DZIEŃ NA RYNKACH: Na Wall Street spadki po mocnych wzrostach dzień wcześniej | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
02 mar 2021, 22:18

DZIEŃ NA RYNKACH: Na Wall Street spadki po mocnych wzrostach dzień wcześniej

Wtorkowa sesja na Wall Street zakończyła się umiarkowanymi spadkami głównych indeksów, po tym jak dzień wcześniej zanotowały one mocne zwyżki. Inwestorzy liczą na uchwalenie pakietu stymulacyjnego w USA w najbliższym czasie, ale nie zniechęciło to części inwestorów do realizacji zysków.

Dow Jones Industrial zniżkował 144 punkty, czyli 0,43 proc. do 31.391,52 pkt.

S&P 500 spadł 0,81 proc. do 3.870,29 pkt. W poniedziałek indeks ten zyskał prawie 2,4 proc. i zanotował najlepszą sesję od czerwca zeszłego roku.

Nasdaq Composite stracił 1,69 proc. i zamknął sesję na poziomie 13.358,79 pkt. Wśród zniżkujących spółek były m.in. Apple i Microsoft, a obie te spółki straciły po ponad 1 proc.

Wtorek przyniósł wprawdzie lekkie umocnienie obligacji, ale analitycy cały czas bacznie obserwują rosnące od paru tygodni rentowności amerykańskich papierów skarbowych, chociaż po początkowych nerwowych reakcjach teraz już przeważa u nich raczej spokojne podejście.

"Kiedy patrzę na rynki zachodnie, to nie spodziewam się zmian stóp procentowych, dlatego nie przeszkadza mi wzrost rentowności. Trzeba przyznać, że rentowności zmieniają się z powodu optymizmu co do ponownego otwarcia gospodarek, a to jest dobre dla akcji” - powiedział Lewis Grant, starszy zarządzający portfelem w Federated Hermes.

"Wzrost rentowności jest spowodowany optymizmem dotyczącym wzrostu, a nie obawami o inflację, więc nie stanowi on jeszcze zagrożenia dla aktywów ryzykownych. Spodziewamy się, że przerwa w zwyżce cen akcji będzie tymczasowa” – dodał Mark Haefele, dyrektor ds. inwestycji w UBS Global Wealth Management.

Branża technologiczna i deweloperska były dwiema najgorzej zachowującymi się we wtorek, spadając po ponad 1 proc. każda. Lekko rosły indeksy grupujące spółki surowcowe i dóbr konsumpcyjnych.

"Rynki są w pułapce zmagań pomiędzy oczekiwaniami na przyszłość a niepewnością napędzaną pandemią. Do tego dochodzą jeszcze inne, trudniejsze do określenia, impulsy. W takim dniu jak dzisiaj, przy braku nowych informacji i małym wsparciem ze strony makro, trudno jest inwestorom utrzymać wiarę, widzimy, że powstają różne: +a co jeśli+" - powiedział Chris Hussey, dyrektor zarządzający Goldman Sachs.

Zoom Video Communications zyskiwał ponad 7 proc. po tym, jak firma podała prognozę przychodów w pierwszym kwartale, która była wyższa niż szacunki analityków. Firma oczekuje, że miliony ludzi będą nadal korzystać z platformy wideokonferencyjnej.

Akcje Novavax spadły 9 proc., a strata na akcję w czwartym kwartale wyniosła 2,70 USD wobec oczekiwanej straty w wysokości 1,49 USD na akcję.

Target szedł w górę o 3 proc. Zysk na akcję spółki w czwartym kwartale wyniósł 2,67 USD, o 13 centów przebijając konsensus.

Kohl’s rósł 0,5 proc. po tym, jak kwartalny zysk spółki na akcję wyniósł 2,22 USD wobec oczekiwanych 1,01 USD.

Johnson & Johnson zyskał niespełna a proc. Po dopuszczeniu w weekend do użytku w USA jej szczepionki przeciwko Covid-19 firma Johnson & Johnson rozpoczęła w poniedziałek dystrybucję blisko 4 mln dawek swojego preparatu.

Media wskazują, że Senat USA jeszcze w tym tygodniu powinien się zająć głosowaniem nad pakietem stymulacyjnym. Kongresmeni chcą zdążyć przyjąć pakiet przed połową marca, kiedy to wygasa obowiązywanie m.in. dodatku do zasiłku dla bezrobotnych.

Izba Reprezentantów zatwierdziła w sobotnim głosowaniu pakiet pomocowy w wysokości 1,9 bln USD, który zgodnie z planami prezydenta Joe Bidena ma być rozdysponowany wśród Amerykanów najbardziej dotkniętych skutkami epidemii.

Według Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, na całym świecie potwierdzono łącznie do tej pory 114,49 mln infekcji Covid-19. Liczba zgonów z tego powodu sięga 2,540 mln.

W USA w ciągu ostatniej doby zarejestrowano 1.425 ofiar śmiertelnych Covid-19. Obecność koronawirusa potwierdzono u 56.672 kolejnych osób. Placówka naukowa z Baltimore powiadomiła, że od wybuchu epidemii w Ameryce odnotowano łącznie 28,7 mln przypadków zakażenia wirusem, a liczba ofiar śmiertelnych sięga 514,7 tys. (PAP Biznes)

kkr/ pr/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości