Mabion i Polski Fundusz Rozwoju podpisały porozumienie dotyczące wsparcia kapitałowego na produkcję szczepionki na COVID-19 | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
03 mar 2021, 08:50

Mabion i Polski Fundusz Rozwoju podpisały porozumienie dotyczące wsparcia kapitałowego na produkcję szczepionki na COVID-19

Polska spółka biotechnologiczna Mabion kontynuuje działania przybliżające ją do włączenia się w globalną walkę z pandemią koronawirusa. Po zawarciu umowy ramowej z amerykańską firmą biotechnologiczną Novavax, Mabion podpisał porozumienie z Polskim Funduszem Rozwoju. Na jego mocy Spółka może pozyskać do 40 mln zł na zwiększenie mocy produkcyjnych, szczególnie związanych z potencjalną współpracą z Novavax.

Podpisane przez Zarząd spółki Mabion i Polski Fundusz Rozwoju porozumienie dotyczy potencjalnej inwestycji PFR do kwoty 40 mln zł. Celem transakcji jest rozbudowa mocy produkcyjnych Spółki w związku ze współpracą Mabion z amerykańską firmą Novavax i potencjalną produkcją szczepionki przeciw COVID-19 będącej w trakcie rejestracji, w skali komercyjnej.

- Epidemia koronawirusa pokazała jak wielkie znaczenie dla bezpieczeństwa zdrowotnego ma silny przemysł biotechnologiczny. Jesteśmy od kilku lat zaangażowani w inwestycje polskich spółek w tym obszarze w ramach programu PFR Life Science. Ważne są obecnie szczególnie te firmy, które teraz mogą dostarczać szczepionki lub leki przeciwko COVID-19. Dlatego PFR będzie finansować produkcje szczepionek firmy Novavax przez firmę Mabion, która jako pierwsza polska firma ma szansę aktywnie włączyć się w proces produkcji szczepionek przeciwko COVID-19. – mówi Paweł Borys, Prezes Zarządu PFR SA.

Potencjalna inwestycja PFR planowana jest dwutorowo. Kwota w wysokości 30 mln zł stanowi element dłużny i powinna trafić do Mabion w postaci oprocentowanej trzyletniej pożyczki lub emisji obligacji, z kolei za kwotę do 10 mln zł PFR planuje objąć akcje emisji serii U Spółki, przeprowadzonej w formie subskrypcji prywatnej w drodze oferty publicznej zgodnie z warunkami uchwalonymi przez NWZ w dniu 23 lutego 2021 r. Ponadto w ramach opracowanej przez Zarząd Mabion długoterminowej strategii finansowania spółki, prowadzone są działania zmierzające do pozyskania inwestora strategicznego oraz kolejne podwyższenie kapitału zakładowego spółki. W drugim etapie planowana jest emisja akcji serii V w formie subskrypcji prywatnej przeprowadzanej w drodze oferty publicznej na podstawie prospektu z wyłączeniem prawa poboru. Spółka zwołała kolejne NWZ na 22 marca 2021 r. w celu głosowania uchwały w zakresie nowej emisji.

Warunkiem uzyskania finansowania dłużnego w wysokości do 30 mln zł jest m.in. podpisanie przez Mabion z Novavax umowy na komercyjną produkcję kandydata na szczepionkę: NVX-CoV2373.

- Cieszymy się, że państwo polskie zdecydowało się wesprzeć starania naszej Spółki w walce z globalną pandemią. Liczymy, że sprawny transfer technologii i pomyślne przeprowadzenie serii testowych otworzą nam drogę do seryjnej produkcji kandydata na szczepionkę firmy Novovax przeciw COVID-19. – mówi Adam Pietruszkiewicz, Członek Rady Nadzorczej delegowany do wykonywania czynności Członka Zarządu Mabion.

Mabion zawarł z Novavax umowę ramową 3 marca 2021 roku. Na jej podstawie w pierwszej połowie tego roku Spółka dokona transferu technologii do swojego zakładu, a następnie wyprodukuje serie techniczne substancji czynnej będącej głównym składnikiem szczepionki. Po pozytywnym zakończeniu testów i uzyskaniu przez Novavax zezwoleń na dopuszczenie do obrotu NVX-CoV2373, Mabion i Novavax podejmą rozmowy w sprawie umów i potencjalnych zamówień na produkcję w skali komercyjnej.

Porozumienie między Mabion a PFR ma charakter niewiążący.

O firmie Mabion:

Mabion jest pierwszą polską firmą biotechnologiczną rozwijającą przeciwciała monoklonalne, której głównym celem jest opracowywanie, produkcja i sprzedaż leków biopodobnych na szeregu rynków regulowanych. Mabion został utworzony w marcu 2007 roku przez cztery krajowe firmy farmaceutyczne: Celon Pharma z Łomianek, jednego z czołowych producentów leków stosowanych w terapiach specjalistycznych, w tym onkologicznych w Polsce, Polfarmex z Kutna, krajowego lidera na rynku leków wydawanych na receptę, IBSS Biomed z Krakowa, największego w Polsce i liczącego się w Europie producenta szczepionek oraz Genexo z Warszawy firmy działającej na rynku leków i wyrobów medycznych, głównie w dziedzinie diabetologii. Mabion tworzyły także dwa podmioty prowadzące badania naukowe z zakresu biotechnologii: BioCentrum i Biotech Consulting.

Głównym projektem Spółki jest MabionCD20. Spółka prowadzi rejestrację w ramach scentralizowanej procedury na wszystkich rynkach europejskich w partnerstwie z Viatris (dawniej Mylan) - jedną z największych firm farmaceutycznych na świecie. Kolejnym średniookresowym celem Spółki jest wprowadzenie MabionCD20 na rynek amerykański.

Źródło: Spółka, #MAB

Zobacz także: Mabion SA - notowania, wyniki finansowe, dywidendy, wskaźniki, akcjonariat

Ostatnie wiadomości