DZIEŃ NA RYNKACH: Na Wall Street były mocne spadki, ale Powell odwrócił nastroje | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
23 lut 2021, 22:22

DZIEŃ NA RYNKACH: Na Wall Street były mocne spadki, ale Powell odwrócił nastroje

Wtorkowa sesja na Wall Street przebiegała pod znakiem mocnych spadków, ale po wystąpieniu prezesa Fed Jerome'a Powella, który uciszył obawy przed wzrostem inflacji, nastroje wyraźnie się poprawiły i część głównych indeksów zakończyła dzień na niewielkich plusach.

Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł 0,05 proc., do 31.537,35 pkt.

S&P 500 zwyżkował 0,13 proc. i wyniósł 3.881,37 pkt.

Nasdaq Comp. poszedł w dół 0,50 proc., do 13.465,20 pkt.

Podczas wideokonferencji przed Komisją Bankową Senatu USA prezes Fed Jerome Powell ocenił, że inflacja w dalszym ciągu jest łagodna, a perspektywy gospodarki nadal wysoce niepewne. Spowodowało to, że inwestorzy nieco mniej zaczęli obawiać się zmiany polityki monetarnej przez amerykański bank centralny.

„Gospodarka jest bardzo daleko od naszych celów w zakresie zatrudnienia i inflacji i prawdopodobnie zajmie trochę czasu, zanim osiągnięty zostanie znaczący dalszy postęp” – powiedział Powell.

„Po dużych spadkach na wiosnę, ceny konsumpcyjne częściowo odbiły w pozostałej części ubiegłego roku. Jednak w niektórych sektorach, które najbardziej ucierpiały na skutek pandemii, inflacja pozostaje szczególnie łagodna” – dodał.

Przed wystąpieniem Powella nastroje na Wall Street były dużo gorsze, a indeks Dow tracił nawet ponad 360 punktów. Pierre Veyret, analityk z ActivTrades, oceniał, że perspektywa mniej gołębiego nastawienia ze strony banków centralnych, wywołana rosnącą inflacją, powoduje, że inwestorzy giełdowi ograniczają swoją ekspozycję na akcje, zwłaszcza w sektorach o wysokich wycenach, takich jak technologie.

Tesla spadła ponad 2 proc., chociaż w ciągu dnia traciła nawet 12 proc., a w poniedziałek straciła 8,5 proc. Analitycy wskazują, że kurs akcji producenta samochodów elektrycznych jest teraz powiązany z notowaniami bitcoina po tym, jak zainwestowała miliard dolarów w kryptowalutę. Kurs bitcoina spadł 10 proc. do 48.650 USD.

Akcje Apple na zamknięciu wzrosły o 0,1 proc., a w ciągu dnia zniżkowały 6 proc.

Notowania Home Depot szły w dół o 6 proc., mimo że w czwartym kwartale zysk spółki na akcję wyniósł 2,65 USD wobec oczekiwanych 2,62 USD.

Akcje Macy's spadały 5 proc., mimo że zysk na akcję wyniósł w czwartym kwartale 80 centów, o 12 centów przebijając konsensus rynkowy.

Palo Alto Networks zniżkował 2 proc. Spółka podała niższe od oczekiwań prognozy zysku na pierwszy kwartał 2021 roku.

Akcje Marriott rosły 1,5 proc. Evercore ISI podniósł rekomendację dla akcji spółki do "przeważaj" z "równoważ".

Według Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, na całym świecie potwierdzono łącznie 111,79 mln infekcji Covid-19. Liczba zgonów z tego powodu sięgała 2,476 mln.

W USA w ciągu ostatniej doby zarejestrowano 1.454 ofiary śmiertelne Covid-19. Obecność koronawirusa potwierdzono u 59.462 kolejnych osób. Placówka naukowa z Baltimore powiadomiła, że od wybuchu epidemii w Ameryce odnotowano łącznie 28,2 mln przypadków zakażenia wirusem. Liczba ofiar śmiertelnych – według danych uczelni - sięga 500 tys. (PAP Biznes)

kkr/ pr/

Ostatnie wiadomości