Skrót wiadomości - środa, 13 stycznia, 18.25 | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
13 sty 2021, 18:28

Skrót wiadomości - środa, 13 stycznia, 18.25

Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Rada Polityki Pieniężnej na jednodniowym posiedzeniu 13 stycznia utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna stopa nadal wynosi 0,10 proc. w skali rocznej - podał NBP w komunikacie. Decyzja była zgodna z oczekiwaniami rynku.

RPP poinformowała w komunikacie po styczniowym posiedzeniu, że NBP może stosować interwencje walutowe w celu wzmocnienia oddziaływania poluzowania polityki pieniężnej na gospodarkę. Rada ponownie wskazała na brak trwalszego i wyraźnego dostosowania kursu złotego. NBP będzie nadal skupował SPW i obligacje z gwarancją Skarbu Państwa.

Nadwyżka w obrotach bieżących w listopadzie 2020 r. wyniosła 1.725 mln euro wobec konsensusu 1.972,5 mln euro nadwyżki - podał Narodowy Bank Polski. Eksport wzrósł w listopadzie o 9,5 proc. rdr wobec konsensusu wzrostu o 6,4 proc. rdr, a import wzrósł o 5,3 proc. rdr wobec prognozy wzrostu o 1,7 proc.

Produkcja przemysłowa w Polsce, wyrównana dniami roboczymi, wzrosła w listopadzie o 2,9 proc. rdr, po wzroście o 3,3 proc. rdr miesiąc wcześniej - podał Eurostat.

Produkcja przemysłowa w strefie euro w XI wzrosła o 2,5 proc. mdm, podczas gdy poprzednio wzrosła o 2,3 proc., po korekcie z +2,1 proc. - poinformował w komunikacie urząd statystyczny Eurostat.

Ceny konsumpcyjne (CPI - consumer price index) w USA w grudniu wzrosły o 0,4 proc. w ujęciu mdm, a rdr wzrosły o 1,4 proc. - podał amerykański Departament Pracy w komunikacie. Oczekiwano +0,4 proc. mdm i +1,3 proc. rdr.

GIEŁDA

Po raz trzeci w tym tygodniu zniżkowały indeksy WIG20 i WIG - oba poszły w dół o ok. 1 proc. Przez całą sesję w środę wśród krajowych blue chipów pozytywnie wyróżniały się akcje PGNiG-u, które pomimo utraty części wzrostów w drugiej części dnia, na zamknięciu poszły w górę o ponad 3 proc. Akcje paliwowej spółki są najwyżej od kwietnia 2019 r.

Na zamknięciu środowej sesji WIG20 stracił 1 proc. do 2.023,36 pkt., WIG zniżkował 1,06 proc. do 58.532,83 pkt., mWIG40 poszedł w dół 1,69 proc. do 4.116,4 pkt., a sWIG80 stracił 0,41 proc. do 16.862,07 pkt.

SPÓŁKI

Praca nad poprawkami do "Cyberpunk 2077" idzie zgodnie z zapowiedziami, CD Projekt podtrzymuje plan wydania tzw. patchy w styczniu i lutym - poinformował PAP Biznes prezes Adam Kiciński.

Cena sprzedaży akcji Ten Square Games w ramach przyspieszonej budowy księgi popytu została ustalona na 500 zł - podała spółka.

Zarząd LUG ocenia, że w 2021 r. możliwe jest osiągnięcie zakładanego w strategii 75 proc. poziomu udziału sprzedaży eksportowej w przychodach, a w drugim półroczu chciałby opublikować założenia nowej strategii – powiedział PAP Biznes prezes Ryszard Wtorkowski. W jego ocenie, obecnie główne kierunki rozwoju grupy to projekty związane z oświetleniem infrastrukturalnym, oświetleniem dróg i węzłów komunikacyjnych.

InPost planuje ofertę publiczną i notowanie swoich akcji na giełdzie Euronext Amsterdam - podał InPost w komunikacie.

Sprzedaż gry "Ghostrunner" na koniec 2020 roku przekroczył 0,5 mln egzemplarzy - szacuje współwydawca tytułu, spółka All in Games.

CI Games skorygował poziom sprzedaży gry "Sniper Ghost Warrior 3" i podał, że przekroczyła ona 2 miliony egzemplarzy - wynika z komunikatu spółki. Wcześniej CI Games podawał, że sprzedaż gry przekroczyła poziom 3 mln sztuk.

Szymon Piduch złożył rezygnację z pełnienia funkcji członka rady nadzorczej Dino Polska ze względów osobistych, ze skutkiem na moment jej złożenia - podała spółka w komunikacie.

Geotrans zaktualizował strategię i wydłużył okres jej obowiązywania do 2026 r. - podała spółka w komunikacie. Geotrans chce realizować inwestycje przede wszystkim ze środków własnych oraz kredytów. Zarząd zamierza także zaktualizować politykę dywidendową.

Bank Pocztowy, by zrealizować wymóg MREL, planuje emisję obligacji podporządkowanych w wysokości 70 mln zł w 2022 roku oraz 80 mln zł w 2023 roku - poinformował bank w komunikacie.

Orlen rozpoczął budowę farmy fotowoltaicznej PV Gryf o mocy zainstalowanej 20 MW w województwie wielkopolskim - poinformowała spółka w komunikacie prasowym.

Produkcja węgla w Jastrzębskiej Spółce Węglowej w czwartym kwartale 2020 roku wyniosła łącznie 3,77 mln ton i była niższa o około 3,4 proc. niż rok wcześniej - podała spółka w komunikacie. Sprzedaż węgla sięgnęła w tym czasie 4 mln ton, co oznacza wzrost rdr o ok. 8,2 proc.

Skonsolidowane przychody Wojasa, producenta i dystrybutora obuwia, wyniosły w grudniu 2020 roku 23,7 mln zł i były niższe rdr o 4,3 proc. - poinformowała spółka w komunikacie.

FRAM FIZ, akcjonariusz Giełdy Praw Majątkowych Vindexus, żąda zwołania Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia w sprawie upoważnienia zarządu do przeprowadzenia skupu akcji własnych oraz ustanowienia programu motywacyjnego dla członków zarządu - podała spółka w komunikacie.

Prezes URE zatwierdził taryfę dla usług dystrybucji paliw gazowych Polskiej Spółki Gazownictwa. Wzrost stawek opłat sieciowych stosowanych do rozliczeń z odbiorcami wyniesie średnio 3,6 proc. - podał PGNiG w komunikacie. Termin obowiązywania nowej taryfy upływa z dniem 31 grudnia 2021 roku.

Grupa Budimex szacuje, że jej zysk netto w IV kwartale 2020 roku wyniósł 207 mln zł, co oznacza wzrost o 130 proc. w stosunku do porównywalnego okresu roku poprzedniego - podała spółka w komunikacie.

Dadelo szacuje przychody ze sprzedaży netto w czwartym kwartale 2020 r. na 12,5 mln zł, co oznacza wzrost o 60 proc. rdr - podała spółka w komunikacie.

TSS Europe wydłużył zapisy w wezwaniu na 100 proc. akcji Simple do 22 lutego - poinformowało pośredniczące w wezwaniu BM mBanku. Pierwotnie zapisy miały się zakończyć 5 lutego.

Sąd Rejonowy w Gliwicach zatwierdził układ w ramach uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego Rafako - poinformowała spółka w komunikacie.

WALUTY

W środę złoty osłabiał się w stosunku do euro i dolara ze względu na gorsze nastroje na rynkach globalnych, a w najbliższym czasie EUR/PLN może stabilizować się w przedziale 4,52-4,53 - oceniła w rozmowie z PAP Biznes główna ekonomistka Banku Pocztowego, Monika Kurtek. Zdaniem ekonomistki, jeżeli w komunikacie RPP nie będzie zapowiedzi obniżki stóp procentowych, to rentowności SPW powinny wzrosnąć.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do euro na 4,5272 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,2166 USD i 126,44 JPY - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY

Ropa naftowa na giełdzie paliw w USA zalicza najdłuższe od niemal 2 lat pasmo wzrostów cen - to jeszcze nie koniec, bo surowiec nadal zyskuje na wartości - informują maklerzy.

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie zwyżkują kolejną sesję w obliczu optymistycznych perspektyw kolejnych wydatków fiskalnych dla amerykańskiej gospodarki, co pobudzi popyt m.in. na metale. Miedź na LME w dostawach 3-miesięcznych zyskuje 0,6 proc. do 8.019,50 USD za tonę - informują maklerzy.

OPINIE, PROGNOZY

Ten Square Games ma przed sobą dobre perspektywy, więc spadek kursu akcji po sprzedaży pakietu przez założycieli można wykorzystać do zakupu walorów - oceniają analitycy. Zdaniem części ekspertów kolejna ABB ze strony byłych członków zarządu spółki rodzi jednak pytania o ich długoterminowe zaangażowanie w rozwój firmy.

Spółki informatyczne mają potencjał do dalszego wzrostu kursów, jednak w większości przypadków nie jest on duży po wyjątkowo dobrym 2020 roku - oceniają analitycy. Zdaniem części ekspertów, indeks WIG-Informatyka może w tym roku zachowywać się nieco gorzej niż szeroki rynek.

W 2021 r. NBP może wielokrotnie interweniować na rynku walutowym - uważają ekonomiści PKO BP, komentujący komunikat po styczniowym posiedzeniu RPP. Ich zdaniem stopy procentowe w Polsce pozostaną bez zmian do 2022 r., przy alternatywnym scenariuszu dopuszczającym obniżkę w I poł. 2021 r.

Obniżka stóp proc. nadal jest możliwa w scenariuszu, gdy pandemia nie będzie ustępować i wzrosną restrykcje z nią związane - uważają ekonomiści Credit Agricole i Banku Pocztowego, którzy jednak różnią się w ocenie scenariusza bazowego dla ścieżki stóp (odpowiednio: cięcie i stabilizacja).

Wzmiankowanie przez RPP, że NBP może stosować interwencje na rynku walutowym to próba umocnienia wpływu interwencji banku centralnego oraz zapowiedź jego większej aktywności na rynku - uważają ekonomiści Banku Millennium. Ich zdaniem kwestia kursowa nie powinna wpływać na oczekiwania dotyczące stóp proc., które pozostaną stabilne.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

W pierwszej dekadzie stycznia zarejestrowano w Polsce o 58,7 proc. mniej rdr nowych samochodów osobowych i dostawczych - podał Polski Związek Przemysłu Motorowego.

Krajowa Spółka Cukrowa zgłosiła do UOKiK zamiar koncentracji polegający na przejęciu kontroli nad ośmioma spółkami spożywczymi Skarbu Państwa - podano na stronie UOKiK.

W 2020 roku Polska Agencja Inwestycji i Handlu obsłużyła 200 projektów inwestycyjnych o wartości 8,5 mld euro - podała agencja w komunikacie.

Polski Holding Hotelowy w przyszłości może rozważyć debiut na warszawskiej giełdzie - powiedział na briefingu prezes Gheorghe Marian Cristescu.

Związkowcy odrzucili w środę przedstawiony przez resort aktywów państwowych projekt umowy społecznej dotyczącej transformacji górnictwa, zapowiadając przygotowanie własnego projektu do najbliższego piątku. Rozmowy stron mają być wznowione 25 stycznia.

WYDARZENIA Z KRAJU

------------------

Seniorzy po 80. roku życia będą mogli od piątku zarejestrować się na szczepienia, a tydzień później taką możliwość będą miały również osoby, które ukończyły 70 lat. Szczepienia dla tej grupy rozpoczną się 25 stycznia w 5994 punktach w całej Polsce - poinformował w środę szef KPRM Michał Dworczyk.

W Polsce stwierdzono w ciągu doby łącznie 9.053 nowe i potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem, zmarło 481 osób, a zaszczepiono 51.786 osób - poinformowało w środę Ministerstwo Zdrowia. Łącznie odnotowano do tej pory 1.404.905 zakażeń, 32.074 zgony i wykonano 309.620 szczepień.

Na obecność koronawirusa przebadano dotąd w Polsce ponad 7,5 mln osób. Ostatniej doby wykonano 73 911 testów, w tym 13 933 testów antygenowych – podało w środę Ministerstwo Zdrowia.

Na tę chwilę mamy zaraportowanych w systemie 818 straconych szczepionek, ta bardzo wysoka liczba strat nas martwi - podkreślił w środę prezes Agencji Rezerw Materiałowych Michał Kuczmierowski.

W I kwartale 2021 r. dotrze do Polski powyżej 6 mln dawek szczepionki od dwóch producentów: firm Pfizer i Moderna; do końca tego kwartału będziemy mogli zaszczepić około 3 mln osób - powiedział w środę szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk.

Grupa, która będzie się szczepiła od 25 stycznia liczy 4,6 mln osób, jest w niej ok. 1,75 mln powyżej 80. roku życia i 2,8 mln w wieku 70-79 lat - powiedział szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. szczepień przeciw COVID-19 Michał Dworczyk.

Jeśli nie trafi do nas trzecia fala pandemii, nie będzie się zwiększała liczba zakażeń, to w wariancie optymistycznym, w lutym, przynajmniej w systemie hybrydowym, uczniowie klas VIII i klas maturalnych wrócą do szkół – powiedział szef MEiN Przemysław Czarnek.

Minęły dwa lata od tragicznego zamachu na Pawła Adamowicza, a proces jego zabójcy nawet się nie rozpoczął; bezkarni pozostają też organizatorzy nagonki - ich polityczni patroni - podkreślił b.premier Donald Tusk.

Sąd Okręgowy w Warszawie uwzględnił wniosek Prokuratury Okręgowej w Warszawie o przedłużenie aresztu wobec b. ministra transportu Sławomira Nowaka. Były minister transportu zostaje w areszcie do połowy kwietnia.

Decyzją prezesa Jarosława Kaczyńskiego nastąpiło rozwiązanie organizacji terenowej PiS w Wałbrzychu oraz wykluczenie wszystkich członków partii w tym mieście - poinformował w środę szef Komitetu Wykonawczego PiS Krzysztof Sobolewski.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY

----------------------

Aż 1564 zgony z powodu Covid-19 zarejestrowano w ciągu ostatniej doby w Wielkiej Brytanii, co jest najwyższym bilansem od początku epidemii w tym kraju - podał w środę po południu brytyjski rząd. Wykryto też 47 525 nowych zakażeń koronawirusem.

Obecne restrykcje koronawirusowe w Wielkiej Brytanii są wystarczająco twarde, ale policja będzie je bardziej rygorystycznie egzekwować - zapowiedziała we wtorek minister spraw wewnętrznych Priti Patel.

W ciągu ostatniej doby we Francji zanotowano 19.753 nowe zakażenia koronawirusem, o 3582 więcej niż w ciągu poprzednich 24 godzin - podało we wtorek ministerstwo zdrowia. Łącznie w kraju od początku pandemii zakaziło się 2.806.590 osób, co pod względem infekcji SARS-CoV-2 stawia Francję na szóstym miejscu w świecie.

Rząd Włoch chce przedłużyć stan wyjątkowy do końca kwietnia - powiedział w środę minister zdrowia Roberto Speranza w Izbie Deputowanych. Ostrzegł, że na początku roku doszło do ogólnego pogorszenia się sytuacji pandemicznej w kraju.

507 kolejnych zgonów na Covid-19 i 15 774 nowe zakażenia koronawirusem - to dane ze środowego biuletynu ministerstwa zdrowia Włoch. Liczba zmarłych od początku pandemii przekroczyła w tym kraju 80 tysięcy. W ciągu doby wykonano 175 tysięcy testów.

Papież Franciszek został zaszczepiony przeciwko Covid-19 - podały w środę media, wśród nich argentyński dziennik "La Nacion". Tego dnia w Watykanie rozpoczęła się kampania szczepień.

W ciągu ostatnich 24 godzin na terenie Hiszpanii zakaziło się koronawirusem ponad 25 tys. osób, a 408 zainfekowanych zmarło - ogłosił we wtorek wieczorem resort zdrowia tego kraju, wskazując na szybko rosnącą liczbę chorych niemal we wszystkich regionach kraju.

Premier Holandii Mark Rutte ogłosił na konferencji prasowej we wtorek, że aby spowolnić rozprzestrzenianie się koronawirusa, przedłuża lockdown o co najmniej trzy tygodnie - do 9 lutego. Szkoły i sklepy będą w całym kraju w dalszym ciągu zamknięte.

Rząd Szwajcarii zdecydował w środę o przedłużeniu obowiązujących ograniczeń związanych z epidemią do końca lutego. Wprowadzono też nowe restrykcje, w tym zamknięcie niektórych sklepów. Decyzje tłumaczy się obawą o rozprzestrzenienie się nowego wariantu wirusa.

W Portugalii podczas ostatnich 24 godzin zanotowano rekordowe liczby zgonów osób z Covid-19 oraz nowych zakażeń koronawirusem; zmarło 156 chorych i zarejestrowano ponad 10,5 tys. infekcji - ogłosiło w środę ministerstwo zdrowia w Lizbonie.

Rząd Norwegii ogłosił w środę, że zamierza wszystkich przyjezdnych testować na Covid-19 od razu na granicy zamiast do 24 godzin po ich przybyciu. Powodem są podejrzenia o unikanie badań przez podróżnych m.in. z Polski.

Izrael rozpoczął w środę szczepienie przeciw Covid-19 osób od 50. roku życia. Ministerstwo zdrowia precyzuje plany wydawania tzw. zielonego paszportu obywatelom, którzy otrzymali drugą dawkę szczepionki, co umożliwi im udział w imprezach kulturalnych czy sportowych.

Prezydent Rosji Władimir Putin polecił w środę na spotkaniu z rządem rozpoczęcie w kraju szczepień przeciw Covid-19 wśród wszystkich obywateli. Wicepremier Tatiana Golikowa poinformowała, że takie szerokie szczepienia rozpoczną się 18 stycznia.

Wolność słowa jest atakowana jak nigdy wcześniej - oświadczył we wtorek w Alamo na południu Teksasu w pierwszym publicznym wystąpieniu po zeszłotygodniowym szturmie na Kapitol odchodzący prezydent USA Donald Trump.

Serwis YouTube poinformował w środę czasu polskiego, że zawiesił kanał prezydenta USA Donalda Trumpa na co najmniej siedem dni za podżeganie do przemocy. W tym czasie na koncie prezydenta nie będą mogły pojawiać się nowe treści.

Szef Republikanów w Senacie Mitch McConnell powiedział swoim współpracownikom, że jego zdaniem prezydent Donald Trump zasługuje na impeachment i cieszy się, że Demokraci rozpoczynają tę procedurę - donoszą amerykańskie media.

Izba Reprezentantów wezwała we wtorkowej rezolucji wiceprezydenta USA Mike'a Pence'a do wykorzystania 25. poprawki do konstytucji, która mówi o usunięciu prezydenta ze stanowiska. Demokraci obwiniają Donalda Trumpa o zeszłotygodniowy szturm jego zwolenników na Kapitol.

Wiceprezydent USA Mike Pence odrzucił we wtorek apele Demokratów, by uruchomił procedurę z 25. poprawki konstytucji, która mówi o usunięciu ze stanowiska urzędującego prezydenta.

W Stanach Zjednoczonych padł we wtorek tragiczny rekord epidemii - w ciągu doby z powodu koronawirusa zmarło według Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa 4470 Amerykanów. Łączna liczba zgonów na Covid-19 przekroczyła w USA 380 tysięcy.

Mieszkańcy największej kanadyjskiej prowincji Ontario od północy ze środy na czwartek będą mieli obowiązek zostać w domach – poinformował we wtorek premier prowincji Doug Ford. Rząd prowincji wprowadza stan wyjątkowy.

Ministerstwo zdrowia Brazylii poinformowało we wtorek o zarejestrowanych podczas ostatniej doby 64 025 nowych przypadkach zakażeń koronawirusem i 1 110 zgonach z powodu Covid-19.

Władze Chin zgłosiły w środę 115 nowych przypadków Covid-19 – najwięcej od ponad pięciu miesięcy. Powiększa się ognisko zakażeń w otaczającej Pekin prowincji Hebei, a domową kwarantanną objęto już ponad 28 mln mieszkańców czterech chińskich miast.

Premier Japonii Yoshihide Suga ogłosił w środę rozszerzenie obowiązującego już w Tokio stanu wyjątkowego na siedem kolejnych prefektur. Łączna liczba zakażeń koronawirusem wykrytych w kraju przekroczyła tego dnia 300 tys. - podała agencja Kyodo. (PAP Biznes)

ana/ gor/ osz/

Ostatnie wiadomości