdzono 19350 nowych zakażeń koronawirusem - poinformowało we wtorek Ministerstwo Zdrowia. Wykonano 182 tysiące testów. Spada liczba chorych w szpitalach.

Podczas minionej doby w Hiszpanii wykryto ponad 6,6 tys. nowych zakażeń koronawirusem. Oznacza to najniższą od października dobową liczbę infekcji - podało w poniedziałek hiszpańskie ministerstwo zdrowia.

W ciągu doby do wtorku rano w Szwajcarii i Liechtensteinie zarejestrowano urzędowo kolejnych 3802 potwierdzonych laboratoryjnie przypadków zakażenia koronawirusem, co zwiększyło do 330 874 ich łączną liczbę od uznanego za początek pandemii 24 lutego - podał szwajcarski Federalny Urząd Zdrowia (BAG).

W Wielkiej Brytanii w ciągu ostatniej doby zarejestrowano 603 zgony z powodu Covid-19 oraz wykryto 13 430 zakażeń koronawirusem - podał we wtorek po południu brytyjski rząd.

Przeprowadzenie drugiego referendum niepodległościowego będzie w programie Szkockiej Partii Narodowej (SNP) przed majowymi wyborami do szkockiego parlamentu - zapowiedziała w poniedziałek liderka tego ugrupowania i szefowa szkockiego rządu Nicola Sturgeon.

W Czechach w ciągu ostatniej doby wykryto 3572 nowe infekcje wirusem SARS-CoV-2 - poinformowało we wtorek ministerstwo zdrowia tego kraju. To o ok. 800 mniej niż tydzień temu. Szczyt epidemii w tym państwie zanotowano w październiku, od tego czasu liczba zakażeń spada.

Wysoką liczbę - 221 - zgonów na Covid-19 odnotowano w ostatniej dobie w Bułgarii - poinformował we wtorek resort zdrowia. Potwierdzono zakażenie u 2814 kolejnych osób, czyli ponad 42 proc. wszystkich przetestowanych w ciągu ostatnich 24 godzin.

Ukraina chciałaby otrzymać plan na rzecz członkostwa w NATO (Membership Action Plan – MAP) i ma nadzieję, ze uzyska polityczno-wojskowe wsparcie dla tej decyzji na następnym szczycie NATO w 2021 roku – oznajmił we wtorek minister obrony Ukrainy Andrij Taran.

W ciągu minionej doby w Rosji odnotowano rekordowe 569 zgonów z powodu koronawirusa – wynika z opublikowanych we wtorek danych sztabu ds. walki z pandemią Covid-19. W tym okresie zarejestrowano również 26 402 nowe infekcje SARS-CoV-2.

W USA Uniwersytet Johnsa Hopkinsa w Baltimore poinformował w poniedziałek, że w ciągu ostatniej doby zarejestrowano w kraju 138 903 nowe przypadki zakażenia Covid-19. Zmarło 826 osób.

W USA w odpowiedzi na gwałtowne nasilenie pandemii stan Nowy Jork przygotowuje się do zwiększenia personelu medycznego i liczby łóżek w szpitalach. Według przewidywań jeszcze więcej zakażeń pojawi się pod koniec roku. Konieczna może być budowa szpitali polowych.

W USA Władze stanu Arizona oficjalnie zatwierdziły wyniki wyborów prezydenckich w tym stanie, przyznając zwycięstwo i 11 głosów elektorskich Joe Bidenowi. Biden stał się w ten sposób pierwszym od 1996 r. kandydatem Demokratów na prezydenta USA, który wygrał tam wybory.

Sztab prezydenta USA Donalda Trumpa złożył we wtorek wyborczą skargę kwestionującą oficjalne rezultaty wyścigu o Biały Dom w Wisconsin. Zgodnie z certyfikowanymi w poniedziałek wynikami w stanie tym zwyciężył Demokrata Joe Biden.

W USA Gubernator Wisconsin Tony Evers zatwierdził w poniedziałek wyniki wyborów prezydenckich w tym stanie. Zwyciężył, z przewagą ponad 20 tys. głosów, Demokrata Joe Biden.

Wylesianie w brazylijskiej Amazonii osiągnęło najwyższy poziom od 12 lat - wynika z najnowszych oficjalnych danych. Stale postępująca deforestacja wywołuje krytykę rządu prezydenta Jaira Bolsonaro ze strony ekologów i społeczności międzynarodowej.

W ciągu ostatniej doby zarejestrowano w Brazylii 21 138 nowych przypadków zakażenia koronawirusem i 287 kolejnych zgonów - poinformowało w poniedziałek wieczorem czasu miejscowego brazylijskie ministerstwo zdrowia.

W Meksyku w ciągu ostatniej doby odnotowano 6472 nowe przypadki zakażenia koronawirusem i 285 kolejnych zgonów w związku z Covid-19 - poinformowało w poniedziałek czasu lokalnego ministerstwo zdrowia tego kraju. (PAP Biznes)

asa/ ana/

Ostatnie wiadomości