URE rozpatrzył wnioski w ramach I fazy wsparcia dla trzech projektów offshore | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
07 kwi 2021, 19:10

URE rozpatrzył wnioski w ramach I fazy wsparcia dla trzech projektów offshore

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki rozpatrzył pierwsze wnioski w ramach tzw. I fazy wsparcia dla morskich farm wiatrowych. Decyzje wydano dla projektów Baltica-2, Baltica-3 i Baltic Trade and Invest - podał URE w komunikacie prasowym.

Do końca marca inwestorzy mogli wnioskować do prezesa URE o przyznanie prawa do pokrycia ujemnego salda dla energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych (MFW).

Zgodnie z ustawą o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych, w pierwszej fazie systemu wsparcie przyznawane jest w drodze decyzji administracyjnej wydawanej przez prezesa URE i może ono objąć morskie farmy wiatrowe o łącznej mocy zainstalowanej do 5,9 GW.

"To bardzo ważne decyzje dla inwestorów i całego rynku. Dobra współpraca z przedsiębiorcami przyczyniła się do szybkiego rozpatrzenia wniosków i wydania decyzji w tak krótkim terminie. Morskie farmy wiatrowe są jedyną wielkoskalową, a przy tym zeroemisyjną technologią wykorzystującą odnawialne źródła energii, która ma potencjał w znaczącym stopniu przyczynić się do ograniczenia ryzyka wystąpienia niedoborów mocy" - powiedział, cytowany w komunikacie prasowym, Rafał Gawin, prezes URE.

Decyzje URE zostały wydane dla trzech projektów: Elektrownia Wiatrowa Baltica-2 o mocy zainstalowanej 1.498 MW i Elektrownia Wiatrowa Baltica-3 o mocy 1.045 MW (projekty PGE i duńskiego Ørsteda) i Baltic Trade and Invest (moc zainstalowana 350 MW).

"Są to rozstrzygnięcia podjęte w ramach tzw. pierwszej fazy systemu wsparcia wytwarzania energii elektrycznej w MFW, natomiast warunkiem koniecznym dla jego uzyskania będzie w dalszej kolejności potwierdzenie przez Komisję Europejską zgodności z rynkiem wewnętrznym pomocy publicznej przyznanej wytwórcy na dany projekt offshore" - napisano.

URE podał, że nadal rozpatrywane są wnioski złożone przez kolejnych wytwórców.

Kilka dni temu URE informował, że pięć podmiotów wnioskuje o wsparcie w sumie ośmiu projektów morskich farm wiatrowych w ramach tzw. I fazy wsparcia dla offshore.

Zgodnie z decyzją ministra klimatu, cena maksymalna za energię elektryczną z morskiej farmy wiatrowej, będąca podstawą rozliczenia prawa do pokrycia ujemnego salda, wyniesie 319,6 zł za MWh.

(PAP Biznes), #PEP

pel/ asa/

Zobacz także: Polenergia SA - notowania, wyniki finansowe, dywidendy, wskaźniki, akcjonariat

Ostatnie wiadomości