Prace nad projektem ugód ws. kredytów CHF będą miały fazę pilotażu - Pietraszkiewicz, ZBP | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
27 sty 2021, 14:31

Prace nad projektem ugód ws. kredytów CHF będą miały fazę pilotażu - Pietraszkiewicz, ZBP

W ramach prac nad propozycją KNF, dotyczącą zawierania przez banki ugód ws. kredytów we frankach szwajcarskich, klientom banków zostaną przedstawione ankiety, później projekt będzie miał fazę pilotażu - poinformował prezes ZBP Krzysztof Pietraszkiewicz.

"Prace nad tą propozycją trwają. Prace te będą miały swoją fazę rozmów, komunikowania się z klientami poprzez pewne specjalne ankiety, a później, po przeanalizowaniu ich w poszczególnych bankach (...), będzie faza pilotażu i później będą także z niego wyciągnięte wnioski, żeby ten proces opisać jak najlepiej. (...) W kolejnych tygodniach będą się pojawiały informacje na ten temat" - powiedział Pietraszkiewicz.

Pod koniec 2020 roku przewodniczący KNF Jacek Jastrzębski zaproponował bankom, by przedstawiły klientom atrakcyjne dla nich warunki ugód. Nadzorca chciał, by banki wychodziły z propozycjami pozasądowych ugód, które byłyby dla klientów banków realną alternatywą do ścieżki sądowej.

Jako najbardziej spójne i mające szanse powodzenia ocenił rozwiązanie, w którym klienci banków zaczęliby się rozliczać z bankami tak, jak gdyby ich kredyty od początku były kredytami złotowymi, oprocentowanymi według odpowiedniej stopy WIBOR powiększonej o marżę.

Nadzorcza oczekiwał, że decyzje w sprawie polubownego rozwiązania spraw frankowych będą podejmowane indywidualnie przez poszczególne banki, ale liczył, że uda się wypracować rozwiązanie, dzięki któremu dojdzie do zawierania ugód na szeroką skalę. (PAP Biznes)

seb/ ana/

Ostatnie wiadomości