KORONAWIRUS: Przegląd najważniejszych informacji z Polski i świata (czwartek 21 stycznia 2021 r.) | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
22 sty 2021, 00:31

KORONAWIRUS: Przegląd najważniejszych informacji z Polski i świata (czwartek 21 stycznia 2021 r.)

Poniżej przedstawiamy przegląd najważniejszych informacji i opinii z Polski i świata, związanych z pandemią koronawirusa i jej wpływem na gospodarkę w czwartek 21 stycznia 2021 (do 24.00).

#COVID-19 - STATYSTYKA

• Dane dotyczące zakażeń i zgonów dla 20 państwa z największą liczbą zakażeń i 10 dodatkowych z wysoką liczbą zakażeń w odniesieniu do liczby ludności w 2. tygodniu (01.01.2021-17.01.2021) 2021 roku.

ZakażeniaZgony
7-dniowazmianprzyrostzakażeniawskaźnik7-dniowazmianprzyrostzgonywskaźnik
średniatyg. (%) *zakażeń (%) **łącznie (tys.)zakażeń***średniatyg. (%)*zgonów (%)**łączniezgonów***
USA216.468-15,01,023.938996,43.3091,46,2397.611139,0
Brazylia54.308-4,50,78.511366,0959-11,13,3210.29967,2
Wlk. Brytania46.230-22,51,53.3951.112,11.11822,29,689.261213,6
Hiszpania32.09546,91,52.336804,521324,82,953.76957,3
Rosja23.6850,40,73.591226,853714,66,066.03748,3
Francja18.2470,20,72.910380,9361-6,63,770.28378,3
Kolumbia17.318-3,81,01.923486,03642,75,549.00499,0
Niemcy17.090-17,80,92.040319,4849-2,714,646.633145,3
Meksyk15.40916,11,01.649155,7982-3,85,1141.248108,9
RPA15.189-18,71,21.337399,95639,911,937.105126,9
Indie15.025-16,60,110.57116,8179-16,70,8152.4192,0
Włochy14.969-13,40,72.381374,14880,04,382.177113,4
Indonezja11.41414,91,490754,626518,07,725.98712,5
Argentyna10.926-15,20,61.807368,81680,52,645.83252,0
Portugalia9.60116,52,05561.215,215751,313,99.028178,3
Liban9.076bd.4,8252930,852bd.24,41.86553,6
Turcja8.692-35,40,61.572189,1170-21,35,223.99732,9
Izrael8.0897,11,65511.265,14523,48,64.00566,1
Czechy8.056-36,41,08911.362,8168-2,18,914.449223,4
Polska6.932-28,00,51.438305,43061,96,933.407111,8
Szwecja4.138-26,60,8531669,025-62,01,710.76463,2
Irlandia3.587-45,12,41721.444,437210,611,32.60871,2
Panama2.689-26,11,02981 026,3475,47,54.787150,0
Słowacja2.188-27,01,0224665,7746,817,33.526184,4
Słowenia1.388-29,81,01491.133,032-12,57,13.371230,7
Litwa1.078-39,40,7167716,033-16,010,62.469185,7
Łotwa870-13,81,855685,818-23,715,2978155,2
Estonia505-17,41,537590,5627,816,033361,9
Czarnogóra437-5,40,8551.012,22-44,42,874590,0
Cypr231-52,10,828570,2329,414,917044,5

Źródło: Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób.

* zmiana liczby zakażeń/zgonów w stosunku do poprzedniego tygodnia;

** przyrost łącznej liczby zakażeń/zgonów;

*** suma zakażeń/zgonów z 14 dni na 100 tys. mieszkańców dla zakażeń i na 1 mln mieszkańców dla zgonów.

• Resort zdrowia Hiszpanii potwierdził w czwartek najwyższą od początku epidemii koronawirusa dobową liczbę infekcji - ponad 44 tys. Łącznie zanotowano już 2,45 mln infekcji. liczba zakażeń przypadających na 100 tys. obywateli Hiszpanii osiągnęła rekordowy poziom 795;

• Ministerstwo Zdrowia poinformowało w czwartek o 7,1 tys. zakażeniach koronwirusem i 419 zmarłych na Covid-19. 7-dniowa średnia liczby zakażeń kontynuuje trend spadkowy. Liczba osób przebywających w szpitalach po raz pierwszy od końca października spadła poniżej 15 tys.

ZakażeniaZgonySzczepieniaTestyW szpitaluOzdrowieńcyKwarant.
dobaśr. 7-dni.łączniedobaśr. 7-dni.łączniedoba (tys.)łącznie (tys.)liczba% pozytyw.(pod resp.)dobałącznie
21.01.20217.1526.2061.457.75541930034.56150,6591,847.14115,214.928 (1.597)8.3731.215.732185.529
20.01.20216.9196.5321.450.74744329534.14146,1541,248.31714,315.324 (1.569)10.3251.207.359184.982
19.01.20214.8356.8371.443.80429130033.69825,7495,248.40810,015.667 (1.582)9.3151.197.034182.631
18.01.20213.2716.9421.438.7925230533.40712,2469.525.17413,015.716 (1.616)6.3931.187.719170.044
17.01.20216.0557.1351.435.58214230933.35520,3457,355.24711,015.588 (1.651)8.2391.181.326172.702
16.01.20217.4127.6141.429.52736931433.21326,5437,069.34810,715.887 (1.608)8.4371.173.087172.827
15.01.20217.7958.0621.422.32038632332.84441,3410,573.12110,716.083 (1.628)8.8271.164.650182.899
14.01.20219.4368.2041.414.36238131632.45660,0369,279.40511,916.250 (1.630)8.7001.155.823184.369
13.01.20219.0538.5781.404.90548128832.07451,8309,673.91112,316.553 (1.606)8.9971.147.123180.054
12.01.20215.5699.3061.395.77932629831.59354,8257,850.15011,116.859 (1.637)7.6661.138.126169.588

Źródło: Ministerstwo Zdrowia, obliczenia własne.

#DZIAŁANIA FISKALNE I MONETARNE

• Rada Prezesów EBC pozostawiła bez zmian podstawowe stopy procentowe - podano w komunikacie po posiedzeniu banku. EBC podtrzymał wielkość programu skupu aktywów PEPP na poziomie 1,85 bln euro i wskazał, że bierze pod uwagę kolejną rekalibrację programu, jeśli uzna to za konieczne;

Bank Japonii (BoJ) utrzymał ujemne stopy procentowe - poinformował bank po zakończeniu posiedzenia. Bank Japonii pozostawił główną stopę procentową na poziomie: -0,1 proc. Jest ona na tym poziomie od stycznia 2016 roku;

• Bank centralny Norwegii - Norges Bank - utrzymał stopy procentowe bez zmian - podał bank. Główna stopa procentowa wynosi nadal 0 proc. Takiej decyzji Norges Banku oczekiwali też analitycy;

• Bank centralny Turcji (CTB) pozostawił bez zmian benchmarkową stopę repo na poziomie 17 proc. - poinformował bank. Analitycy ankietowani przez agencję Bloomberg spodziewali się takiej decyzji banku. Na trzech wcześniejszych posiedzeniach CTB podniósł jednotygodniową stopę repo łącznie o 875 pb.

#WSKAŹNIKI I DANE

• Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w grudniu wyniosło 5.973,75 zł, co oznacza wzrost o 6,6 proc. rdr - podał Główny Urząd Statystyczny. Zatrudnienie w tym sektorze rdr spadło o 1,0 proc. W listopadzie przeciętne wynagrodzenie wzrosło 4,9 proc. rdr, w grudniu ekonomiści oczekiwali wzrostu o 4,7 proc. Zatrudnienie w listopadzie spadło o 1,2 proc., w grudniu ekonomiści oczekiwali również spadku rdr o 1,2 proc.;

• Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK), syntetycznie opisujący obecne tendencje konsumpcji indywidualnej, wyniósł w styczniu -25,1 i był o 0,2 pkt proc. niższy w stosunku do poprzedniego miesiąca. Z kolei wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej (WWUK), syntetycznie opisujący oczekiwane w najbliższych miesiącach tendencje konsumpcji indywidualnej, wzrósł o 1,5 pkt proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca i ukształtował się na poziomie -22,7 - GUS;

• 69,1 proc. badanych, wobec 70,3 proc. przed miesiącem, uważa, że obecna sytuacja epidemiologiczna stanowi duże zagrożenie dla gospodarki w Polsce - podał GUS;

• 56 proc. badanych zamierza zaszczepić się przeciw COVID-19 - wynika z badania CBOS. W listopadzie taką chęć deklarowało 36 proc. badanych;

• Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA wyniosła 900 tys. - poinformował Departament Pracy USA w komunikacie. Ekonomiści z Wall Street spodziewali się, że liczba nowych bezrobotnych wyniesie 910 tys. wobec 926 tys. poprzednio. Liczba bezrobotnych kontynuujących pobieranie zasiłku wyniosła zaś 5,054 mln w tygodniu, który skończył się 9 stycznia. Analitycy oczekiwali 5,4 mln wobec notowanych poprzednio 5,181 mln;

• Liczba rozpoczętych inwestycji w zakresie budowy domów mieszkalnych w USA w grudniu wyniosła 1,669 mln w ujęciu zanualizowanym (SAAR). Miesiąc wcześniej wskaźnik ten wyniósł 1,578 mln - podał Departament Handlu USA. Analitycy spodziewali się, że liczba rozpoczętych, nowych inwestycji wyniesie 1,56 mln;

• Liczba wydanych nowych pozwoleń na budowę domów w USA w grudniu (wskaźnik aktywności w przyszłości w tym sektorze) wyniosła w ujęciu zanualizowanym (SAAR) 1,709 mln wobec 1,635 mln w poprzednim miesiącu - podał Departament Handlu. Analitycy spodziewali się, że liczba wydanych nowych pozwoleń na budowę domów wyniesie 1,6 mln;

• Indeks aktywności wytwórczej Philadelphia Fed w wzrósł do 26,5 pkt. z +11,1 pkt. miesiąc wcześniej - podał Fed z Philadelphii w czwartek w komunikacie. Analitycy spodziewali się indeksu na poziomie +12 pkt.;

• Wskaźnik zaufania przedsiębiorców we Francji wyniósł w I 2021 r. 92 pkt. wobec 91 pkt. w poprzednim miesiącu - poinformował w komunikacie instytut statystyczny INSEE. Analitycy spodziewali się wskaźnika na poziomie 92 pkt.

#RYNKI

• Krajowe indeksy rozpoczęły czwartkowe notowania nad kreską, jednak w ciągu dnia nastroje pogorszyły się i na koniec sesji kursy większości akcji straciły na wartości. Na zamknięciu WIG20 spadł o 1,64 proc., WIG zniżkował o 1,53 proc., mWIG40 poszedł w dół o 1,63 proc., a sWIG80 stracił 0,83 proc. O 10,5 proc. spadły notowania akcji JSW, które na początku roku były liderem wzrostów w WIG20;

• Kurs EUR/PLN znalazł się w czwartek po południu na poziomie 4,532 i nie zmienił się w stosunku do środy. USD/PLN spadł o 0,3 proc. do 3,732;

• Rentowność obligacji 2-letnich utrzymała się na poziomie 0,03 proc., obligacji 5-letnich wzrosła o 3 pb do 0,49 proc., a obligacji 10-letnich wzrosła o 2 pb do 1,20 proc.;

• Czwartek przyniósł kolejne rekordy amerykańskich indeksów, ale wzrosty miały symboliczny charakter. Dow Jones Industrial na zamknięciu spadł 0,04 proc. i wyniósł 31.176,01 pkt., S&P 500 zwyżkował 0,03 proc. kończąc notowania na poziomie 3.853,07 pkt., a Nasdaq Comp. poszedł w górę 0,55 proc., do 13.530,92 pkt.;

• Giełdy w Europie zakończyły czwartkową sesję niewielkimi spadkami. Na zamknięciu sesji indeks Euro Stoxx 50 spadł o 0,16 proc., niemiecki DAX zniżkował o 0,11 proc., francuski CAC 40 poszedł w dół o 0,67 proc., a brytyjski FTSE spadł o 0,37 proc.;

• Najwyższą wartość w historii zanotował koreański indeks KOSPI, po wzroście o 1,5 proc. do 3.160,84 pkt. Japoński Nikkei 225 wzrósł 0,8 proc. i zakończył notowania na poziomie 28.756,86 pkt. najwyższym od 30 lat.

#FIRMY I BRANŻE

• Polski Fundusz Rozwoju przyznał spółce zależnej Enter Air pożyczkę płynnościową w kwocie 287 mln zł - podała spółka w komunikacie. Uzyskane środki posłużą poprawie bieżącej płynności grupy;

• Volkswagen przekroczył nałożony przez Unię Europejską limit dotyczący emisji CO2 przez samochody pasażerskie wyprodukowane w 2020 r. Za naruszenie ograniczenia, spółce grozi 121 mln euro kary. Producent obniżył przeciętna emisję CO2 w samochodach produkowanych przez grupę o ok. 20 proc. do 99,8 g/km . Zakładanym celem była emisja na poziomie 99,3 g/km. Według UE, spółce grozi kara 95 euro za każdy gram CO2 powyżej limitu. Prezes Herbert Diess powiedział, że osiągniecie celu zostało w 2020 r. udaremnione przez pandemię koronawirusa (Reuters);

• Koncern farmaceutyczny Pfizer przekazał Komisji Europejskiej, że dostawy szczepionek przeciw Covid-19 w tym tygodniu są ograniczone, ale w przyszłym tygodniu wrócą do normalnego poziomu - poinformował w czwartek na konferencji w Brukseli rzecznik KE Stefan De Keersmaecker;

• Terapia przeciwciałami bamlanivimab opracowana przez Eli Lilly zmniejsza ryzyko wystąpienia objawowego zakażenia Covid-19 wśród mieszkańców domów opieki o 80 proc. – wynika z badania przedstawionego przez spółkę. Spółka podkreśliła, że zamierza zwrócić się do FDA o dopuszczenie leku do prewencyjnego stosowania w ośrodkach opieki. Dotąd był on stosowany w leczeniu umiarkowanych przypadków zakażeń nie wymagających hospitalizacji (Bloomberg);

• Linie lotnicze KLM podały, że w 2021 r. zwolnią dodatkowe 1.000 osób. W zeszłym roku KLM zapowiedziało zwolnienie 5.000 osób. Linie skrytykowały także plan holenderskiego rządu, który chce wprowadzić szybkie testy na koronawirusa (w ciągu 4 godzin przed wejściem na pokład) dla wszystkich lecących do Holandii (Reuters);

• Francja i Wlk. Brytania negocjują pakiet pomocowy dla linii kolejowych Eurostar obsługujących połączenia pomiędzy tymi państwami. Pandemia koronawirusa, zmniejszyła ruch pasażerski linii o 95 proc. Agencja Bloomberg podała, że jednym z rozważanych rozwiązań jest pożyczka ze specjalnego funduszu Banku Anglii. Większościowym udziałowcem Eurostar jest skarb Francji jednakże, firma ma siedzibę w Wlk. Brytanii (Bloomberg);

• Prezes Lufthansy Carsten Spohr poinformował, że liniom udało się znacząco spowolnić tempo przepalania gotówki w stosunku do najgorszego okresu pandemii w zeszłym roku. Spohr, powiedział, że obecnie Lufthansa traci 1 mln euro co dwie godziny (Reuters);

• Lufthansa nie wykorzysta wszystkich funduszy z 9 mld euro pomocy jakie otrzymała – powiedział prezes linii Carsten Spohr. Jak dotąd linie zużyły 3 mld euro. Spohr podał, że obecnie Lufthansa operuje na 20 proc. swoich możliwości i poniżej 25 proc. zaplanowanych na IV kw. 2020 r., oczekuje jednak częściowego ożywienia w branży od II kw. 2021 r. (Bloomberg);

• Linie lotnicze Southwest oświadczyły, że zamierzają szczepić swoich pracowników na koronawirusa za darmo, kiedy szczepionka stanie się powszechnie dostępna. Spółka podała, że chociaż szczepionki zostaną opłacone przez rząd federalny w USA to Southwest pokryje wszystkie koszty dodatkowe (Reuters).

#OPINIE I ANALIZY

• W I kwartale roku do Polski powinno trafić 800 tys. szczepionek Moderny, a łącznie w tym czasie powinniśmy otrzymać 5,6 mln szczepionek – mówił w czwartek w Sejmie minister zdrowia Adam Niedzielski. Szef resortu zdrowia wskazał, że taka liczba pozwoli zaszczepić 2,8 mln osób, co – ocenił – jest poniżej wydolności systemu;

• Mimo spadku dostaw szczepionek od firmy Pfizer zaplanowane przez rząd tempo szczepień zmalało nieznacznie – mówił w czwartek w Sejmie minister zdrowia Adam Niedzielski. Zapowiedział, że od przyszłego tygodnia dostawy wrócą do poprzedniego poziomu, a w połowie lutego wzrosną;

• Dochody z VAT w 2020 roku były o 2-2,5 proc. wyższe rdr., dochody z CIT wzrosły o 0,5 proc., a dochody z PIT spadły 5 proc. - powiedział w Programie I Polskiego Radia minister finansów Tadeusz Kościński;

• W tym momencie przestrzeni do dalszej obniżki stóp proc. po prostu nie ma, a ewentualna obniżka byłaby przeciwskuteczna - powiedział w telewizji Biznes24 członek RPP Łukasz Hardt;

• Laboratorium genXone zidentyfikowało brytyjski szczep koronawirusa u chorego z województwa małopolskiego. Informacje o swoim odkryciu Laboratorium podało na Twitterze, oficjalnie potwierdzili je także przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia;

• Dane zaskoczyły pozytywnie, bardzo wysoki był wzrost wynagrodzeń, czego się nie spodziewaliśmy. Także rynek pracy okazał się silny. Takie wzrosty zatrudnienia jak 0,2 proc. miesiąc do miesiąca obserwowaliśmy w grudniach w okresach dobrej koniunktury na rynku pracy, w okresach spowolnienia mdm były to spadki lub stabilizacja. Dane pokazują, że rynek pracy trzyma się bardzo dobrze, trochę jak falochron przy kolejnych falach pandemii - ocenił ekonomista ING BSK Dawid Pachucki;

• Rozpoczęcie kampanii szczepień w całej strefie euro to ważny kamień milowy w rozwiązaniu trwającego kryzysu zdrowotnego. Niemniej jednak pandemia nadal stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego oraz dla gospodarki strefy euro i gospodarek światowych. (...) osiągnięcie powszechnej odporności zajmie trochę czasu i nie można wykluczyć dalszych niekorzystnych wydarzeń związanych z pandemią. W średnim okresie ożywienie gospodarki strefy euro powinno być wspierane przez korzystne warunki finansowania, ekspansywny kurs polityki budżetowej i ożywienie popytu w miarę znoszenia środków ograniczających i zmniejszania niepewności - powiedziała prezes EBC Christine Lagarde na konferencji po posiedzeniu banku;

• Najlepszą miara sukcesu nowego prezydenta USA Joe Bidena będzie tempo przeprowadzania szczepień na koronawirusa – wynika z wypowiedzi prezesa BlackRock Larrego Finka. Zdaniem Finka, gospodarka przyspieszy gdy ludzie poczują się bezpiecznie, dlatego nowa administracja powinna być ‘agresywna’ jeśli chodzi o dystrybucję szczepionek (Reuters);

• Z danych, jakimi dysponuje rząd Wielkiej Brytanii wynika, że decyzja o zwiększeniu do 12 tygodni odstępu między podaniem pierwszej i drugiej dawki szczepionki przeciw Covid-19 firm Pfizer/BioNTech była słuszna - powiedział w czwartek minister zdrowia Matt Hancock. Hancock wskazał, że efektywność szczepionki na poziomie 89 proc. pojawia się pomiędzy 14 i 21 dniem po podaniu pierwszej dawki. Brytyjska komisja ds. szczepień zaleciła pod koniec grudnia podawanie drugiej dawki szczepionki Pfizera/BioNTechu w odstępie od 3 do 12 tygodni po pierwszej. Wcześniejsza rekomendacja mówiła o trzech tygodniach odstępu;

• Wydawany w Manaus, stolicy brazylijskiego stanu Amazonas, dziennik „Correio Braziliense” podał w czwartek, że w mieście pacjenci przywożeni do szpitali w stanie terminalnym z powodu Covid-19 bądź nie rokujący wyleczenia nie są już kierowani na oddziały intensywnej terapii. Do dwumilionowego Manaus koronawirusa dotarł w kwietniu 2020 roku, a obecnie jest to miasto najbardziej dotknięte w Brazylii przez pandemię.

#POLITYKA

• Komisja Europejska poinformowała, że otrzymała zapewnienie ze strony koncernu farmaceutycznego Pfizer, że od przyszłego tygodnia dostawy szczepionki na koronawirusa wrócą do poziomów zgodnych z zamówieniami państw. Rzecznik KE Stefan De Keersmaecker powiedział, że w najbliższych tygodniach Pfizer nadrobi dostawy brakujących szczepionek;

• Państwa unijne jednogłośnie zaakceptowały w czwartek zalecenia Rady UE określające wspólne ramy stosowania szybkich testów antygenowych i wzajemnego uznawania wyników testów na Covid-19 w całej Wspólnocie;

• Szefowa KE Ursula Von der Leyen zapowiedziała wprowadzenie „ciemnoczerwonych” stref zakażeń w UE tam, gdzie jest szczególnie wiele przypadków Covid-19. "Wobec osób podróżujący ze stref ciemnoczerwonych byłby wymagany test przed ich opuszczeniem, jak również kwarantanna po przyjeździe (do punktu docelowego - PAP)" - powiedziała. Dodała, że wszystkie nieistotne podróże z tych stref miałaby być "mocno odradzane";

• Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel na konferencji prasowej po zakończeniu szczytu przywódców UE w czwartek wieczorem oznajmił, że certyfikaty szczepień będą mogły być na początku wykorzystane tylko do celów medycznych. "Myślę, że powinniśmy się zgodzić na wspólne elementy, które powinny się znaleźć w certyfikatach szczepień do celów medycznych. Później zobaczymy, czy i w jakich okolicznościach te zaświadczenia mogłyby być użyte" - powiedział Michel;

• Kanclerz Niemiec Angela Merkel zapowiedziała w czwartek, że wszyscy Niemcy będą mieli okazję zaszczepić się przeciw Covid-19 do końca lata 2021 r. Merkel dodała, że do trzeciego kwartału Niemcy powinny mieć wystarczająco dużo nadmiarowych zapasów szczepionek, by móc oddać je innym państwom;

• Główny doradca medyczny prezydenta USA Anthony Fauci powiedział, że USA pozostaną członkiem WHO za prezydentury Joe Bidena. Fauci przekazał także, że USA jest zainteresowane dołączeniem do programu COVAX mającego za zadanie zapewnić szczepionki na koronawirusa państwom o niskim dochodzie (CNBC);

• W ramach nowej strategii walki z koronawirusem nowy prezydent USA Joe Biden nakazał Federalnej Agencji Zarządzania Kryzysowego (FEMA) utworzenie w ciągu miesiąca stu ośrodków szczepień. Jedno z podpisanych przez Bidena zarządzeń poleca agencjom federalnym stosowanie ustawy o produkcji obronnej w celu zapobieżenia niedoborom produktów potrzebnych do zwalczania epidemii. Biden podjął również działania, by wymóc zakrywanie twarzy podczas podróży międzystanowych. Podróżni wjeżdżający do USA zobowiązani będą do przedstawienia dokumentu poświadczającego negatywny wynik testu na Covid-19;

• Wielkie czeskie firmy chcą zaszczepić swoich pracowników na Covid-19 we własnym zakresie, korzystając z zakładowej służby zdrowia - powiedział wiceprzewodniczący czeskiego Związku Przemysłu i Transportu Jan Rafaj. Rząd na razie nie odpowiedział na tę inicjatywę. Zdaniem Rafaja warunkiem skutecznego przeprowadzenia takiej akcji jest sprawnie działający centralny system rejestracji na szczepienia. W systemie nie ma jednak możliwości wskazania, że dana osoba chciałaby się szczepić w zakładzie pracy;

• Węgry wydały tymczasowe zezwolenie na dopuszczenie do użytku szczepionki przeciw Covid-19 brytyjskiej firmy AstraZeneca i opracowanej w Rosji szczepionki Sputnik V - poinformował w czwartek na konferencji prasowej online szef kancelarii premiera Węgier Gergely Gulyas. Równocześnie, Gulyas skrytykował Europejską Agencję Leków (EMA) zarzucając jej opieszałość ponieważ, nie autoryzowała szczepionki AstraZeneca, która od kilku tygodni jest już używana Wlk. Brytanii. Szef kancelarii zapowiedział też, że władze planują wprowadzenie w formie plastikowej karty zaświadczenia potwierdzającego odporność na koronawirusa dla osób, które się zaszczepiły lub wyzdrowiały po Covid-19. Osoby takie nie będą musiałyby przestrzegać np. godziny policyjnej. Dodał, że wedle planów wszyscy uprawnieni otrzymają taką kartę do połowy lutego;

• Premier Portugalii Antonio Costa ogłosił w czwartek zamknięcie wszystkich szkół oraz uczelni wyższych w kraju z powodu epidemii koronawirusa. Wyjaśnił, że nowe restrykcje wynikają z nadmiernego wzrostu liczby zachorowań oraz zgonów wśród ludzi zakażonych nową odmianą SARS-CoV-2. Zgodnie z zapowiedzią premiera placówki oświatowe zostaną zamknięte w piątek na okres 15 dni. Wyjątek mają stanowić jedynie stołówki szkolne wydające posiłki dzieciom z ubogich rodzin;

• Premier Portugalii Antonio Costa poinformował, że od soboty zawieszone zostaną wszystkie połączenie lotnicze z Wielką Brytanią. Lizbona w ten sposób chce ograniczyć rozprzestrzenianie się brytyjskiej mutacji koronawirusa;

• Platforma COVAX, która ma zapewnić sprawiedliwy dostęp do szczepionek na Covid-19, zamierza przekazać biednym krajom w 2021 roku 1,8 mld dawek tych preparatów - poinformowali w czwartek koordynatorzy programu. COVAX działa m.in. pod egidą Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i międzynarodowej organizacji GAVI, pomagającej w szczepieniach krajom o niskich dochodach. Szczepionki mają dzięki programowi trafić do 92 państw;

• Premier Mongolii Khurelsukh Ukhnaa podał się do dymisji. Jest to wynik protestów, które wybuchły po upublicznieniu informacji o brutalnym traktowaniu osób zakażonych Covid-19. Informacje nałożyły się na rosnące niezadowolenie mieszkańców Mongolii z sytuacji gospodarczej w ich kraju (Reuters). (PAP Biznes)

tj/ luk/

Ostatnie wiadomości