Skrót wiadomości - wtorek, 23 lutego, 18.25 | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
23 lut 2021, 18:31

Skrót wiadomości - wtorek, 23 lutego, 18.25

Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Stopa bezrobocia w styczniu 2021 r. wyniosła 6,5 proc. wobec 6,2 proc. w grudniu 2020 r. - podał Główny Urząd Statystyczny.

Stopa bezrobocia liczona wg Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) wyniosła w Polsce w IV kwartale 2020 r. 3,1 proc. wobec 3,3 proc. w III kwartale - podał Główny Urząd Statystyczny.

Stopa bezrobocia w lutym może spaść do 6,4 proc. z 6,5 proc. w styczniu napisała na twitterze wiceminister resortu rozwoju, pracy i technologii Iwona Michałek.

Najnowsze, lutowe badania Głównego Urzędu Statystycznego wskazują na przesunięcie oczekiwań konsumentów w kierunku nieco niższej inflacji w Polsce niż miało to miejsce jeszcze w ubiegłym miesiącu.

Nowe zamówienia w przemyśle w styczniu 2021 r. spadły rdr o 3,2 proc., po wzroście o 7,0 proc. rdr w grudniu 2020 r. - podał Główny Urząd Statystyczny.

Nowe zamówienia w przemyśle na eksport w styczniu 2021 r. w ujęciu rdr spadły o 6,7 proc., po wzroście o 9,4 proc. rdr w grudniu 2020 r. - podał GUS.

Sprzedaż hurtowa przedsiębiorstw handlowych w styczniu 2021 r. wzrosła o 4,4 proc. rdr, a mdm spadła o 6,6 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.

Wydajność pracy w przemyśle w styczniu 2021 r. wzrosła o 2,9 proc. rdr, przy zatrudnieniu niższym o 1,9 proc. i wzroście przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto o 4,7 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.

W IV kw. liczba osób, która posiadała pracę, ale jej nie wykonywała spadła o 344 tys. kdk do 1.211 tys. - podał Główny Urząd Statystyczny w raporcie o Sytuacji społeczno-gospodarczej w kraju. Według badania odsetek osób, które nie wykonywały posiadanej pracy z powodu pandemii wzrósł do 26,7 proc. z 6,2 proc. w III kw.

Przewozy ładunków w styczniu rdr spadły o 6,3 proc. i wyniosły 41,7 mln ton - podał Główny Urząd Statystyczny.

GUS skorygował dane o produkcji przemysłowej w grudniu do 11,1 proc. z 11,2 proc. wcześniej - podał Główny Urząd Statystyczny w biuletynie.

Ceny liczone według HICP w Polsce w styczniu w ujęciu rocznym wzrosły o 3,6 proc. wobec 3,4 proc. w grudniu - podał Eurostat.

Ceny konsumpcyjne w strefie euro wzrosły o 0,9 proc. w styczniu w ujęciu rdr, po spadku w grudniu o 0,3 proc. - podał w komunikacie Eurostat, biuro statystyczne Unii Europejskiej, w II wyliczeniu.

Stopa bezrobocia w Wielkiej Brytanii w okresie X-XII 2020 wyniosła 5,1 proc., wobec 5,0 proc. w IX-XI- podało w komunikacie biuro statystyczne.

Narodowy Bank Węgier (MNB) utrzymał we wtorek referencyjną, 3-miesięczną depozytową stopę na niezmienionym poziomie 0,60 proc. - poinformował bank po zakończeniu posiedzenia. Decyzja była zgodna z oczekiwaniami rynku.

W niektórych sektorach gospodarki USA, szczególnie dotkniętych skutkami pandemii Covid-19, inflacja nadal pozostaje szczególnie łagodna - powiedział we wtorek prezes Rezerwy Federalnej USA Jerome Powell przed Komisją Bankową Senatu USA.

Indeks cen domów S&P/Case-Shiller, obrazujący ceny nieruchomości w 20 największych miastach Stanów Zjednoczonych, wzrósł w grudniu 2020 r. o 10,1 proc. rdr.

Indeks zaufania amerykańskich konsumentów wzrósł w lutym do 91,3 pkt. wobec 88,9 pkt. miesiąc wcześniej, po korekcie z 89,3 pkt. - wynika z raportu Conference Board.

Amerykański wskaźnik aktywności wytwórczej Richmond Fed pozostał bez zmian w lutym na poziomie 14 pkt. - poinformował oddział Fed w Richmond.

BUDŻET, DŁUG

Rząd przyjął we wtorek program bezpiecznej infrastruktury drogowej na lata 2021-24, na który przeznaczy z Krajowego Funduszu Drogowego 2,5 mld zł - podano w komunikacie po posiedzeniu rządu.

GIEŁDA

We wtorek WIG20 spadł o prawie 2 proc. do poziomu 1.923 pkt. W trakcie sesji indeks krajowych blue chipów zniżkował nawet ponad 3 proc. Z kolei mWIG40 (stracił ponad 2 proc.) i sWIG80 (w dół o 1,25 proc.) kontynuują serię pięciu spadkowych sesji z rzędu. Negatywnie na GPW wyróżniał się Huuuge, który stracił blisko 12 proc.

Na zamknięciu wtorkowej sesji WIG20 stracił 1,99 proc. do 1.922,59 pkt., WIG zniżkował 1,94 proc. do 57.029,17 pkt., mWIG40 poszedł w dół 2,16 proc. do 4.223,60 pkt., a sWIG80 stracił 1,25 proc. do 17.444,80 pkt.

SPÓŁKI

Grupa CCC jest bardzo zadowolona ze sprzedaży w lutym. Spółka notuje dobre wyniki w sklepach stacjonarnych, wysokie wzrosty utrzymują się w kanale e-commerce. W Polsce, po otwarciu sklepów, sprzedaż w detalu rośnie o kilkadziesiąt procent - poinformował PAP Biznes prezes CCC Marcin Czyczerski.

Grupa CCC zakłada w scenariuszu bazowym dwucyfrowy wzrost sprzedaży w 2021/22 roku i powrót do wyników z 2019 r., ale widzi szanse na przebicie tych założeń. Spółka planuje zainwestować 250-300 mln zł. Widzi potencjał do wyższej dynamiki e-commerce niż średnia w branży - poinformował PAP Biznes prezes CCC Marcin Czyczerski.

Bank Millennium szacuje koszt brutto przewalutowania portfela walutowych kredytów hipotecznych według propozycji KNF na 4,1-5,1 mld zł - podał bank w raporcie rocznym.

Santander Bank Polska szacuje, że strata banku wyniosłaby ok. 2,7 mld zł na poziomie jednostkowym i ok. 3,5 mld zł na poziomie skonsolidowanym, przy założeniu, że 100 proc. aktualnych kredytobiorców dokonałoby konwersji kredytów walutowych zgodnie z propozycją KNF - podał bank w raporcie rocznym. Kalkulacja została wykonana według kursu wymiany 4,15 PLN/CHF.

Zarząd Santander Bank Polska rekomenduje, by z zysku wypracowanego w 2020 roku przeznaczyć na kapitał rezerwowy 50 proc., a pozostałe 50 proc. zysku pozostawić niepodzielone - poinformował bank w komunikacie.

Answear jest bardzo zadowolony ze sprzedaży kolekcji jesień-zima 2020. Sprzedaż jest znacznie lepsza niż w ostatnim roku i powyżej celu sprzedażowego spółki - podał Answear w komunikacie prasowym.

W wyniku rozliczenia oferty publicznej Huuuge Credit Suisse oraz J.P. Morgan mają po 13,19 proc. ogólnej liczby głosów na WZ, a Kora Management 5,1 proc. - poinformowała spółka w komunikacie.

Wartość sprzedaży należącej do grupy Ciech spółki Ciech Sarzyna w 2020 roku wzrosła na polskim rynku o ponad 30 proc. - poinformowała spółka w komunikacie prasowym.

Bank Millennium w ramach analizy możliwości zaproponowania ugód z kredytobiorcami frankowym zgodnie z propozycją KNF, przeprowadzi badanie opinii wśród swoich klientów, a także test operacyjny na niewielkiej grupie kredytobiorców – poinformowało PAP Biznes biuro prasowe Banku Millennium.

UKE zdecydował o deregulacji hurtowego rynku usługi dostępu wysokiej jakości w stałej lokalizacji do 2 Mb/s oraz uchyleniu obowiązków regulacyjnych nałożonych na Orange Polska w 2015 r. - poinformował urząd w komunikacie.

Grupa Azoty liczy na odbudowę marż dzięki skokowemu wzrostowi cen nawozów na światowych rynkach, ale wiceprezes Grupy Azoty Puławy Jacek Janiszek zastrzega, że może to potrwać dłużej niż zazwyczaj, gdyż mocno rosną ceny gazu ziemnego, który jest podstawowym kosztem przy produkcji nawozów.

Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej zdecydował o utworzeniu dodatkowego odpisu aktualizującego wartość aktywów trwałych w segmencie węgiel w wysokości 85,7 mln zł - podała spółka w komunikacie. Odpis zmniejszy wynik operacyjny grupy.

Akcjonariusze Mabionu zdecydowali o emisji do 2,43 mln akcji z wyłączeniem prawa poboru dla obecnych akcjonariuszy - podała spółka w komunikacie po walnym zgromadzeniu.

WALUTY

Pomimo słabszego zachowania się złotego na początku tygodnia, EUR/PLN powinien pozostać w przedziale 4,47-4,51 - powiedział PAP Biznes główny ekonomista DM TMS Brokers Konrad Białas. Stabilne powinny być także rentowności krajowych 10-latek, dla których punktem równowagi powinien być poziom 1,32 proc.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do euro na 4,5093 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,2143 USD i 127,98 JPY - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY

Ropa naftowa na giełdzie paliw w USA drożeje o 1,5 proc. Niewiele już brakuje do 63 USD za baryłkę. Banki inwestycyjne i analitycy prognozują dalsze wzrosty cen i zacieśnianie sytuacji na rynku paliw - informują maklerzy. Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na IV na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 62,61 USD, wyżej o 1,47 proc.

Na giełdzie metali LME w Londynie miedź drożeje kolejną sesję - metal kosztuje najwięcej od ponad 9 lat. Miedź w dostawach 3-miesięcznych zyskuje 2,3 proc. do 9.305,00 USD za tonę - informują maklerzy.

OPINIE, PROGNOZY

Początek roku pokazał, że gospodarka wciąż całkiem nieźle funkcjonuje w pandemii. Styczeń był najgorszy pod względem restrykcji, ale w kolejnych miesiącach możliwe są niewielkie, dostosowujące do bieżącej sytuacji lockdowny - ocenia główna ekonomistka Alior Banku Agata Filipowicz-Rybicka. Ważne będzie znalezienie optymalnej ścieżki odmrażania gospodarki, niepodnoszącej znacząco skali zachorowań.

Szacunki banków, dotyczące kosztów przewalutowania kredytów walutowych według propozycji KNF, są zbieżne z wcześniejszymi kalkulacjami rynku i dla całego sektora koszty te wynieść mogą około 35,6 mld zł, a z tarczą podatkową dla banków ok. 28,8 mld zł - ocenił analityk BM mBanku Michał Konarski.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Produkcja węgla kamiennego w styczniu spadła o 15,0 proc. rdr i wyniosła 4.449 tys. ton - podał Główny Urząd Statystyczny.

Produkcja węgla brunatnego w styczniu w Polsce wzrosła o 8,8 proc. rdr i wyniosła 4.459 tys. ton - podał Główny Urząd Statystyczny.

Produkcja nawozów azotowych w styczniu wzrosła o 0,5 proc. i wyniosła 192 tys. ton - podał Główny Urząd Statystyczny.

Urząd Regulacji Energetyki pracuje nad dopasowaniem modelu regulacyjnego dla ciepłownictwa do sytuacji rynkowej i konieczności realizowania przez sektor inwestycji - poinformował prezes URE Rafał Gawin.

Z analizy ofert w postępowaniach przetargowych, przeprowadzonych na początku '21, wynika, że oferenci nie uwzględniają w nich jeszcze ostatnich dynamicznych wzrostów cen paliw - podała GDDKiA w komunikacie.

Dążenie do osiągnięcia w 2050 roku neutralności klimatycznej w obrębie procesów produkcyjnych i działalności prowadzonej przez Grupę Azoty na terenie Małopolski zakłada porozumienie zawarte we wtorek przez spółkę oraz samorząd województwa małopolskiego.

450 zł podwyżki i 1,8 tys. zł dodatkowej premii mają otrzymać pracownicy fabryk samochodów i silników koncernu FCA Poland w Tychach i Bielsku-Białej - poinformowali związkowcy po wtorkowym spotkaniu z dyrekcją w sprawie wzrostu wynagrodzeń w firmie. Związki zaakceptowały wysokość podwyżek.

WYDARZENIA Z KRAJU

------------------

W Polsce stwierdzono w ciągu doby łącznie 6.310 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem, zmarło 247 osób, liczba szczepień wyniosła 41.302 - poinformowało we wtorek Ministerstwo Zdrowia. Łącznie odnotowano do tej pory 1.648.962 zakażenia, 42.436 zgonów i 2.759.436 szczepień.

Warmińsko-mazurski sanepid przebadał losowo wybrane 24 próbki osób zakażonych koronawirusem w kierunku wariantu wirusa. Okazało się, że 70 proc. próbek to angielska odmiana koronawirusa - poinformował PAP warmińsko-mazurski inspektor sanitarny Janusz Dzisko.

Nic nie jest przesądzone ws. obostrzeń po 28 lutego, nie widzę jednak możliwości, by otwierać kolejne branże - mówiła wiceminister rozwoju Olga Semeniuk. Dodała, że jeśli liczba zakażeń będzie rosnąć, dotychczasowe restrykcje mogą zostać zaostrzone.

Będą wprowadzone ograniczenia w ruchu między naszymi południowymi sąsiadami a Polską. Dotkną tych, którzy od weekendu będą do Polski wracali. Będą oni musieli wykazać się negatywnym testem w kierunku koronawirusa albo liczyć się z koniecznością kwarantanny - powiedział w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Wydolność miesięczna szczepień w Polsce sięga obecnie rzędu 2,5 mln - 3 mln. Jeśli sytuacja będzie się korzystanie rozwijała, to do jesieni jesteśmy w stanie zaszczepić 60-70 proc. dorosłej populacji, czyli ponad 20 mln osób - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

Zwolnienie z kwarantanny po przekroczeniu granicy będzie możliwe z zaświadczeniem o wykonaniu szczepienia przeciwko COVID-19, ale jedynie szczepionką dopuszczoną do obrotu w UE - to jedna ze zmian, które wprowadza opublikowane w Dzienniku Ustaw w poniedziałek rozporządzenie.

Tylko 21 proc. Polaków akceptuje większe obostrzenia pandemiczne. Zdecydowana większość oczekuje zachowania albo status quo, albo wręcz dalszego poluzowania ‒ wynika z badania United Surveys dla "Dziennika Gazety Prawnej" i RMF.

W zakresie przyłbic, kominów, szalików nie będzie podejścia +miękkiego+, tzn. raczej będzie dość kategoryczny zakaz używania takich rzeczy do zasłaniania ust i nosa - powiedział we wtorek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Szef klubu PiS Ryszard Terlecki poinformował, że w przyszłym tygodniu odbędzie się kolejne spotkanie liderów Zjednoczonej Prawicy, a odbędzie się ono po konsultacjach polityków z własnymi środowiskami politycznymi.

Komisja ds. pedofilii odmówiła nam spotkania m.in. z powodu pandemii - poinformowali we wtorek posłowie KO, którzy chcieli skontrolować komisję w ramach interwencji poselskiej. Zapowiedzieli, że kontroli tej "nie odpuszczą" i wrócą do siedziby komisji w czwartek.

Lewica domaga się odwołania byłego łódzkiego kuratora oświaty Grzegorza Wierzchowskiego z zespołu ds. podręczników przy resorcie edukacji i nauki. Ktoś, kto nie szanuje ludzi nie nadaje się do tej pracy - mówił we wtorek wiceszef klubu Tomasz Trela. Podczas konferencji prasowej w Sejmie Trela przypomniał, że Wierzchowski został zwolniony z funkcji kuratora oświaty w sierpniu ub. roku, a on sam wnioskował o jego odwołanie po wypowiedziach kuratora w TV Trwam. Wierzchowski powiedział wówczas: "Jesteśmy na etapie wirusa, ale myślę, że ten wirus LGBT, wirus ideologii jest znacznie groźniejszy, bo to jest wirus dehumanizacji społeczeństwa".

Żołnierze Wyklęci odbierają dziś zasłużoną chwałę, nie ciąży już na nich niesprawiedliwe odium - podkreślił prezydent Andrzej Duda, który wystosował list w związku z przypadającym 1 marca Narodowym Dniem Pamięci "Żołnierzy Wyklętych".

Zebranych zostało 7 tys. podpisów dla założenia komitetu inicjatywy ustawodawczej by zlikwidować TVP Info - poinformował we wtorek szef PO Borys Budka. Według niego, w TVP Info zamiast rzetelnej informacji mamy fabrykę hejtu i nienawiści i jest to biuletyn partyjny zamiast normalnej telewizji informacyjnej.

Trudno nazwać próbę likwidacji TVP Info inicjatywą obywatelską skoro jej inicjatorem i organizatorem jest partia polityczna; politycy PO mają zapędy autorytarne i nie potrafią pogodzić się z pluralizmem - powiedziała PAP rzeczniczka PiS Anita Czerwińska.

11 proc. badanych w lutym przez Kantar co najmniej raz uczestniczyło w ostatnich protestach Strajku Kobiet, a 50 proc. nie brało w nich udziału, ale je popiera. Odsetek zwolenników to razem 61 proc. - o 9 pkt proc. mniej niż w listopadzie. Przeciwnych protestom jest 30 proc., o 5 pkt proc. więcej.

55 proc. Polaków chciałby się zaszczepić przeciw COVID-19, 33 proc. nie zamierza się zaszczepić - wynika z przeprowadzonego na początku lutego sondażu CBOS. Pokazał on też, że 46 proc. negatywnie ocenia organizację szczepień. Pozytywnie ocenia ją 38 proc.

Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego odroczyła we wtorek bez terminu posiedzenie ws. immunitetu krakowskiej sędzi Beaty Morawiec. Powodem odroczenia jest konieczność rozpatrzenia wniosków obrońców m.in. o wyłączenie sędziów rozpoznających tę sprawę.

Wyrażamy głębokie zaniepokojenie wprowadzonymi 9 i 18 lutego 2021 r. przez MEiN, bez konsultacji z Komisją Ewaluacji Nauki, zmianami w wykazie czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych – napisało Prezydium Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich.

Nie żyje kajakarz Aleksander Doba. Zmarł 22 lutego śmiercią podróżnika zdobywając najwyższy szczyt Afryki - Kilimandżaro, spełniając swoje marzenia - poinformowano we wtorek na oficjalnym profilu facebookowym. Doba jako pierwszy w historii przepłynął samotnie Atlantyk kajakiem z kontynentu na kontynent. Miał 74 lata.

Przedsiębiorca, założyciel i przewodniczący rady nadzorczej firmy Karol Kania i Synowie był jedną z ofiar nocnego wypadku helikoptera w Pszczynie – potwierdziła we wtorek po południu spółka. Oprócz niego zginął też pilot, wieloletni pracownik firmy.

Flaga przed ambasadą USA została opuszczona do połowy; przekroczyliśmy tragiczną i bolesną granicę - ponad pół miliona Amerykanów zmarło na COVID-19 - ogłosiła w mediach społecznościowych ambasada USA w Warszawie.

Nie miało być żadnych ofiar; to miał być napad rabunkowy - mówił przed sądem Dariusz S. współoskarżony ws. zabójstwa małżeństwa Jaroszewiczów w 1992 r. Dodał, że bał się sytuacji, której konsekwencje "mogą okazać się tragiczne". Przyznaję się do napadu, ale nie do zabójstwa - podkreślił.

Sanepid nałożył karę pieniężną na proboszcza parafii św. Józefa Oblubieńca w małopolskich Kątach, gdzie 20 grudnia podczas mszy w kościele było ok. 160 wiernych, choć mogło być tylko 30. Parafia odwołała się od decyzji – poinformował we wtorek PAP Piotr Pokrzywa z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY

----------------------

Komisja Europejska wysłała listy z upomnieniem do sześciu krajów członkowskich, w tym Niemiec i Węgier, za zbyt surowe restrykcje dotyczące podróżowania w związku z pandemią koronawirusa - poinformował we wtorek rzecznik KE ds. praworządności Christian Wigand.

W Czechach możliwości intensywnej opieki medycznej są bliskie wyczerpania w związku z pandemią Covid-19 - poinformował we wtorek wiceminister zdrowia kraju Vladimir Czerny. Podkreślił, że system czeskiej opieki zdrowotnej jeszcze nigdy nie był w takiej sytuacji, a liczba pacjentów w szpitalach stale rośnie.

Minister zdrowia Czech Jan Blatny poinformował w poniedziałek wieczorem, że zapowiadany nakaz noszenia masek FFP2 wejdzie w życie nie we wtorek, a o północy ze środy na czwartek. Maseczki z innych materiałów nie będą akceptowane w sklepach i w komunikacji.

W rejonie Brescii w Lombardii na północy Włoch rozpoczęła się trzecia fala epidemii koronawirusa - ogłosił we wtorek doradca medyczny władz regionalnych. W całej tej prowincji oraz koło Bergamo zaostrzono restrykcje.

W sprawie podpalenia w Berlinie samochodu pracownika polskiej ambasady w Niemczech placówka pozostaje w kontakcie z kilkoma wydziałami policji w Berlinie, w tym z wydziałem ochrony placówek dyplomatycznych. Policja berlińska poinformowała PAP, że wg niej "obecnie nie ma oznak motywacji politycznej przestępstwa".

W Bułgarii w ciągu ostatniej doby odnotowano najwyższą od początku roku liczbę nowych zakażeń koronawirusem - poinformowało ministerstwo zdrowia w Sofii. Nowych infekcji stwierdzono 1925; to prawie 14 proc. testów wykonanych w ciągu ostatnich 24 godzin.

Parlament Węgier przedłużył na kolejne 90 dni stan zagrożenia epidemicznego, obowiązujący od 4 listopada. Umożliwiło to rządowi wydłużenie terminu obowiązywania dekretów wydanych w związku z pandemią koronawirusa.

Plany szybszego zniesienia lockdownu w Anglii, niż to ogłosił rząd, zostały zarzucone po ostrzeżeniu naukowców, że zwiększy to liczbę zgonów z powodu Covid-19 o dodatkowe 55 tys., a w gorszym scenariuszu nawet o 91 tys. - pisze we wtorek brytyjska prasa.

Choć w sprawie podróży zagranicznych żadnych wiążących dat nie podano, od chwili ogłoszenia przez brytyjskiego premiera Borisa Johnsona planu wychodzenia z lockdownu liczba rezerwacji wyjazdów wakacyjnych i biletów lotniczych wzrosła o kilkaset procent.

Były więzień Auschwitz może dochodzić sprawiedliwości za użycie zwrotu "polskie obozy" w niemieckich mediach. Nawet jeśli nie wymieniały go z nazwiska. Takie stanowisko ogłosił rzecznik generalny TSUE. O sprawie jako pierwsza poinformowała Deutsche Welle.

Co najmniej 18 europejskich firm wycofało się lub zobowiązało się do wycofania z budowy gazociągu Nord Stream 2 w obawie przed sankcjami USA - wynika z raportu amerykańskiego Departamentu Stanu, opisanego przez dpa. Są wśród nich także firmy niemieckie - informuje niemiecka agencja.

Iran oficjalnie rozpoczął ograniczanie międzynarodowych inspekcji w swych obiektach nuklearnych - podała we wtorek telewizja państwowa. Teheran próbuje w ten sposób wywrzeć presję na kraje europejskie i USA, by zniosły sankcje gospodarcze i przywróciły umowę nuklearną z 2015 r.

Władze Malezji odesłały we wtorek do Birmy ponad 1000 migrantów, mimo decyzji sądu wstrzymującej ten proces przynajmniej do środy. Według ONZ w grupie jest przynajmniej sześciu zarejestrowanych uchodźców. (PAP Biznes)

ana/ asa/

Ostatnie wiadomości