Interwencje FX związane były z presją aprecjacyjną na PLN zw. z luzowaniem gł. banków centralnych - protokół RPP z II | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
05 mar 2021, 14:01

Interwencje FX związane były z presją aprecjacyjną na PLN zw. z luzowaniem gł. banków centralnych - protokół RPP z II

Wg większości RPP interwencje FX mają na celu ograniczenie presji na aprecjację złotego związanej z dalszym luzowaniem polityki pieniężnej przez główne banki centralne - wynika z protokołu z posiedzenia RPP z dn. 3 lutego. Większość członków RPP ponownie oceniła, że brak wyraźnego i trwalszego dostosowania kursu złotego może ograniczać tempo ożywienia.

"Oceniając perspektywy kształtowania się aktywności gospodarczej oraz inflacji w Polsce w kolejnych kwartałach członkowie Rady zwracali uwagę na znaczenie kursu złotego. Podkreślano, że dostosowanie kursu walutowego jest jednym z podstawowych mechanizmów amortyzacji negatywnych wstrząsów dla krajowej gospodarki. Większość członków Rady ponownie wyraziła opinię, że brak wyraźnego i trwalszego dostosowania kursu złotego może ograniczać tempo ożywienia gospodarczego. Członkowie ci ocenili, że prowadzone od grudnia ub.r. interwencje na rynku walutowym – mające na celu ograniczenie presji na aprecjację złotego związanej z dalszym luzowaniem polityki pieniężnej przez główne banki centralne – ograniczyły ryzyko procyklicznego umocnienia złotego i wzmacniają oddziaływanie poluzowania polityki pieniężnej NBP na gospodarkę" - napisano.

"Większość członków Rady podkreślała również, że ze względu na relatywnie wysoki względem innych krajów naszego regionu udział krajowej wartości dodanej w eksporcie, deprecjacja złotego jednoznacznie poprawia sytuację gospodarczą. Zaznaczano, że eksport z Polski jest mniej importochłonny niż innych gospodarek Europy Środkowo-Wschodniej i w efekcie jest bardziej wrażliwy na zmiany kursu walutowego. Co więcej, pozycja Polski w strukturze globalnych łańcuchów dostaw sprawia, że kurs ma duże znaczenie dla konkurencyjności krajowych producentów. Członkowie ci wskazywali, że na siłę przełożenia zmian kursu walutowego na dynamikę PKB korzystnie wpływa też silny wzrost roli usług w handlu zagranicznym Polski" - dodano.

Poprzednio większość RPP wskazywała, że dostosowanie kursu walutowego w warunkach negatywnego wstrząsu jest "istotnym", a nie jak obecnie wskazano "podstawowym mechanizmem amortyzacji szoku.

RPP jako organ odniosła się do grudniowych interwencji walutowych NBP po raz pierwszy w styczniu.

Niektórzy członkowie Rady wyrażali opinię, że o ile wpływ deprecjacji złotego na wzrost aktywności eksportowej jest pozytywny, to obecnie jest on słabszy niż w przeszłości.

Członkowie Rady oceniali w lutym, że według aktualnych prognoz po spadku PKB w 2020 r., w bieżącym roku nastąpi wzrost aktywności gospodarczej, który może być nawet nieco silniejszy niż wcześniej szacowano.

Wskazywano jednocześnie, że dane dotyczące początku roku nie sugerują, by ożywienie już się rozpoczęło, choć sytuacja w poszczególnych sektorach jest zróżnicowana. Członkowie Rady podkreślali przy tym, że skala i moment ożywienia będą zależały przede wszystkim od sytuacji epidemicznej i związanych z nią restrykcji.

"Dalszy przebieg pandemii oraz jej wpływ na sytuację gospodarczą w kraju i za granicą pozostaje głównym źródłem niepewności co do kształtowania się krajowej koniunktury, a na ocenę wpływu procesu szczepień na pandemię i gospodarkę trzeba będzie poczekać. Zaznaczano jednocześnie, że pozytywnie na koniunkturę będą nadal wpływały dotychczasowe działania ze strony polityki gospodarczej, w tym poluzowanie polityki pieniężnej NBP, a w dalszej perspektywie również środki pochodzące z funduszy Unii Europejskiej" - dodano.

Rada Polityki Pieniężnej na jednodniowym posiedzeniu w dn. 3 lutego utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna stopa nadal wynosi 0,10 proc. w skali rocznej.

Na posiedzeniach wiosną 2020 r. RPP trzykrotnie obniżyła stopę referencyjną, łącznie o 140 pb, w krokach po 50, 50 i 40 pb, do poziomu 0,10 proc.

Najbliższe decyzyjne posiedzenie RPP zaplanowano na 7 kwietnia. (PAP Biznes)

tus/ osz/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości