Interwencje walutowe NBP w grudniu wyniosły ok. 6,7 mld USD - Citi (opinia) | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
07 sty 2021, 15:35

Interwencje walutowe NBP w grudniu wyniosły ok. 6,7 mld USD - Citi (opinia)

Interwencje walutowe NBP w grudniu wyniosły ok. 6,7 mld USD - szacują ekonomiści Citi Handlowego.

"Między 18 grudnia 2020 r. a 5 stycznia 2021 r. płynności w sektorze bankowym wzrosła o 18 mld zł - traktujemy ten poziom jako dolną granicę interwencji FX. Patrząc tylko na te dni, w których naszym zdaniem mogło dojść do interwencji, ich skala może być szacowana na ok. 30 mld zł, co traktujemy jako górną granicę. Odpowiadałoby to zakupowi 4,9-8,1 mld USD. Bazując na naszym podejściu, wygląda na to, że największa interwencja miała miejsce 30 grudnia. Powyższe szacunki są obarczone dużą niepewnością, gdyż efekty związane z końcem roku mogą wprowadzać nieco szumu do ogólnego obrazu sytuacji" - napisano w nocie.

Ekonomiści Citi wskazują, że kwestie kursowe przyczyniły się do zwiększenia rezerw walutowych w grudniu o 1,8 mld USD, co wskazywałoby na skalę zakupu walut obcych przez NBP na poziomie 7,1 mld USD w grudniu.

Zwracają oni jednak uwagę, że oprócz interwencji FX na poziom rezerw wpływają także przepływy środków unijnych i inne operacje na rezerwach walutowych.

"Uśredniając powyższe szacunki, interwencje walutowe NBP w grudniu wyniosły prawdopodobnie 6,7 mld USD. (...) Spodziewamy się, że NBP będzie mniej aktywny na rynku na początku 2021 r., a częstotliwość interwencji spadnie" - konkluduje raport.

Prezes NBP Adam Glapiński potwierdził 5 stycznia, że zarząd NBP od połowy grudnia 2020 r. dokonuje interwencji walutowych w kierunku osłabienia złotego poprzez zakup walut obcych na rynku walutowym, w celu wzmocnienia oddziaływania poluzowania polityki pieniężnej NBP na gospodarkę.

Jak wskazał szef banku centralnego, narastająca ostatnio presja na wzrost wartości złotego jest bardzo niepokojąca i bardzo szkodliwa z punktu widzenia odbicia wzrostu PKB i utrzymania dynamiki eksportu.

W obliczu projekcji inflacji w 2021 r. na niskim poziomie, tworzy to, w ocenie Glapińskiego, przestrzeń do ewentualnych, zdecydowanych interwencji banku centralnego. (PAP Biznes)

tus/ asa/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości