Webinarium „Wpływ noweli AML na regulacje wewnętrzne Emitenta wobec rozszerzających praktyk ujęć przestępstw gospodarczych” | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
22 lut 2021, 10:42

Webinarium „Wpływ noweli AML na regulacje wewnętrzne Emitenta wobec rozszerzających praktyk ujęć przestępstw gospodarczych”

23 lutego odbędzie się webinarium w ramach cyklu e-KPS „Wpływ noweli AML na regulacje wewnętrzne Emitenta wobec rozszerzających praktyk ujęć przestępstw gospodarczych”.

23 lutego br. odbędzie się webinarium organizowane w ramach cyklu e-KPS dotyczące wpływu regulacji dotyczącej przeciwdziałania praniu pieniędzy na regulacje wewnętrzne emitenta wobec praktyki ściągania przestępstw gospodarczych.

Podczas spotkania zostaną omówione takie zagadnienia, jak:

  • Praktyka rozszerzania znamion przestępstw gospodarczych przez organy ścigania
  • Wykorzystanie AML do infiltracji działalności gospodarczej w obecnych i przyszłych regulacjach
  • Procedury compliance jako mechanizm minimalizacji ryzyk prawnokarnych i administracyjnych

„W obecnych czasach ściganie przestępstw gospodarczych stało się priorytetem organów ścigania, stanowi wiodący cel polityki kryminalnej realizowanej przez prokuraturę. Pomaga w tym zmieniająca się regulacja prawna, która minimalizuje zakres kontroli sądowej oraz przerzuca na podmioty prywatne coraz szersze obowiązki w zakresie przeciwdziałania zdarzeniom ocenianym jako nielegalne. Do najważniejszych regulacji w tym zakresie należą zmieniane przepisy ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy. Wprowadzają one dla podmiotów gospodarczych, takich jak emitenci, obowiązki wykrywcze podejrzanych transakcji, zgłaszania podejrzeń do odpowiednich organów państwa, a nawet odstąpienie od udziału w transakcjach i innych zdarzeniach gospodarczych. Dodatkowo wymagają one od prawników nielojalności zawodowej i informowanie Głównego Inspektora Informacji Finansowej o podejrzeniach pozyskanych przy świadczeniu pomocy prawnej w tajemnicy przed klientem, co stanowi radykalny wyłom w zasadach tajemnicy zawodowej radcy prawnego i adwokata. Wszystko to stawia emitentów przed coraz to nowymi zadaniami w zakresie wprowadzania zasad badania zgodności z prawem procesów zarządzania spółką prowadzących do konkretnych decyzji gospodarczych. Konieczne jest urzeczywistnienie tych reguł w życiu wewnętrznym spółki, inaczej w razie kłopotów spółkę spotka zarzut pozorowania legalności działania i będzie dowodem na szczególną umyślność naruszenia zakazu karnego” - mówi Prof. UW dr hab. Michał Królikowski, KMD.Legal.

Wydarzenie skierowane jest do działów prawnych spółek giełdowych Partnerem wydarzenia jest KMD.Legal, a organizatorem Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych.

Więcej informacji można znaleźć TUTAJ

Źródło: Spółka, #SEG

Ostatnie wiadomości