DZIEŃ NA RYNKACH: Wzrosty na Wall Street; dolar umacnia się | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
14 sty 2021, 16:04

DZIEŃ NA RYNKACH: Wzrosty na Wall Street; dolar umacnia się

Indeksy w USA idą w górę, podobnie jak notowania na europejskich parkietach. Na rynku panuje oczekiwanie na ogłoszenie kolejnego pakietu fiskalnego w USA przez prezydenta elekta Joe Bidena. Dolar umacnia się.

Indeks S&P 500 rośnie o 0,22 proc., Dow Jones Industrial zwyżkuje o 0,3 proc., a Nasdaq Composite idzie w górę o 0,37 proc.

Akcje Johnson & Johnson rosną o 1 proc. Pierwsze dawki szczepionki Johnson & Johnson przeciw Covid-19 mogą być dostępne w UE od kwietnia, po zaaprobowaniu preparatu przez Europejską Agencję Leków (EMA) - podał w środę Reuters, powołując się na wysokiej rangi unijnego urzędnika.

Notowania BlackRock idą w dół o 4 proc., mimo że fundusz inwestycyjny zanotował w IV kwartale 2020 r. zysk na akcję w wysokości 10,18 USD. Oczekiwano 8,68 USD.

Delta Air Lines idą w górę o 2,5 proc. Strata na akcję wyniosła 2,53 USD wobec oczekiwanych 2,50 USD.

Akcje Tesli spadają o 1 proc. Producent samochodów elektrycznych został poproszony przez National Highway Traffic Safety Administration o naprawienie 158 tys. pojazdów z powodu potencjalnie wadliwych ekranów dotykowych, które mogą stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa.

Rynki czekają na informacje o wynikach kwartalnych dużych amerykańskich banków inwestycyjnych, które zostaną opublikowane w tym tygodniu. Swoje dane finansowe podadzą 15 stycznia m.in. JPMorgan Chase & Co., Citigroup Inc. i Wells Fargo & Co.

„Rynki są w tym tygodniu w trybie oczekiwania przed sezonem wyników, a większość inwestorów wstrzymuje się, dopóki nie zobaczy nowych konkretów odnośnie dodatkowego wsparcia fiskalnego” - powiedział Keith Temperton, makler w Forte Securities.

„Wydaje się, że otrzymamy w USA bodziec stymulacyjny znacznie większy od oczekiwań, nie zobaczymy żadnych negatywnych ruchów ze strony banków centralnych, zwłaszcza Rezerwy Federalnej, a dane gospodarcze na całym świecie mogą odbijać - co pomaga rynkom” - powiedział Edward Park, dyrektor ds. inwestycji w Brooks Macdonald.

W środę Dow Jones Industrial na zamknięciu spadł 0,03 proc. i wyniósł 31.060,47 pkt. S&P 500 zwyżkował 0,23 proc. i wyniósł 3.809,84 pkt. Nasdaq Comp. poszedł w górę 0,43 proc., do 13.128,95 pkt.

Indeks VIX, miara oczekiwanej zmienności i instrument oceny sentymentu, zniżkuje do 22,22 pkt.

W Europie indeks Euro Stoxx 50 rośnie o 0,42 proc., niemiecki DAX zwyżkuje o 0,2 proc., francuski CAC 40 idzie w górę o 0,15 proc., a brytyjski FTSE zyskuje 0,47 proc.

Benchmarkowy indeks Stoxx Europe 600 rośnie o 0,42 proc.

Peugeot idzie w górę o 4,5 proc. po informacji, że jego sprzedaż w Europie odbiła się w drugiej połowie 2020 r., a w IV kw. wróciła do wzrostu.

Akcje spółki Nokia zwyżkują o 5 proc. w reakcji na umowę z firmą T-Mobile, która wykorzysta platformę Nokia AirScale Radio do wdrożenia Ultra Capacity 5G z technologią MIMO 2,5 GHz.

Carrefour traci 4,5 proc. po odrzuceniu przez francuski rząd oferty przejęcia spółki przez kanadyjską firmę Alimentation Couche-Tard.

Geberit, szwajcarski producent instalacji sanitarnych, traci 4 proc. - najmocniej od 7 miesięcy. Inwestorzy przystąpili do realizacji zysków po tym, jak Geberit zanotował w IV kw. znacznie lepszą sprzedaż od oczekiwań rynkowych.

Dolar umacnia się o 0,16 proc. wobec koszyka walut do 90,50 pkt.

Eurodolar idzie w dół o 0,3 proc. do 1,2120.

Kwotowanie USD/JPY rośnie o 0,21 proc. do 104,03.

Kurs funta zwyżkuje o 0,02 proc. wobec dolara do 1,3644.

Rentowność 10-letnich UST rośnie o 1 pb do 1,10 proc. Dochodowość 30-letnich obligacji amerykańskich idzie w górę o 2 pb do 1,83 proc.

Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi 95 pb. Natomiast spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi a 10-letnimi wynosi obecnie 101 pb.

Z kolei dochodowość 10-letnich niemieckich bundów spada o 4 pb do -0,56proc.

Na rynku ropy kontrakty na WTI na luty są wyceniane po 52,53 USD za baryłkę, po spadku o 0,72 proc., a marcowe futures na Brent idą w dół o 1,07 proc. do 55,44 USD/b.

PROPOZYCJA NOWEGO PAKIETU FISKALNEGO W USA

Prezydent elekt Joe Biden ma zaprezentować w czwartek wieczorem czasu lokalnego propozycję pakietu stymulacyjnego, którego wielkość może przekroczyć 1,5 bln USD, mającego na celu ożywienie gospodarki osłabionej w wyniku pandemii koronawirusa.

Według źródeł agencji Reutera w ramach pakietu znajduje się postulat wypłacenia 1,4 tys. USD w ramach bezpośredniego transferu pieniężnego dla Amerykanów.

Z kolei CNN podał, że bodziec fiskalny dla gospodarki może wynieść ok. 2 bilionów USD.

Nowy doradca ekonomiczny Bidena Brian Deese powiedział Reuterowi w środę, że prezydent elekt będzie naciskał na Kongres, aby przyjął szybko pakiet stymulacyjny, a następnie sięgnął po długoterminowe środki naprawcze związane z opieką zdrowotną i infrastrukturą.

LICZBA BEZROBOTNYCH W USA WYŻSZA OD OCZEKIWAŃ

Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA wyniosła 965 tys. - poinformował Departament Pracy USA w komunikacie. Ekonomiści z Wall Street spodziewali się, że liczba nowych bezrobotnych wyniesie 795 tys. wobec 784 tys. poprzednio, po korekcie z 787 tys.

Liczba bezrobotnych kontynuujących pobieranie zasiłku wyniosła zaś 5,271 mln w tygodniu, który skończył się 9 stycznia - podał resort pracy USA. Analitycy oczekiwali 5,061 mln wobec notowanych poprzednio 5,072 mln.

KOMENTARZE BANKIERÓW FEDU

Wiceprezes Fed Richard Clarida powiedział, że bank centralny nie podniesie stóp, dopóki inflacja nie osiągnie 2 proc. W międzyczasie prezes Fed z St. Louis James Bullard zauważył, że nadejdzie czas, kiedy polityka będzie musiała zostać zaostrzona, ale dodał: „nie chciałbym określać konkretnej daty w tym momencie”.

Gubernator Fed Lael Brainard zaprzeczyła sugestiom, że bank centralny USA może w tym roku ograniczyć program skupu obligacji. Dodała, że gospodarka USA będzie potrzebować takiego wsparcia monetarnego przez dłuższy czas.

„Uważamy, że w ciągu najbliższych kilku lat inflacja w USA będzie wyższa niż większość się spodziewa. Jednocześnie uważamy, że inwestorzy przeceniają to, jak szybko Fed pozwoli zacieśnić warunki monetarne. Nowe elastyczne ramy celu inflacyjnego dają możliwość wzrostu inflacji powyżej 2 proc. w ciągu najbliższych lat” - powiedział Adam Hoyes, asystent ekonomisty w Capital Economics.

PONAD 1,980 MLN OFIAR KORONAWIRUSA

Według Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, na całym świecie potwierdzono łącznie 92,45 mln infekcji Covid-19. Liczba zgonów z tego powodu sięgała 1,980 mln.

W środę w USA - jak wynika z danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore - z powodu Covid-19 zmarło 4089 Amerykanów. Łącznie od początku epidemii zmarły w Stanach Zjednoczonych 384.604 osoby zakażone SARS-CoV-2, najwięcej na świecie.

W USA pierwszą dawkę szczepionki przeciw Covid-19 przyjęło ponad 10 mln osób, czyli ok. 3 proc. populacji kraju - poinformowało w środę Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC). W całym kraju dostarczono blisko 30 mln dawek szczepionek.

W ciągu ostatniej doby w Niemczech wykryto 25.164 nowe przypadki koronawirusa, a 1244 zainfekowane osoby zmarły - podał w czwartek Instytut im. Roberta Kocha w Berlinie (RKI). Liczba aktywnych przypadków SARS-CoV-2 wzrosła o 300 i wynosi obecnie 314,7 tys.

We Francji w ciągu ostatniej doby wykryto 23.852 nowe infekcje SARS-CoV-2, a na Covid-19 zmarło 232 chorych - poinformowało w środę ministerstwo zdrowia. Rośnie liczba hospitalizowanych pacjentów z Covid-19, w tym tych wymagających leczenia na intensywnej terapii. Od początku epidemii we Francji koronawirusem zakaziły się 2.830.442 osoby, z których 69.031 zmarło. Do środy przeciw Covid-19 w całym kraju zaszczepiono ponad 247 tys. osób.

507 kolejnych zgonów na Covid-19 i 15.774 nowe zakażenia koronawirusem - to dane ze środowego biuletynu ministerstwa zdrowia Włoch. Liczba zmarłych od początku pandemii przekroczyła w tym kraju 80 tysięcy. W ciągu doby wykonano 175 tysięcy testów. Bilans zmarłych wynosi obecnie 80.326. Zanotowano już ponad 2,3 miliona przypadków zakażeń koronawirusem; 1,6 miliona osób jest wyleczonych. Szacuje się, że liczba obecnie zakażonych osób wynosi co najmniej 564 tysiące.

W Portugalii podczas ostatnich 24 godzin zanotowano rekordowe liczby zgonów osób z Covid-19 oraz nowych zakażeń koronawirusem; zmarło 156 chorych i zarejestrowano ponad 10,5 tys. infekcji - ogłosiło w środę ministerstwo zdrowia w Lizbonie. Liczba ofiar śmiertelnych Covid-19 zwiększyła się w Portugalii do 8236. W sumie służby medyczne Portugalii potwierdziły w całym kraju 507,1 tys. zakażeń.

Ministerstwo zdrowia Brazylii poinformowało w środę, że w ciągu ostatniej doby zarejestrowano 60.899 nowych zakażeń koronawirusem i 1.274 zgony wywołane Covid-19. Najpóźniej w niedzielę w całym kraju rozpocznie się kampania szczepień.

W ciągu ostatniej doby w Meksyku zarejestrowano 15.873 nowe zakażenia koronawirusem i potwierdzono 1235 zgonów z powodu Covid-19 - poinformowało w środę federalne ministerstwo zdrowia. Meksyk jest czwartym krajem świecie z największą liczbą zgonów wywołanych Covid-19.

Państwowa komisja zdrowia ChRL poinformowała w czwartek o 138 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Jest to największy dobowy przyrost zakażeń od 10 miesięcy. W Pekinie powiadomiono też o pierwszym od połowy maja zgonie z powodu Covid-19.

Drugi rok pandemii Covid-19 może być trudniejszy niż pierwszy, biorąc pod uwagę sposób rozprzestrzeniania się koronawirusa, szczególnie na półkuli północnej, gdzie krążą bardziej zakaźne warianty - oświadczyła w środę Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). (PAP Biznes)

kkr/ ana/

Ostatnie wiadomości