DZIEŃ NA RYNKACH: Na giełdach w Azji w środę dominują dobre nastroje
Na giełdach w Azji w środę dominują dobre nastroje. W Japonii indeksy po wcześniejszych stratach zdołały wyjść na koniec sesji na plus - to czwarta z kolei sesja zakończona zwyżkami - informują maklerzy.
Nikkei 225 zwyżkował na zakończenie handlu o 0,2 proc. i wyniósł 29.562,93 pkt.
Topix zyskał 0,3 proc. do 1.930,82 pkt.
To najwyższy poziom na zamknięciu sesji co najmniej od roku.
Zwyżkowały 22 z 33 sektorów. Potaniały akcje 1.148 spółek, a 944 zyskały.
Akcje spółki Toyota Motor Corp. wzrosły o 1,7 proc. - spółka podwyższyła swoje prognozy rocznego zysku operacyjnego o 54 proc.
Honda zyskała 5,1 proc. po podwyższeniu swoich prognoz finansowych.
"Akcje, takie jak producentów samochodów zyskały na wartości dzięki wysokim zyskom spółek" - mówi Hiroshi Namioka, strateg T&D Asset Management Co.
"Akcje spółek cyklicznych będą nadal dobrze się zachowywać, ale istnieje obawa o rosnące stopy procentowe" - dodaje.
W środę najmocniej zwyżkował kurs akcji spółki Kyb Corp. - o 19,3 proc.
Sumitomo Rubber wzrósł o 14 proc. po pozytywnych wynikach za IV kw.
Sektor producentów urządzeń transportowych zwyżkował o 2,2 proc., informacji i komunikacji wzrósł o 0,3 proc., maszyneryjny zyskał 0,4 proc., a ubezpieczeniowy wzrósł o 1,3 proc.
W Chinach SCI na zakończenie sesji wzrósł o 1,43 proc.
Biuro statystyczne Chin podało w środę, że ceny konsumpcyjne w Chinach spadły w styczniu o 0,3 proc. rdr. Analitycy nie spodziewali się zmian, po wzroście miesiąc wcześniej o 0,2 proc.
Ceny producenta PPI wzrosły w styczniu rdr o 0,3 proc., po spadku miesiąc wcześniej o 0,4 proc. Tu analitycy spodziewali się wzrostu PPI rdr o 0,3 proc.
To pierwszy wzrost cen PPI od roku, a CPI - pierwszy spadek od ponad dekady, co wskazuje na niezrównoważone ożywienie chińskiej gospodarki.
Hang Seng w Hongkongu rośnie o 1,71 proc. - najmocniej spośród giełd w Azji.
KOSPI w Korei Południowej ze zwyżką o 0,52 proc.
Stopa bezrobocia w tym kraju wzrosła w styczniu do najwyższego poziomu od 21 lat i wyniosła w styczniu 5,4 proc. wobec 4,5 proc. w XII.
W Indiach Sensex zniżkuje o 0,19 proc.
W Europie kontrakty na Euro Stoxx 50 zwyżkują o 0,38 proc., na FTSE 100 rosną o 0,52 proc., na CAC 40 zwyżkują o 0,32 proc., a na DAX rosną o 0,34 proc.
W USA kontrakty na indeksy rosną o 0,23-0,43 proc.
Wtorek na Wall Street przyniósł minimalne spadki części głównych indeksów, które tym samym przerwały serię sześciu wzrostowych sesji z rzędu. Zyskał jedynie Nasdaq, który kolejny raz w ostatnich dniach ustanowił rekord.
Dow Jones Industrial na zamknięciu spadł 0,03 proc. i wyniósł 31.375,83 pkt.
S&P 500 zniżkował 0,11 proc. i wyniósł 3.911,23 pkt.
Nasdaq Comp. poszedł w górę 0,14 proc., do 14.007,70 pkt. To nowy historyczny rekord tego indeksu. (PAP Biznes)
aj/ osz/
