Przejdź do treści

udostępnij:

DZIEŃ NA RYNKACH: Futures w USA rosną; dolar osłabia się

Kontrakty w USA rosną, podobnie jak indeksy na giełdach w Europie. Na rynkach panuje pozytywny sentyment - w USA rozpoczęła się dystrybucja szczepionek na Covid-19. Inwestorzy liczą też, że uda się osiągnąć kompromis w negocjacjach handlowych UE-Wielka Brytania. Dolar osłabia się.

Kontrakty na S&P 500 rośnie o 0,78 proc., na Dow Jones Industrial zwyżkują o 0,79 proc., a na Nasdaq Comp. idą w górę o 0,6 proc.

Akcje Pfizera rosną o 1,5 proc. przed sesją. W USA rozpoczęła się w niedzielę dystrybucja szczepionek przeciw koronawirusowi, wyprodukowanych przez firmy Pfizer i BioNTech. Oczekuje się, że pierwsze partie dotrą do poszczególnych stanów już w poniedziałek.

Do końca 2020 roku pierwszą dawkę szczepionki otrzymać ma 20 mln Amerykanów, a w I kwartale 2021 roku kolejnych 100 mln.

„Szczepionka prawdopodobnie nadal będzie stanowić bodziec wzrostowy dla rynku, który pozwala inwestorom patrzeć poza rekordowe poziomy przypadków Covid-19, hospitalizacji i zgonów” – napisali w raporcie analitycy z JPMorgan.

„Inwestorzy mają prawo się martwić. Jeśli nie dojdzie do porozumienia, będzie to miało konsekwencje. Może nastąpić jakaś korekta” - powiedział Olivier Marciot, zarządzający portfelem w Unigestion.

W piątek Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł 0,16 proc. i wyniósł 30.046,37 pkt. S&P 500 zniżkował 0,13 proc. i wyniósł 3.663,46 pkt. Nasdaq Comp. poszedł w dół 0,23 proc., do 12.377,87 pkt.

Indeks VIX, miara oczekiwanej zmienności i instrument oceny sentymentu, zniżkuje do 22,40 pkt.

W Europie indeks Euro Stoxx 50 rośnie o 1,2 proc., niemiecki DAX zwyżkuje o 1,28 proc., francuski CAC 40 idzie w górę o 1,14 proc., a brytyjski FTSE 100 zyskuje 0,34 proc.

Benchmarkowy indeks Stoxx Europe 600 rośnie o 1,01 proc.

AstraZeneca traci 7 proc. po ofercie przejęcia amerykańskiego Alexion Pharmaceuticals za 39 mld USD.

Firma Codemasters rośnie o 19 proc. po tym, jak Electronic Arts ogłosiło, że kupi dewelopera gier wideo w ramach umowy o wartości 1,2 mld USD.

Recipharm zyskuje 22 proc. po otrzymaniu oferty przejęcia od EQT.

Hornbach zniżkuje o 3,5 proc. w reakcji na wprowadzanie w Niemczech twardego lockdownu.

Dolar osłabia się o 0,48 proc. wobec koszyka walut do 90,54 pkt.

Eurodolar idzie w górę o 0,35 proc. do 1,2155.

Kwotowanie USD/JPY spada o 0,28 proc. do 103,73.

Kurs funta zwyżkuje o 1,55 proc. wobec dolara do 1,3424.

Rentowność 10-letnich UST rośnie o 3 pb do 0,92 proc. Dochodowość 30-letnich obligacji amerykańskich idzie w górę o 4 pb do 1,66 proc.

Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi 80 pb. Natomiast spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi, a 10-letnimi wynosi obecnie 85 pb.

Z kolei dochodowość 10-letnich niemieckich bundów w górę o 2 pb do -0,62 proc.

Na rynku ropy kontrakty na WTI na styczeń są wyceniane po 47 USD za baryłkę, po wzroście o 0,94 proc., a styczniowe futures na Brent idą w górę o 0,94 proc. do 50,44 USD/b.

NEGOCJACJE UE-WIELKA BRYTANIA

„Naszym obowiązkiem jest dać rozmowom wszelkie szanse powodzenia. (…) Kilka następnych dni będzie istotnych” - napisał główny unijny negocjator ds. brexitu Michel Barnier w poniedziałkowym wpisie na Twitterze.

PAP podała, powołując się na źródła, że Barnier przekazał na porannym spotkaniu w poniedziałek z ambasadorami państw UE w Brukseli, że Unia i Wielka Brytania osiągnęły niewielkie postępy w negocjacjach dotyczących umowy handlowej.

Wielka Brytania i Unia Europejska będą kontynuować rozmowy w sprawie przyszłych relacji handlowych - ustalili podczas niedzielnej rozmowy telefonicznej premier Boris Johnson i przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Po rozmowie politycy wydali wspólne oświadczenie, w którym wyrażono chęć „sprawdzenia czy uda się osiągnąć porozumienie nawet na tak późnym etapie”.

Po publikacji komunikatu Johnson stwierdził, że stanowiska Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej nadal pozostają bardzo odległe w kluczowych sprawach i podkreślił, że Wielka Brytania nie może pozostać "w orbicie regulacyjnej" UE.

Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel zapewnił w niedzielę, że UE nie straci opanowania na ostatnim etapie rozmów z Wielką Brytanią oraz że nie ma rozdźwięków pomiędzy poszczególnymi państwami członkowskimi.

„Nadal nie wiemy, czy naprawdę jest szansa na podpisanie umowy, czy tylko obie strony chcą udowodnić, że zrobiły wszystko, co w ich mocy, aby dojść do porozumienia” – powiedział Jonathan Bell, dyrektor ds. inwestycji w Stanhope Capital.

„Nawet w obliczu zaostrzonej retoryki nadal uważamy, że porozumienie jest najbardziej prawdopodobnym scenariuszem” - powiedział główny ekonomista Grupy AXA Gilles Moec.

Brak porozumienia przed 31 grudnia 2020 roku, kiedy skończy się okres przejściowy po brexicie, oznacza, że od przyszłego roku handel między Wielką Brytanią a UE będzie odbywał się na ogólnych zasadach Światowej Organizacji Handlu (WTO), czyli będą mogły być stosowane cła, kwoty ilościowe i inne bariery.

PONAD 1,613 MLN OFIAR KORONAWIRUSA

Według Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, na całym świecie potwierdzono łącznie 72,31 mln infekcji Covid-19. Liczba zgonów z tego powodu sięgała 1,613 mln.

Uniwersytet Johnsa Hopkinsa (UJH) w Baltimore poinformował w niedzielę w nocy, że w ciągu ostatniej doby obecność koronawirusa potwierdzono u 219 510 Amerykanów. Zmarło 2 368 osób. Uczelnia z Baltimore szacuje, że od wybuchu epidemii w USA odnotowano łącznie 16 mln 226 561 przypadków zakażenia wirusem. Liczba ofiar śmiertelnych sięga 299 093.

W ciągu ostatniej doby w Wielkiej Brytanii wykryto 18 447 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, a także zarejestrowano 144 kolejne zgony z powodu Covid-19 - poinformował w niedzielę po południu brytyjski rząd. W całym kraju liczba wykrytych od początku epidemii infekcji SARS-CoV-2 wynosi obecnie 1 849 403. Dotychczasowy bilans ofiar śmiertelnych epidemii wynosi obecnie 64 170.

484 osoby zmarły ostatniej doby we Włoszech na Covid-19, potwierdzono 17.938 nowych zakażeń koronawirusem- poinformowało w niedzielę Ministerstwo Zdrowia. Jednego dnia wykonano 152 tys. testów. 11 proc. z nich dało wynik pozytywny. Obecnie Włochy notują największą liczbę zgonów od początku pandemii w całej Europie. Bilans zmarłych wzrósł do 64.520. Dotychczas koronawirusem zakaziło się ponad 1,8 mln osób, z których wyzdrowiało około 1,1 mln. Liczba obecnie zakażonych wynosi 686 tys.

W poniedziałek rano Instytut Chorób Zakaźnych im. Roberta Kocha (RKI) poinformował o 16 362 zarejestrowanych podczas ostatniej doby przypadkach zakażeń koronawirusem, to o 3 832 mniej przypadków zakażeń niż w niedzielę rano. Odnotowano też mniej zgonów na Covid-19, w niedzielę rano było ich 321, w poniedziałek 188. Od początku pandemii w Niemczech zarejestrowano 1 337 078 przypadków zakażeń koronawirusem i 21 975 zgonów na Covid-19.

W ciągu ostatniej doby we Francji potwierdzono 11 533 nowe zakażenia koronawirusem. W szpitalach na Covid-19 zmarło 150 osób - podaje w niedzielę Reuters. Od początku epidemii we Francji zmarło 57 911 zakażonych osób. W sumie do tej pory koronawirusem we Francji zakaziło się 2 405 255 osób - podaje amerykański Uniwersytet Johnsa Hopkinsa.

W Hiszpanii podczas ostatniej doby zanotowano 124 zgony na Covid-19 oraz 8 tys. infekcji wirusem SARS-CoV-2. Dobę wcześniej było 135 ofiar śmiertelnych i blisko 11 tys. zakażeń. Z opublikowanych przez resort zdrowia w piątek wieczorem danych wynika, że dotychczas zmarło tam ponad 47,6 tys. osób, a zakaziło się 1,73 mln.

W ciągu minionej doby w Indiach wykryto 27 071 nowych zakażeń koronawirusem - wynika z danych ministerstwa zdrowia tego kraju opublikowanych w poniedziałek. Zmarło w tym okresie 336 osób, u których zdiagnozowano Covid-19. Od początku pandemii w Indiach potwierdzono 9,88 mln zakażeń koronawirusem, z czego 143 335 okazało się śmiertelnych.

Brazylijskie ministerstwo zdrowia poinformowało w niedzielę, że w ciągu minionych 24 godzin zarejestrowano 21 825 przypadków koronawirusa, o ponad połowę mniej niż dobę wcześniej, oraz 279 zgonów na Covid-19. W niedzielnym raporcie liczba zakażonych koronawirusem od początku pandemii wzrosła do 6 901 952, liczba zgonów do 181 402.

Ministerstwo zdrowia Meksyku w niedzielę zarejestrowało 8 608 nowych przypadków zakażenia koronawirusem i 249 ofiar śmiertelnych spowodowanych przez Covid-19. Liczba zakażeń w kraju od początku pandemii wzrosła do 1 250 044 przypadków, zgonów do 113 953 zgonów. (PAP Biznes)

kkr/ asa/

udostępnij: