Przejdź do treści

udostępnij:

DZIEŃ NA RYNKACH: W Europie na giełdach powiększanie tygodniowych zniżek indeksów

W zachodniej Europie środowa sesja przynosi pogłębianie tygodniowych spadków głównych indeksów na giełdach. Połączenie słabych danych makro z informacjami o opóźnieniach szczepień na Covid-19 negatywnie wpływa na nastroje rynkowych graczy - informują maklerzy.

Wskaźnik Stoxx Europe 600 zniżkuje o 0,5 proc.

Z największymi spadkami są sektory skupiające spółki wydobywcze i technologiczne. Najlepiej prezentuje się branża spółek detalicznych.

Evotec SE drożeje o 30 proc. po uzyskaniu kontraktu z USA.

LVMH zwyżkuje o 1,4 proc. - spółka zanotowała lepsze wyniki kwartalne od prognoz analityków.

Uniphar zyskuje 3,3 proc. - irlandzka spółka miała wyższy zysk kwartalnych od oczekiwań rynkowych.

SEB zyskuje 3 proc. po wynikach za IV kw.

Infineon traci 4,1 proc. w reakcji na spadek kursu spółki Texas Instruments podczas wtorkowego handlu w USA.

Fresnilo zniżkuje o 4 proc. po tym, jak spółka podała wytyczne dotyczące produkcji w 2021 r.

Inwestorów rozczarowały słabe dane makro z Niemiec i Francji.

Indeks nastrojów niemieckich konsumentów GfK na luty wyniósł -15,6 pkt. wobec -7,5 pkt. w styczniu. To mocno poniżej oczekiwań rynkowych, bo analitycy spodziewali się -7,9 pkt.

Z kolei we Francji nastroje konsumentów pogorszyły się w styczniu mocniej od oczekiwań - wskaźnik wyniósł 92 pkt., wobec 95 pkt. w grudniu. Analitycy spodziewali się tylko lekkiego pogorszenia sentymentu i wskaźnika na poziomie 94 pkt.

Francuzi są m.in. większymi pesymistami co do swojej sytuacji finansowej - wskaźnik prognoz dot. finansów spadł w styczniu do -9 pkt. z -4 pkt. w grudniu.

Tymczasem globalnych graczy niepokoi sytuacja zdrowotna na świecie - dane pokazują, że globalna liczba zakażeń koronawirusem przekroczyła już poziom 100 mln.

Wielka Brytania jest z kolei pierwszym krajem w Europie, gdzie z powodu Covid-19 zmarło 100 tys. osób.

We Francji w środę odbędzie się posiedzenie w sprawie działań w walce z Covid-19.

Z kolei urzędnicy UE będą dążyć do rozwiązania impasu w firmą AstraZeneca w związku z groźbą utrzymania programu szczepień w wolniejszym tempie.

"Koniec pandemii w Europie jest odwlekany wciąż i wciąż, a kluczem do sukcesu w tej sferze jest pomyślny program szczepień" - mówi Alfonso Benito, dyrektor ds. inwestycji w Dunas Capital.

"Dla regionu ważne jest m.in. to, aby jeszcze przed wakacjami wróciła turystyka" - dodaje.

Tymczasem w środę o 20.00 inwestorzy poznają decyzję amerykańskiej Rezerwy Federalnej - po pierwszym w tym roku posiedzeniu bankierów z Fed.

Uczestnicy rynku będą uważnie analizować komentarze szef Fed Jerome'a Powella m.in. na temat przyszłych zakupów obligacji.

Na rynku walutowym euro jest kupowane po 1,2151 USD, niżej o 0,1 proc.

Brytyjski funt bez zmian po 1,3742 USD.

Japoński jen kosztuje 103,68 za 1 USD, niżej o 0,1 proc.

Rentowność 10-letnich UST wynosi 1,04 proc., wyżej o 1 pb.

Baryłka ropy WTI na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 53,04 USD, wyżej o 0,82 proc., a Brent na ICE Futures Europe w Londynie kosztuje 56,40 USD za baryłkę, wyżej o 0,88 proc.

Złoto traci 0,1 proc. do 1.848,88 USD za uncję.

Indeksy giełdowe w Europie - godz. 09.35

Indeks Kraj Wartość (pkt.) 1D (%) 1W (%)
Euro Stoxx 50 Strefa euro 3583,37 -0,26 -1,12
DAX Niemcy 13818,04 -0,38 -0,74
FTSE 100 W.Brytania 6643,84 -0,15 -1,43
CAC 40 Francja 5535,74 0,22 -1,65
IBEX 35 Hiszpania 7957,40 -0,09 -3,01
FTSE MIB Włochy 21925,01 -0,28 -3,20

(PAP Biznes)

aj/ osz/

udostępnij: