DIAGNOSTYKA zwiększa zaangażowanie w akcjonariacie genXone | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
23 lut 2021, 11:27

DIAGNOSTYKA zwiększa zaangażowanie w akcjonariacie genXone

Spółka DIAGNOSTYKA, największa w kraju sieci laboratoriów medycznych zwiększa z 10,97 proc. do 15,22 proc. swój udział w akcjonariacie biotechnologicznej spółki genXone. Obie firmy intensywnie współpracują od pięciu lat w zakresie badań wysokospecjalistycznych m. in. badań genetycznych. Laboratorium genXone w 2020 roku rozpoczęło badania diagnozujące zarażenie wirusem SARS-CoV-2 metodą RT-PCR, a dodatkowo dzięki posiadaniu unikatowej technologii sekwencjonowania nanoporowego prowadzi również analizy jego genomu.

W strukturach spółki funkcjonują dwa laboratoria: diagnostyki molekularnej oraz badań i rozwoju. Laboratorium diagnostyki molekularnej genXone oferuje innowacyjne panele do diagnostyki patogenów odpowiedzialnych za choroby i infekcje układu pokarmowego, oddechowego, nerwowego oraz moczowo-płciowego. W ramach tej działalności spółka wprowadziła m. in. najnowszą wersję testu identyfikującego SARS-CoV-2, który umożliwia identyfikację zestawu aż 4 genów charakterystycznych dla tego wirusa. Dodatkowo laboratorium badań i rozwoju genXone specjalizujące się w sekwencjonowaniu NGS (ang. next generation sequencing) opracowuje i wprowadza nowe rozwiązania badawcze dostosowane dla sektorów medycyny i przemysłu. Oferta genXone jest więc uzupełnieniem portfolio usług działającej w całym kraju sieci laboratoriów DIAGNOSTYKA.

- Diagnostyka wykonuje rocznie ponad 100 mln badań dla ok. 16 mln pacjentów. Spoczywa na nas wielka odpowiedzialność za jakość i fachowość usług, dlatego współpracujemy tylko z wiarygodnymi partnerami. Pragniemy też rozszerzać działalność na nowe obszary, które wymagają stosowania coraz bardziej zaawansowanych technologii, m.in. właśnie takich jak sekwencjonowanie nanoporowe. Tego typu badania są przyszłością zarówno epidemiologii jak i rozwoju ogólnie rozumianej nauki i medycyny. Dlatego będziemy coraz ściślej współpracować z genXone, która dysponuje takimi unikatowymi technologiami. Chcemy inwestować we wzajemny rozwój i umacnianie pozycji nie tylko na rynku polskim, ale także na rynkach zagranicznych – podkreśla prof. Jakub Swadźba, Prezes sieci Laboratoriów Medycznych Diagnostyka.

- Dla nas rozszerzenie obecności w akcjonariacie sprawdzonego partnera jakim jest Diagnostyka, to potwierdzenie naszej rosnącej pozycji w obszarze zaawansowanych badań. Jesteśmy pierwszym w Polsce i jednym z pierwszych dziesięciu na świecie laboratoriów wykorzystujących technologię sekwencjonowania nanoporowego w wielu obszarach nauki, biznesu i medycyny. Dlatego zacieśnianie współpracy biznesowej między naszymi firmami jest naturalną ścieżką rozwoju i pozwoli na uzyskanie lepszego efektu synergii – mówi Michał Kaszuba, prezes genXone.

genXone ma bardzo dobre doświadczenia w dotychczasowej współpracy z siecią laboratoriów DIAGNOSTYKA. Spółki będą w tym roku intensywnie pracować rozwijając się i budując swoją przewagę biznesową o nowe kompetencje naukowe.

O genXone:

genXone to dynamicznie rozwijająca się spółka z branży biotechnologicznej, która tworzy nowe rozwiązania oraz produkty wykorzystujące najnowsze technologie sekwencjonowania kwasów nukleinowych. Specjalizuje się w sekwencjonowaniu NGS (ang. next generation sequencing) oraz diagnostyce medycznej. Jest pierwszym w Polsce i jednym z pierwszych na świecie laboratoriów wykorzystujących technologię sekwencjonowania nanoporowego w obszarach nauki, biznesu i medycyny. Współpracuje jako partner komercyjny z firmą Oxford Nanopore Technologies – światowym liderem innowacji biotechnologicznych (www.nanoporetech.com) i posiada jej pełne certyfikacje. Od 25 sierpnia 2020 roku akcje spółki notowane są na rynku NewConnect. Laboratorium spółki wykryło pierwszy w Polsce szczep brytyjskiej mutacji koronawirusa.

Źródło: Spółka, #GX1

Ostatnie wiadomości