DZIEŃ NA RYNKACH: Futures w USA w górę mimo słabego raportu payrolls z USA | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
04 gru 2020, 15:01

DZIEŃ NA RYNKACH: Futures w USA w górę mimo słabego raportu payrolls z USA

Futures w USA rosną mimo publikacji słabszego od oczekiwań raportu z amerykańskiego rynku pracy za listopad. Na giełdach w Europie również przewaga wzrostów. EBC może przedłużyć program skupu aktywów o 12 miesięcy - informuje agencja Bloomberg. W tle negocjacje UE-Wielka Brytania nt. umowy handlowej po brexicie.

Kontrakty na S&P 500 rosną o 0,3 proc., na Dow Jones Industrial zwyżkują o 0,4 proc., a na Nasdaq Comp. idą w górę o 0,3 proc.

W piątek inwestorzy poznali listopadowy raport z rynku pracy w USA. Amerykański Departament Pracy podał, że liczba miejsc pracy w sektorach pozarolniczych wzrosła w listopadzie o 245 tys. wobec oczekiwanej zwyżki o 460 tys. i wobec wzrostu o 610 tys. w październiku po rewizji z 638 tys.

Stopa bezrobocia w USA wyniosła w listopadzie 6,7 proc. - zgodnie z oczekiwaniami. W października stopa bezrobocia wynosiła 6,9 proc. Szersza miara stopy bezrobocia (U-6), lepiej odzwierciedlająca sytuację na rynku pracy w USA, spadła w listopadzie do 12,0 proc. z 12,1 proc. przed miesiącem.

Słaby raport payrolls spływa na rynek po tym, jak w czwartek nastroje pogorszyły nieoficjalne informacje, że Pfizer ma problemy z jakością swojej szczepionki na Covid-19. Mimo to indeksy DJI i Nasdaq Comp. zakończyły czwartkową sesję na plusach, lekko w dół poszedł S&P500.

Agencja Dow Jones podała, że Pfizer może wprowadzić do sprzedaży tylko połowę z zaplanowanej na 2020 rok produkcji szczepionki, gdyż okazało się, że część pozyskiwanych od dostawców surowców nie spełnia wymogów i standardów.

Tymczasem Moderna podała w czwartek, że spodziewa się dostarczyć globalnie do 125 mln dawek swojej szczepionki w I kw. 2021 r.

Z danych makro: Departament Handlu USA poinformował w piątek, że deficyt handlowy Stanów Zjednoczonych w październiku wzrósł do 63,1 mld USD z 62,1 mld USD miesiąc wcześniej, po rewizji z 63,9 mld USD. Analitycy spodziewali się deficytu na poziomie 64,8 mld USD

W Europie w piątek po południu indeks Euro Stoxx 50 rośnie o 0,19 proc., niemiecki DAX pozostaje bez zmian, francuski CAC 40 idzie w górę o 0,28 proc., a brytyjski FTSE 100 zyskuje 0,71 proc.

Mocno zyskuje sektor spółek energetycznych po tym, jak w czwartek producenci ropy z OPEC+ zdecydowali o nieznacznym podwyższeniu - o 500 tys. baryłek dziennie - limitu wydobycia ropy od stycznia 2021 roku.

W piątek agencja Bloomberg podała powołując się na źródła, że Europejski Bank Centralny prawdopodobnie zgodzi się na rozszerzenie programu skupu aktywów o 12 miesięcy, tj. do połowy 2022 r. Jak wynika z informacji agencji, wszyscy członkowie Rady Prezesów poparliby 12-miesięczne przedłużenie, nawet ci, którzy osobiście preferują wydłużenie programu tylko o 6 miesięcy. Decyzyjne posiedzenie EBC ma odbyć się w czwartek 10 grudnia.

Na politycznym froncie, w centrum uwagi znajdują się trwające negocjuje umowy handlowej z Wielką Brytanią po brexicie. W imieniu UE rozmowy prowadzi Francuz Michel Barnier, który powiedział, że temat ten pojawi się na szczycie UE w dniach 10-11 grudnia, na którym przywódcy zajmą stanowisko w sprawie ostatnich wydarzeń dotyczących brexitu i ewentualnej przyszłej umowy z Wielką Brytania.

Na rynku walutowym eurodolar pozostaje stabilny przy poziomie 1,2142, kwotowanie USD/JPY rośnie o 0,18 proc. do 104,06, a kurs funta zniżkuje o 0,2 proc. wobec dolara do 1,3459.

Rentowność 10-letnich UST rośnie o 3 pb do 0,95 proc. Dochodowość 30-letnich obligacji amerykańskich idzie w górę o 3 pb do 1,71 proc.

Z kolei dochodowość 10-letnich niemieckich bundów pozostaje bez zmian na poziomie -0,55 proc.

Na rynku ropy kontrakty na WTI na styczeń są wyceniane po 45,96 USD za baryłkę, po wzroście o 0,71 proc., a styczniowe futures na Brent idą w górę o 1,05 proc. do 49,22 USD/b. (PAP Biznes)

pat/ ana/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości