W IV kw. zyski spółek z indeksu S&P 500 wzrosły o 3,9 proc. rdr | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
08 mar 2021, 16:15

W IV kw. zyski spółek z indeksu S&P 500 wzrosły o 3,9 proc. rdr

Łączny zysk spółek z indeksu S&P 500 w IV kw. 2020 roku wzrósł o 3,9 proc. w ujęciu rdr – wynika z zestawienia przygotowanego przez FactSet Research. Analitycy spodziewają się dwucyfrowego wzrostu zysków w każdym kwartale 2021 r.

W IV kw. zyski spółek z indeksu S&P 500 wzrosły o 3,9 proc. rdr. To pierwszy kwartalny wzrost zysków od IV kw. 2019 r. (+0,9 proc.) i najwyższy wzrost kwartalnych zysków od IV kw. 2018 r. (+13,8 proc.).

Z dotychczas opublikowanych 96 proc. raportów finansowych za IV kw. wynika, że 79 proc. firm z indeksu S&P 500 wykazało lepszy od oczekiwań analityków zysk na akcję, a 76 proc. firm przebiło prognozy odnośnie przychodów w IV kw. Liczba spółek, która przekroczyła szacunki analityków odnośnie zysków jest wyższa od średniej. To trzeci najwyższy wynik od wybuchu kryzysu finansowego w 2008 r.

Łącznie firmy odnotowują zyski o 14,5 proc. powyżej szacunków, czyli powyżej 5-letniej średniej wynoszącej 6,3 proc. Z kolei przychody za IV kwartał przekraczają prognozy analityków o 3 proc., co również jest wynikiem powyżej 5-letniej średniej, wynoszącej 0,9 proc. Zakładając, że nic się nie zmieni do końca sezonu wyników, to skala pozytywnych zaskoczeń jest najwyższa od 2008 roku jeśli chodzi o przychody i plasuje się na czwartym miejscu od 2008 roku pod względem zysków.

Dziewięć sektorów z indeksu S&P 500 zaraportował w IV kwartale o wzrost zysków rok do roku, na czele z surowcami, branżą finansową i technologiami informatycznymi. Dwa sektory zaraportowały spadek zysków rok do roku: paliwa i przemysł.

Jednocześnie pozytywne niespodzianki odnośnie wyników nie znalazły przełożenia na krótkoterminowe zmiany kursów. Firmy, które zaskoczyły inwestorów in plus w raportach finansowych za IV kw. 2020 r., nie osiągnęły żadnej zmiany kursu akcji (0,0 proc.) przez dwa dni po ich publikacji. Odsetek ten jest znacznie niższy od średniego wzrostu cen z ostatnich 5 lat, który wyniósł +0,9 proc. Spółki, których zyski były niższe od oczekiwań w IV kw., odnotowały średni spadek ceny akcji o 0,3 proc. dwa dni po publikacji raportu kwartalnego. Ten procentowy spadek jest znacznie niższy od średniej 5-letniej wynoszącej -2,5 proc.

„Wydaje się, że inwestorzy ogólnie byli zadowoleni z solidnego sezonu wyników dla spółek z S&P 500 w IV kw. - indeks wzrastał przez cały sezon zysków. Jednak kilka wybuchów zmienności, zapoczątkowanych najpierw przez GameStop, a następnie, co ważniejsze, przez niedawny wzrost rentowności obligacji, spowodowało osłabienie dynamiki wzrostowej indeksu. S&P 500 utrzymuje się jednak w trendzie wzrostowym. A nadzieja na poprawę zysków spółek, w trakcie odbicia w amerykańskiej gospodarce, pozwala inwestorom kupować akcje w czasie spadków” – ocenił Kyle Rodda, analityk rynkowy z IG.

OPTYMISTYCZNE PROGNOZY NA I KW. I 2021 ROK

Analitycy przewidują dwucyfrowy wzrost zysków we wszystkich czterech kwartałach 2021 r. Najwyższe są prognozy dla II kwartału, które zakładają niemal 50-proc. wzrost zysków rdr. Tak optymistyczne prognozy to w dużym stopniu efekt niskiego punktu odniesienia. W II kwartale 2020 roku zyski amerykańskich firm gwałtownie spadły, w związku z gwałtownym rozwojem pandemii koronawirusa. Analitycy oczekują, że w całym 2021 r. zyski spółek z indeksu S&P 500 wzrosną o 23,3 proc.

Dotychczas 92 spółki z indeksu S&P 500 przedstawiło prognozy dotyczące zysku na akcję w I kw. 2021 r. 64 proc. z nich spodziewa się wzrostu zysku w ujęciu rdr. i jest to znacznie wyższy odsetek pozytywnych prognoz niż średnio w ostatnich pięciu latach (33 proc.).

Do końca lutego w największym stopniu prognozę zysku na akcję w I kwartale podniosły spółki z sektora paliwowego (+84 proc.) i finansowego (+11 proc.). Cztery sektory odnotowały spadek swoich projekcji EPS za I kw. w ciągu pierwszych dwóch miesięcy kwartału, na czele z przemysłem (-14 proc.).

W ciągu pierwszych dwóch miesięcy pierwszego kwartału analitycy podwyższyli szacunki zysków spółek z indeksu S&P 500 za ten kwartał. Prognoza EPS (mediana prognoz EPS dla wszystkich spółek w indeksie) wzrosła w tym okresie o 5,0 proc., do 39,50 USD z 37,61 USD. To również rzadko spotykana sytuacja, bo z reguły w trakcie kwartału analitycy obniżają swoje oczekiwania.

Ze zagregowanych przez Factset Research prognoz analityków wynika, że w ciągu najbliższych 12 miesięcy docelowy pułap dla indeksu S&P 500 to 4.410,4 pkt. To wartość o 15 proc. wyższa od piątkowego zamknięcia indeksu. Na poziomie sektorowym analitycy najkorzystniej oceniają perspektywy technologii informatycznych, gdzie oczekują wzrostu kursów o 19,9 proc., oraz usług telekomunikacyjnych, z prognozowanym wzrostem notowań o 18,1 proc. Na najniższą skalę wzrostu kursów wskazują prognozy dla sektora paliwowego (+1,0 proc.) i finansowego (+5,1 proc.).

Według ankiety przeprowadzonej przez agencję Reutera, wśród 50 strategów rynkowych, S&P 500 wzrośnie w 2021 r. do 4.100 pkt., a DJI ma zamknąć rok na poziomie 32.970 pkt.

„Istnieje systemowe niedoszacowanie prognoz gospodarczych i projekcji zysków na następne dziewięć miesięcy. Gdziekolwiek nie spojrzę, widzę możliwość do pozytywnych niespodzianek” - powiedział Jonathan Golub, główny strateg ds. akcji w USA i szef badań ilościowych w Credit Suisse Securities. Według Goluba S&P 500 skończy rok na poziomie 4.300 pkt.

„Oczekuje się, że w pewnym momencie w 2021 r. nastąpi ożywienie wzrostu dynamiki zysków spółek. Istnieje możliwość, że jeśli sprawy w gospodarce potoczą się szybciej i sprawniej, moglibyśmy zobaczyć gwałtowny wzrost prognoz dot. zysków, tak jak widzieliśmy gwałtowny spadek wcześniej”- powiedział John Butters, wiceprezes FactSet Research. (PAP Biznes)

kkr/ tj/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości