DZIEŃ NA GPW: Główne indeksy pod kreską; sektor paliwowy mocno w górę | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
05 mar 2021, 18:16

DZIEŃ NA GPW: Główne indeksy pod kreską; sektor paliwowy mocno w górę

Na koniec tygodnia wśród głównych indeksów przeważyły spadki. W ujęciu tygodniowym pod kreską jest jednak tylko mWIG40, pozostałe indeksy wzrosły ponad 1 proc. W piątek w WIG20 najlepiej wypadły Orlen i Lotos, jednak większość spółek wchodzących w skład indeksu traciła na wartości.

"Piątkowa sesja na WIG20 zakończyła się w okolicy zera. Jest to schemat, który znamy od kilku tygodni i nie zmienia nic w obrazie naszego rynku. Nieco zaszkodziły nam dane z amerykańskiego rynku pracy, które okazały się lepsze od oczekiwań. Wsparło to wycenę dolara, złoty kontynuował osłabienie, co nie jest sprzyjającą sytuacją dla GPW" - powiedział PAP Biznes analityk BM BNP Paribas Szymon Nowak.

Amerykański Departament Pracy podał w piątek, że liczba miejsc pracy w sektorach pozarolniczych w Stanach Zjednoczonych wzrosła w lutym o 379 tys. wobec oczekiwanej zwyżki o 182 tys.

"Krótkoterminowo WIG20 podąża za indeksami rynków bazowych. W centrum uwagi inwestorów pozostają wzrosty rentowności obligacji, które napędzają przecenę na akcjach. Korekta na indeksach amerykańskich sięga już około 10 proc. od szczytu. Jeżeli w weekend nie pojawią się jakieś negatywne informacje, jest szansa, że w najbliższym czasie obecne poziomy zachęcą kupujących i wrócimy do trendu wzrostowego" - ocenił Nowak.

"Na GPW pozytywnie wyróżniły się Lotos i Orlen, które wpisały się w globalny trend wzrostów w sektorze. Poprawiają się oczekiwania wobec marż petrochemicznych i odbudowy gospodarki. Wspierane były także wzrostami cen ropy, po uzgodnieniu OPEC+, żeby nie zwiększać produkcji" - dodał.

Na koniec dnia kurs Lotosu wzrósł o 6,1 proc. do 46 zł, najwyższego poziomu od sierpnia 2020 r., a Orlenu o 3,7 proc. do 63,76 zł i znalazł się najwyżej od dwóch miesięcy. Notowania majowych kontraktów ropę gatunku Brent na rynku ICE zwyżkowały w piątek 3,3 proc. do 68,97 dol. za baryłkę, najwyższego poziomu od niemal 14 miesięcy.

"Nieszczególnie zachowywał się sektor bankowy, którego notowania w piątek niemal się nie zmieniły. Spodziewam się jednak, że w najbliższym czasie będzie on odgrywał największą rolę w WIG20. Ostatnie raporty finansowe pokazują, że dołek wyników odsetkowych jest za nami, widać odbudowę biznesów. Trzeba pamiętać, że wzrosty rentowności wspierają sektor, podobnie jak presja na wzrost stóp procentowych. Retoryka NBP w tej kwestii pozostaje bez zmian, znaczenie mają tendencje globalne" - powiedział Nowak.

W trakcie piątkowej wideokonferencji prezes NBP Adam Glapiński powiedział m.in., że prawdopodobieństwo podwyżek stóp procentowych w Polsce do końca kadencji obecnej RPP jest zerowe, nadal natomiast możliwe są obniżki, w przypadku uderzenia kolejnej fali pandemii.

W ciągu dnia rentowności 10-letnich SPW rosły nawet do 1,66 proc., widzianych ostatnio w kwietniu 2020 r., jednak na koniec wróciły do porannych poziomów, czyli okolic 1,60 proc.

W piątek WIG20 pozostawał w 20-punktowym przedziale wahań i zakończył dzień 0,27 proc. pod kreską na poziomie 1.939,59 pkt. WIG na zamknięciu zniżkował o 0,39 proc. do 57.643,55 pkt., mWIG40 poszedł w dół o 1,2 proc. do 4.297,17 pkt., a sWIG80 wzrósł o 0,15 proc. do 17.748,63 pkt.

W ujęciu tygodniowym WIG20 zyskał 1,69 proc., WIG wzrósł o 1,18 proc., mWIG40 stracił 0,24 proc., a sWIG80 poszedł w górę o 1,25 proc.

Obroty na GPW wyniosły w piątek ok. 1,4 mld zł, z czego 1.112 mln zł przypadło na spółki z WIG20. Największy handel odbywał się na akcjach PKN Orlen (198 mln zł) oraz Allegro (161 mln zł).

W momencie zamknięcia notowań na GPW niemiecki DAX tracił 0,7 proc. W USA S&P 500 zniżkował o 0,6 proc., a technologiczny Nasdaq spadał o 1,8 proc.

W ujęciu sektorowym na GPW rosło 4 z 15 indeksów, w tym najmocniej zwyżkowały paliwa - o 3,5 proc. Wzrosty pozostałych indeksów nie przekraczały 0,4 proc.

Spadkom przewodziła motoryzacja - w dół o 2,8 proc., producenci gier (-2,5 proc.) i telekomunikacja (-2,3 proc.).

W WIG20, poza spółkami paliwowymi, wyraźnie rósł także PGNiG - o 2 proc. do 5,9 zł.

Zniżkowało 15 spółek, w tym najmocniej JSW - o 3,8 proc. do 34,3 zł.

Cyfrowy Polsat spadł o blisko 3 proc. do 28,2 proc., a PGE - o 2,5 proc. do 6,614 zł.

Nowak zwrócił uwagę na Alior Bank, który poszedł w dół o 2,2 proc. i Mercator Medical, który zyskał 3,5 proc. GPW Benchmark podała, że po sesji 19 marca Alior Bank zostanie zastąpiony w składzie indeksu WIG20 przez Mercator Medical. W ocenie analityka rynek spodziewał się takiej zmiany, przez co komunikat ten raczej nie był czynnikiem, który stał za piątkowymi zmianami kursów.

Trzeci dzień z rzędu uwagę inwestorów przyciągał Mabion. Na koniec dnia wzrósł o 6,4 proc. do 63 zł, choć w pierwszej części dnia rósł nawet o kilkanaście procent. Dzień wcześniej notowania zachowały się podobnie - początkowo kontynuowały gwałtowne wzrosty ze środowy, wywołane komunikatem o nawiązaniu współpracy przy produkcji szczepionki przeciw Covid-19, żeby pod koniec dnia spaść do poziomu zamknięcia.

W mWIG40 na drugim końcu zestawienia znalazły się Dom Develompent i Inter Cars - obie spółki straciły blisko 5 proc.

O 5 proc. zniżkował także notowany w sWIG80 Asbis.

Wśród małych firm przeważyły jednak wzrosty, którym przewodziły INC - w górę o 7,3 proc. i Krynica Vitamin oraz ML System, które zwyżkowały po 5 proc. (PAP Biznes)

kk/

Ostatnie wiadomości