DZIEŃ NA RYNKACH: Giełdy w Europie wyraźnie nad kreską, rentowności na rynkach bazowych niżej | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
01 mar 2021, 18:40

DZIEŃ NA RYNKACH: Giełdy w Europie wyraźnie nad kreską, rentowności na rynkach bazowych niżej

Inwestorzy giełdowi w Europie rozpoczęli tydzień w dobrych nastrojach, a przedstawiciele EBC wsparli po południu rynek obligacji interwencjami werbalnymi, co pogłębiło spadki rentowności na rynkach bazowych. Dolar umacniał się kolejną sesję z rzędu, a ceny ropy oddały poranne zwyżki.

Na zamknięciu sesji niemiecki DAX zwyżkował o 1,64 proc., francuski CAC 40 poszedł w górę o 1,57 proc., a brytyjski FTSE wzrósł o 1,62 proc.

Stoxx Europe 600 wzrósł o 1,8 proc.

W USA Indeks S&P 500 rośnie o 2,1 proc., Dow Jones Industrial zyskuje 2,4 proc., a Nasdaq Composite idzie w górę o 2,6 proc.

W Europie wzrosty zanotowały wszystkie główne sektory, na czele z materiałowym, przemysłowej i IT. 550 spółek z indeksu Stoxx600 zakończyło sesję nad kreską.

Francuski Danone zyskał 1,4 proc. Spółka poinformowała o zamiarze zbycia udziałów w chińskim Mengniu Dairy i wykorzystania środków z transakcji do skupu akcji własnych.

Mocno - po ok. 5 proc. - zyskali brytyjscy deweloperzy Persimmon, BarratDevelopments, czy Taylor Wimpey - w oczekiwaniu na ogłoszenie przez brytyjski rząd szczegółów nowego pakietu ratunkowego dla gospodarki za 1,65 mld funtów i wobec doniesień prasowych o nowym instrumencie gwarancji dla kredytów hipotecznych.

Po kulminacji ubiegłotygodniowej wyprzedaży na europejskim rynku długu Europejski Bank Centralny ponownie dał wyraz swojemu niezadowoleniu z podwyższonych względem poprzednich tygodniu poziomów rentowności.

Członek Rady Prezesów EBC François Villeroy powiedział, że bank może i musi przeciwdziałać nadmiernemu zacieśnieniu warunków finansowych.

Dodał, że EBC nie może kompletnie ignorować faktu, że w przeszłości inflacja kształtowała się poniżej celu EBC (blisko, ale poniżej 2 proc.), więc w przyszłości należy być gotowym na tolerowanie inflacji wyżej niż cel.

Po werbalnej interwencji bankiera 10-letni bund pogłębił umocnienie o 8 pb. do -0,34 proc., a na peryferiach eurolandu zniżki rentowności sięgnęły nawet 10 pb.

RYNKI OBLIGACJI

Rentowność 10-letnich UST rośnie o 3 pb do 1,44 proc. Dochodowość 30-letnich obligacji amerykańskich idzie w gorę o 6 pb do 2,21 proc.

Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi 134 pb (+4,5 pb.).

WALUTY

Dolar umacnia się o 0,1 proc. wobec koszyka walut do 90,8 pkt.

EUR/USD idzie w dół o 0,15 proc. do 1,206.

Kwotowanie USD/JPY rośnie o 0,1 proc. do 106,65.

GBP/USD pozostaje bez zmian w okolicy do 1,394.

SUROWCE

Na rynku ropy kontrakty na WTI na kwiecień są wyceniane po 61,5 USD - bez zmian, a majowe futures na Brent idą w górę o 0,3 proc. do 64,6 USD/b.

Srebro rośnie o 1,8 proc. do 26,9 USD za uncję, a złoto idzie w górę o 0,1 proc. do 1.731 USD za uncję.

DANE I POLITYKA MONETARNA

Członkini zarządu amerykańskiej Rezerwy Federalnej Lael Brainard przedstawiła w poniedziałek zarys planu reformy regulacyjnej amerykańskiego rynku finansowego, w związku ze słabościami, które ujawniła pandemia. Nowe rozwiązania dotyczyć miałyby w szczególności funduszy rynku pieniężnego oraz rynku repo, które w obu przypadkach musiał wesprzeć Fed po uderzeniu pandemii rok temu.

Wskaźnik aktywności w przemyśle w USA w lutym wzrósł do 60,8 pkt. z 58,7 pkt. w poprzednim miesiącu - podał Instytut Zarządzania Podażą (ISM). Analitycy spodziewali się indeksu na poziomie 58,6 pkt.

Indeks PMI, określający koniunkturę w amerykańskim sektorze przemysłowym, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w lutym 58,6 pkt. wobec 59,2 pkt. w poprzednim miesiącu - podano w końcowym wyliczeniu.

Inflacja wg HICP w Niemczech w lutym wyniosła 1,6 proc. rdr wobec 1,6 proc. miesiąc wcześniej - podało niemieckie Federalne Biuro Statystyczne we wstępnym wyliczeniu. Oczekiwano 1,6 proc. W ujęciu mdm HICP wyniósł 0,6 proc., wobec 1,4 proc. miesiąc wcześniej i konsensusu 0,5 proc.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Wielkiej Brytanii, przygotowywany przez Chartered Institute of Purchasing and Supply i Markit Economics, wyniósł w lutym 55,1 pkt. wobec 54,1 pkt. miesiąc wcześniej - podano w komunikacie w luty wyliczeniu. Wstępnie spodziewano się, że indeks wyniesie 54,9 pkt.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym strefy euro, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w lutym 57,9 pkt. wobec 54,8 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano w II wyliczeniu. Wstępnie szacowano, że indeks wyniesie 57,7 pkt.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Niemiec, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w lutym 60,7 pkt. wobec 57,1 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano w II wyliczeniu. Wstępnie szacowano, że indeks wyniesie 60,6 pkt.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Francji, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w lutym 56,1 pkt. wobec 51,6 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano w II wyliczeniu. Wstępnie szacowano 55,0 pkt.

Indeks PMI, określający koniunkturę w przemyśle Włoch, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w lutym 56,9 pkt. wobec 55,1 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano w wyliczeniu urzędu statystycznego. Analitycy szacowali 56,8 pkt.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Chin, wyniósł w lutym 50,9 pkt. wobec 51,5 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano w wyliczeniach Caixin Media i Markit Economics. Analitycy spodziewali się w lutym 51,4 pkt.

POLITYKA I PANDEMIA

Według Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, na całym świecie potwierdzono łącznie 114,2 mln infekcji Covid-19. Liczba zgonów z tego powodu sięgała 2,53 mln.

Szefowa KE Ursula von der Leyen napisała w poniedziałek na Twitterze, że w marcu KE przedstawi wniosek legislacyjny w sprawie wprowadzenia "cyfrowej zielonej przepustki" szczepionkowej, by móc bezpieczne przemieszczać się po Unii Europejskiej lub za granicą. "Celem jest dostarczenie: dowodu, że dana osoba została zaszczepiona, wyników testów tych, którzy nie mogli jeszcze otrzymać szczepionki i informacji o przejściu Covid19" - wskazała.

Od poniedziałku w Bułgarii pracę wznawiają lokale gastronomiczne, kasyna i szkoły językowe. Restauracje będą oferować połowę miejsc i mają ściśle przestrzegać zasad przeciwepidemicznych; będą czynne do g. 23. Dozwolone jest też organizowanie krajowych wycieczek grupowych, seminariów i konferencji.

Koncern AstraZeneca "jest gotów odstąpić licencję na produkcję szczepionki przeciwko koronawirusowi, by mogła zostać przyspieszona" - taką deklarację złożył prezes włoskiego oddziału firmy Lorenzo Wittum. Dodał, że działania w tym kierunku już są prowadzone.

Rząd Hiszpanii wezwał banki działające w tym kraju do uczestnictwa w zapowiedzianym 24 lutego przez premiera Pedra Sancheza programie pomocowym dla przedsiębiorstw. Apel zbiegł się z luzowaniem restrykcji przeciwepidemicznych w kilku regionach kraju.

KALENDARIUM NA WTOREK

Nad ranem cz. polskiego - Japonia - stopa bezrobocia za I

8.00 - Niemcy - sprzedaż detaliczna za I

9.00 - Czechy, Węgry - PKB za IV kw. (II odczyt)

9.55 - Niemcy - stopa bezrobocia za II

11.00 - strefa euro - inflacja HICP za II (I odczyt)

19.00 - wystąpienie członkini zarządu Fed Lael Brainard

20.00 - wystąpienie szefowej Fed z San Francisco Mary Daly. (PAP Biznes)

tus/ osz/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości