Skrót wiadomości - środa, 3 marca, 18.30 | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
03 mar 2021, 18:34

Skrót wiadomości - środa, 3 marca, 18.30

Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Inflacja w Polsce z 50-proc. prawdopodobieństwem w 2021 r. ukształtuje się w przedziale 2,7–3,6 proc., w 2022 r. w przedziale 2,0–3,6 proc., a w 2023 r. w przedziale 2,2–4,2 proc. - wynika z najnowszej projekcji Departamentu Analiz Ekonomicznych NBP.

Rada Polityki Pieniężnej na jednodniowym posiedzeniu w dn. 3 marca utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna stopa nadal wynosi 0,10 proc. w skali rocznej - podał NBP w komunikacie.

RPP ponownie wskazuje na brak trwalszego i wyraźnego dostosowania kursu PLN i podtrzymuje, że NBP może stosować interwencje walutowe w celu wzmocnienia oddziaływania luzowania polityki pieniężnej na gospodarkę - wynika z komunikatu po posiedzeniu RPP. NBP będzie nadal skupował obligacje na rynku wtórnym i oferował kredyt wekslowy.

W 2020 roku było 3,9 tys. obiektów służących poprawie kondycji fizycznej - podał w środę GUS.

Środki z KPO przeznaczone będą także na rozwój sieci 5G - powiedział podczas posiedzenia sejmowej komisji minister w Kancelarii Premiera Marek Zagórski.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług strefy euro, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w lutym 45,7 pkt. wobec 45,4 pkt. w poprzednim miesiącu - podano w II wyliczeniu.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług Niemiec, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w lutym 45,7 pkt. wobec 46,7 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano w II wyliczeniu.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług Francji, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w lutym 45,6 pkt. wobec 47,3 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano w II wyliczeniu.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług Włoch, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w II 48,8 pkt. wobec 44,7 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano w wyliczeniu.

Ceny produkcji sprzedanej przemysłu (PPI) w strefie euro wzrosły o 1,4 proc. w styczniu 2021 r., licząc miesiąc do miesiąca, a rok do roku pozostały bez zmian - podał w komunikacie europejski urząd statystyczny Eurostat.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług Hiszpanii, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w lutym 43,1 pkt. wobec 41,7 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano w wyliczeniu Markit Economics.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług w Wielkiej Brytanii, wyniósł w II 49,5 pkt. wobec 39,5 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano w II wyliczeniu Chartered Institute of Purchasing and Supply i Markit Economics.

W USA zanotowano wzrost indeksu wniosków o kredyt hipoteczny MBA. Indeks wyrównany sezonowo zwyżkował o 0,5 proc. w tygodniu zakończonym 19 lutego - podało w komunikacie Stowarzyszenie Banków Hipotecznych (MBA).

W firmach w USA przybyło w lutym 117 tys. miejsc pracy - wynika z raportu prywatnej firmy ADP Employer Services. Analitycy oceniali, że raport ADP wskaże na wzrost miejsc pracy w USA o 177 tys.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług Chin, wyniósł w II 51,5 pkt. wobec 52,0 pkt. w poprzednim miesiącu - podały Caixin i Markit Economics.

Indeks PMI, określający koniunkturę w amerykańskim sektorze usługowym przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w lutym 59,8 pkt. wobec 58,3 pkt. w poprzednim miesiącu - podano końcowym wyliczeniu.

Indeks PMI composite w USA, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w lutym 59,5 pkt. wobec 58,7 pkt. w poprzednim miesiącu - podano w końcowym wyliczeniu.

Wskaźnik aktywności w usługach w USA w lutym wyniósł 55,3 pkt., wobec 58,7 pkt. w poprzednim miesiącu - podał Instytut Zarządzania Podażą (ISM). Analitycy spodziewali się indeksu na poziomie 58,7 pkt.

BUDŻET, DŁUG

Transfery środków z Unii Europejskiej do Polski w styczniu wyniosły 3,39 mld euro - podało Ministerstwo Finansów.

Ministerstwo Finansów uważa, że sektor bankowy nie wymaga dalszej pomocy - powiedział w wywiadzie dla agencji Bloomberg minister finansów Tadeusz Kościński.

Komisja Europejska przedstawiła zaktualizowane założenia polityki fiskalnej w odpowiedzi na pandemię koronawirusa. Przewidują one przede wszystkim utrzymanie elastyczności i wsparcia fiskalnego w bieżącym i w przyszłym roku.

GIEŁDA

Po początkowych środowych wzrostach głównych indeksów na GPW na koniec dnia nie zostało ani śladu. Najmocniej zniżkował indeks dużych spółek, w którym CD Projekt stracił ponad 5 proc. Mimo 90-proc. wzrostu kursu Mabionu, pod kreską znalazł się także mWIG40.

Na zamknięciu środowej sesji WIG20 spadł o 0,83 proc. do 1.943,24 pkt., WIG zniżkował o 0,69 proc. do 57.897,00 pkt., mWIG40 poszedł w dół o 0,17 proc. do 4.360,62 pkt., a sWIG80 stracił 0,54 proc. do 17.817,21 pkt.

SPÓŁKI

Mabion zawarł umowę ramową z Novavax na transfer technologii i próby techniczne produkcji szczepionki przeciw Covid-19 w skali komercyjnej - podała spółka w komunikacie prasowym. Mabion w innym komunikacie poinformował, że zawarł z Polskim Funduszem Rozwoju porozumienie w zakresie warunków brzegowych inwestycji PFR do kwoty 40 mln zł z przeznaczeniem na zwiększenie mocy produkcyjnych spółki, w szczególności na potrzeby potencjalnej szerszej współpracy z Novavax.

Polski Fundusz Rozwoju, jeśli będzie taka potrzeba, jest gotów dalej wspierać Mabion pod względem finansowym, aby spółka mogła dokonać kolejnych inwestycji zwiększających moce produkcyjne - poinformował w środę Paweł Borys, prezes PFR.

Bank Pekao zamierza do końca czerwca przeprowadzić proces zwolnień grupowych, w ramach którego rozwiązanie umowy o pracę ma nastąpić z nie więcej niż 1.110 pracownikami banku, co stanowi ok. 8 proc. wszystkich zatrudnionych. Zmiana warunków zatrudnienia objąć ma nie więcej niż 1.250 pracowników banku, co stanowi ok. 9 proc. wszystkich zatrudnionych - poinformował Pekao w komunikacie.

Komisja Nadzoru Finansowego wyraziła zgodę na powołanie Iwony Dudy na stanowisko prezesa Alior Banku - podała KNF w komunikacie. Komisja zgodziła się także na powołanie Wojciecha Hanna na stanowisko prezesa Banku Ochrony Środowiska.

AB widzi przestrzeń do wypłaty dywidendy za rok obrotowy 2020/2021, może być ona wyższa niż rok wcześniej - poinformował prezes Andrzej Przybyło.

PGE planuje wystawić do aukcji ponad 150 MW w dużych i małych projektach fotowoltaicznych - poinformował wiceprezes PGE Paweł Strączyński. Z inwestycjami w budowę nowych lądowych farm wiatrowych koncern na razie się wstrzymuje, ale jest zainteresowany akwizycjami farm już istniejących i pracujących.

Celon Pharma chce jak najszybciej znaleźć nowego partnera dla rozwoju Salmeksu w USA, proces może zająć od kilku do kilkunastu miesięcy - poinformował w środę wiceprezes Jacek Glinka. Spółka rozważa także samodzielne poprowadzenie projektu.

Celon Pharma może opublikować za kilka tygodni pełne wyniki badań klinicznych II fazy nad esketaminą, łącznie z wynikami 6-tygodniowej obserwacji - wynika z wypowiedzi prezesa Macieja Wieczorka. Spółka jest obecnie w procesie due dilligence z kilkoma firmami zainteresowanymi projektem.

Pointpack, oferujący rozwiązania IT i usługi serwisowe dla punktów nadawczo-odbiorczych, liczy na utrzymanie w 2021 r. tempa wzrostu z 2020 r. zarówno pod względem sprzedaży, jak i zysków. Spółka zakłada, że liczba projektów będzie rosnąć, a kilka z nich uda się zrealizować w tym roku - powiedział PAP Biznes prezes Marek Piosik.

Sunex, producent i dystrybutor rozwiązań OZE, chce w tym roku kontynuować wzrost przychodów. Jednym z priorytetów jest budowa nowych kanałów sprzedaży - poinformował PAP Biznes prezes Romuald Kalyciok. Spółka szuka finansowania dla inwestycji szacowanej na ok. 10 mln zł, rozważa m.in. emisję akcji.

Grupa PKP Cargo w 2020 roku miała 224,3 mln zł straty netto wobec 36 mln zł zysku netto rok wcześniej. EBITDA spadła do 580,2 mln zł z 859,9 mln zł rok wcześniej - szacuje spółka.

Onico rozpoczęło rozmowy z Anwimem o potencjalnej inwestycji tej spółki w Onico lub w składniki jej majątku - poinformowało Onico w komunikacie.

Votum ocenia, że perspektywa ewentualnych ugód z bankami nie zniechęca klientów banków do wystąpienia na drogę sądową i w I kwartale 2021 roku przychody grupy w segmencie dochodzenia roszczeń z tytułu umów bankowych mogą być wyższe niż w IV kwartale 2020 roku - poinformował prezes Bartłomiej Krupa.

Decyzja w sprawie odwołania od udzielenia warunków środowiskowych dla koncesji Złoczew została odroczona kolejny raz, tym razem do 30 kwietnia - poinformował w zawiadomieniu Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska.

Agencja ratingowa Moody’s utrzymała rating MOL na poziomie Baa3, z perspektywą stabilną - podała agencja w komunikacie.

Amazon, który we wtorek uruchomił serwis Amazon .pl, planuje w najbliższych miesiącach powiększyć ofertę oraz szybkość i wygodę dostaw w Polsce. Dopiero wówczas zastanowi się nad wprowadzeniem w naszym kraju oferty "Prime" - poinformował PAP Biznes w wywiadzie wiceprezes ds. rozwoju w UE Amazon Alex Ootes.

MetLife Inc. analizuje możliwości sprzedaży aktywów w Polsce, Grecji i na Ukrainie - poinformowała agencja Bloomberg, powołując się na źródła. Biznesy mogą być warte ponad 500 mln euro.

Fundusz zarządzany przez Opti TFI zmniejszył zaangażowanie w Votum do 4,95 proc. - podała spółka w komunikacie.

Skonsolidowane przychody VRG w lutym 2021 roku wyniosły około 78,2 mln zł, co oznacza wzrost o ok. 2,5 proc. w porównaniu do lutego 2020 roku - poinformowała spółka w komunikacie. Narastająco od początku roku przychody VRG wyniosły około 111,4 mln zł i były niższe rdr o około 27,9 proc.

Allegro podpisało list intencyjny z polską spółką Modern-Expo na dostawę automatów paczkowych do odbioru i nadawania przesyłek. Do końca tego roku platforma planuje budowę sieci 1.500 urządzeń w polskich miastach - podało Allegro w komunikacie prasowym. W ramach pierwszej fazy spółka chce uruchomić łącznie 3.000 automatów.

Akcjonariusze BOŚ będą głosować nad uchwałą w sprawie wyrażenia zgody na zawieranie przez bank ugód dotyczących walutowych kredytów hipotecznych oraz zasad ustalenia i zatwierdzenia warunków, na jakich ugody będą zawierane - wynika z projektów uchwał na NWZ BOŚ zwołane na 30 marca.

Spółka zależna Ronson Development zawarła przedwstępną umowę nabycia prawa użytkowania wieczystego działki położonej na warszawskim Ursynowie, o powierzchni około 2,4 tys. m kw. - podała spółka w komunikacie. Cena została ustalona na 15,85 mln zł netto.

ML System szacuje, że EBITDA grupy wzrosła w 2020 roku do ok. 22,1 mln zł z 14 mln zł w 2019 roku - podała spółka w komunikacie.

BoomBit szacuje, że przychody z gier wyniosły w lutym ok. 12,1 mln zł, co oznacza wzrost mdm o 9 proc. - poinformowała spółka w komunikacie.

Suwary rekomendują wypłatę 5,77 mln zł dywidendy, czyli 1,25 zł na akcję, z zysku za rok obrotowy zakończony 30 września 2020 r. - podała spółka w komunikacie. Wypłata miałaby nastąpić w dwóch transzach.

PMPG Polskie Media zaprasza do składania ofert sprzedaży 500.000 akcji własnych, które stanowią 4,81 proc. kapitału zakładowego - podała spółka w komunikacie. Proponowana cena zakupu wynosi 2,50 zł za akcję.

WALUTY

W najbliższym czasie kurs EUR/PLN może rosnąć i testować styczniowe maksima, czyli okolice 4,56 - ocenił w rozmowie z PAP Biznes ekonomista Santander BP Marcin Sulewski. Choć w najbliższych dniach może wystąpić korekta na rentownościach SPW, to w średnim terminie nadal spodziewane są wzrosty.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do euro na 4,5393 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,2048 USD i 128,81 JPY - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY

Ropa naftowa na giełdzie paliw w USA nieznacznie zyskuje, po 3 poprzednich sesjach spadków cen - najdłuższej takiej serii zniżkowej od XII 2020 r. W czwartek przedstawiciele sojuszu OPEC+ mogą zdecydować o podwyższeniu dostaw surowca - informują maklerzy.

Zapasy ropy naftowej w USA w ubiegłym tygodniu wzrosły o 21,56 mln baryłek, czyli o 4,7 proc. do 484,6 mln baryłek - poinformował amerykański Departament Energii (DoE).

Na giełdzie metali LME w Londynie miedź drożeje w reakcji na oczekiwania, że globalna dekarbonizacja może wpłynąć na ograniczenie podaży metali bazowych. Miedź w dostawach 3-miesięcznych zyskuje 1,0 proc. i jest wyceniania po 9.257,50 USD za tonę - informują maklerzy.

OPINIE, PROGNOZY

Narodowy Bank Polski nie powinien wspierać rynku długu za każdym razem, gdy pojawią się na nim napięcia, ale w obecnej sytuacji interwencja znalazłaby uzasadnienie - uważają dealerzy i stratedzy FI. Według uczestników rynku NBP mógłby wziąć pod uwagę interwncją słowną, a być może do uspokojenia nastrojów wystarczyłby sygnał, że bank centralny śledzi trendy na rynku.

Aktywność funduszy private equity na polskim rynku będzie rosnąć wraz ze spodziewaną poprawą koniunktury gospodarczej - ocenia firma doradcza Bain & Company. Zainteresowaniem funduszy będą cieszyły się spółki z sektora technologicznego, e-commerce, dóbr konsumenckich oraz firmy przemysłowe z potencjałem ekspansji na rynkach Europy Zachodniej.

Najnowsza projekcja NBP, wskazująca na ok. 3-proc. inflację lub wyższą i wysoką dynamikę PKB w najbliższych latach, nie zmieni nastawienia obecnej RPP, która będzie stabilizować poziom stóp procentowych - uważają ekonomiści komentujący środowe decyzje NBP.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Czechy wniosły skargę przeciwko Polsce ws. rozbudowy kopalni węgla brunatnego Turów do Trybunału Sprawiedliwości UE - poinformował w środę rzecznik prasowy Trybunału Ireneusz Kolowca.

Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska do 30 kwietnia 2021 r. wydłużył termin rozpatrzenia odwołania od decyzji środowiskowej dla wydobycia węgla brunatnego ze złoża Złoczew. To kolejna zmiana tego terminu, poprzedni upłynął 28 lutego.

Przewidujemy, że w 2033 r. będzie uruchomiony w Polsce pierwszy reaktor jądrowy - mówił w środę pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski. Brane są pod uwagę dwie lokalizacje Lubiatowo i Żarnowiec.

Średnia ważona cena BASE na rynku dnia następnego ukształtowała się w lutym na poziomie 273,34 zł/MWh wobec 262,81 zł/MWh w styczniu - poinformowała TGE w komunikacie prasowym.

Polska sprzedała na aukcji na giełdzie EEX łącznie 2.575.000 uprawnień do emisji CO2, po cenie 37,56 euro/EUA - poinformowała giełda EEX.

Drugi miesiąc z rzędu najwyższe średnie miesięczne stopy zwrotu osiągnęła grupa funduszy akcji polskich małych i średnich spółek, która - tak jak fundusze akcji amerykańskich - zarobiła w lutym 3,3 proc. - poinformowały Analizy .pl w raporcie. Słabiej wypadły wszystkie fundusze dłużne, które zanotowały spadki, a na dole zestawienia znalazły się fundusze rynku metali szlachetnych.

Rozpowszechnianie płatne ogólnopolskich dzienników w styczniu 2021 roku spadło rdr o 17,7 proc. do 465,4 tys. sztuk. W ujęciu mdm sprzedaż wzrosła o 0,09 proc. - wynika z danych Związku Kontroli Dystrybucji Prasy (ZKDP).

W lutym 2021 r. zarejestrowano 43.528 nowych samochodów osobowych i dostawczych do 3,5 ton, tj. o 0,86 proc. więcej rdr oraz o 18 proc. więcej niż w styczniu - podał instytut Samar.

Uruchomienie polskiej wersji Amazona wiąże się z rozszerzeniem współpracy Poczty Polskiej z platformą i jest szansą na znaczące zwiększenie wolumenu obsługiwanych przez spółkę paczek. Do 2024 r. Poczta chce podwoić przychody z usług kurierskich - poinformowała w środę spółka.

Wariant brytyjski koronawirusa stanie się dominujący w ciągu kilku tygodni, chociaż nie da się dokładnie przewidzieć kiedy - powiedział PAP Biznes członek zespołu ds. modelu epidemiologicznego Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego Uniwersytetu Warszawskiego, Jakub Zieliński. Według ostatnich prognoz ICM, szczyt III fali epidemii koronawirusa w Polsce nastąpi prawdopodobnie na początku kwietnia.

WYDARZENIA Z KRAJU

------------------

Premier Mateusz Morawiecki skieruje do TK wniosek dotyczący kompleksowego rozstrzygnięcia kwestii kolizji norm prawa europejskiego z Konstytucją oraz potwierdzenia dotychczasowego orzecznictwa w tym zakresie - poinformował w środę rzecznik rządu Piotr Müller.

Na środowym posiedzeniu kierownictwa Prawa i Sprawiedliwości podjęto decyzję o zwróceniu się do rządu, by skierował on wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o ustosunkowanie się do niedawnego orzeczenia TSUE - poinformowała PAP rzecznika partii Anita Czerwińska.

W tym tygodniu będzie prawdopodobnie 16-20 tys. nowych zakażeń koronawirusem dziennie; podążamy ścieżką, którą przeszły kraje leżące na zachód od nas - powiedział główny doradca premiera ds. COVID-19 prof. Andrzej Horban. Przyznał, że sytuacja nie jest dobra, ale pełny lockdown nie udałby się.

W Polsce stwierdzono w ciągu doby łącznie 15.698 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem, zmarło 309 osób, wykonano 79.551 szczepień - poinformowało w środę Ministerstwo Zdrowia. Łącznie odnotowano do tej pory 1.735.406 zakażeń, 44.360 zgonów i 3.465.576 szczepień.

Trzecia fala epidemii się rozpędza. Na posiedzeniu rządowego zespołu zarządzania kryzysowego została podjęta decyzja o uruchomieniu szpitali tymczasowych w dziewięciu województwach, m.in. w woj. pomorskim - poinformował w środę minister zdrowia Adam Niedzielski.

W kolejnych miesiącach spodziewane jest przyspieszenie szczepień do powyżej 5 mln miesięcznie - poinformował na briefingu minister zdrowia Adam Niedzielski.

Rząd toleruje obecnie większe ryzyko w polityce zarządzania restrykcjami - powiedział na środowej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski.

Rząd podejmie decyzje w sprawie przywrócenie edukacji w trybie stacjonarnym po Wielkanocy, tj. po 5 kwietnia - powiedział na środowej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski.

Rozpatrujemy dwa scenariusze zmian w programie szczepień: pierwszy zakłada szczepienie ozdrowieńców jedną dawką, drugi polegałby na wydłużeniu okresu pomiędzy pierwszym a drugim szczepieniem - poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski. Decyzję ma ogłosić do końca tego tygodnia lub na początku przyszłego.

Nie znam żadnych wyników badań, które dopuszczałyby do obrotu chińską szczepionkę przeciw koronawirusowi, więc na tę chwilę nie rekomenduję jej stosowania - powiedział w środę szef MZ Adam Niedzielski. Dodał, że nie zapadła żadna decyzja w sprawie ewentualnego zakupu przez Polskę chińskich szczepionek.

W Polsce wykonano dotąd ponad 3,3 mln szczepień przeciw COVID-19, z czego blisko 1,2 mln drugą dawką. Po iniekcjach zgłoszono ponad 3,5 tys. niepożądanych odczynów, w większości łagodnych.

Wariant brytyjski koronawirusa odpowiada za ok. 25 proc. zakażeń, takie dane przynoszą przeanalizowane dotąd próbki - poinformował w środę dyrektor NIZP-PZH Grzegorz Juszczyk.

Koronawirus przyczynił się do śmierci m.in. 106 lekarzy, 78 pielęgniarek, 2 diagnostów laboratoryjnych, 14 dentystów, 5 farmaceutów, 7 ratowników medycznych i 6 położnych – wynika z danych Ministerstwa Zdrowia.

Razem z premierem Mateuszem Morawieckim zdecydowaliśmy o udostępnieniu w trybie zarządzania kryzysowego maseczek obywatelom najbardziej dotkniętych regionów; do regionu pomorskiego trafi 10 mln maseczek, a do warmińsko-mazurskiego 5 mln - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

Senacka Komisja Spraw Zagranicznych i UE domaga się od rządu informacji, dlaczego Polska nie rozpoczęła procesu ratyfikacji decyzji dot. zwiększenia zasobów własnych UE, co umożliwi wykorzystanie środków z Funduszu Odbudowy UE. Senatorowie zarzucają też rządowi brak konsultacji KPO z samorządami.

W wieku 70 lat w jednym z gdańskich szpitali zmarł w środę na ranem profesor Jerzy Limon, anglista, pisarz, tłumacz, twórca i dyrektor Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego – poinformowała w środę PAP rzecznik prasowy GTS Magdalena Hajdysz. Przyczyną śmierci profesora był koronawirus.

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar chce wyłączenia prezes Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej ze składu TK mającego rozpoznać sprawę pełnienia obowiązków przez RPO po upływie kadencji do czasu objęcia stanowiska przez następcę - podało Biuro Rzecznika.

Klub KO złoży wniosek do prokuratora generalnego, aby wszczął kontrolę w prokuraturze w związku z umorzeniem sprawy Daniela Obajtka; chce też, by minister sprawiedliwości powiedział o tej sprawie z trybuny sejmowej - zapowiedzieli w środę posłowie KO Cezary Tomczyk i Marcin Kierwiński.

Posłowie Lewicy wezwali w środę Daniela Obajtka do złożenia dymisji z funkcji prezesa PKN Orlen. Prezes Obajtek nie ma dziś "moralnych kompetencji" do zarządzania największą spółką Skarbu Państwa w Polsce; panie prezesie czas podać się do dymisji - mówili.

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar zwrócił się do Ministerstwa Sprawiedliwości o informacje dotyczące działań w sprawie Polaka odbywającego w Rosji karę 14 lat w kolonii karnej za szpiegostwo. Pytania w tej sprawie RPO skierował już wcześniej do resortu spraw zagranicznych.

"Zgodnie z nowym zarządzeniem podpisanym przez szefa CBA część szkoleń dla funkcjonariuszy Biura może odbywać się w trybie zdalnym" – przekazał Stanisław Żaryn, rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych.

Na 1,5 roku więzienia bez zawieszenia skazał sąd b. senatora Józefa Piniora oraz jego asystenta Jarosława Wardęgę. Dwóch współoskarżonych o wręczanie korzyści majątkowych usłyszało wyrok roku i 10 miesięcy więzienia. Pinior przyjął 40 tys. zł. Wyrok jest prawomocny.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY

----------------------

Ambasadorowie państw UE uzgodnili w środę przedłużenie sankcji o sześć miesięcy wobec 177 osób i 48 podmiotów, którym zarzuca się podważanie integralności terytorialnej Ukrainy - przekazało PAP źródło unijne.

Jeśli interpretować działania Rosji dotyczące akwizycji szczepionki Sputnik V jako strategiczną grę, to na Słowacji osiągnęła ona swój cel, doprowadzając do kryzysu rządowego - powiedział w środę wysokiej rangi urzędnik Komisji Europejskiej prosząc o zachowanie anonimowości. Szczepionka Sputnik V stała się przyczyną politycznego kryzysu na Słowacji. Szef MSZ tego kraju Ivan Korczok nazwał ją we wtorek narzędziem rosyjskiej wojny hybrydowej. Premier Igor Matovicz, który zgodził się na sprowadzenie preparatu do kraju, uważa to za niepotrzebne upolitycznianie tematu.

Raman Bandarenka został tchórzliwie pobity na śmierć, Białorusinom odmawia się podstawowych praw, a Mińsk łamie swoje międzynarodowe zobowiązania - tak zareagował w środę rzecznik KE ds. międzynarodowych Peter Stano na informacje o skazaniu dziennikarki Kaciaryny Barysewicz i lekarza Arcioma Sarokina.

Komisja Europejska prawdopodobnie przedstawi propozycje konkretnych regulacji dotyczących tzw. paszportów szczepień 17 marca - poinformował wysokiej rangi urzędnik KE zaangażowany w proces opracowywania systemu.

Czechy wniosły skargę przeciwko Polsce ws. rozbudowy kopalni węgla brunatnego Turów do Trybunału Sprawiedliwości UE - poinformował w środę rzecznik prasowy Trybunału Ireneusz Kolowca.

Niemcy przedłużą do 17 marca kontrole na granicy z Czechami i austriackim Tyrolem, wprowadzone w związku z Covid-19 - powiedział parlamentarny sekretarz stanu przy szefie MSW Stephan Mayer podczas niepublicznych obrad komisji spraw wewnętrznych Bundestagu.

W Niemczech federalny minister zdrowia Jens Spahn zapowiedział przyspieszenie szczepień. W środę w porannym programie telewizji ARD, powiedział, że badania z Wielkiej Brytanii pokazują, że tempo można skutecznie przyspieszyć, wydłużając czas między pierwszą a drugą dawką szczepienia.

Niemiecki kontrwywiad podjął decyzję o objęciu obserwacją skrajnie populistyczno-prawicowej Alternatywy dla Niemiec (AfD), uznając to ugrupowanie za "podejrzany przypadek" na tle skrajnie prawicowym - poinformowała agencja dpa.

Prawie całe Włochy mogą znaleźć się w czerwonej strefie surowych restrykcji, jeśli sytuacja epidemiczna będzie się pogarszać- ostrzegł w środę doradca władz regionu Lombardia do spraw pandemii Guido Bertolaso. Wiele regionów przyznaje, że sytuacja jest coraz poważniejsza.

W Rzymie i całym stołecznym regionie Lacjum jako pierwszym we Włoszech szczepienia przeciwko koronawirusowi mogą być prowadzone od kwietnia także w aptekach- poinformował o tym dziennik "Il Messaggero". To efekt wstępnego porozumienia regionu z 1500 aptekami.

Do eksplozji doszło w środę rano w centrum testowania na koronawirusa w mieście Bovenkarspel na północy Holandii na krótko przed jego otwarciem. Według policji wybuch był spowodowany umyślnie, a w centrum "musiał został podłożony" ładunek.

Niniejszym informuję, że europosłowie Fideszu rezygnują z członkostwa w grupie Europejskiej Partii Ludowej w Parlamencie Europejskim - napisał premier Węgier Viktor Orban w liście do szefa grupy EPL Manfreda Webera. To reakcja na zmianę regulaminu grupy, tak aby umożliwiał on usuwanie z niej partii członkowskich.

Brytyjski minister finansów Rishi Sunak, przedstawiając w środę projekt budżetu na nowy rok finansowy, zapewnił, iż nadal będzie robił wszystko, co możliwe, by złagodzić gospodarcze skutki pandemii koronawirusa, ale też zapowiedział, że konieczne będzie zrównoważenie finansów publicznych.

Po silnym trzęsieniu ziemi o magnitudzie wynoszącej, według różnych źródeł, od 6 do 6,3, które nawiedziło w środę centralną Grecję, nastąpiły liczne wstrząsy wtórne o magnitudzie od 5 do 7 - poinformowało ateńskie Centrum Geodynamiczne.

W USA prezydent Joe Biden wycofał we wtorek nominację Neery Tanden na stanowisko dyrektor biura budżetowego. Jej kandydatura spotkała się ze sprzeciwem nawet ze strony niektórych Demokratów.

W USA we wtorek Senacka Komisja Wywiadu jednogłośnie poparła zgłoszonego przez prezydenta Joe Bidena na stanowisko dyrektora Centralnej Agencji Wywiadowczej byłego dyplomatę Williama Burnsa.

Prezydent USA Joe Biden powiedział we wtorek, że Stany Zjednoczone do końca maja będą miały wystarczającą liczbę szczepionek, by zaszczepić wszystkich dorosłych Amerykanów. To o dwa miesiące szybciej od dotychczasowych planów.

Władze Birmy oskarżyły dziennikarza Associated Press, Theina Zaw i pięciu innych przedstawicieli mediów o wystąpienie przeciwko porządkowi publicznemu, co zagrożone jest karą więzienia nawet do trzech lat - poinformował we wtorek prawnik dziennikarzy.

Do znacznego pogorszenia jakości powietrza doszło w ostatnich dniach w wielu krajach Azji Południowo-Wschodniej. Przyczynami są upalna pogoda i pożary lasów wybuchające po nadejściu pory suchej. Najwięcej zanotowano ich w północnej Tajlandii, Birmie i Laosie.

(PAP Biznes)

osz/ asa/

Ostatnie wiadomości