Skrót wiadomości - środa, 20 stycznia, 18.50 | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
20 sty 2021, 18:54

Skrót wiadomości - środa, 20 stycznia, 18.50

Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Inflacja wzrośnie i będzie się utrzymywać w górnym paśmie odchyleń od celu NBP - ocenił podczas panelu dyskusyjnego członek Rady Polityki Pieniężnej Eugeniusz Gatnar.

Ceny liczone według HICP w Polsce w grudniu w ujęciu rocznym wzrosły o 3,4 proc. wobec 3,7 proc. w listopadzie - podał Eurostat.

Ceny skupu podstawowych produktów rolnych, tj. pszenicy, żyta, żywca wołowego, żywca wieprzowego, drobiu i mleka krowiego w grudniu spadły o 6,1 proc. rdr - podał Główny Urząd Statystyczny.

W 2021 r. na politykę senioralną rząd przeznaczy ponad 35 mld zł - poinformowała w środę w Sejmie minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Zaapelowała do posłów o poparcie projektów dotyczących tzw. czternastej emerytury oraz waloryzacji świadczeń.

Ceny konsumpcyjne w strefie euro spadły o 0,3 proc. w XII 2020 w ujęciu rdr, po spadku w XI o 0,3 proc. - podał w komunikacie Eurostat, biuro statystyczne Unii Europejskiej, w II wyliczeniu.

Ceny konsumpcyjne w Wielkiej Brytanii w XII w ujęciu rdr wzrosły o 0,6 proc. - podał w komunikacie urząd statystyczny.

W USA zanotowano spadek indeksu wniosków o kredyt hipoteczny MBA. Indeks wyrównany sezonowo zniżkował o 1,9 proc. w tygodniu zakończonym 15 I 2021 - podało w komunikacie Stowarzyszenie Banków Hipotecznych (MBA).

Bank centralny Chin utrzymał stopy procentowe bez zmian - podał Ludowy Bank Chin (PBOC) w komunikacie.

BUDŻET, DŁUG

Narodowy Bank Polski odkupił na środowym przetargu outright buy 3 serie obligacji za 1,49 mld zł, najwięcej od końca lipca - wynika z danych NBP na platformie Bloomberg. Przed przetargiem NBP deklarował odkup 4 serii papierów za maksymalnie 3 mld zł.

Ministerstwo Finansów zaoferuje 22 stycznia obligacje o łącznej wartości 6-8 mld zł z serii OK0423, PS0425, DS1030, WZ1126, WZ1131 - podał resort w komunikacie.

Zadłużenie Skarbu Państwa na koniec 2020 r. wyniosło ok. 1.097,5 mld zł, czyli o 7,3 mld zł (+0,7 proc.) więcej mdm - podał resort finansów w szacunkowych danych.

Komisja Europejska zatwierdziła w środę polski program wsparcia dla firm dotkniętych przez pandemię koronawirusa o wartości 1,9 mld euro.

GIEŁDA

Dzięki dobrej końcówce środowej sesji na GPW, WIG20 zdołał wyjść nad kreskę i zakończył dzień wzrostem o 0,30 proc. Indeks krajowych blue chipów nadal znajduje się poniżej granicy 2.000 pkt. Z kolei najsłabszym z głównych indeksów był mWIG40, który stracił 0,52 proc.

Na zamknięciu środowej sesji WIG20 wzrósł 0,30 proc. do 1.986,09 pkt., WIG zwyżkował 0,12 proc. do 58.114,63 pkt., mWIG40 poszedł w dół 0,52 proc. do 4.191,83 pkt., a sWIG80 zyskał nieznacznie - o 0,04 proc. osiągając poziom 17.281,68 pkt. (najwyżej od listopada 2007 r.).

SPÓŁKI

Komitet Stabilności Finansowej rekomenduje BFG ustalenie w 2021 r. składek na fundusz gwarancyjny banków na poziomie niższym niż w 2020 r. - podał KSF w komunikacie i uchwale. KSF rekomenduje także przedłużenie terminu osiągnięcia docelowego poziomu środków systemu gwarantowania depozytów do 31 XII 2034 r.

Polski Bank Komórek Macierzystych przechowywał na koniec 2020 roku łącznie 390.300 próbek krwi pępowinowej lub tkanek wobec 336.607 przed rokiem, co oznacza wzrost o 16 proc. - poinformowała spółka w komunikacie.

Zarząd Mercator Medical wyraził zgodę na wybudowanie fabryki rękawic nitrylowych w Tajlandii - podała spółka w komunikacie. Inwestycja, której budżet wynosi ok. 155,95 mln zł zostanie sfinansowana ze środków własnych Mercator Medical Thailand.

Platforma handlu internetowego AliExpress planuje wraz z CaiNiao i polskimi partnerami uruchomić próbny projekt własnych automatów do odbierania paczek - poinformował PAP Biznes w wywiadzie Gary Topp, prezes AliExpress na Europę Środkowo-Wschodnią. Dodał, że od wiosny spółka chce zagwarantować użytkownikom 15-dniową dostawę z Chin.

Produkcja energii elektrycznej w PGE Energia Odnawialna w 2020 r. wyniosła ok. 2.665 GWh netto, czyli o ponad 16 proc. więcej rdr - podała PGE EO w komunikacie prasowym.

Photon Enegry objął 12 proc. udziałów w firmie Lerta za 4 mln zł - podała giełdowa spółka w komunikacie.

Zapisy w wezwaniu na akcje Polenergii zostały przedłużone do 17 lutego - podało pośredniczące w transakcji Santander Biuro Maklerskie.

Według wstępnych danych skonsolidowany zysk netto Bogdanki w 2020 roku wyniósł 66,5 mln zł wobec 308,7 mln zł przed rokiem. Przychody wyniosły w tym czasie 1.822,1 mln zł wobec 2.157,9 mln zł rok wcześniej - podała spółka w komunikacie.

Akcjonariusze Celonu Pharmy zdecydują 16 lutego o upoważnieniu zarządu do podwyższenia kapitału zakładowego w ramach kapitału docelowego poprzez emisję do 15 mln akcji - wynika z projektów uchwał na WZ. Zarząd planuje pozyskać co najmniej 160 mln euro. Akcjonariusze zagłosują także ws. ustalenia programów motywacyjnych na lata 2021-2030.

WALUTY

W najbliższych dniach kurs eurodolara może wrócić do wzrostów, a to przełoży się na lekkie umocnienie złotego - ocenił w rozmowie z PAP Biznes starszy ekonomista ING Banku Śląskiego Piotr Popławski. Zdaniem ekonomisty, na krajowym rynku długu nie powinno dojść do większych zmian w tym tygodniu.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do euro na 4,5237 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,2101 USD i 125,62 JPY - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY

Ropa naftowa na giełdzie paliw w USA drożeje w reakcji na nadzieje na bodziec fiskalny dla gospodarki Stanów Zjednoczonych - informują maklerzy.

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie rosną wraz z notowaniami innych metali bazowych. Uczestnicy rynku liczą na dalsze wspieranie fiskalne gospodarki USA. Metal na LME w dostawach 3-miesięcznych zwyżkuje o 0,5 proc. do 7.995,00 USD za tonę - informują maklerzy.

OPINIE, PROGNOZY

Popyt na mieszkania utrzyma się w 2021 roku, a ceny mogą pójść w górę o kolejne kilka procent - oceniają zarówno analitycy, jak i spółki deweloperskie. Rynek nadal będzie wspierany przez rekordowo niskie stopy procentowe, a wyzwaniem pozostają przedłużające się procedury administracyjne. Ryzykiem są też ceny gruntów oraz ewentualne zachwiania na rynku pracy.

W bazowym scenariuszu BNP Paribas BP zakłada, że PKB Polski w 2021 r. wzrośnie o 3,5 proc. - powiedział podczas środowej wideokonferencji główny ekonomista banku Michał Dybuła. BNP Paribas BP rozpatruje też alternatywne scenariusze - w niekorzystnym wzrost gospodarczy wyniesie 1,5 proc., zaś w korzystnym - znajdzie się na poziomie 5,0 proc.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

W IV kwartale 2020 roku 95 proc. sądowych wyroków w sprawach kredytów indeksowanych czy denominowanych do franka szwajcarskiego było korzystnych dla konsumentów - wynika z przygotowanego dla PAP Biznes zestawienia Votum Robin Lawyers.

PLL LOT podpisały porozumienie ze wszystkimi związkami zawodowymi w sprawie redukcji zatrudnienia. W pierwszym półroczu 2021 r. przewoźnik dostosuje zatrudnienie do post-covidowej rzeczywistości. Z firmą rozstanie się nie więcej niż 300 pracowników - poinformowała PAP spółka.

Zmiany taryf na '21 spowodują wzrost rachunków za energię elektryczną o 9-10 proc. - poinformowało URE w komunikacie.

Wskaźnik odwiedzalności w galeriach handlowych w dniach 11-17 stycznia był o 51 proc. niższy rdr - poinformowała w komunikacie prasowym Polska Rada Centrów Handlowych (PRCH).

WYDARZENIA Z KRAJU

------------------

W Polsce stwierdzono w ciągu doby łącznie 6.919 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem, zmarły 443 osoby, a zaszczepiono 43.316 osób - poinformowało w środę Ministerstwo Zdrowia. Łącznie odnotowano do tej pory 1.450.747 zakażeń, 34.141 zgonów oraz wykonano 541.229 szczepień.

Na obecność koronawirusa przebadano dotąd w Polsce ponad 7 mln 913 tys. osób. Ostatniej doby wykonano 48 317 testów, w tym 13 723 testy antygenowe – podało w środę Ministerstwo Zdrowia.

Będzie korekta rozporządzenia dot. kolejności szczepień - etap pierwszy zostanie podzielony na trzy części; w etapie 1a zaszczepieni zostaną seniorzy powyżej 60. roku życia, w etapie 1b - przewlekle chorzy, w etapie 1c - przedstawiciele służb państwowych - poinformował w środę szef KPRM Michał Dworczyk.

Trwają przygotowania nowych procedur sanitarnych, aby część branż była stopniowo otwierana - mówił w środę rzecznik rządu Piotr Müller. Jak dodał, w przyszłym tygodniu będą decyzje ws. lockdownu.

Minister zdrowia Adam Niedzielski wskazał, że dodatkowe 220 mln zł, które mają trafić na wsparcie psychiatrii dzieci i młodzieży nie będą w całości pochodzić z budżetu państwa; ok. 60 mln ma pochodzić z NFZ lub Funduszu Medycznego, a ok. 20 mln zł z funduszu covidowego.

Na wniosek pełnomocnika okręgowego Prawa i Sprawiedliwości w okręgu legnickim, prezes PiS Jarosław Kaczyński zdecydował o zawieszeniu w prawach członka partii szefa klubu PiS w sejmiku dolnośląskim Jacka Baczyńskiego - poinformował szef komitetu wykonawczego ugrupowania Krzysztof Sobolewski. Gazeta Wrocławska nieoficjalnie podawała wcześniej, że samorządowiec został zatrzymany przez policję w związku z przemocą domową.

O wyjaśnienia dotyczące nagłego oddelegowania wybranych prokuratorów do odległych jednostek zwrócił się do Prokuratora Generalnego Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar.

Marzę o Polsce przyszłości, dlatego zdecydowałam się przyłączyć do projektu politycznego Szymona Hołowni, do Polski 2050 - powiedziała na środowej konferencji prasowej w Sejmie Joanna Mucha, dotychczasowa posłanka KO, działaczka Platformy Obywatelskiej.

To był dla mnie zaszczyt służyć jako ambasador USA w Polsce. Bix Aliu, charge d’affaires w ambasadzie USA w Warszawie, będzie teraz reprezentował USA w Polsce. Dziękuję i do zobaczenia - napisała na Twitterze Georgette Mosbacher, która odchodzi ze stanowiska.

Minister Sprawiedliwości-Skarb Państwa musi przeprosić krakowską sędzię Beatę Morawiec za naruszenie jej dóbr osobistych i wpłacić 12 tys. zł na Fundację Dom Seniora - orzekł w środę Sąd Apelacyjny w Warszawie. Wyrok jest prawomocny.

Zmarł Andrzej Bieniasz, lider zespołu Püdelsi - poinformowała grupa w środę w swoich mediach społecznościowych. Muzyk, który zmagał się z chorobą nowotworową miał 66 lat.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY

----------------------

Przy bezprecedensowych środkach bezpieczeństwa Demokrata Joe Biden został w środę przed Kapitolem zaprzysiężony na 46. prezydenta USA. 78-latek jest następcą Republikanina Donalda Trumpa. W przemówieniu inauguracyjnym wzywał do narodowej jedności i mówił o "triumfie idei demokracji".

Pfizer i BioNTech opracowały plan, który pozwoli na zwiększenie możliwości produkcyjnych w Europie i dostarczenie znacznie większej liczby dawek szczepionki w drugim kwartale tego roku – poinformował w środę Pfizer w oświadczeniu przekazanym PAP.

Twitter wyłączył konto Donalda Trumpa, a taka decyzja powinna być podejmowana na podstawie prawa, a nie w oparciu o arbitralną decyzję jakiegoś przedsiębiorstwa. To powinna być decyzja podejmowana przez polityków i parlamenty, a nie menedżerów Doliny Krzemowej - powiedziała szefowa KE Ursula von der Leyen.

Były doradca Donalda Trumpa ds. międzynarodowych John Bolton w rozmowie z PAP stwierdził, że Polska powinna rozwijać kontakty z nową administracją w USA, przyznał, że pomysł Fort Trump "schlebiał" odchodzącemu prezydentowi USA i obawia się, czy Joe Biden obierze "dostatecznie ostry kurs wobec Rosji, Iranu i Korei Północnej".

Podczas prezydentury Joe Bidena ton napiętych transatlantyckich stosunków handlowych powinien stać się bardziej przyjazny. Jednak eksperci uważają, że praktycznie niewiele się zmieni. "Demokraci niekoniecznie są znani z tego, że są partią wolnego handlu”, mówi prezes Izby Handlowej USA w Niemczech.

W obliczu ryzyka rozprzestrzenienia się nowych mutacji koronawirusa Niemcy nie wykluczają przywrócenia kontroli na swych granicach z krajami Unii Europejskiej - ostrzegła we wtorek późnym wieczorem kanclerz Angela Merkel.

Podczas wtorkowego spotkania kanclerz Angeli Merkel z premierami niemieckich krajów związkowych zdecydowano o przedłużeniu twardego lockdownu w Niemczech do 14 lutego. Będą także nowe obostrzenia.

W ciągu ostatniej doby zarejestrowano w Niemczech 15.974 nowe przypadki zakażenia koronawirusem i 1148 kolejnych zgonów - poinformował w środę rano berliński Instytut im. Roberta Kocha (RKI).

We Włoszech 524 osoby zmarły ostatniej doby na Covid-19, potwierdzono 13 571 następnych przypadków zakażeń koronawirusem - poinformowało w środę włoskie ministerstwo zdrowia. Wykonano jednego dnia 279 tysięcy testów.

Rząd Holandii zamierza wprowadzić, po raz pierwszy od drugiej wojny światowej, godzinę policyjną w celu dalszej walki z pandemią koronawirusa - poinformował w środę pełniący obowiązki premiera Holandii Mark Rutte. Wniosek w tej sprawie musi być jeszcze zatwierdzony przez parlament.

Rząd Hiszpanii Pedra Sancheza porozumiał się w głównymi centralami związkowymi w sprawie wydłużenia mechanizmu pracy tymczasowej, tzw. ERTE do 31 maja. Jednocześnie odmówił władzom wspólnot autonomicznych zmiany ustawy o stanie zagrożenia epidemicznego, co mogłoby prowadzić do wydłużenia w regionach godziny policyjnej.

Co najmniej trzy osoby zginęły w środowym wybuchu budynku mieszkalnego w centrum Madrytu. Trwają poszukiwania jednej osoby, która w chwili eksplozji mogła przebywać w budynku.

W Wielkiej Brytanii zarejestrowano w ciągu ostatniej doby 1820 zgonów z powodu Covid-19, co jest najwyższym bilansem od początku epidemii w tym kraju - podał w środę po południu brytyjski rząd. Wykryto też 38 905 nowych zakażeń koronawirusem.

Mimo zaszczepienia 30 proc. ludności przeciw Covid-19 Izrael jest światowym liderem, jeśli chodzi o nowe infekcje w przeliczeniu na liczbę mieszkańców. Resort zdrowia zapowiada podawanie dziennie 250 tys. szczepionek. Od wtorku mogą się zaszczepić wszyscy Izraelczycy powyżej 40. roku życia. Dane są alarmujące - w poniedziałek potwierdzono rekordowe 10 051 nowych zakażeń koronawirusem, pomimo trwającego od 27 grudnia lockdownu, a od początku stycznia zmarło 15 proc. wszystkich ofiar śmiertelnych trwającej od 10 miesięcy pandemii (650 z 4142 chorych).

W Rosji w ciągu ostatniej doby zmarło 597 pacjentów z Covid-19 - poinformował w środę sztab ds. walki z pandemią. Jest to najwyższy dobowy przyrost zgonów od początku bieżącego roku. Ogólna liczba przypadków śmiertelnych od wybuchu epidemii wzrosła do 67 220. Wysoka śmiertelność utrzymuje się w Petersburgu, gdzie w ciągu minionej doby zmarły 72 osoby. W Moskwie odnotowano 65 przypadków śmiertelnych, w obwodzie moskiewskim - 37.

Brytyjski wariant koronawirusa nadal rozprzestrzenia się na całym świecie, w ubiegłym tygodniu jego obecność odnotowano w 60 krajach i terytoriach; to o 10 więcej niż 12 stycznia – poinformowała w środę Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).

W krótkiej pożegnalnej mowie w bazie wojskowej Joint Base Andrews w stanie Maryland odchodzący prezydent USA Donald Trump podziękował w środę najbliższym, ocenił że prezydentura była dla niego zaszczytem i życzył sukcesów nowej administracji.

Uniwersytet Johnsa Hopkinsa w Baltimore poinformował we wtorek, że od wybuchu epidemii w Stanach Zjednoczonych odnotowano łącznie 24 mln 247 006 przypadków zakażenia wirusem. Liczba ofiar śmiertelnych sięga już 401 586.

W ciągu ostatniej doby zarejestrowano w Meksyku najwyższą od początku pandemii liczbę zgonów z powodu koronawirusa: 1584 - poinformowało we wtorek wieczorem czasu miejscowego meksykańskie ministerstwo zdrowia.

Władze Pekinu zakazały wyjazdu z miasta 1,6 mln mieszkańców dzielnicy Daxing po wykryciu tam kolejnych lokalnych przypadków Covid-19, w tym dwóch infekcji brytyjskim wariantem koronawirusa, uznawanym za bardziej zaraźliwy – podały w środę miejscowe media.

Władze Moskwy nie zaakceptowały wniosku o przeprowadzenie 30 stycznia demonstracji w obronie opozycjonisty Aleksieja Nawalnego. Organizatorzy - Libertariańska Partia Rosji - przekazali w środę, że merostwo powołalo się na sytuację epidemiczną.

(PAP Biznes)

gor/ osz/ asa/

Ostatnie wiadomości