DZIEŃ NA RYNKACH: Wall Street w dół, banki rozpoczęły sezon publikacji wyników | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
15 sty 2021, 22:12

DZIEŃ NA RYNKACH: Wall Street w dół, banki rozpoczęły sezon publikacji wyników

Piątkowa sesja na Wall Street przyniosła umiarkowane spadki, a inwestorzy analizują szczegóły pakietu fiskalnego, zaproponowanego przez prezydenta elekta USA Joe Bidena. Od największych banków rozpoczął się sezon publikacji wyników za czwarty kwartał przez amerykańskie spółki.

Dow Jones Industrial na zamknięciu spadł 0,51 proc. i wyniósł 30.833,89 pkt.

S&P 500 zniżkował 0,72 proc. i wyniósł 3.768,25 pkt.

Nasdaq Comp. poszedł w dół 0,87 proc., do 12.998,50 pkt.

Wszystkie trzy główne indeksy amerykańskich giełd zanotowały tygodniowy spadek. Dow Jones stracił przez pięć ostatnich sesji 0,9 proc., a S&P 500 oraz Nasdaq zniżkowały po 1,5 proc.

„Wydaje się, że ostatnie ruchy na rynku wynikają ze +sprzedawania faktów+, biorąc pod uwagę, że wiele optymizmu związanego z kolejnym bodźcem fiskalnym w USA zostało już wycenione przed niecierpliwie wyczekiwanym ogłoszeniem” - powiedział Han Tan, analityk rynku w FXTM.

W Stanach Zjednoczonych rozpoczął się właśnie sezon publikacji wyników za czwarty kwartał. Na pierwszy ogień poszło kilka czołowych banków.

Akcje JPMorgan szły w dół o 0,5 proc., mimo że zysk na akcję banku w czwartym kwartale wyniósł 3,79 USD, a oczekiwano 2,56 USD.

Notowania Citigroup spadały 3 proc. Przychody banku wyniosły w czwartym kwartale 16,5 mld USD, oczekiwano 16,71 mld USD.

Akcje Wells Fargo spadały 5 proc. Przychody banku wyniosły 17,93 mld USD wobec oczekiwanych 18,12 mld USD.

Najgorszy od końca listopada zeszłego roku dzień zanotowały spółki paliwowe. Ich indeks stracił 4 proc.

Amerykański prezydent elekt Joe Biden podał założenia pakietu pomocowego dla gospodarki (nazwanego „Amerykańskim Planem Ratunkowym”), o wartości 1,9 biliona USD.

Pakiet zakłada m.in. wypłatę po 1.400 USD dla większości obywateli USA. To dodatek do zatwierdzonych w grudniu 2020 r. 600 USD.

Federalny tygodniowy zasiłek dla bezrobotnych wzrośnie do 400 USD i będzie przedłużony do końca września. Do 15 dolarów na godzinę zwiększy się zaś federalna stawka płacy minimalnej w USA.

Inwestorzy zastanawiają się teraz, jaka część zaprezentowanego pakietu zostanie ostatecznie przyjęta przez amerykański Kongres i jaka jest możliwość wzrostu podatków w USA.

„Mówi się, że jest to duży pakiet, ale rynki zachowują się jakby były rozczarowane. Myślę, że być może rynek wyceniał dodatkowy czek w wysokości 2.000 USD przeznaczony dla Amerykanów” - powiedział James Athey, dyrektor inwestycyjny w Aberdeen Standard Investments.

„Obawa dotyczy tego, co to będzie oznaczać z punktu widzenia podatków. Wydawanie pieniędzy jest łatwe, ale pytanie brzmi, jak zamierza się za to zapłacić? Rynki często ignorują politykę, ale nie ignorują podatków” - powiedział Tim Ghriskey, główny strateg inwestycyjny w Inverness Counsel.

Przewodniczący Fed Jerome Powell powiedział w czwartek, że wczesne i zdecydowane wydatki rządowe pomogły uratować gospodarkę przed znacznie bardziej tragicznym losem.

„Teraz nie ma potrzeby, by rozważać wycofanie się” - powiedział Powell, odnosząc się do niezwykle luźnej polityki pieniężnej Fed, która obejmuje masowy program skupu obligacji i stopy procentowe, które mają pozostać blisko zera przez lata.

Sprzedaż detaliczna w USA w grudniu 2020 r. spadła o 0,7 proc. w ujęciu miesiąc do miesiąca. Analitycy oczekiwali, że sprzedaż utrzyma się bez zmian. Sprzedaż detaliczna z wykluczeniem sprzedaży aut w grudniu spadła o 1,4 proc. mdm. Oczekiwano, że sprzedaż spadnie o 0,1 proc.

Sprzedaż detaliczna w USA przed miesiącem spadła o 1,4 proc. w ujęciu mdm, po korekcie z -1,1 proc., a z wykluczeniem sprzedaży aut spadła o 1,3 proc., po rewizji z -0,9 proc.

Ceny produkcji sprzedanej przemysłu PPI w USA w grudniu 2020 r. wzrosły o 0,3 proc. w ujęciu miesiąc do miesiąca, rok do roku wzrosły o 0,8 proc.

Według Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, na całym świecie potwierdzono łącznie 93,18 mln infekcji Covid-19. Liczba zgonów z tego powodu sięgała 2 mln.

3925 Amerykanów zmarło w czwartek na Covid-19 - wynika z danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore. Bilans ofiar śmiertelnych epidemii wzrósł w Stanach Zjednoczonych do 388,5 tys. W czwartek potwierdzono zakażenie 238,4 tys osób. Łączna liczba przypadków Covid-19 w USA wynosi 23,3 mln. (PAP Biznes)

kkr/ gor/

Ostatnie wiadomości